Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
19 Şubat 2018 Pazartesi
12 °C Açık

'YABANİ ARMUT' SEZONU AÇILDI

Bingöl'ün birçok kırsal alanlarında yetişen 'yabani dağ armudu' her yıl sonbahar ayında köylüler tarafından kış ayında yenilmek üzere toplanıyor.

10 EKİM 2017 SALI 23:40
0
794
0
AA aa
 ‘YABANİ ARMUT` SEZONU AÇILDI

Karlıova'nın bazı köylerinde dağlık alanda yetişen yabani armut, köylüler tarafından kış aylarında tüketilmek üzere ağaçlardan toplanıyor.

Karlıova ilçe merkezi, köylüler ve yoldan geçen yolcular her gün bu ağaçlara çıkarak kış aylarında tüketmek üzere torbalar dolusu dağ armudu topluyor. Genellikle sonbahar aylarında olgunlaşan ve lezzetli bir tadı olan yaban armutlarına, halk tarafından yoğun ilgi gösteriliyor.

Soğuk kış aylarında tüketmek üzere armut toplamaya giden vatandaşlar, dağlık alanlarda yaklaşık 5 kilometre yol yürüyerek, torbalar halinde armut topluyorlar. Topladıkları yaban armutlarını evlerine getiren köylüler, bir kısmını turşu yaparak bir kısmını ise kış ayları için saklarken, bazı köylüler ise yaban armutlarını ticarete dönüştürerek yetişmeyen ilçelere götürerek satıyorlar.

Karlıova ilçesi Kaynak (Cevan) köyüne yabani armut toplamaya geldiğini belirten Kasım Uğur; "Yabani armut yani (şekok) dediğimiz bu armutlar genellikle sonbaharda olgunlaşıyor ve çok güzel bir tadı var. Halk yoğun ilgi gösteriyor. Topladığımız bu armutları batıda yaşayan akrabalarımıza gönderiyoruz. Kışlık için turşu yapıyoruz ve serin yerde saklıyoruz. Kış ayında çıkardığımızda daha da çok olgunlaşıyor. Batıda yaşayan gurbetçiler özellikle tatilini armut sezonuna denk getiriyor. Çevre il ve ilçelere götürüp satan köylüler bile var, çünkü yetişmeyen yerlerde bu armutlar iyi satılıyor " dedi. (İLKHA)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın