‘İki Ayaklı’ Vahşeti!!!

Bingöl`ün Yedisu ilçesinde serinlemek için suya giren bir ayı, vatandaşlar tarafından taş ve sopalarla vurularak öldürüldü. Televizyon kanallarında yayınlanan bu görüntüler, Türkiye kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Hayvan hakları savunucusu olarak bilinen “Panter Emel”, Bingöl’e geleceğini söyledi.


Bingöl’ün Yedisu İlçesi’nden geçen Peri Suyu Sorik mevkiinde öğle saatlerinde serinlemek için suya giren bir ayıyı fark eden köylüler, bir araya gelerek taş ve sopalarla saldırıda bulundu. Köylülerin darbelerinden uzun süre kaçarak kurtulmaya çalışan ayı, zaman zaman nehir kenarında bulanan çalılıklara sığınmaya çalıştı. Yaklaşık 2 saat boyunca aldığı darbelerden korunmaya çalışan ayı, sonunda hareket edemez duruma geldi. Kanlar içinde kalan ayı daha fazla dayanamayarak suda öldü. Köylüler, ayıların sık sık arı kovanlarına
ve küçükbaş hayvanlarına zarar verdiklerini belirterek bundan dolayı suda gördükleri ayıyı öldürdüklerini söyledi.
Olayla İlgili Soruşturma Başlatıldı
Bingöl Çevre ve Orman Müdürü Bedrettin Taşkesen, Yedisu ilçesinde vatandaşlar tarafından öldürülen ayı ile ilgili soruşturma başlatıldığını belirterek tespit edilecek kişiler hakkında idari yaptırım ve tazminat davaları açılacağını söyledi.
Yedisu ilçesinden geçen Peri Suyu`nda serinlerken vatandaşların taşlı ve sopalı saldırısı sonucunda öldürülen ayı ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Orman İl Müdürü Taşkesen, konuyu basın yolu ile öğrendiğini ve hemen bölgeye ekip göndererek soruşturma başlattıklarını söyledi. İlçe kaymakamlığı ve jandarma ekipleri ile gerekli girişimleri başlattıklarını aktaran Taşkesen; "Tespit edildikleri takdirde bu kişiler hakkında idari yaptırım ve tazminat davaları uygulanacaktır. İdari yaptırım cezası kişi başı 251 YTL, tazminat davası ise kişi başı 18 bin YTL`dir. Bu cezalar kişiler tespit edildiği takdirde ödetilecektir" dedi.
Olay sonrasında bölgeye bir ekip gönderdiklerini ifade eden Taşkesen, "Gerekli işlemlere başlandı. Bu hayvanlar bakanlığımız tarafından koruma altına alınan memeli hayvanlar grubundadır. Kesinlikle bunların vurulması ve avlanmasına müsaade edilmemektedir. Bundan sonra zaten var olan koruma ekibimizle gerek avlanma zamanı gerekse avlanma zamanı dışında sahalarımızı daha sık kontrol altında tutacağız" şeklinde konuştu.
3 Kişi Gözaltına Alındı
Öldürülen ayıyla ilgili soruşturma başlatan jandarma, olaya karıştığı tespit edilen 3 kişiyi gözaltına aldı. Yedisu`da inşaatta işçi olarak çalıştıkları ve Elazığ`ın Palu ilçesi nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenilen 3 kişi, adliyeye sevk edildi.
Haber programlarının ana konusu ‘Ayı Vahşeti’ oldu
Vahşet görüntülerinin haber ajansına düşmesiyle birlikte televizyon kanallarının ana haber bültenin uzun süre Bingöl ve bu görüntüler tartışıldı. Her defasında olumsuz yönleriyle gündeme gelen Bingöl, bir kez daha adından söz ettirdi. Olayı gerçekleştirenler için öldürülen ayıdan daha aşağı ifadeler kullanılırken, hayvan koruma dernekleri vahşeti gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Televizyon kanallarında izlenen bu görüntülere şahit olan Bingöllülerin, ‘Bir kez de iyi anılsaydık’ diyerek büyük üzüntü yaşadıkları görüldü.  
"Panter Emel" Bingöl’e geleceğini söyledi
"Panter Emel" lakabıyla anılan Emel Yıldız, Bingöl`de suya serinlemek için giren ayının vatandaşlar tarafından taş ve sopalarla öldürülmesini gözyaşları içinde izledi.
Olayla ilgili görüntüleri dikkatlice izleyen "Panter Emel", vatandaşların ayıya yaptıklarına inanamadı. Üzerinde kedi motifi bulan küpeleriyle havyan sevgisini bir kez daha gösteren "Panter Emel", görüntüleri gözünü kırpmadan takip etti. Görüntüleri izlerken gergin olduğu gözlenen "Panter Emel", ayının öleceğini öğrenince hıçkıra hıçkıra ağladı. Ayının taşlanması karşısında dehşete düşen "Panter Emel", birilerinin olaya `insanlık dışı` diyeceğini ancak bunun insanın yapacağı bir şey olduğunu dile getirdi.
Dünyayı bu hale getirenlerin insan olduğunu söyleyen "Panter Emel", "Bu insana ait bir davranış biçimi. İnsanlar kendilerine `eşrefi mahlûkat` dedirtebiliyorsa devam etsinler. Bence 1,5 yaşındaki çocuğa tecavüz edenler de böyle şeyler yapabiliyor" dedi.
Ayının kaçacak bir yerinin olmadığını, insanların değil ayıdan, insanlardan korktuğunu dile getiren "Panter Emel", "Bu bir insana yapılmış olsa buna `güçlünün güçsüze saldırısı` denir. Bu ne peki? Bu tam da insana yakışır bir davranış" diye konuştu.
Kimsenin ayıya yardım etmediğini dile getiren Yıldız, "Yazıklar olsun. Ülkenin aydınlarına, aydın geçinenlere sesleniyorum. Buna sesini çıkarmayanlar, yarın `insan hakları` diye konuşuyor. İnşaata üçüncü kattan başlıyorsunuz. Temelsiz bir inşaat oluyor. Biz `merhametli bir milletiz` diye övünürüz. Nerede vicdan?" ifadelerini kullandı.
`Savaşa karşıyız` diyenleri `sahtekar` olarak değerlendirdiğini belirten "Panter Emel", merhamet duygusunun her canlıya duyulacağını, sadece insana duyulmayacağını söyledi.
Canlısı olmayan bir doğada yaşanamayacağını söyleyen `Panter Emel`, "Dünyayı ne hale getirdik? Hala bu görüntülere sessiz kalıyoruz. Savaş görüntülerini çekirdek yiyerek izler olduk. Ben cezalardan yana değilim. Bu bir zihniyet meselesi. İnanın bunu yapan zihniyet 1.5 yaşındaki çocuğa da tecavüz edebilir. Aynı duysuzlukla bunu da yapar. Ben bu tür insanlardan her şey beklerim. Burada sadece ayıya yapılan değil, daha çok onca insanın bunu yapabiliyor olması beni üzdü. Binlerce canlı mezbahalarda kesiliyor, sirklerde oyunlara alet ediliyor. Bu bir sistem sorunu. İnsanların bu kadar duyarsız olması çok kötü. Ceza ve yaptırımlar çözüm değil. Onlara ceza verilse yarın öbür gün hapishaneden çıktığında daha kötü işler yapabiliyorlar. Bingöl`e gitmeyi düşüyorum" şeklinde konuştu.
BingolOnline - Bingöl Kent Haber