TARİH : 27 Temmuz 2016 Çarşamba 18:24:12 İLETİŞİM KÜNYE REKLAM MOBİLÜYE GİRİŞİ
ÜNİVERSİTEDE 49 KİŞİ AÇIĞA ALINDI : FET֒nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Bingöl Üniversitesi`nde 49 personel açığa alındı. GÖZALTILAR SÜRÜYOR : Bingöl’de FETÖ soruşturması kapsamında çarşı merkezinde bulunan esnaf ve bazı ev adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Dün sabah saatlerinde gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor. İŞ MAKİNELİ TEPKİ KONVOYU : Devlet Su İşleri (DSİ) 94. Şube Müdürlüğü çalışanları, araçlarıyla şehir tura atarak 15 Temmuz darbe girişimine tepki gösterdi. HAİN GİRİŞİMİ LANETLİYORUZ : Türk-İş Konfederasyonu Bingöl temsilcisi Selahattin Alban, Koop-İş Sendikası Bingöl temsilcisi Aydın Bağçı, Tes-İş Sendikası Bingöl temsilcisi Nihat Kıtay ve Yol-İş Sendikası işyeri baş temsilcisi Uğur Baycuman, ortak basın açıklaması yaparak darbe girişimini lanetledi. ŞİDDETLE LANETLİYORUZ : 15 Temmuz darbe girişimine yönelik açıklama yapan Kültür Memur-Sen İl Temsilcisi Fahrettin Önalan, “Bu hain ve eli kanlı, cani FETÖ terör örgütünü şiddetle lanetliyoruz, telin ediyoruz” dedi. HALKIN GÜCÜ, TANKIN GÜCÜNÜ ALT ETTİ : 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “Toplum, hep birlikte kendi kaderine sahip çıktı. Hiçbir şekilde bu ülkenin Suriye benzeri, Ortadoğu benzeri kaosa girmesine izin vermeyeceğini ortaya koydu. Halkın gücü, tankın gücünü alt etti” dedi. EMNİYET 2 BİN KİŞİ ALINACAK : Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitim Merkezine emniyet mensubu olmayan lisans mezunu adaylar arasından ilk derece amirlik eğitimi (komiser yardımcısı adayı) için 200’ü kadın, bin 800’ü erkek olmak üzere 2 bin öğrenci alımı yapılacağı açıklandı. KÖYLÜLER HIRSIZLARIN PEŞİNDE : Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı bir köyde büyükbaş hayvan çalan hırsızlar, köylülerin fark etmesi üzerine hayvanları bırakıp kaçtı. Köylülerin hırsızları arama çalışmaları devam ediyor. “MEMLEKETİ ABD’YE TESLİM EDECEKLERDİ” : Demokrasi nöbetinde halka hitap eden HÜDAPAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, “Şayet darbe gerçekleşseydi, memleketi Amerika`ya İsrail`e teslim edeceklerdi ve memleketin geleceğinden 50 yıl çalacaklardı” dedi. BELEDİYE GİRİŞİMCİLİK KURSU DÜZENLİYOR : Bingöl Belediyesi, işini kurmak isteyen girişimci adaylarına yönelik KOSGEB Bingöl il Müdürlüğü ile uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenlenecek. Kurs başvuruları 7 Ağustos’ta son bulacak.
KURBAN BAYRAMI`NIN ANLAM VE ÖNEMİ
04-11-2011 22:19
5844
0
MİSAFİR KALEM
Yazar : MİSAFİR KALEM
Email : misafirkalem@bingolonline.com
Toplam Makale : 42 Makale
Blog : Tüm Makaleleri İçin Tıklayın

___________________________________________

6 Kasım 2011 Pazar günü Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız.


Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı dini ve insani birçok anlam yüklüdür. Her şeyden önce Müslümanlara göre bayram diğer milletlerde olduğu gibi salt dünyevi bir şenlik veya keyfi bir kutlama değil, belli formlarda kutlanması gereken ve ifa edilmesi zorunlu olan birtakım yükümlülüklerle dolu davranışlar bütünüdür. Kurban ibadetinin en fazla hatırlatması gereken davranış ve derslerden biri bu ibadetin Müslümanlara Hz. İbrahim’in Allah’a mutlak itaat adına ciğer paresi konumunda olan oğlunu kurban etme davranışını/sünnetini hatırlatmasıdır ki bu tür hatırlatmalar Müslümanları ayakta tutan toplumsal hafızayı canlı tutma veya tazeleme işlevini görmektedir.


