Ağız ve Diş Sağlığı Günleri

1-30 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Günleri nedeniyle Kazım Karabekir İlköğretim Okulu öğrencilerine ağız ve diş sağlığının önemi anlatıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü, 1-30 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Günleri nedeniyle ilköğretim okullarında programlar düzenleyecek. Bu programların ilk ayağı Kazım Karabekir İlköğretim Okulu oldu. Dün saat 14.00’da düzenlenen programa İl Sağlık Müdürü Dr.Cihan Tekin, İl Milli Eğitim Müdürü M. Ali Hansu, Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Muhammed Bozaba, Diş Tabibi Hilal Dilsiz Atlı, Kaltem Alışveriş Merkezi’nin sahibi İşadamı Ahmet Kalkan, Colgate Bölge Temsilcisi Şerif Yurtsever katıldı. 

Düzenlenen programda öğrencilere ağız ve diş sağlığının önemi, diş fırçalama teknikleri ve diş fırçalamanın önemi gibi konulara değinildi.

İl Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürlüğü’nün 1-30 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Günleri programları çeşitli okullarda devam edeceği belirtildi.

Program esnasında Bingöl’de Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, müdürlükleri bünyesinde Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürlüğü bulunduğunu ve buna bağlı olarak Bingöl’de bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin faaliyetine devam ettiğini ifade ederek, “İlimiz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde 14 diş tabibi, 12 ebe ve hemşire, 2 diş protez teknisyeni, 6 diğer sağlık personeli, 3 diğer personel olmak üzere toplam 39 personel görev yapmaktadır. Ayrıca ilimiz Devlet Hastanesi’nde 2, Kiğı İlçe Hastanesi, Genç Devlet Hastanesi, Karlıova Devlet Hastanesi’nde birer diş tabibi faal olarak görev yapmaktadırlar. Ayrıca 4 Özel Diş Kliniği ve 6 Özel Diş Protez laboratuarı ilimizde faaliyet göstermektedir. 2010 yılı içerisinde toplam poliklinik sayımız 54.923’tür. Toplam 23.461 diş çekilmiş, 1.222 hasta sevk edilmiş, 9.350 dolgu ve kanal dolgu yapılarak tedavi edilmiş, 10.133 diş röntgeni çekilmiş, 14.664 toplam protez yapılmıştır” dedi.

Program sonrası Kaltem Alışveriş Merkezi ve Colgate tarafından öğrencilere diş macunu ve diş fırçası dağıtıldı.