TARİH : 24 Temmuz 2014 Perşembe 03:27:31 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİHABER GÖNDER
MUHTARLARDAN KARASU’YA CEVAP : Geçtiğimiz günlerde basın açıklaması yaparak il özel idaresi tarafından yürütülen hizmetleri eleştiren BİN-DER Başkanı Doğan Karasu, ‘Gümüşlü, Erdemli, Kiran, Bahçeli, Suvaran ve Yumaklı’ grup köy yolunun içler acısı olduğunu beyan etmişti. Karasu’ya cevap veren köy muhtarları ise, yolda çalışmaların olduğunu ve çalışmalardan memnun olduklarını söylediler. COŞKUN: “HEDEF 12!” : Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmede bulunan Coşkun, Bingöl’ün 10 Ağustos’ta rekor kıracağını ifade ederek: “plakamız 12, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilecek ve inşallah Bingöl iyi bir oy oranıyla hedefi 12’den vuracak” dedi. LPG FACİASINDA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR : LPG tankerinin patlaması sonucu meydana gelen kazada yaralanan otobüs şoförü hemşrehrimiz Ali Ağırbaş hayatını kaybetti. Kazada ölü sayısı 6’ya yükseldi. ARTIKASLAN: ENGELLİLER İSTİHDAM EDİLSİN : Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Artıkaslan, engellilere yönelik istihdamların arttırılmasını istedi. KIYAS BATMAN’A, TAŞKESEN MALATYA’YA : Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Nurettin Kıyas, Batman’a, Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ise Halil Taşkesen atandı. 1994/3 Tertipler Silah Altına Alınacak : Er statüsündeki yükümlüler 1994/3 tertip olarak silah altına alınacak. MÜFTÜ CAN: “NEFSİMİZİ HESABA ÇEKELİM” : Kadir Gecesi ile İtikâf ibadetinin önemi konusunda açıklamalarda bulunan Bingöl İl Müftüsü Mecit Can, Müslümanların biran önce tefekkür ederek kendi nefislerini hesaba çekmeleri gerektiğini söyledi. ALİMOĞLU: “SALDIRILARI EN AĞIR ŞEKİLDE KINIYORUZ” : TÜMSİAD Bingöl Şube Başkanı İbrahim Alimoğlu, Gazze’de yaşanan insanlık dramına ilişkin: “Gazze’de yaşananlar insanlık adına bir dramdır. İsrail’i ve yapmış olduğu bu saldırıları en ağır şekilde kınıyoruz” şeklinde konuştu. “KATİL İSRAİL’İN ÖNÜ KESİLMELİDİR” : İsrail’in Filistin Gazze’ye yönelik yaptığı katliamı kınayan Bingöl Ülkü Ocakları: “fakat bir an evvel katil israilin önü kesilmelidir. Bu zulüm son bulmalıdır. Gerekirse kefenimizi giyip Filistinli kardeşlerimizle beraber gözümüzü kırpmadan ölüme gideriz.” AVRUPA YETİM-DER BİNGÖL`DE YARDIMDA BULUNDU : Merkezi Almanya’da olan Avrupa Yetim-Der Bingöl’ün Karlıova ilçesinde bulunan mağdur ve muhtaç ailelere yardım faaliyetinde bulundu.
“Engelli kardeşlerimize yardımcı olmalıyız”
09-05-2012 21:27
374
0
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Hüseyin Artukarslan, “Engelli olsun, sağlıklı olsun, her insan Allah’ın en kıymetli en değerli varlıklarıdır. Fert ve toplum olarak bu kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken ilgiyi göstermek ve onlara her konuda yardımcı olmak bizim en önemli görevlerimizden biridir” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Artukarslan, Sakatlar Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. 

1981 yılında birleşmiş milletler genel kurulunda alınan bir karar ile 10-16 Mayıs arası çeşitli etkinliklerle sakatlar haftası olarak kullanıldığını hatırlatan Artukarslan, “Engelli olsun, sağlıklı olsun, her insan Allah’ın en kıymetli en değerli varlıklarıdır. Ülkemizde yaklaşık olarak zihinsel, ruhsal, bedensel engelli 8,5 milyon civarında vatandaşımız bulunmaktadır. Fert ve toplum olarak bu kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken ilgiyi göstermek ve onlara her konuda yardımcı olmak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bizlerde bir gün hasta veya engelli olabiliriz, nice insanlar sağlıklı iken bir trafik kazası yada hastalık sonucunda ortopedik, engelli, işitme veya görme engelli olabilirler. Dolayısıyla bu konuda daimi bilinçli ve duyarlı olmalıyız” diye konuştu. 

