TARİH : 02 Mayıs 2016 Pazartesi 13:42:39 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ELEKTRİK ŞEBEKESİ PARKE TAŞLARININ ALTINA DÖŞENMİŞ : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yapılan altyapı çalışmaları esnasında elektrik şebekesinin parke taşlarının altından döşendiği ortaya çıktı. ILICALARDA KAZA: 4 YARALI : Bingöl’ün Ilıcalar Beldesi’nde meydana gelen trafik kazası ve sonrasında yaşanan olaylarda 4 kişi yaralandı. RAKİBİMİZ BELLİ OLDU : 3. lig yolunda tek şansı kalan temsilcimiz 12 Bingölspor’un rakibi belli oldu. Temsilcimizin, 3. Lig yolundaki son sınavını Araklı Karadere ile vereceği karşılaşmada galibiyet 3. Lig’e, mağlubiyet ise BAL’a götürecek. KİĞI’DA KUTLU DOĞUM COŞKUSU : Bingöl’ün Kiğı ilçesinde Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen “Vahdet Kardeşlik Rehberi Hz Muhammed” temalı Kutlu Doğum etkinliği, vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti. BİR YILDA BİN 317 İŞÇİ ÖLDÜ : 1 Mayıs dolasıyla basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Bingöl Şubesi Başkanı Metin Kılıç; “Ülkemizde artan işçi ölümleri iktidarın emeğe yaklaşımını göstermesi açısından önemlidir. 2015 yılı rakamlarına göre resmiyete yansımış Bin 317 işçi ölümü gerçekleşmiştir” dedi. MESİRE ALANI ÇÖPLÜK OLDU! : Genç İlçesi Sürekli Köyü girişine yapılan seyir terası, duyarsız vatandaşlar yüzünden çöp alanına döndü. Mesire alanının, alkol kullanan vatandaşlar tarafından istila edildiğini belirten köylüler ise yaşananlara isyan etti. ALAKUŞ: “İŞÇİ ÖLÜMLERİ ARTIYOR” : 1 Mayıs İşçi Bayramı dolasıyla yazılı basın açıklaması Bingöl Barosu Başkanı Abdullah Alakuş; “Her geçen gün işçi ölümlerinin sayısı artmakta ve tarihe kara bir leke olarak geçen iş kazaları davalarında da bir arpa boyu yol alınmadığını ve bir yargı tiyatrosunun sahnelendiğini görmekteyiz” dedi. İNTERNET KULLANICILARINA MOBİL TUZAK : Sosyal medya ağları üzerinden yönlendirildiğiniz siteler, sizi fark ettirmeden abone yapıyor. Telefona gelen mesajla öğrendiğiniz aboneliği iptal ettirmek için bile ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz... EĞİTİMİN AKSAYAN YÖNLERİ TESPİT EDİLECEK : Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Başarı Ellerimizde’ projesi FKA tarafından kabul edildi. Eğitimin aksayan yönlerini tespit etmek, başarı düzeyinin incelenmesi, sorunlu alanlara yönelik çözümlerin üretilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin ile FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop arasında protokol imzaladı BİNGÖL’DE ÇİÇEK SERASI KURULDU : Çiçekçilik sektöründe uzun yıllar faaliyet gösteren Cici Orkide Çiçekçilik firması tarafından çiçek serası ve fidanlık kuruldu.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
7309
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
ELEKTRİK ŞEBEKESİ PARKE TAŞLARININ ALTINA DÖŞENMİŞ
Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yapılan altyapı çalışmaları esnasında elektrik şebe...
ILICALARDA KAZA: 4 YARALI
Bingöl’ün Ilıcalar Beldesi’nde meydana gelen trafik kazası ve sonrasında yaşanan...
RAKİBİMİZ BELLİ OLDU
3. lig yolunda tek şansı kalan temsilcimiz 12 Bingölspor’un rakibi belli oldu. T...
KİĞI’DA KUTLU DOĞUM COŞKUSU
Bingöl’ün Kiğı ilçesinde Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen “...
BİR YILDA BİN 317 İŞÇİ ÖLDÜ
1 Mayıs dolasıyla basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Bingöl Şubesi Başkanı Metin ...
MESİRE ALANI ÇÖPLÜK OLDU!
Genç İlçesi Sürekli Köyü girişine yapılan seyir terası, duyarsız vatandaşlar yüz...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.