TARİH : 29 Mayıs 2015 Cuma 08:55:22 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
“KUTU DEĞİL, EV İSTİYORUZ” : İkinci etap kentsel dönüşüm projesine ilişkin görüşleri alınan Belediye Başkanı Yücel Barakazi; “Projeyi hazırlayan firmayla görüştük, yerel mimariye uygun bir taslak hazırlamalarını istedik. TOKİ’ye sunulan teklifin aynısını yerel firmalarımıza da sunduk. Kutu değil, gerçekten rahat bir yaşam sürülecek ev istiyoruz” dedi. Barakazi, üstyapı çalışması yapılacak alanlarla ilgili de bilgi verdi. ÖĞRENCİ GÖZÜYLE EĞİTİM SİSTEMİ : 2014-2015 eğitim öğretim yılının bitimine sayılı günler kala yazılı basın açıklaması yapan Bingöl İl Öğrenci Meclisi Başkanı İMKB Bingöl Anadolu Lisesi Öğrencisi Meclisi Başkanı Ahmet Uç, eğitim sistemine dair izlenimlerini paylaştı. Eğitim sistemindeki eksiklikler, öğretmen sirkülasyonu ve birleştirilmiş sınıflara değinen Uç, kuzey ilçelerindeki gerçeğe dikkat çekti. HAKİM OLUP MAHKEME KURDULAR : Bingöl`ün Karlıova ilçesinde bir grup öğrenci Karlıova Asliye Hukuk Mahkemesi Hâkimini makamında ziyaret etti. OKUL İNŞAATLARI İNCELENDİ : İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, beraberinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Rasim Buluç ve Milli Eğitim Şube Müdürü Serhat Aran ile Yedisu ve Karlıova’da yapımı devam eden okul inşaatlarında incelemelerde bulundu. KÖYLÜLERİN ELEKTRİK SORUNU GİDERİLDİ : AKSA FEDAŞ, Karlıova Turgut Özal Mahallesi 32 Evler’de iki yıldır yaşanan elektrik kesintilerinin giderilmesi için trafoya güç aktarımı yaptığını bildirdi. VERGİ İÇİN SON GÜN UYARISI : Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü, 2015 yılı emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergilerinin birinci taksitlerinin ödenmesi ve vatandaşların cezalı duruma düşmemeleri için 01 Haziran 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödemelerini yapmaları hususunda uyarıda bulundu. SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI : RTÜK, genel seçimlere ilişkin kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminlere ilişkin yayın yasaklarının 28 Mayıs`tan itibaren başladığını duyurdu. HACILAR KÖYÜNDE DİKİŞ NAKIŞ SERGİSİ : Karlıova Halk Eğitim merkezi bünyesinde bulunan Hacılar Dikiş Nakış Kursu öğrencileri yaptıkları el becerilerini sergiye dönüştürdü. VEKİL DAĞILIMINI BARAJ BELİRLEYECEK : 2015 genel seçim sonuçlarına göre HDP barajı geçemezse HDP`nin en çok oy aldığı Doğu ve Güneydoğu`da kazanan AK Parti olacak. Bingöl’de 50 Bin oy hedefleyen HDP, barajı geçmemesi durumunda 3 vekili de AK Parti’ye kaptırmış olacak. YİNE HAT MİNİBÜSÜ YİNE KAZA! : Şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren hat minibüsünün çarptığı kızın bacağı kırıldı. Acılar içerisinde kıvranan kız çocuğu, 112 sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından Bingöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
6512
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
“KUTU DEĞİL, EV İSTİYORUZ”
İkinci etap kentsel dönüşüm projesine ilişkin görüşleri alınan Belediye Başkanı ...
HAKİM OLUP MAHKEME KURDULAR
Bingöl`ün Karlıova ilçesinde bir grup öğrenci Karlıova Asliye Hukuk Mahkemesi Hâ...
ÖĞRENCİ GÖZÜYLE EĞİTİM SİSTEMİ
2014-2015 eğitim öğretim yılının bitimine sayılı günler kala yazılı basın açıkla...
KÖYLÜLERİN ELEKTRİK SORUNU GİDERİLDİ
AKSA FEDAŞ, Karlıova Turgut Özal Mahallesi 32 Evler’de iki yıldır yaşanan elektr...
OKUL İNŞAATLARI İNCELENDİ
İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, beraberinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ras...
SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI
RTÜK, genel seçimlere ilişkin kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminlere iliş...
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.