TARİH : 22 Nisan 2015 Çarşamba 04:37:40 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
“BİNGÖL’ÜN KIYMETİ VARSA SORUNU ÇÖZERLER” : Bingöl Devlet Hastanesi Yeni Binası yapım işindeki gecikmenin sebebini “Firma sahibi milletvekili diye bürokrasi diş geçiremiyor!” sözüyle özetleyen Bayram; “Bu işi çözecek olan vekil veya bakan değil, Başbakan yâda Cumhurbaşkanının bizzat kendileridir. Eğer ki, onların nazarında Bingöl’ün zerre kadar kıymeti varsa, bu işi kısa sürede çözerler!” EMNİYET AMİRLERİ EMEKLİ EDİLDİ! : Emniyet Genel Müdürlüğü’nde (EGM) yapılan toplantı sonunda, Türkiye geneli Bin 776 emniyet amiri emekliliğe sevk edildi. Bingöl’de 6 isim emekliliğe sevk edildi. BİNGÖL FKA’YA 35 PROJE VERDİ : Fırat Kalkınma Ajansı’nın (FKA) bu yıl 10 milyon TL hibe desteği vereceği iki mali destek programı için Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinden toplam 115 proje başvurusu yapıldı. Bingöl’den 35 proje başvurusu yapıldı. VALİ KÖŞGER’DEN 23 NİSAN MESAJI : “23 Nisan aynı zamanda milli birlik ve beraberliğin en güzel örneği olan Kurtuluş Savaşı sonrasında, millet iradesinin vücut bulduğu ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gündür” BAŞKAN BARAKAZİ’DEN 23 NİSAN MESAJI : Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. GÖKÇE: “İSLAM BİZİ KARDEŞ KILDI” : Bingöl Üniversitesi’nin düzenlediği Kutlu Doğum Konferansına katılan Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, dinimizin kardeşliğe verdiği öneme vurgu yaptı. Peygamber Efendimizin kardeşlikle alakalı hadislerine geniş yer veren Gökçe, İslam’ın Müslümanları kardeş kıldığını söyledi. BİNGÖL GENÇLİĞİ KUTLU DOĞUMDA BULUŞTU : Tasavvuf müziğinin ünlü isimlerinden biri olan Sami Savni Özer, Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında Bingöl’e geldi. Bingöl Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda verilen konsere yoğun ilgi gösterildi. METEOROLOJİ’DEN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI : Bölge için kuvvetli yağış uyarısında bulunan Meteoroloji, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu`nun güneydoğusunda toz taşınımı beklendiğini de duyurdu. ŞAHİN: “SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ” : Bağımsız aday Şahin; “Meclis, bu ülkenin idaresi demektir ve bizde bu ülkenin idaresinde olmak istiyoruz. İktidarında olamasak da idaresinde söz sahibi olmak istiyoruz. Çünkü siyasetten amaç biraz da idarede olmak ve idareyi etkilemektir. Biz inanıyoruz ki meclisin Hür Dava Partisi’nin siyaset anlayışına çok ihtiyacı vardır.” FKA YÖNETİM KURULUNDAN BARAKAZİ’YE ZİYARET : Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Yönetim Kurulu toplantısı sonrası Elazığ, Tunceli, Malatya Valileri, Belediye Başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi’yi makamında ziyaret etti.
KURBAN BAYRAMI`NIN ANLAM VE ÖNEMİ
04-11-2011 22:19
4858
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 37 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

___________________________________________

6 Kasım 2011 Pazar günü Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.


Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı dini ve insani birçok anlam yüklüdür. Her şeyden önce Müslümanlara göre bayram diğer milletlerde olduğu gibi salt dünyevi bir şenlik veya keyfi bir kutlama değil, belli formlarda kutlanması gereken ve ifa edilmesi zorunlu olan birtakım yükümlülüklerle dolu davranışlar bütünüdür. Kurban ibadetinin en fazla hatırlatması gereken davranış ve derslerden biri bu ibadetin Müslümanlara Hz. İbrahim’in Allah’a mutlak itaat adına ciğer paresi konumunda olan oğlunu kurban etme davranışını/sünnetini hatırlatmasıdır ki bu tür hatırlatmalar Müslümanları ayakta tutan toplumsal hafızayı canlı tutma veya tazeleme işlevini görmektedir.


Adından da anlaşılacağı üzere bu bayramın en önemlidini boyutu kurban kesme ibadetidir. Kurban ibadeti İslam bilginlerinin kahir ekseriyetine göre sünnet-i müekkededir. Ancak Müslüman toplumunun birer sembolü olan bu tür sünnetler bazı toplumsal durumlara göre vacib konumunayükselebilmektedir. Nitekim dindeki yeri bakımından sünnet olan ezan şiarı böyle bir niteliğe sahiptir. Kurban da ezan gibi toplumsal boyutu bulunduğundan ona sadece fıkhî açıdan değil bununla birlikte toplumsal yönüyle de bakmak daha doğru ve faydalı neticelere vesile olur. Dolayısıyla maddi bakımdan durumu uygun olan Şafii Müslümanların da bu bayramda kurban ibadetini yerine getirmeleri konusunda hassas davranmaları bu bayrama yakışan bir tavır olsa gerektir. Çünkü ancak bu durumda yılda bir defa dahi evine et götüremeyen fakirler et yüzünü görebilmektedir ki bu davranış aynı zamandaMüslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularını da pekiştireceği muhakkaktır.


Her ibadetin kendine has şartları ve kuralları olduğu gibi kurban ibadetinin de kendine özgü birtakım şartları ve olmazsa olmazları vardır. Bunları şöyle özetlememiz mümkündür: Kurban edilen hayvanın dince belirtilen yaşa olaşmış olması, kusur ve hastalıklardan beri olması, semiz olması, zamanında ve usulüne göre kesilmiş olması, kendisine eziyet edilmemesi, çevrenin kirletilmemesi, ev halkının kurbanetinden mahrum edilmemesi, adanmış bir kurban ise bütünüyle fakirlere dağıtılması, kurban etinin muhtaç olanlara dağıtılması vb hususlar.


Vekâlet yoluyla kurban ibadetinin yerine getirilmesi de caizdir. Söz konusu olan bu vekâletin yurt içinde veya yurt dışında bulunanlara verilmesinde herhangi bir sakınca da yoktur. Önemli olan vekâletin verildiği kişinin güvenilir olmasıdır. Kurban etinin dağıtılmasındatakip edilmesi gereken yöntem ise yakından uzağa doğru gidilmesidir.


Bu duygu ve düşüncelerle Solhan halkının ve tüm Müslümanların bayramını tebrik eder bu bayramınhepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim


Solhan Müftüsü
İbrahim ÖZDEMİR

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.