TARİH : 27 Mayıs 2016 Cuma 13:18:07 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
85 BİN TL İLE TESLİM OLDU! : Bingöl’ün Yayladere ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan PKK’lının üzerinde 85 Bin TL para çıktı. “HEDEFİMİZ BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMAK!” : Rektör Çapak; “Öğretim üyelerimizin sadece derslere girip çıkması değil, araştırmalar yapması, uluslararası sempozyumlara katılması ve projeler bağlamında kendilerini göstermeleriyle Bingöl Üniversitesi’ni bölgenin en iyi üniversitesi yapma gibi bir hedefimiz var.” ÜCRETSİZ ZAZACA KURSU : Bingöl Belediyesi Zazaca Dil Kursu açıyor. Kurs başvuru tarihi 30 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitiminde sona eriyor. TELE TOKATÇILAR YAKAYI ELE VERDİ : Polis-savcı oyunuyla vatandaşları tokatlayan dolandırıcılar, Karlıova’da yakayı ele verdi. 4 kişilik şebeke, Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadelerinin ardından Erzurum il Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi. BARAKAZİ’DEN İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ZİYARET : Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin Barakazi, ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret ederek, kendilerinden bilgi aldı. Barakazi, ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu. LİDER ÇOCUK KAMPI SONA ERDİ : Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce organize edilen, “Lider Çocuk Tarım Kampı” sona erdi. Öğrenciler, kamp süresince hem eğlendi hem öğrendi. DIŞ TİCARET SEMİNERİ DÜZENLENECEK : TOBB Dış Ticaret Müdürlüğü, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü organizasyonunda Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) işbirliği ile Bingöl TSO ev sahipliğinde dış ticaret semineri düzenlenecek. ENGİN VE SUGܒDEN PLANETARYUM ÇADIRINA ZİYARET : Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sugü ile Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Bingöl Belediyesi ile TÜRKSAT A.Ş işbirliğiyle Kapalı Spor Salonu’nda kurulan ‘Planetaryum’ adı verilen uzay çadırını ziyaret ettiler. PEYNİR SEZONU BAŞLADI : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde hayvan yetiştiriciliği yapan köylüler, peynir sezonun gelmesinden dolayı koyun ve kuzuyu birbirlerinden ayırma zamanının geldiğini belirttiler. BİNGÖL TSO PERSONEL ALACAK : Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (Bingöl TSO) bir İŞKUR işbaşı eğitimi programı kapsamında personel alımı yapacak.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
7354
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
85 BİN TL İLE TESLİM OLDU!
Bingöl’ün Yayladere ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan PKK’lının üzerinde ...
ÜCRETSİZ ZAZACA KURSU
Bingöl Belediyesi Zazaca Dil Kursu açıyor. Kurs başvuru tarihi 30 Mayıs 2016 Paz...
“HEDEFİMİZ BÖLGE ÜNİVERSİTESİ OLMAK!”
Rektör Çapak; “Öğretim üyelerimizin sadece derslere girip çıkması değil, araştır...
BARAKAZİ’DEN İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE ZİYARET
Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin eşi Pervin Barakazi, ihtiyaç sahibi a...
TELE TOKATÇILAR YAKAYI ELE VERDİ
Polis-savcı oyunuyla vatandaşları tokatlayan dolandırıcılar, Karlıova’da yakayı ...
DIŞ TİCARET SEMİNERİ DÜZENLENECEK
TOBB Dış Ticaret Müdürlüğü, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü organizasy...
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.