“Engellilerin sorunlarının çözümünde doğrudan sorumluların ilgisizliği engelli yurttaşlarımızın yeterince örgütlü olmaması ya da toplumun duyarsızlığı nedeniyle engelli yurttaşlarımızın sorunları tüm büyük sözlere ve vaatlere karşın her yıl biraz daha artarak devam etmektedir” diyen Artukarslan, engellilerin katlanarak devam eden sorunlarının çözümü tüm kurumlarının ve kesimlerinin ortak çabası ile mümkün olabileceğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Yani engelli bireylere götürülecek öncelikli hizmetlerin yeterince sağlanabilmesi başta devletin, üniversitelerin, yerel yönetimlerin demokratik kitle örgütlerinin bireylerin ve toplumun ortak seferberliğiyle mümkün olacaktır. Bunu için engellilerin durumuna uygun mesleki eğitim programları geliştirilerek onların insanca yaşayabilecekleri bir ortamın ekonomik alt yapısı hazırlanmalıdır. Tüm bina yapı ve konutlarla engellilerin erişimini sağlayacak tedbirlerin alınması amacıyla bir yasa hazırlanmalı ve gerekli düzenlemeleri yapmayanlara ruhsat verilmemelidir. Ayrıca hazırlanacak yasa ile engelli yurttaşlarımızı dört duvar arasına hapseden engelliği düşünmeyen dünya görüşü değiştirilmelidir. Bu amaçla şehir içi ve şehirlerarası taşımacılıkta kullanılan araçların, tesislerin, alt yapı ve sistemlerin engellilerin kullanımına uygun hala getirilmesi zorunlu olmalıdır. Dinimizde İslam’ın en önemli evrensel değerleri arasında engellilere sahip çıkılması da yer alır. Engelli kimselere yol göstermenin onlarla ilgilenmenin ve onlara yardımcı olmanın Allah katında sadaka olduğunu bildirmiştir. Onları toplumun ayrılmaz birer parçası olarak görmüştür. ‘bakıma muhtaç sahipsiz kimselerin sorumluluğu bize aittir’. Sözüyle engellilere toplum ve devlet bazında sahip çıkmasını istemiştir. Bizlerde bu bilinç ve duyarlılık içerisinde olmalı çevremiz ve yöremizdeki güçsüz, kimsesiz tüm özürlülere sahip çıkmanın yolarını araştırmalı ve onlara karşı olan görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Bu vesile ile Türkiye’de ve Bingöl’de yaşamakta olan tüm engellilerin haftasını kutlar, başarı sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.”

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
COŞKUN: “HEDEF 12!”
Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmede bulunan Coşkun, Bingöl’ün 10 A...
MUHTARLARDAN KARASU’YA CEVAP
Geçtiğimiz günlerde basın açıklaması yaparak il özel idaresi tarafından yürütüle...
ARTIKASLAN: ENGELLİLER İSTİHDAM EDİLSİN
Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Artıkaslan, engellilere yönelik istihdamların ...
LPG FACİASINDA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR
LPG tankerinin patlaması sonucu meydana gelen kazada yaralanan otobüs şoförü hem...
1994/3 Tertipler Silah Altına Alınacak
Er statüsündeki yükümlüler 1994/3 tertip olarak silah altına alınacak....
KIYAS BATMAN’A, TAŞKESEN MALATYA’YA
Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili Nurettin Kıyas, Batman’a, Mala...
BİNGÖL`ÜN ADI HANGİSİ OLMALI?
ÇEWLİK
ÇOLİG
ÇAPAKÇUR
BİNGÖL KALMALI
METİN VAROL (-)
19.11.2013
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yenişehir Mahallesi Hacı Hasip Camii`nde kabul edilmektedir. Merhuma Allah`tan rahmet ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.
FİLİT ATAR (-)
11.11.2013
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi Selahattin Eyyubi Camii`nde kabul edilmektedir.Merhuma Allah`tan rahmet ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.
NİHAT METİN (-)
11.11.2013
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir. Merhuma Allah`tan rahmet ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.