Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Nisan 2018 Cumartesi
14.4 °C Çok Bulutlu

Seçim anketi! bingöl'de hangi parti önde?

MAK Danışmanlık Şirketi'nin 51 ilde yaptığı yerel seçim anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. AK Parti 28 ilde birinci, 14 ilde de ikinci sırada yer alıyor.

03 HAZİRAN 2013 PAZARTESİ 13:38
0
12387
10
AA aa
Seçim anketi! bingöl`de hangi parti önde?

Partiler yerel seçim hazırlıklarını sürdürürken kamuoyu araştırma şirketleri de illerde seçmenin nabzını tutmaya devam ediyor. MAK Danışmanlık Şirketi'nin 30 büyükşehir anketinin ardından 51 ilde yaptığı son ankete göre, 28 ilde AK Parti birinci sırada yer alıyor. CHP 6, MHP 4, BDP 4 ilde birinciliğe sahip.

AK PARTİ 1’İNCİ, CHP 2'NCİ, MHP 3'ÜNCÜ, BDP 4'ÜNCÜ

MAK Danışmanlık Şirketi'nin 51 ilde yaptığı yerel seçim anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre, AK Parti 28 ilde birinci sırada yer alırken, CHP 6, MHP ve BDP ise 4'er ilde birinci sırada bulunuyor.

Ankete göre MHP'deki oy artışı CHP'yi geride bıraktı. MHP 15 ilde ikinci sırayı alırken, AK Parti 14, CHP ise sadece 5 ilde ikinci sırada yer aldı.

MHP 15 İLDE İKİNCİ

Partilerin ikinci sırada yer aldığı iller açısından bakıldığında, MHP 15 ilde, AK Parti 14 ilde, CHP ise sadece 5 ilde ikinci sırada yer alıyor. Bazı illerde partilerin oy oranları birer ikişer puan ile birbirini izliyor. Bartın ve Karabük'te MHP, AK Parti'nin bir puan önünde. Bartın'da MHP yüzde 34, AK Parti yüzde 33, CHP yüzde 25, SP yüzde 4, diğerleri yüzde 4. Karabük'te MHP yüzde 34, AK Parti yüzde 33, CHP yüzde 7, diğerleri yüzde 14. Çankırı'da AK Parti MHP'nin bir puan, Düzce, Bayburt ve Niğde'de ise iki puan önünde yer alıyor. AK Parti CHP'nin birinci olduğu illerden ise Giresun'da 1, Çanakkale'de 3, Edirne'de 6 puan gerisinde yer alıyor. Burdur'da ise AK Parti CHP'den bir puan önde bulunuyor.

OSMANİYE'DE BAŞABAŞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi Rize'de AK Parti açık ara önde çıkarken, AK Parti'nin 51 il içinde en yüksek oya Rize'de ulaşması da dikkat çekti. Rize'de AK Parti'nin oyu yüzde 65, SP yüzde 9, CHP yüzde 7, MHP yüzde 6, diğerleri yüzde 13.

Osmaniye'de MHP, AK Parti'nin bir puan üzerinde yer alıyor. MHP oyları yüzde 42 iken, AK Parti 41, CHP yüzde 7, BDP yüzde 3, SP yüzde 2, BBP yüzde 2, diğerleri yüzde 3.

Halen BBP'li belediye başkanının bulunduğu Sivas'ta AK Parti BBP'nin bir puan önünde. AK Parti yüzde 37, BBP yüzde 36, SP yüzde 9, CHP yüzde 6, MHP yüzde 3, diğerleri yüzde 9.

Ankete göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'de CHP ile AK Parti ile ikinciliği paylaşıyor. Her iki partinin oy oranları yüzde 24'er iken, BDP ise yüzde 42 ile birinci, diğerleri yüzde 10.
Sıralama değişmedi

ANKET SONUÇLARINA GÖRE PARTİLERİN BİRİNCİ OLDUĞU İLLER ŞÖYLE:

AK PARTİ: Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sivas, Tokat, Yalova, Yozgat.

CHP: Çanakkale, Edirne, Giresun, Kırklareli, Sinop, Zonguldak.

MHP: Bartın, Karabük, Kastamonu, Osmaniye.

BDP: Batman, Iğdır, Tunceli, Hakkari.

Ankette 9 ilde bazı partilerin oy oranlarının eşit olduğu sonucu yer alıyor. Buna göre, Artvin, Bilecik, Bolu'da CHP ve AK Parti, Gümüşhane, Isparta, Uşak, Kars MHP ve AK Parti oyları eşit çıkarken, Siirt ve Şırnak'ta ise AK Parti'nin oyları BDP ile eşit bulunuyor.

