TARİH : 06 Mayıs 2016 Cuma 23:39:02 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
TOKİ KONUTLARI DÖKÜLÜYOR! : Bingöl’de etkili olan şiddetli rüzgâr, İçmeler ve Recep Tayyip Erdoğan mahallelerindeki TOKİ konutlarının çatılarını uçurdu. Fiziki yapısıyla defalarca gündeme gelen konutlar adeta dökülürken, hak sahipleri TOKİ ve yetkililere sitem etti. VADİ ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR : Ocak ayında ihalesi gerçekleştirilen Çapakçur Vadisi Rehabilitasyon Projesi’nde yapılan itirazları değerlendiren KİK, nihai kararını verdi. 12 milyon 448 TL bedelle ihaleyi alan firma, önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacak ve 300 iş gününde dere ıslah işini tamamlayacak. 3 SİLAH DEPOSU DAHA BULUNDU : Bingöl’de jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, PKK’ya ait içerisinde mühimmat ve yaşam malzemesi bulunan üç depo bulundu. İLKOKULLARDA TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ : Bingöl Belediyesi ile Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Bingöl merkezdeki 28 İlk ve Ortaokulda ‘Daha Temiz Bir Bingöl’ kampanyası çerçevesinde temizlik etkinliği yapıldı. SU DEPOSU ÜRETİM FABRİKASI KURULUYOR : Elaltıntaş; “Üreteceğimiz 304 paslanmaz çelik ve galvanizli su depoları sayesinde koku, paslanma, kirlenmelerin önüne geçilmiş olacak. Depolar filtreli olup, temizliği de oldukça basit” dedi. MERA VE YAYLALAR KİRALANACAK : Bingöl İl Mera Komisyonu tarafından, Karlıova ve merkezde bazı mera ve yaylaların kiralanacağı bildirildi. TUBİTAK BİLİM FUARI TÖRENLE AÇILDI : Bingöl Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi`nde “4006 TUBİTAK Bilim Fuarı” törenle açıldı. GİRİŞİMCİLER SERTİFİKALARINI ALDI : Bingöl Belediyesi ile KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ kursunda eğitim gören 96 kursiyere sertifikaları verildi. İLK SİPARİŞLERİ VERDİLER : Kırsal Kalkınma yatırımları kapsamında yüzde 50 hibeyle kurulan etçi tavuk işletmeleri, ilk ürün siparişlerini karşıladılar. “KEŞKE SİYASET YAPSALARDI” : Diyarbakır Sur ilçesiyle ilgili açıklama yapan Bakan Yılmaz, HDP’ye yüklendi; “HDP, terörle arasına mesafe koymadı. Keşke siyaset yapsalardı. Adeta vesayet altında siyaset yaptılar. Kan şiddet araya girince kendilerini inkâr etmiş olurlar. Başkalarına laf yetiştireceklerine iş yapsınlar” dedi.
“Engelli kardeşlerimize yardımcı olmalıyız”
09-05-2012 21:27
619
0
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Hüseyin Artukarslan, “Engelli olsun, sağlıklı olsun, her insan Allah’ın en kıymetli en değerli varlıklarıdır. Fert ve toplum olarak bu kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken ilgiyi göstermek ve onlara her konuda yardımcı olmak bizim en önemli görevlerimizden biridir” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Artukarslan, Sakatlar Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. 

1981 yılında birleşmiş milletler genel kurulunda alınan bir karar ile 10-16 Mayıs arası çeşitli etkinliklerle sakatlar haftası olarak kullanıldığını hatırlatan Artukarslan, “Engelli olsun, sağlıklı olsun, her insan Allah’ın en kıymetli en değerli varlıklarıdır. Ülkemizde yaklaşık olarak zihinsel, ruhsal, bedensel engelli 8,5 milyon civarında vatandaşımız bulunmaktadır. Fert ve toplum olarak bu kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken ilgiyi göstermek ve onlara her konuda yardımcı olmak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bizlerde bir gün hasta veya engelli olabiliriz, nice insanlar sağlıklı iken bir trafik kazası yada hastalık sonucunda ortopedik, engelli, işitme veya görme engelli olabilirler. Dolayısıyla bu konuda daimi bilinçli ve duyarlı olmalıyız” diye konuştu. 

