TARİH : 18 Eylül 2014 Perşembe 10:39:25 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİHABER GÖNDER
HAYAT BOYU ÖĞRENİME 7 MİLYON EURO DESTEK : Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi–II. Hibe Programı duyurusu yayımlandı. Bütçesi 7 milyon 250 bin Euro’luk program kapsamında başarılı proje sahiplerine 100 ila 200 bin Euro destek verilecek. Başvurular 30 Ekim`e kadar yapılabilecek. 3+1 UYUŞTURUCU YUVASI! : Çarşı merkezindeki Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait lojman (Bingöl Lisesi Lojmanı), uyuşturucu bağımlılarının meskeni haline geldi. Boş olan dairenin kapısını kırarak içeri giren madde bağımlıları, lojman sakinleri için tehdit oluşturuyor. “EĞİTİMİN TEMEL DİREĞİ ÖĞRETMENLERDİR” : Eğitimde öğretmenlerin önemine vurgu yapan Vali Taşyapan: “Fiziki mekânları olmazsa olmaz ile görmekle beraber öğretmenlerimizin kalitesi, onların anlayışı eğitimin temelidir. Eğitimin temel direği öğretmenlerdir” dedi. 27 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ : Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’nca Genç İlçesi’ne bağlı Doğanca Köyü’nde yapılan çalışma neticesinde 27 kilo 500 gram esrar maddesi, 352 kök kenevir bitkisi ve 5 kilo 400 gram kenevir tohumu ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi hakkında adli tahkikat başlatıldı. KCK KARLIOVA DAVASINDA TUTUKLU KALMADI : KCK Karlıova davası olarak bilenen 5`i tutuklu 41 kişinin yargılandığı davada, tutukluların tamamı tahliye edildi. ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR : Bingöl Belediyesi’nce üstyapı çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen asfalt, kaldırım ve kilitli parke taşı döşeme çalışmaları şehrin muhtelif bölgelerinde devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi Bedri Tuğ ve Kardelen Caddelerinde asfalt dökümü gerçekleştirildi. ÇPGD EĞİTİMLERİ BAŞLADI : Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı merkezinde çalışan personele yönelik Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Eğitimi başlattı. CAMİ PROJESİ REVİZE EDİLDİ : Bingöl Belediyesi, kentsel dönüşüm projesi kapsamında 300 kişilik olarak yapımına başlanan ‘Hz. Ali Camii’nin projesi revize edilerek 700 kişiliğe çıkarıldı. “KAHVALTIMI YAPTIM MEYVEM ÇANTAMDA!” : Bingöl’de kahvaltı yapma ve meyve tüketimi farkındalığını oluşturmak için hazırlanan proje kapsamında ilkokul öğrencilerine bilgilendirme yapılıp, elma dağıtıldı. KESKİN: TORBA YASA TAŞERON İŞÇİLERE YARADI : Meclisten geçen torba yasayla ilgili açıklamada bulunan Keskin, şimdiye kadar asıl işveren ile alt işveren arasında mekik dokuyarak mahkemelerde hakkını arama yoluna giden taşeron işçilerin sorunlarının kökten çözülerek, hizmeti satın alan kamu kurum veya kuruluşun kıdem tazminatının ödenmesinde sorumlu hale getirildiğini söyledi.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
5983
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
3+1 UYUŞTURUCU YUVASI!
Çarşı merkezindeki Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait lojman (Bingöl Lisesi Lojmanı),...
HAYAT BOYU ÖĞRENİME 7 MİLYON EURO DESTEK
Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi–II. Hibe Programı duyurusu yayıml...
“EĞİTİMİN TEMEL DİREĞİ ÖĞRETMENLERDİR”
Eğitimde öğretmenlerin önemine vurgu yapan Vali Taşyapan: “Fiziki mekânları olma...
KCK KARLIOVA DAVASINDA TUTUKLU KALMADI
KCK Karlıova davası olarak bilenen 5`i tutuklu 41 kişinin yargılandığı davada, t...
27 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’nca Genç İlçesi’ne bağlı Doğanca Köyü’nde yapılan...
ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Bingöl Belediyesi’nce üstyapı çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen asfalt, ka...
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.
Bayram AYDIN (DSP Bingöl Eski İl Başkanlarındandır)
25.08.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Merkez Hacı Hasip Camii`nde kurulmuştur.
Şükrü Berdibek (-)
01.08.2014
Cenazesi defnedilmiş olup taziyesi Mazrafaki Camii`nde kurulmuştur.