Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Ocak 2018 Pazar
-0.7 °C Çok Bulutlu

Bingöl'de 2 milyon canlı tavuk üretiliyor

Bingöl'de yüzde 50 tarım destekli olarak kurulan tavuk çiftliklerindeki üretim, çevre illere sevk ediliyor. oluşan canlı tavuk pazarı il ekonomisine de önemli katkılar sağlıyor.

14 KASIM 2017 SALI 22:07
0
684
0
AA aa
Bingöl`de 2 milyon canlı tavuk üretiliyor

Bingöl’de yüzde 50 tarım desteği ile kurulan tavuk kümesçiliği tesislerinde yıllık olarak 2 milyon tavuk üretiminin yapıldığını belirten girişimci Abdullah Baykara, şu an Bingöl’de kesimhane olmadığı için üretilen tavukların Erzincan'da bulunan Et ve Süt Kurumuna satıldığını söyledi.

Bingöl merkez Garip köyünde tavuk kümesçiliği yapan Baykara, iş yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulunarak, kendisi gibi il genelinde tavuk kümesçiliği yapan 9 girişimcinin olduğunu, yaptıkları işle şehir ekonomisine katkılarda bulunduklarını söyledi.

Bingöl’de yıllardır tavuk işinde çalıştığını ifade eden Baykara, “Garip köyünde ortağımla tarım desteği ile bir tavuk kümesçiliğine başladık.  Bizim gibi 9 tesis daha var. Bu tesislerde 45 gün 36 bin tavuk üretimini yapıyoruz.  Yılda altı döngümüz var. Tavukları Erzincan Et ve Süt kurumuna satıyoruz. Bingöl ilimizde şu an tavuk kesimhanesi yok. Bingöl’de kesimhane tesislerinin kurulması için girişimlerimiz var. Bu işi yapan arkadaşlar olarak ilk etapta bir kooperatif kurmayı düşünüyoruz. Cazibe Merkezleri Projesi kapsamında bir girişimimiz var.” dedi. 

İş yapmak isteyen girişimcilere üretime dayalı iş tavsiyesinde bulunan Baykara, tarım destekli projelerin olduğunu anımsatarak, üretime dayalı işlerin verimli olduğunu söyledi.

Yıllık olarak Bingöl’den çevre illere özelikle Erzincan Et ve Süt kurumuna üretilen yaklaşık 2 milyon civarından kesilmek üzere canlı tavuk sevkinin yapıldığını dile getiren Baykara, bu işten birçok kişinin ekmek yediğini söyledi. (İLKHA)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın