TARİH : 28 Mart 2015 Cumartesi 02:28:07 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
TÜRKİYE’NİN LEHİNEDİR! : HDP’nin yüzde 10 seçim barajını aşacağını ve bu durumun Türkiye’nin lehine olacağını belirten CHP’li Atıcı, partililere uyarıda bulunarak: “HDP zaten kendi oylarıyla barajı aşmıştır. CHP’den yeni oy transferine gerek yok, kimse CHP’den oy devşirmeye kalkmasın” dedi. UYUŞTURUCU BELASI VE RANT GERÇEĞİ! : Uyuşturucu ve madde bağımlılığın hızla yaygınlaştığı Bingöl’de, genç nüfus suça sürüklenmeye devam ediyor. Kurumlar, toplumun kangrenleşen sorunu karşısında sessiz kalırken, bu alanda yapılan projeler ise sadece kâğıt üzerinde kalıyor. Memleket severler, projeden elde edeceği üç-beş kuruşun hesabı yapıyor. VALİ KÖŞGER:“EĞİTİM İÇİN SEFERBER OLACAĞIZ” : Cumhuriyet Kız YBO’yu ziyaret eden Bingöl Valisi Vali Yavuz Selim Köşger, eğitime önem verdiklerini ifade ederek: “ildeki eğitim çıtasının yükseltilmesi için seferber olacağız” dedi. BİNGÖL ULUSAL ALTIN BAL ÖDÜLLERİ : Bingöl SAYDES İl Başkanlığı, Bingöl Arıcılar Birliği ile Ankara BİNYAR tarafından organize edilen ve komite başkanlığını Rıdvan Tartar’ın yaptığı Bingöl Ulusal Altın Bal Ödülleri, Pazar akşamı Ankara Hilton Otel’de sahiplerini bulacak. HDP’DE İLK SIRA BAŞKANLARIN : 2015 genel seçimlerine ‘barajı aşma’ hedefiyle hazırlanan Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP) hedef yedi bölgeden en az yedi, milletvekili çıkarmak. HDP, tüm seçim bölgelerinde `başkan` adaylarına ilk sırada yer vermeyi düşünüyor. BARAKAZİ YEREL YÖNETİMLER KONGRESİ KATILDI : Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 28. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK)’ne katıldı. MODEL UÇAK KURS BELGELERİ DAĞITILDI : Bingöl Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan “Bugünün Genci Yarının Girişimcisiyim” projesi kapsamında Türk Hava Kurumu Bingöl Şube Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlenen Model Uçak Rehber Öğretmen ve Model Uçak Kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı. 41 YIL SONRA İLK DEFA MAKAM ARACINA KAVUŞTU : Bingöl’ün Yedisu İlçe Belediye Başkanlığı ilçe statüsüne kavuştuğu günden 41 yıl sonra ilk defa makam aracına kavuştu. 41 yıl aradan sonra ilk defa makam aracı alan Belediye Başkanı Salih Uçar, makam şoförü olmadığı için yeni aldığı aracı kendisi kullanıyor. İKİ TAKIMIMIZ İLK 16’DA : Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futsal Ligi grup maçları tamamlandı. Birinci grupta yer alan Sarıçiçekspor ve ikinci grupta yer alan Bahçeli Gençlikspor, gruplarında birinci olarak ilk 16 takım arasına kaldı. KARLIOVA ÖĞRETMENEVİ İHALESİ YAPILDI : 50 yataklı öğretmenevinin ihalesi yapıldı, sonuç önümüzdeki günlerde açıklanacak. İnşa edilecek öğretmenevi, Karlıova İlçe tarihinde bir ilk olacak.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
6378
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
HABERLERE YORUM YAPABİLMEK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR.
EMAİL ADRESİNİZ PAROLA
 
GİRİŞ YAP ÜYE OL
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
TÜRKİYE’NİN LEHİNEDİR!
HDP’nin yüzde 10 seçim barajını aşacağını ve bu durumun Türkiye’nin lehine olaca...
UYUŞTURUCU BELASI VE RANT GERÇEĞİ!
Uyuşturucu ve madde bağımlılığın hızla yaygınlaştığı Bingöl’de, genç nüfus suça ...
BİNGÖL ULUSAL ALTIN BAL ÖDÜLLERİ
Bingöl SAYDES İl Başkanlığı, Bingöl Arıcılar Birliği ile Ankara BİNYAR tarafında...
VALİ KÖŞGER:“EĞİTİM İÇİN SEFERBER OLACAĞIZ”
Cumhuriyet Kız YBO’yu ziyaret eden Bingöl Valisi Vali Yavuz Selim Köşger, eğitim...
BARAKAZİ YEREL YÖNETİMLER KONGRESİ KATILDI
Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 28. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yön...
HDP’DE İLK SIRA BAŞKANLARIN
2015 genel seçimlerine ‘barajı aşma’ hedefiyle hazırlanan Halkların Demokratik P...
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.