TARİH : 01 Temmuz 2016 Cuma 18:14:36 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
SAVCILAR CEZA ALDI! : Bingöl M Tipi Kapalı cezaevinde 18 PKK’lı tutuklunun tünel kazarak firar etmesi olayıyla ilgili haklarında dava açılan iki savcı, ihmali davranışla görevi kötüye kullanma suçundan 2 ay 15’er gün hapis cezasına çarptırıldı. Firardan sonra sürgün edilen 45 gardiyan ise hukuk mücadelesini kazanmıştı! “BU UYGULAMADAN VAZGEÇİLMELİ” : Eğitim Bir-Sen Bingöl Şube Başkanı Yunus Kava, MEB’in öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerinin okul müdürleri tarafından değerlendirmesi uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. KARLIOVA BELEDİYESİNE İKİ YENİ ARAÇ : Karlıova belediyesi, vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için çöp toplama ve cadde süpürme aracı olmak üzere iki yeni araç tahsis etti. DIŞ TİCARET VERİLERİ AÇIKLANDI : Bingöl’de mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48, ithalat ise yüzde 70 oranında arttı. ‘ÜMMET İFTARI’NA DAVET : Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu, 01 Temmuz Cuma günü Ulu Cami avlusunda ‘Ümmet İftarı Programı’ düzenleyecek. KPSS KURSU VERİLECEK : Bingöl Üniversitesi bünyesinde bulunan Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (BÜSEM) tarafından lise ve ön lisans düzeyinde KPSS kursu verilecek. Başvurular 29 Temmuz tarihinde sona erecek. EK SINAV FIRSATI : Açık Öğretim Lisesi ve Yurtdışı programları öğrencilerine ek sınav yapılacak. 8 Temmuz’da başvuruları tamamlanacak olan sınav, 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacak. TERÖR SALDIRISINA KINAMA : Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, İstanbul Atatürk Havalimanında yaşanan hain saldırının derin üzüntüsünü ve acısını yaşadıklarını belirterek, terör saldırısını kınadı. İŞ SAĞLIĞINDA YENİ UYGULAMA BAŞLADI : İş sağlığı ve güvenliği kapsamına en son alınması planlanan 50’den az işçi çalıştıran işyerleri bugünden itibaren kapsama alınıyor. VALİ KÖŞGER’DEN KADİR GECESİ MESAJI : Vali Köşger; “Kadir gecesi hayırlarla dolu hadiselerin meydana geldiği bir gece olduğu için, Allah manen bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu beyan etmiş ve kadir gecesine müstesna bir şeref vermiştir” dedi.
KURBAN BAYRAMI`NIN ANLAM VE ÖNEMİ
04-11-2011 22:19
5761
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 42 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

___________________________________________

6 Kasım 2011 Pazar günü Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.


Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı dini ve insani birçok anlam yüklüdür. Her şeyden önce Müslümanlara göre bayram diğer milletlerde olduğu gibi salt dünyevi bir şenlik veya keyfi bir kutlama değil, belli formlarda kutlanması gereken ve ifa edilmesi zorunlu olan birtakım yükümlülüklerle dolu davranışlar bütünüdür. Kurban ibadetinin en fazla hatırlatması gereken davranış ve derslerden biri bu ibadetin Müslümanlara Hz. İbrahim’in Allah’a mutlak itaat adına ciğer paresi konumunda olan oğlunu kurban etme davranışını/sünnetini hatırlatmasıdır ki bu tür hatırlatmalar Müslümanları ayakta tutan toplumsal hafızayı canlı tutma veya tazeleme işlevini görmektedir.


Adından da anlaşılacağı üzere bu bayramın en önemlidini boyutu kurban kesme ibadetidir. Kurban ibadeti İslam bilginlerinin kahir ekseriyetine göre sünnet-i müekkededir. Ancak Müslüman toplumunun birer sembolü olan bu tür sünnetler bazı toplumsal durumlara göre vacib konumunayükselebilmektedir. Nitekim dindeki yeri bakımından sünnet olan ezan şiarı böyle bir niteliğe sahiptir. Kurban da ezan gibi toplumsal boyutu bulunduğundan ona sadece fıkhî açıdan değil bununla birlikte toplumsal yönüyle de bakmak daha doğru ve faydalı neticelere vesile olur. Dolayısıyla maddi bakımdan durumu uygun olan Şafii Müslümanların da bu bayramda kurban ibadetini yerine getirmeleri konusunda hassas davranmaları bu bayrama yakışan bir tavır olsa gerektir. Çünkü ancak bu durumda yılda bir defa dahi evine et götüremeyen fakirler et yüzünü görebilmektedir ki bu davranış aynı zamandaMüslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularını da pekiştireceği muhakkaktır.


Her ibadetin kendine has şartları ve kuralları olduğu gibi kurban ibadetinin de kendine özgü birtakım şartları ve olmazsa olmazları vardır. Bunları şöyle özetlememiz mümkündür: Kurban edilen hayvanın dince belirtilen yaşa olaşmış olması, kusur ve hastalıklardan beri olması, semiz olması, zamanında ve usulüne göre kesilmiş olması, kendisine eziyet edilmemesi, çevrenin kirletilmemesi, ev halkının kurbanetinden mahrum edilmemesi, adanmış bir kurban ise bütünüyle fakirlere dağıtılması, kurban etinin muhtaç olanlara dağıtılması vb hususlar.


Vekâlet yoluyla kurban ibadetinin yerine getirilmesi de caizdir. Söz konusu olan bu vekâletin yurt içinde veya yurt dışında bulunanlara verilmesinde herhangi bir sakınca da yoktur. Önemli olan vekâletin verildiği kişinin güvenilir olmasıdır. Kurban etinin dağıtılmasındatakip edilmesi gereken yöntem ise yakından uzağa doğru gidilmesidir.


Bu duygu ve düşüncelerle Solhan halkının ve tüm Müslümanların bayramını tebrik eder bu bayramınhepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim


Solhan Müftüsü
İbrahim ÖZDEMİR

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.