İZMİR'DE AK PARTİ VE CHP'NİN OYLARI EŞİT

MAK Danışmanlık'ın Mayıs ayında 40 bin kişiyle yaptığı ankette 30 büyük şehirden 19'unda AK Parti açık ara önde çıkmıştı. CHP 4, MHP 2, BDP 1 büyük şehir belediyesinde birinci parti iken, İzmir ve Antalya'da AK Parti, CHP ile Balıkesir'de AK Parti, MHP ile Mersin'de ise CHP, MHP ile eşit oy oranına sahip bulunuyor. Partilere göre illerin dağılımı şöyle:

AK PARTİ: İstanbul, Ankara, Adana, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon ve Van.

CHP: Eskişehir, Muğla, Ordu, Tekirdağ.

MHP: Manisa ve Aydın'da

BDP ise Diyarbakır'da birinci parti konumunda bulunuyor.

* İzmir ve Antalya'da AK Parti ile CHP, Balıkesir'de AK Parti ile MHP, Mersin'de ise CHP ile MHP eşit oy oranına sahip.

-İstanbul'da AK Parti'nin oyu yüzde 44, CHP'nin oyu yüzde 37, MHP yüzde 5, BDP yüzde 4, SP yüzde 4, kararsız yüzde 6.

-Ankara'da AK Parti'nin oyu yüzde 35, CHP'nin oyu yüzde 31, MHP yüzde 24, SP yüzde 2, BBP yüzde 1, kararsız yüzde 7.

- CHP'nin kalesi olarak görülen İzmir ile Antalya'da AK Parti oylarının CHP'yi yakalaması dikkat çekti. İzmir'de AK Parti ve CHP'nin oyu yüzde 42, MHP yüzde 7, BDP yüzde 4, kararsız yüzde 5.

- Antalya'da ise AK Parti ile CHP'nin oyu yüzde 35, MHP yüzde 17, BDP yüzde 4, SP yüzde 1, kararsız yüzde 8.

-CHP'nin açık ara önde olduğu tek büyük şehir Muğla olurken, AK Parti'nin açık ara önde olduğu iller arasında yüzde 67 ile Şanlıurfa, yüzde 63 ile Konya, yüzde 61 ile Kayseri, yüzde 60 ile Kahramanmaraş, yüzde 52 ile Gaziantep, yüzde 50 ile Van yer alıyor. AK Parti'nin oyu Erzurum'da yüzde 48, Bursa ve Malatya'da yüzde 46, Samsun'da yüzde 45.