“Engellilerin sorunlarının çözümünde doğrudan sorumluların ilgisizliği engelli yurttaşlarımızın yeterince örgütlü olmaması ya da toplumun duyarsızlığı nedeniyle engelli yurttaşlarımızın sorunları tüm büyük sözlere ve vaatlere karşın her yıl biraz daha artarak devam etmektedir” diyen Artukarslan, engellilerin katlanarak devam eden sorunlarının çözümü tüm kurumlarının ve kesimlerinin ortak çabası ile mümkün olabileceğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Yani engelli bireylere götürülecek öncelikli hizmetlerin yeterince sağlanabilmesi başta devletin, üniversitelerin, yerel yönetimlerin demokratik kitle örgütlerinin bireylerin ve toplumun ortak seferberliğiyle mümkün olacaktır. Bunu için engellilerin durumuna uygun mesleki eğitim programları geliştirilerek onların insanca yaşayabilecekleri bir ortamın ekonomik alt yapısı hazırlanmalıdır. Tüm bina yapı ve konutlarla engellilerin erişimini sağlayacak tedbirlerin alınması amacıyla bir yasa hazırlanmalı ve gerekli düzenlemeleri yapmayanlara ruhsat verilmemelidir. Ayrıca hazırlanacak yasa ile engelli yurttaşlarımızı dört duvar arasına hapseden engelliği düşünmeyen dünya görüşü değiştirilmelidir. Bu amaçla şehir içi ve şehirlerarası taşımacılıkta kullanılan araçların, tesislerin, alt yapı ve sistemlerin engellilerin kullanımına uygun hala getirilmesi zorunlu olmalıdır. Dinimizde İslam’ın en önemli evrensel değerleri arasında engellilere sahip çıkılması da yer alır. Engelli kimselere yol göstermenin onlarla ilgilenmenin ve onlara yardımcı olmanın Allah katında sadaka olduğunu bildirmiştir. Onları toplumun ayrılmaz birer parçası olarak görmüştür. ‘bakıma muhtaç sahipsiz kimselerin sorumluluğu bize aittir’. Sözüyle engellilere toplum ve devlet bazında sahip çıkmasını istemiştir. Bizlerde bu bilinç ve duyarlılık içerisinde olmalı çevremiz ve yöremizdeki güçsüz, kimsesiz tüm özürlülere sahip çıkmanın yolarını araştırmalı ve onlara karşı olan görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Bu vesile ile Türkiye’de ve Bingöl’de yaşamakta olan tüm engellilerin haftasını kutlar, başarı sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.”

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
VADİ ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
Ocak ayında ihalesi gerçekleştirilen Çapakçur Vadisi Rehabilitasyon Projesi’nde ...
TOKİ KONUTLARI DÖKÜLÜYOR!
Bingöl’de etkili olan şiddetli rüzgâr, İçmeler ve Recep Tayyip Erdoğan mahallele...
İLKOKULLARDA TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ
Bingöl Belediyesi ile Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Bingöl merk...
3 SİLAH DEPOSU DAHA BULUNDU
Bingöl’de jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda, PKK’ya ait içerisinde mü...
MERA VE YAYLALAR KİRALANACAK
Bingöl İl Mera Komisyonu tarafından, Karlıova ve merkezde bazı mera ve yaylaları...
SU DEPOSU ÜRETİM FABRİKASI KURULUYOR
Elaltıntaş; “Üreteceğimiz 304 paslanmaz çelik ve galvanizli su depoları sayesind...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.