Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Şubat 2018 Salı
9.7 °C Çok Bulutlu

Ramazan'ın son haftasına dikkat!

17 saat boyunca oruç tutmada metabolizma için kan şekerini ayarlamak daha da zorlaşıyor.

17 HAZİRAN 2017 CUMARTESİ 07:30
0
443
0
AA aa
Ramazan`ın son haftasına dikkat!

 

Oruç tutmak yaşı, cinsiyeti ne olursa olsun herkesin biyokimyasında bazı olumlu ve olumsuz değişikliklere yol açabiliyor. Sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde sindirim sisteminin dinlendirilmesi, kemik iliğinin uyarılarak, kan yapımının arttırılması gibi, faydalı sonuçları gözlemlenirken, açlık süresinin 17 saate çıkması nedeniyle, metabolizma için kan şekerini ayarlamak daha da zorlaşıyor. 

Oruçlu geçirdiğimiz Ramazan ayının son 1 haftasına girerken, gıdaları depolayamadığı için kan şekerine bağımlı olan beynin, çalışma mekanizmasını da zorlamaya başlıyor. Beynin iyi çalışması, işlevlerini ve yaratıcılığını sürdürmesi için ona doğru besinlerle yardımcı olmanız, Ramazan ayını tamamlamaya sayılı günler kala, oruçluyken de her gün yeni projeler üretmek zorunda olan, yoğun iş yüküyle karşılaşan beynimizi, formda tutmanızı sağlayacaktır.

Oruçtan en çok etkilenen biyokimyasal parametrelerin başında kan şekerinin  geldiğini belirten Türk Diyabet ve Obezite Vakfı Başkanı ve Nazif Bağrıaçık Kadıköy Hastanesi Diyabetologlarından Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık,  özellikle günü çalışarak geçiren bireylerde en sık duyulan şikayetlerin dikkat kaybı, odaklanma güçlüğü, yeni bir bilgiyi öğrenmede zorlanma, baş ağrısı, açlık hissi, sinirlilik, huysuzluk, ani ve anlamsız hiddet ve alınganlık gösterileri, görme bozukluğu, halsizlik olduğunu söyledi.

Bu belirtilerin en çok glikoz kullanan organımız olan beyin dokusunun ihtiyacı kadar şekeri alamadığını gösterdiğini belirten Prof. Dr.Bağrıaçık, oruç tutarken, aç ve susuz kalınan süreçte, en büyük sorunun kan şekeri düzeyini ayarlamak ve hipoglisemi ataklarından korunmak olduğunu söyledi.

Prof. Dr.Bağrıaçık, olağan koşullarda, pankreastan salgılanan insülin, gıdalarla aldığımız şekeri hücre içine sokar ve fazlasını da depolayarak düzeni sağlamaya çalışır. Kan şekeri normal düzeyin altına düştüğü zaman, enerji üreten hücreler yeterli glikoz bulamayınca yeni glikoz üretimi ve depolardan faydalanır. 

Özellikle orucun ilk 1-2 haftasında insülinin etkisi yoğunken, kan şekeri düşmeleri daha sık yaşanır. Baş ağrısı, yorgunluk, çarpıntı, uyku hali, dikkat eksikliği, bitkinlik, isteksiz çalışma,  sinirlilik belirtileri görülmeye başlar.

Daha ileri tablolarda terleme, kalp çarpıntıları, el titremeleri gibi etkilerini de görülmeye başlar.  Bu etkileri yaşayan oruçlu bir bireyin doğru beslenmeye ve doğru aktivitelerle metabolizmasını çalıştırmaya özen göstermesi gerekir. İftarda ve sahurda kan şekerini hızla yükselten ve aniden şeker düşmelerine yol açabilen yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Şerbetler, meyve suları, gazlı meşrubatlar, pirinç pilavı, beyaz makarna, beyaz ekmek, börek, poğaça gibi yiyecekler yerine, ayran, kepekli bulgur, bakliyat kullandığınızda bir süre sonra şikayetlerinizin oldukça azaldığını görebilirsiniz.

Sahura kalkmadan oruç tutmak ya da sahuru sadece su veya basit atıştırmalıklarla geçiştirmek son derece hatalıdır. Sahur öğününün mümkün olduğu ölçüde geç yapılması, bu öğünde yumurta, yoğurt, peynir ve et ürünleri gibi protein zengini besinlerin aşırıya kaçılmadan, yeterli miktarda tüketilmesi kan şekeri dengesini sağlamada faydalı olacaktır.

İftar vaktine kadar vakit geçirmek amacıyla yapılan uzun sürelik sportif faaliyetlerin özellikle yaz aylarında oruç tutanların Bayrama kadar uzak durmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, bunun yerine iftardan sonra kısa yürüyüşler yapmanın yüksek kan şekerinizi dengede tutacağı için önerildiğini belirtti.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
20.02.2018
05:32
Yürüyerek para kazandıran uygulama
Yürüyerek para kazandıran uygulama
iPhone'lar için geliştirilen Sweatcoin uygulaması kullanıcılar yürüdükçe onlara kripto para hediye ediyor.
20.02.2018
05:30
RSV bebekleri tehdit ediyor!
RSV bebekleri tehdit ediyor!
Bu kış kar yağışının az olması ve havaların çok fazla soğumaması, insanların tedbirsizliği ile birleştiğinde virüslerin hızla yayılmasına ve hastalıkların daha uzun sürmesine zemin hazırlıyor. Bu virüslerin çok bilineni grip olsa da, aslında daha bulaşıcı ve yaygın olan RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) çok daha tehlikeli görülüyor. Virüs her yaş grubunu tehdit etse de, özellikle yenidoğanlar ve prematüre bebekler en büyük risk grubunu oluşturuyor.
20.02.2018
05:23
Tansiyon ölçen akıllı saat geliyor
Tansiyon ölçen akıllı saat geliyor
Tansiyon ölçmek, tansiyon aletini kolunuza sıkı sıkıya sararak, hava pompalayarak yapılan zahmetli bir iş, ancak Samsung'un akıllı saati bu işi çok daha kolay hale getirecek gibi görünüyor. Söz konusu akıllı saat, klasik tansiyon aletlerinin kullandığı yöntemin aksine, kalp hızı izleyicisine benzer bir teknoloji kullanıyor, bir ışık kaynağı ve ışık alıcısı ile tansiyonunuzu ölçebiliyor.
20.02.2018
05:14
Emekliye yılda 2 defa ikramiye
Emekliye yılda 2 defa ikramiye
Memurların ve emeklilerin bayram ikramiyesi talebi, Mart'ta toplanacak KPDK'da masaya yatırılacak. Memur-Sen, dini bayramlarda 2 bin 62 lira ödenmesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur'luların beklentisi de yılda 2 kez 1'er maaş ikramiye.
19.02.2018
20:20
Bitmeden harabeye döndü!
Bitmeden harabeye döndü!
Adaklı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde inşası devam eden Kapalı Spor Salonu, tamamlanmadan harabeye döndü.
19.02.2018
20:20
Bir günlüğüne polis oldu
Bir günlüğüne polis oldu
Lenfoma hastası gencin polis olma hayali, Genç İlçe Emniyet Müdürlüğü'nce gerçekleştirildi. Şapka takılıp telsiz verilen gencin sevinci emniyet mensuplarını duygulandırdı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın