TARİH : 25 Kasım 2014 Salı 22:25:22 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİHABER GÖNDER
“GERÇEK FAİLLER YAKALANSIN” : Bingöl Emniyet Müdürü ve beraberindekilere yönelik düzenlenen silahlı saldırıyla ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklanan Erhan Şenyuva’nın babası, karanlık olayın aydınlatılması ve gerçek faillerin yakalanmasını istedi. GİDEREK ‘ŞİDDET’LENİYOR : Bingöl’de son iki yılda 144 kadın, şiddet başta olmak üzere çeşitli konularda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne koruma ve barınma başvurusunda bulundu. Başvuruların bu yıl daha da artması dikkatlerden kaçmıyor. “ARAZİ SAHİPLERİ MAĞDUR” : Toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili meclis araştırması isteyen HDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Baluken, toplulaştırma çalışmalarının arazi sahiplerini mağdur ettiğini belirterek: “Hiçbir çitçinin arazisini birleştirmemiş, yine dağınık halde bırakmış, hatta daha da küçük parçalara ayırmış bulunmaktadır” dedi. KURBAN: “TÜRKİYE VARLIK VERGİSİ’NE GERİ DÖNDܔ : Murat Vadisi üzerinde yapımı devam eden HES barajlarındaki yolsuzluğu ortaya çıkardığı iddiasıyla işlerinin kapatıldığını öne süren CHP Bingöl İl Başkanı Mustafa Kurban, Türkiye’nin 1944 yılın Varlık Vergisi uygulamalarına geri döndüğünü ifade ederek: “Hukukun olmadığı yere hiçbir yatırımcı gelmez” dedi. KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİ KURULU SEÇİMLERİ YAPILACAK : Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (Bingöl TSO) bünyesinde yapılandırılan İl Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları seçimi yapılacak. “EĞİTİMİN TEMEL DİREĞİ ÖĞRETMENLERDİR” : ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Vali Taşyapan, eğitim çadırının temelinin öğretmenler olduğunu söyledi. GÜN BOYU SU KESİNTİSİ YAPILACAK : Bingöl Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, heyelan nedeniyle güzergâh değişikli yapılan hattın devreye alınması nedeniyle 26 Kasım 2014 Çarşamba günü, gün boyu su kesintisinin yapılacağı belirtildi. MHP KONGREYE GİDİYOR : Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MHP Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, 6 Aralık’ta İlçe kongrelerin, 11 Ocak 2015’te ise Bingöl İl Kongresini yapacaklarını söyledi. BARAKAZİ’DEN ESNAF ZİYARETİ : Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, çarşı esnafını ziyaret ederek şikâyet ve beklentileri dinledi. KADIN CİNAYETLERİNDE KORKUNÇ ARTIŞ! : “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” dolayısıyla yazılı basın açıklaması yapan Baro Başkanı Abdullah Alakuş, Türkiye’de günde ortalama üç kadının cinayete kurban gittiğini belirterek: “TÜİK rakamlarına göre 2011’den buyana kadın cinayetlerinde yüzde Bin 400 artış olmuştur” dedi.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
6142
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
“GERÇEK FAİLLER YAKALANSIN”
Bingöl Emniyet Müdürü ve beraberindekilere yönelik düzenlenen silahlı saldırıyla...
KURBAN: “TÜRKİYE VARLIK VERGİSİ’NE GERİ DÖNDܔ
Murat Vadisi üzerinde yapımı devam eden HES barajlarındaki yolsuzluğu ortaya çık...
“ARAZİ SAHİPLERİ MAĞDUR”
Toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili meclis araştırması isteyen HDP Grup Başkanve...
GİDEREK ‘ŞİDDET’LENİYOR
Bingöl’de son iki yılda 144 kadın, şiddet başta olmak üzere çeşitli konularda Ai...
“EĞİTİMİN TEMEL DİREĞİ ÖĞRETMENLERDİR”
‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen etki...
KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİ KURULU SEÇİMLERİ YAPILACAK
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Bingöl Ticaret ve Sanayi ...
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.