TARİH : 07 Şubat 2016 Pazar 01:00:42 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ADAKLI’DA 3 SIĞINAK BULUNDU : Bingöl’de, ‘Şehit Jandarma Onbaşı Mehmet Kayahan-16’ ismiyle Adaklı’da düzenlenen operasyonda, PKK’ya ait içerisinde yaşam ve tıbbi malzeme bulunan 3 adet sığınak ele geçirildi. BEŞ YILDIZLI ODA OLDU! : Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (Bingöl TSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Akreditasyon Kurulu’nca, akreditasyon standardı kriterlerini yerine getiren oda ilan edilerek “B Sınıfı” akredite odalar sınıfına dâhil edildi. 7 KİŞİLİK AİLE SOBADAN ZEHİRLENDİ : Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 7 kişilik Atlı ailesi, soba borusundan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. ‘ENGELSİZ KENT BİNGÖL’ İÇİN BİR ARAYA GELDİLER : Bingöl Belediyesi Proje Birimi öncülüğünde bir araya gelen engelli sivil toplum kuruluşları, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı kapsamında ‘Engelsiz Kent Bingöl’ Projesi için istişare toplantısı yaptı. KONTEYNER İHTİYACI VAR! : Maltepe Belediyesi tarafından Bingöl’ün Kiğı ilçesine gönderilen 10 konteynerden 8’i ilçeye ulaştı. Belediye Başkanı Gündüz, ilçe merkezindeki bir konteynerde 8 ila 10 kişilik ailenin yaşamak zorunda olduğunu belirterek, daha fazla konteyner ihtiyacı olduğunu söyledi. 3 İLDE 20 KİŞİ YAKALANDI : Genelkurmay Başkanlığı, Bingöl, Hakkâri ve Diyarbakır’da bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen 20 şahsın yakalandığını açıkladı. DESTEKLEME BAŞVURULARI BAŞLADI : Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ahır ve ağıl yapımına yüzde 50 hibe desteği sunan program başvurularının başladığını bildirdi. ÖDÜLLÜ MEKTUP YARIŞMASI : Genç Memur-Sen tarafından lise öğrencilerin katılabileceği ödüllü mektup yarışmasına başvurular başladı. Yarışma sonucunda il birincileri olarak dereceye giren mektuplar, kitap olarak basılacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak. DOĞU VE GÜNEYDOĞU EVLERE SIĞMIYOR : Türkiye’de ortalama bir evde 3,52 kişi yaşarken, bu oran Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde 5 ile 7 arasında değişiyor. Bingöl’deki ortalama, 4.22. DAVUTOĞLU MASTER PLANINI AÇIKLADI : Başbakan Ahmet Davutoğlu Mardin`de Artuklu Üniversitesi`nde 10 maddelik terörle mücadele planını açıkladı.
KURBAN BAYRAMI`NIN ANLAM VE ÖNEMİ
04-11-2011 22:19
5431
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 42 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

___________________________________________

6 Kasım 2011 Pazar günü Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.


Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı dini ve insani birçok anlam yüklüdür. Her şeyden önce Müslümanlara göre bayram diğer milletlerde olduğu gibi salt dünyevi bir şenlik veya keyfi bir kutlama değil, belli formlarda kutlanması gereken ve ifa edilmesi zorunlu olan birtakım yükümlülüklerle dolu davranışlar bütünüdür. Kurban ibadetinin en fazla hatırlatması gereken davranış ve derslerden biri bu ibadetin Müslümanlara Hz. İbrahim’in Allah’a mutlak itaat adına ciğer paresi konumunda olan oğlunu kurban etme davranışını/sünnetini hatırlatmasıdır ki bu tür hatırlatmalar Müslümanları ayakta tutan toplumsal hafızayı canlı tutma veya tazeleme işlevini görmektedir.


Adından da anlaşılacağı üzere bu bayramın en önemlidini boyutu kurban kesme ibadetidir. Kurban ibadeti İslam bilginlerinin kahir ekseriyetine göre sünnet-i müekkededir. Ancak Müslüman toplumunun birer sembolü olan bu tür sünnetler bazı toplumsal durumlara göre vacib konumunayükselebilmektedir. Nitekim dindeki yeri bakımından sünnet olan ezan şiarı böyle bir niteliğe sahiptir. Kurban da ezan gibi toplumsal boyutu bulunduğundan ona sadece fıkhî açıdan değil bununla birlikte toplumsal yönüyle de bakmak daha doğru ve faydalı neticelere vesile olur. Dolayısıyla maddi bakımdan durumu uygun olan Şafii Müslümanların da bu bayramda kurban ibadetini yerine getirmeleri konusunda hassas davranmaları bu bayrama yakışan bir tavır olsa gerektir. Çünkü ancak bu durumda yılda bir defa dahi evine et götüremeyen fakirler et yüzünü görebilmektedir ki bu davranış aynı zamandaMüslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularını da pekiştireceği muhakkaktır.


Her ibadetin kendine has şartları ve kuralları olduğu gibi kurban ibadetinin de kendine özgü birtakım şartları ve olmazsa olmazları vardır. Bunları şöyle özetlememiz mümkündür: Kurban edilen hayvanın dince belirtilen yaşa olaşmış olması, kusur ve hastalıklardan beri olması, semiz olması, zamanında ve usulüne göre kesilmiş olması, kendisine eziyet edilmemesi, çevrenin kirletilmemesi, ev halkının kurbanetinden mahrum edilmemesi, adanmış bir kurban ise bütünüyle fakirlere dağıtılması, kurban etinin muhtaç olanlara dağıtılması vb hususlar.


Vekâlet yoluyla kurban ibadetinin yerine getirilmesi de caizdir. Söz konusu olan bu vekâletin yurt içinde veya yurt dışında bulunanlara verilmesinde herhangi bir sakınca da yoktur. Önemli olan vekâletin verildiği kişinin güvenilir olmasıdır. Kurban etinin dağıtılmasındatakip edilmesi gereken yöntem ise yakından uzağa doğru gidilmesidir.


Bu duygu ve düşüncelerle Solhan halkının ve tüm Müslümanların bayramını tebrik eder bu bayramınhepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim


Solhan Müftüsü
İbrahim ÖZDEMİR

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.