TARİH : 31 Ağustos 2015 Pazartesi 01:29:46 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
SEÇİM STARTI VERİLDİ : 01 Kasım 2015 Pazar Günü yapılacak olan 26. dönem milletvekili genel seçimleri için milletvekili aday adayı olacak kamu görevlilerinin istifa süreci bugün saat 17.30’da doluyor. SÜRÜCÜLERE ÖNEMLİ UYARILAR : Bingöl Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Ali Bayram, yaptığı açıklamada Bingöl’deki araç sürücülerine önemli uyarılarda bulundu. “KALDIRIMSIZ YOL KALMAYACAK” : 6 ekip ve yaklaşık 150 personelle devam eden üstyapı çalışmaları hakkında bilgi veren Başbakan Barakazi, “Üstyapı çalışmaları ile birlikte kaldırımsız yolumuz kalmayacak. Kaldırım olmayan mahallelerde kaldırımlar yapıldı ve yollar kilitli parke taşları ile döşendi. Bütün ana yollar ve ara yollara kaldırım yapılacak” dedi. METEOROLOJİ’DEN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI : Meteoloji; Ordu, Sivas, Kayseri, Niğde, Bingöl, Muş, Malatya, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Hatay, Van, Trabzon ve Rize`de etkili olacak yağışlar konusunda uyardı. GSM VERİCİLERİNE SALDIRI : PKK mensupları, seyir terasında bulunan GSM verici istasyonlarına yönelik bombalı saldırıda bulundu. Bomba sesi büyük bir paniğe neden olurken, ardı ardına yükselen silah sesleri güvenlik güçlerini harekete geçirdi. HDP BARAJLARA İTİRAZ EDECEK : Halkların Demokratik Partisi (HDP) çoğunluğu Doğu ve Güneydoğu’da bulunan HES barajlarına itiraz edecek. Demirtaş; “Bingöl’de 18 baraj var. Vadileri doldurmaktan başka hiçbir işe yaramıyorsa bu güvenlik barajıdır.” MURATSPOR’DA SAHİPSİZLİK TAK ETTİ : Bingöl 1.Amatör liginde mücadele eden sarı-kırmızılı ekibimiz Genç Muratspor, sahipsizlik ve maddi imkânsızlıklardan dolayı kapanma noktasına geldi. “1 KASIM SEÇİMİ İSTİKRAR GETİRİR” : Uzun süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsına ve AK Parti`ye yönelik, uluslararası destek gören bir yıpratma kampanyası bulunduğuna dikkati çeken Yılmaz, “başarısız bir ekonomik durum varmış gibi bir algı oluşturarak bunun üzerinden siyaseti zayıflatmaya çalışanlar var. Kasım seçimlerinden sonra inşallah çok daha farklı bir siyasi yapılanma oluşacak.” ORGANİK YUMURTA’YA YOĞUN İLGİ : Genç İlçesi Meşedalı köyünde tavuk çiftliği kurarak organik yumurta üretimine başlayan girişimcinin ürettiği yumurtalar yoğun ilgi görüyor. BÜYÜK ZAFERİN 93. YIL DÖNÜMÜ : 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 93. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Bingöl Valiliği önünde resmi tören düzenlendi.
KURBAN BAYRAMI`NIN ANLAM VE ÖNEMİ
04-11-2011 22:19
5064
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 37 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

___________________________________________

6 Kasım 2011 Pazar günü Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.


Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı dini ve insani birçok anlam yüklüdür. Her şeyden önce Müslümanlara göre bayram diğer milletlerde olduğu gibi salt dünyevi bir şenlik veya keyfi bir kutlama değil, belli formlarda kutlanması gereken ve ifa edilmesi zorunlu olan birtakım yükümlülüklerle dolu davranışlar bütünüdür. Kurban ibadetinin en fazla hatırlatması gereken davranış ve derslerden biri bu ibadetin Müslümanlara Hz. İbrahim’in Allah’a mutlak itaat adına ciğer paresi konumunda olan oğlunu kurban etme davranışını/sünnetini hatırlatmasıdır ki bu tür hatırlatmalar Müslümanları ayakta tutan toplumsal hafızayı canlı tutma veya tazeleme işlevini görmektedir.


Adından da anlaşılacağı üzere bu bayramın en önemlidini boyutu kurban kesme ibadetidir. Kurban ibadeti İslam bilginlerinin kahir ekseriyetine göre sünnet-i müekkededir. Ancak Müslüman toplumunun birer sembolü olan bu tür sünnetler bazı toplumsal durumlara göre vacib konumunayükselebilmektedir. Nitekim dindeki yeri bakımından sünnet olan ezan şiarı böyle bir niteliğe sahiptir. Kurban da ezan gibi toplumsal boyutu bulunduğundan ona sadece fıkhî açıdan değil bununla birlikte toplumsal yönüyle de bakmak daha doğru ve faydalı neticelere vesile olur. Dolayısıyla maddi bakımdan durumu uygun olan Şafii Müslümanların da bu bayramda kurban ibadetini yerine getirmeleri konusunda hassas davranmaları bu bayrama yakışan bir tavır olsa gerektir. Çünkü ancak bu durumda yılda bir defa dahi evine et götüremeyen fakirler et yüzünü görebilmektedir ki bu davranış aynı zamandaMüslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularını da pekiştireceği muhakkaktır.


Her ibadetin kendine has şartları ve kuralları olduğu gibi kurban ibadetinin de kendine özgü birtakım şartları ve olmazsa olmazları vardır. Bunları şöyle özetlememiz mümkündür: Kurban edilen hayvanın dince belirtilen yaşa olaşmış olması, kusur ve hastalıklardan beri olması, semiz olması, zamanında ve usulüne göre kesilmiş olması, kendisine eziyet edilmemesi, çevrenin kirletilmemesi, ev halkının kurbanetinden mahrum edilmemesi, adanmış bir kurban ise bütünüyle fakirlere dağıtılması, kurban etinin muhtaç olanlara dağıtılması vb hususlar.


Vekâlet yoluyla kurban ibadetinin yerine getirilmesi de caizdir. Söz konusu olan bu vekâletin yurt içinde veya yurt dışında bulunanlara verilmesinde herhangi bir sakınca da yoktur. Önemli olan vekâletin verildiği kişinin güvenilir olmasıdır. Kurban etinin dağıtılmasındatakip edilmesi gereken yöntem ise yakından uzağa doğru gidilmesidir.


Bu duygu ve düşüncelerle Solhan halkının ve tüm Müslümanların bayramını tebrik eder bu bayramınhepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim


Solhan Müftüsü
İbrahim ÖZDEMİR

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
Ahmet Davutoğlu Başkanlığındaki AK Parti başarılı olacak mı?
Olacak
Olmayacak
Kararsızım
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.