AK Parti'nin kalelerinden biri olarak gösterilen Bingöl'ün, AK Parti'nin açık ara önde olduğu iller arasında yer almaması dikkat çekti. 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
hüsamettin kesakağıdı (@Misafir_17079)
23 Kasım 2013 Cumartesi 12:04
ben yıllarca oy verdim akp ye ama gördüğüm manzara hiçte iç açıcı değil bingölü .... çevirdiler eğer serdar atalay tekrar aday olursa oy vermemm vebali ağırdır bile bile günah işlemem.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Cemal kaş (@Misafir_16640)
07 Kasım 2013 Perşembe 12:52
YAV arkadaşlar siz bingöl bingöl olalı bu kadar hizmet gördümü ki başka aday arıyorsunuz. bak ben şunu söylüyorum. hizmet yapmak risktir bu riski alan başkan birdaha kazanmalı yoksa bingöllü neyapacağını bilir. şu anda BDP nin korkulu rüyası Serdar ATALAY ....
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
darayenili (@Misafir_13866)
07 Haziran 2013 Cuma 21:24
akpar hırsızlık yapmayın hizmet edin belediye sizin olsun böyle belediye başkanlarına ...............
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
şeyh said (@Misafir_13831)
05 Haziran 2013 Çarşamba 16:30
mazlum ve mustazaf halkımızın umudu, hür dava partisi Bingöl'de ilk 3 parti den biridir. Duyurulur...
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Fırat Anlı (@Misafir_13830)
05 Haziran 2013 Çarşamba 14:20
Yav Bu anketler Nerede Yapılıyor Bugune kadar Bana Hiç denk Gelmedi :)
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
vedatkarar (@Misafir_13827)
05 Haziran 2013 Çarşamba 12:33
4 yıldır belediye başkanı olan ...zat bu güne kadar neden bekledi acaba...iktidar tarafından Bingöl paraya boğuldu, ancak hükümet tarafından sunulan geniş imkanlar Bingöl halkına hizmete dönüştürülmedi...bundan sonrada akp den ve başkanından böyle boş ve ham hayali hizmetler beklememek gerekir...
ülkede ve ilimizde özgür ve eşitlik temelinde yapılacak bir seçimde kimlerin ayakta kalacağı, kimlerin yok olacağı o zaman belli olur'akpar'lı efendi....
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
ak par (@Misafir_13826)
05 Haziran 2013 Çarşamba 10:37
Bingöl belediye başkanı serdar Atalay hayata geçirmek istediği projeleri tam olarak hayata geçirdiği takdirde ne hüda par kalır nede pkkpar(bdp)
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Ahmet Fakir (@Misafir_13817)
04 Haziran 2013 Salı 14:59
Genelde yorum yapan arkadaşlar tüm şehrin ideolojisini kendisi gibi olduğu vehmine kapılıyor. Olanı değil, olmasını istediğini ifade ediyor. Bu kadar sivrilmeye, kutuplaşmaya, fevri davranışlara gerek yok. Biliyoruz ki; bir şehrin siyasi yapısını yerel seçimler değil, genel seçimler ifade eder. Yerel seçimin Bingöl ayağı noktasında şu an konuşmak çok erken. Bingöl insanının ruhunu ve kimyasını bilen bir insan daha şimdiden peşim hükümlü konuşmaması gerektiğini de bilir. Heyecana kapılma ve öfkelenmek kolaydır, zor olan ise itidalli olmaktır.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Memati (@Misafir_13816)
04 Haziran 2013 Salı 14:05
Öncelikle şunu belirteyim bu anket Bingöl için yapılmış bir anket değil
AKP Bingöl'de kaybetmiştir. Biraz gerçekçi olun ve halka sorun kime oy veriyorlar seçmen bilinçlenmiş artık nereye oy vereceğini iyi biliyor. Bingölde son yapılan anket neden yok akp belediyesinden memnunumsunuz sorununa 200 KİŞİDEN 18 Kişi evet demiş 2. soru hangi partiye oy veriyorsunuz ya HUDA PAR YADA BDP Peki bu anket nerde neden saklanıyor bunun unutmamak lazım ben huda par'ın seçime gireceğine sevindim en azında akp ve bdp ye alternatif partidir.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
ali Er (@Misafir_13808)
03 Haziran 2013 Pazartesi 20:39
Lütfen yalakacılığı bırakın ve ne kendinizi ve nede kendiniz gibi saf Bingöl halkını kandırmayın. Kusura bakmayın Ama Bingöl'de bile AKP önde değil ve seçimi alamaz!!! 10 pua n fark var BDP ile AKP arasında...
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
20.04.2018
21:43
Yılmaz, 3 dönem kuralına takıldı!
Yılmaz, 3 dönem kuralına takıldı!
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Bingöl'de de aday adaylık süreci başlarken, mevcut AK Parti Milletvekili Cevdet Yılmaz'ın 3 dönem potasına takıldığı ve aday olup olmayacağının merak konusu olduğu görüldü.
20.04.2018
21:37
Sözde Sorumlu Öldürüldü
Sözde Sorumlu Öldürüldü
Bingöl'de düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirilen 2 kadın teröristten birinin, Gri kategoride aranan sözde Ahmed eyaleti Beşli Yürütmede görevli YJA-Star sorumlusu Sema kod adlı Zühre Yariç olduğu tespit edildi.
20.04.2018
21:36
Kayalıklar için önlem alınacak
Kayalıklar için önlem alınacak
Bingöl'ün Solhan ilçesinde bulunan Badem kayalıklarının riskli olduğunu gerekçesiyle önlem alınacağı öğrenildi.
20.04.2018
21:36
Mantık, İslami İlimlerin Vazgeçilmez Parçasıdır
Mantık, İslami İlimlerin Vazgeçilmez Parçasıdır
Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde düzenlenen Gazalî'nin Felsefi Sistemi Konferans'ında konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Mantık, diğer ilimlerde olduğu gibi İslami ilimlerin de vazgeçilmez parçası olmuştur dedi.
20.04.2018
21:35
Göçerlerin serüveni başladı
Göçerlerin serüveni başladı
Her yıl havaların ısınmasıyla beraber güneyden kuzeye doğru göç eden göçerlerin bu yılki göç serüveni başladı. Göçerler başta Bingöl olmak üzere çevre kuzey ilçelerini de akın göç etmeye başladı.
20.04.2018
21:34
İnsanoğlunun tek bir Anne Ve Babadan Kanıtlanmıştır
İnsanoğlunun tek bir Anne Ve Babadan Kanıtlanmıştır
Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Erdoğan, İnsanın evrim geçirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur ama insanoğlunun tek bir anne ve babadan geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın