TARİH : 02 Ekim 2014 Perşembe 11:24:42 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİHABER GÖNDER
ÇUKUR KAZASI: 2 ÖLÜ 4 YARALI : Bingöl’den Adana’ya gitmek üzere yola çıkan Tokuş ailesi, Diyarbakır yolunda kaza yaptı. Kazada 2 kardeş hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı. `BİR DE ELEKTRİĞİMİZ OLSA...` : İçmeler Mahalle’sinde yapılan ve geçtiğimiz hafta hak sahiplerine anahtar teslimatının yapılmaya başlandığı TOKİ konutlarında elektrik sıkıntısı yaşanıyor. DASK sigortasını yapıp, elektrik abonesi ücreti ödeyen halk, TOKİ, FEDAŞ ve banka arasında koordinasyon eksikliğinden dolayı mağdur ediliyor! KALPAZANLARA DİKKAT! : Bingöl Emniyet Müdürlüğü yazılı basın açıklaması yaparak, bayram tedbirleri kapsamında vatandaşlara uyarılarda bulundu. Açıklamada: “Kurbanlık hayvan satışlarında satış bedelinin yüksek olmasından dolayı kalpazanlar tarafından sahte paraların piyasa sürülebileceği göz önünde tutularak hayvan satışlarında alınan paralara karşı dikkatli olunmalıdır” denildi. YAŞAM SÜRESİ EN KISA İL BİNGÖL : TRB1 bölgesinde bulunan Bingöl, Malatya, Elazığ ve Tunceli illerinde ortalama yaşam süresinin en kısa olduğu ilin Bingöl olduğu bildirildi. ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI : Hükümet, aralarında Bingöl’ün de bulunduğu 15 il sınırları içinde yapılacak hidroelektrik santraller (HES) ve rüzgâr santralleri (RES) için “acele kamulaştırma” kararları aldı. TSO’YA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BELGESİ : Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (Bingöl TSO) TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi Belgesini aldı. GİRİŞİMCİLERE KOSGEB DESTEKLERİ ANLATILDI : Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Bingöl İl Müdürlüğü, Avrupa KOBİ Haftası kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenleyerek, girişimci adaylara KOSGEB’in desteklerini anlattı. KORUCU SORUNLARINI BAKANLIĞA TAŞIDI : Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ı makamında ziyaret ederek, korucu ile şehit ve gazi ailelerinin sorunlarını bildirdi. EMNİYETTEN İTFAİYEYE ZİYARET : İl Emniyet Müdürlüğü personeli, İtfaiye Haftası nedeniyle Bingöl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü çalışanlarını ziyaret ederek, itfaiye personelinin haftalarını kutladılar. KÜTÜPHANEYE DAVET : Bingöl İl Halk Kütüphane Müdürü Muhammed İnan İşlek, kütüphane bünyesinde 43 bin güncel kitap bulunduğu ifade ederek, 2014-2015 eğitim yılında tüm öğrenci, öğretmen ve velileri kütüphane imkânlarından faydalanmaya davet etti.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
6008
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
ÇUKUR KAZASI: 2 ÖLÜ 4 YARALI
Bingöl’den Adana’ya gitmek üzere yola çıkan Tokuş ailesi, Diyarbakır yolunda kaz...
`BİR DE ELEKTRİĞİMİZ OLSA...`
İçmeler Mahalle’sinde yapılan ve geçtiğimiz hafta hak sahiplerine anahtar teslim...
KALPAZANLARA DİKKAT!
Bingöl Emniyet Müdürlüğü yazılı basın açıklaması yaparak, bayram tedbirleri kaps...
ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI
Hükümet, aralarında Bingöl’ün de bulunduğu 15 il sınırları içinde yapılacak hidr...
YAŞAM SÜRESİ EN KISA İL BİNGÖL
TRB1 bölgesinde bulunan Bingöl, Malatya, Elazığ ve Tunceli illerinde ortalama ya...
TSO’YA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BELGESİ
Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (Bingöl TSO) TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sis...
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.
Bayram AYDIN (DSP Bingöl Eski İl Başkanlarındandır)
25.08.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Merkez Hacı Hasip Camii`nde kurulmuştur.
Şükrü Berdibek (-)
01.08.2014
Cenazesi defnedilmiş olup taziyesi Mazrafaki Camii`nde kurulmuştur.