Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
19 Şubat 2018 Pazartesi
12 °C Açık

'METRUK BİNA' SEFERBERLİĞİ

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında, bağımlıların kullandığı metruk binaların yıkılması ya da kontrol altına alınması amacıyla çalışma başlatıldı. Metruk binaların yıkım sürecinin hızlandırılması amacıyla hazırlanan “Metruk Binalar” konulu İçişleri Bakanlığı genelgesi 27 Haziran 2016'da 81 il valiliğine gönderildi. Bingöl'de de bu kapsamda birçok metruk binanın yıkımı gerçekleştirildi.

11 AĞUSTOS 2017 CUMA 23:54
0
547
0
AA aa
 ‘METRUK BİNA` SEFERBERLİĞİ

Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında atılan adımlardan biri de bağımlıların sıklıkla kullandığı metruk binalarla ilgili Mayıs ayı itibariyle 81 il valiliğinden alınan verilere göre, Türkiye'de 14 bin 519 adet metruk bina tespit edilirken bunların 6 bin 548'i yıkıldı. İlçe belediyeleri ise özellikle tescilli metruk binaların yıkımı konusunda mevzuat engeline takıldıklarından yakınıyor.

Zaman zaman evsizlerin zaman zaman da uyuşturucu bağımlılarının sıklıkla kullandığı metruk binalarla ilgili seferberlik başlatıldı.

Sekiz bakanlığın çalışmalarının yer aldığı ve dün Milliyet'in manşetten duyurduğu “Uyuşturucu ile Mücadele Faaliyet Raporu 2017” raporunda metruk binalarla ilgili de ayrıca bir bölüm yer alıyor.

VALİLİKLERE GENELGE GİTTİ

Raporun, “arzla mücadele” başlığında yer alan bilgilere göre, uyuşturucu kullanım ve satış alanı olarak da kullanılabilen metruk binaların yıkım ve restorasyon gibi tedbirlerle kontrol altına alınması amaçlanıyor. Özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde yoğunlaşan bu kapsamdaki binalarla ilgili ciddi çalışmalar yürütülüyor.

Çalışmalar kapsamında ilk adım, uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı'nın 1. maddesi de olan “Uyuşturucuya Ulaşılabilirliğin Engellenmesi” eylemi kapsamında atıldı. Buna göre, metruk binaların yıkım sürecinin hızlandırılması amacıyla hazırlanan “Metruk Binalar” konulu İçişleri Bakanlığı genelgesi 27 Haziran 2016'da 81 il valiliğine gönderildi.

Söz konusu işlem gereğince de 81 il valiliğinden bakanlığa geri bildirimde bulunuldu. 2017 Mayıs ayı itibariyle alınan bildirim sonucunda Türkiye'de toplam 14 bin 519 adet metruk bina tespit edildi. Çalışmalar kapsamında binalardan 2 bin 237'sinin tarihi değeri bulunan ve sit alanı içerisinde yer aldığı saptanırken, 674'ü de restore edildi. 6 bin 548'i yıkılan metruk binalardan bin 940'ı hakkında ise yıkım kararı alındığı ancak yıkımının henüz yapılmadığı tespit edildi.

BU YIL BİNGÖL’DE 71 METRUK YAPININ YIKIMI GERÇEKLEŞTİ

Valiliklere gönderilen genelge sonrası başlatılan seferberlikle Bingöl’de de uyuşturucu bağımlılarının mesken tuttuğu metruk binaların yıkımı gerçekleştirildi.

Bingöl Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında çevreye risk teşkil eden ve madde bağımlılarının meskeni haline gelen metruk yapılar yıkıldı.

Bu yıl Bingöl’de 71 metruk yapının yıkıldığı ifade edilirken, risk teşkil eden bu yapılarla ilgili çalışmaların titizlikle devam ettiği bildirildi.

Âtıl durumdaki yapılar yıkıldıkça hem madde kullanımının önüne geçildiği hem de görüntü kirliliği engellendiği vurgulandı.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın