TARİH : 23 Aralık 2014 Salı 06:23:14 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİHABER GÖNDER
ÇÖZÜMDE YENİ SÜREÇ : HDP İstanbul Milletvekili Önder, çözüm sürecinde yeni bir sürece girildiği vurgusu yaparak: “Kobani, direnişi ile bir kırılganlık yaşamıştık. Gelinen nokta itibari ile önemli bir kriz sürecini geride bıraktığımızı söylemek istiyoruz” dedi. Önder, Çözüm sürecinin en kısa sürede sonuca ulaşması noktasında hükümetle izlenecek yöntem hakkında mutabakat oluşturduklarını da kaydetti. YILMAZ: “SAMİMİYET ÖNEMLİ” : HDP`nin çözüm sürecine ilişkin açıklamalarına hükümet kanadından ilk değerlendirme Kalkınma Bakanı Yılmaz`dan geldi. A Haber canlı yayınında konuşan Bakan Yılmaz, açıklamaları sevindirici olarak nitelendirerek, samimiyetin önemine dikkat çekti. EĞİTİMDE FİZİKİ ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLİYOR : Bingöl Merkezde fiziki olarak yetersiz oldukları belirlenen üç okul yıkılarak, yerine yenileri inşa edilmeye başlandı. İl geneli, 100 yakın okul bakım ve onarımdan geçirilirken, eğitim kalitesinin arttırılmasına yönelik de projeler geliştiriliyor. Sarı; “Yeni okul yaparak eski okulları yıkarak gençlerimizin modern binalarda eğitim görmesini sağlamaya çalışıyoruz” JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI : Bingöl Jandarma Komutanlığı yapılan bir istihbaratı değerlendirerek, narkotik köpek timinin katılımıyla Gümüşlü Köyü’nde operasyon gerçekleştirdi. Operasyon neticesinde, 6 kilo esrar ele geçirilirken bir kişi hakkında işlem yapıldı. UYUŞTURUCU TİCARETİNE 16 YIL HAPİS : Bingöl’den İstanbul’a uyuşturucu sevkiyatı yaparken yakalanan 36 yaşındaki İsmail Taş ve 34 yaşındaki Hakan Ertuğrul, 16`şar yıl 3`er ay hapis, 15`er bin TL de para cezasına çarptırıldı. BERBEROĞLU: “PAZARLIĞI AÇIKLAYIN!” : Hafta sonu Bingöl’de temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu, ‘CHP-HDP seçim işbirliği’ söylemlerine ilişkin: “Seçim işbirliğine geldiği zaman da önce AKP ile yaptığı pazarlığı, yani bir parti olarak veya bağımsız olarak girme konusundaki pazarlığını da daha açık seçik kamuoyu önünde belli etsin” dedi. EN AZ SAĞLIĞA PARA HARCADIK : TUİK, Malatya Bölge Müdürlüğü verilerine göre, TRB1 bölgesindeki iller en fazla harcamayı konut ve kiraya yaparken, en az harcama ise, sağlık alanına yaptı. SANCAK BELDESİNE YENİ LİSE : Bingöl’ün Sancak Belde Belediye Başkanı Nusret Koçin, beldede 16 derslik bir lise yapılması için arsa hazırlandığını belirterek, okulun proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi. ‘AKIL OYUNLARI’ SINIFI AÇILDI : Ankara Büyükşehir Belediyesi İlkokulu’nda öğrencilerin eğitimine ve zekâsına büyük katkı sağlayacak olan zekâ ve akıl oyunları sınıfı açıldı. ÖĞRENCİLER ÇÖZÜM SÜRECİNİ ELE ALACAK : Bingöl Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Murat Artar, Marmara Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin, toplumsal barış ve çözüm süreci kapsamında Cuma günü Bingöl’e geleceği bildirildi.
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTEDİ
15-05-2013 09:33
6205
27
Halk Eğitim Merkezleri’nde görev alan usta öğreticiler Ankara’da toplandı. Sorunlarını haykıran usta öğreticiler, Hükümetten kadro talebinde bulundular.

81 ilde Halk Eğitimi Merkezi bünyelerinde çalışan Usta Öğreticiler, 12 Mayıs 2013 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Bingöl’deki usta öğreticileri temsilen Usta Öğretici Gülcan Aydın’ın katıldığı gösteride Hükümetten kadro talebinde bulunan usta öğreticiler, basın açıklaması yaptılar.

Ücretli izin hakkından yoksun olduklarını, ücretlerinin öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlendiğini, sigortaları ile ek ders ücretleri arasındaki orantısızlık ve birçok sorunlarını haykıran usta öğreticiler: “2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır” siteminde bulundular.

Yapılan basın açıklamasında usta öğreticilerin sorun ve sıkıntıları ile talepleri şöyle sıralandı;

· Devlet memurları kanununun 4.maddesinde kamu kurumlarında personelin dört şekilde istihdam edilebileceği söylenmektedir(4-a,4-b,4-c,4-d) . 5. maddesinde ise kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Bizler Usta öğreticiler olarak bu kapsam dışında kalmaktayız.
· Usta öğreticiler 2010 yılında 4-C`nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadırlar.(Kayıtlar Maliye Bakanlığı`nın sisteminde bulunmaktadır.)
· Bizler Örnek teşkil eden İskilip Metin Alkan Halk Eğitimi Merkezinde 12 ay süreyle kesintisiz olarak çalışmaktayız. Ama 12 ay süre içerisinde herhangi bir ücretli izin hakkımız bulunmamaktadır, ayrıca resmi tatillerde ücretlerimiz kesilmektedir. Sigortalarımız 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen ücretlerimiz 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır.
· Usta öğretici arkadaşlarımız bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta, ayrıca yıllarca bu kurumlara hizmet veren arkadaşlarımız kurs onayları yenilenmezse işsiz kaldıkları gibi işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.
· Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte, fakat bizim kurumsal olarak personellerimizin 20 yıllık sözleşmeleri mevcuttur. Bunun yanında Çalışma Bakanlığı bizi işçi saymamaktadır Usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.
· 23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hâlbuki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan Usta Öğreticiler büyük fedakârlıklarla ve özveri ile çalışmaktadırlar. Türkiye`nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısını büyük bir düzeyde gidermekte ve ekonomiye katkıda bulunmaktadırlar. Döner Sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.
· Usta Öğreticilerin ücretleri öğretmenlerimiz ek ders ücretleri saati üzerinden yapılmakta hâlbuki usta öğreticiler teknik elaman vasıflıdır. 2002 senesinde usta öğretici ücreti teknisyen ücretinden yüksek olmakla beraber günümüzde bir teknisyen maaşının yarısını bile alamamaktadır.
· Sayın Başbakanımızın ve Değerli Devlet Büyüklerimizin bizlerin bu sorunlarına artık bir çözüm getirmesini istiyor ve kadro hakkımızın verilmesini saygılarımızla arz ediyoruz. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU HABER İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
SON EKLENEN HABERLER
ÇÖZÜMDE YENİ SÜREÇ
HDP İstanbul Milletvekili Önder, çözüm sürecinde yeni bir sürece girildiği vurgu...
EĞİTİMDE FİZİKİ ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLİYOR
Bingöl Merkezde fiziki olarak yetersiz oldukları belirlenen üç okul yıkılarak, y...
YILMAZ: “SAMİMİYET ÖNEMLİ”
HDP`nin çözüm sürecine ilişkin açıklamalarına hükümet kanadından ilk değerlendir...
UYUŞTURUCU TİCARETİNE 16 YIL HAPİS
Bingöl’den İstanbul’a uyuşturucu sevkiyatı yaparken yakalanan 36 yaşındaki İsmai...
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
Bingöl Jandarma Komutanlığı yapılan bir istihbaratı değerlendirerek, narkotik kö...
EN AZ SAĞLIĞA PARA HARCADIK
TUİK, Malatya Bölge Müdürlüğü verilerine göre, TRB1 bölgesindeki iller en fazla ...
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.