Adından da anlaşılacağı üzere bu bayramın en önemlidini boyutu kurban kesme ibadetidir. Kurban ibadeti İslam bilginlerinin kahir ekseriyetine göre sünnet-i müekkededir. Ancak Müslüman toplumunun birer sembolü olan bu tür sünnetler bazı toplumsal durumlara göre vacib konumunayükselebilmektedir. Nitekim dindeki yeri bakımından sünnet olan ezan şiarı böyle bir niteliğe sahiptir. Kurban da ezan gibi toplumsal boyutu bulunduğundan ona sadece fıkhî açıdan değil bununla birlikte toplumsal yönüyle de bakmak daha doğru ve faydalı neticelere vesile olur. Dolayısıyla maddi bakımdan durumu uygun olan Şafii Müslümanların da bu bayramda kurban ibadetini yerine getirmeleri konusunda hassas davranmaları bu bayrama yakışan bir tavır olsa gerektir. Çünkü ancak bu durumda yılda bir defa dahi evine et götüremeyen fakirler et yüzünü görebilmektedir ki bu davranış aynı zamandaMüslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik duygularını da pekiştireceği muhakkaktır.


Her ibadetin kendine has şartları ve kuralları olduğu gibi kurban ibadetinin de kendine özgü birtakım şartları ve olmazsa olmazları vardır. Bunları şöyle özetlememiz mümkündür: Kurban edilen hayvanın dince belirtilen yaşa olaşmış olması, kusur ve hastalıklardan beri olması, semiz olması, zamanında ve usulüne göre kesilmiş olması, kendisine eziyet edilmemesi, çevrenin kirletilmemesi, ev halkının kurbanetinden mahrum edilmemesi, adanmış bir kurban ise bütünüyle fakirlere dağıtılması, kurban etinin muhtaç olanlara dağıtılması vb hususlar.


Vekâlet yoluyla kurban ibadetinin yerine getirilmesi de caizdir. Söz konusu olan bu vekâletin yurt içinde veya yurt dışında bulunanlara verilmesinde herhangi bir sakınca da yoktur. Önemli olan vekâletin verildiği kişinin güvenilir olmasıdır. Kurban etinin dağıtılmasındatakip edilmesi gereken yöntem ise yakından uzağa doğru gidilmesidir.


Bu duygu ve düşüncelerle Solhan halkının ve tüm Müslümanların bayramını tebrik eder bu bayramınhepimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim


Solhan Müftüsü
İbrahim ÖZDEMİR

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
BU MAKALE İÇİN SİZ NE DİYORSUNUZ ?
Adınız Soyadınız :
Email Adresiniz :
Başlık :
Güvenlik Kodu 550 karakter kaldı
GÖNDER
BİNGÖL DEPREME HAZIR MI? İLGİLİ KURUMLARIN ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
EVET
HAYIR
Ali Köseoğlku (MHP Eski İl Bşk.)
01.10.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selahattin Eyybubi Camii`nde kurulmuştur.
H.Sedri Karaarslan (Lokantacı)
30.09.2014
Cenazesi defnedilmiş olup, taziyesi Selim Atala Camii`nde kurulmuştur.
KAMİL KURULAY (26.08.2014)
-
Cenazesi defnedilmiş olup taziyeleri Yeşilyurt Mahallesi Fatih Camii`nde kabul edilmektedir.