Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
26 Nisan 2019 Cuma
15.9 °C Açık

7 KİŞİLİK AİLENİN DAĞDA İLKEL YAŞAMI

3 bin rakımlı Koşan Dağı'nın 2 bin 500 rakımında Erzincan sınırında en yakın yerleşim yerine 10 kilometre uzaklıkta taştan yapılan yaklaşık 300 yıllık olduğu ileri sürülen bir evde 7 kişilik aile elektrik ve susuz ilkel bir yaşam sürüyor. Ailenin 5 çocuğunun ise 20 yıl önce evden ayrıldığı ve bir daha haber alınamadığı öğrenildi.

02 KASIM 2018 CUMA 21:39
6
3139
8
AA aa
7 KİŞİLİK AİLENİN DAĞDA İLKEL YAŞAMI

Erzincan, Bingöl ve Tunceli üçgeninde yer alan 3 bin 78 metre yüksekliğindeki Koşan Dağında yaşayan 7 kişilik Teşar Ailesi, ilkel bir hayat sürüyor. Tercan İlçesi'ne bağlı Konarlı Köyü sınırlarında kalan ve elektrik, yol, telefon gibi imkânlardan uzak, 300 yıllık olduğu ileri sürülen taştan yapılma evde yaşayan aile fertleri, 2 bin 500 rakımda kış mevsimine hazırlanıyor. Birkaç küçükbaş hayvanı bulunan aile, aylar boyunca yolları kapanan köyde, köylülerin yardımıyla aldıkları un, patates, soğan ve çayla bir kışı geçiriyor. Teşar ailesinin, şuana kadar gittiği en uzak mesafenin ise 10 kilometre uzaklıkta bulunan Konarlı Köyü olduğu öğrenildi.

5 çocuktan 20 yıldır haber yok

Dağda bir ömürlerini geçiren 75 yaşındaki baba Hüseyin ile anne Emine Teşar'ın 10 çocuğu olduğu, bu çocuklardan 5'inin 20 yıl önce İstanbul'a gidiyorum diyerek evden ayrıldığı ve bir daha da haber alınamadığı öğrenildi. Evde bulunan ve Türkçe bilmeyen çocuklardan Zeynep, Hüsniye ve Ayten kardeşler yaşamlarını sürecek yeni bir ev isterken, anne ise 20 yıldır görmediği çocuklarına ulaşmak istiyor.

Baba,“Çocuklar okul yüzü görmedi”

Yaşadıkları yer yüzünden çocuklarının okul yüzü görmediğini aktaran Baba Hüseyin Teşar, “Çocuklarım okul, televizyon yüzü görmemiş. Elektrik yok bir şey yok. Televizyonu nasıl görsünler. Yolumuz yok. Herkesin çamaşır makinesi var, buzdolabı, televizyonu, evinde suyu var. Bizim hiçbir şeyimiz yok” diye konuştu.

Kardeşlerinin okul ve şehir yüzü görmediğini ifade eden ağabey Metin Teşar ise, “Şehre gitseler yolunu çıkaramaz kaybolurlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu şartlarda yaşamak çok zor. Vicdanı olan bize yardım etsin. Artık gücümüz kalmadı. Kayıp kardeşlerimizi de çok özledik. Göremiyoruz. Görmek istiyoruz ancak imkânımız yok” ifadelerini kullandı.

Dağcılar" Bu rakımda yaşamak imkansız"

Dağda yaşam süren aileyi ise en son Tunceli'den giden dağcılardan İsmail Ateş ve arkadaşları fark etti.

Koşan Dağı tırmanışı sırasında aileyi gördüğünü ve şaşırdığını dile getiren Ateş, “Bölgede dağcılık yapıyorum. Buradan geçerken tesadüfen dağda, yerleşim birimlerinden uzak bir ailenin olduğunu gördüm. Çok zor koşullarda, inanılmaz ilkel koşullarda yaşıyorlar. Burası Yedisu, Pülümür, Tercan üçgeninde bulunan bir yer. Bu rakımda yaşamak imkansız" dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32442)
04 Kasım 2018 Pazar 07:40
bu haber yalan çıktı beyler.medya bas bas bağırıyor.inanmayın
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32441)
03 Kasım 2018 Cumartesi 23:11
Yahu biraz araştırın. Yalan haber. Konuşmayı bile unutmuşlarmış. Gazeteci olacaksınız bir de.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32438)
03 Kasım 2018 Cumartesi 21:11
Bu durumda kabile hayatı ilkel hayat mı oluyor? Başlığınıza dikkat edin lütfen!
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32434)
03 Kasım 2018 Cumartesi 19:36
bingöl online haberleri çok geriden takip ediyorsunuz. erzincan valiliği bu konuda açıklama yaptı. Allahtan sizin haberciliğinizle yetinmiyorum.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32432)
03 Kasım 2018 Cumartesi 17:30
kurgu gibi geldi.tamamen haber degeril olsun diye yapilmis.mantikli degil
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32430)
03 Kasım 2018 Cumartesi 17:05
Bizim yerel gazetenin dili ile ulusal basının dili aynı .Ulusal gazeteler bu aileden bahs ederken sanki amazonda yeni bulunmuş bir yaratıkttan söz ediyor.Bu biraz anlaşılabilir ama bizim yerel basının kullandığı dile ne demeli böyle binlerce aile yok mu? insan bu kadar mı çevresine yabancılaşır.Nitekim gerçeğin hiç de böyle olmadığı Erzincan valisinin beyanlarıyla açıklığa kavuştu:YOKSULLUK
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32429)
03 Kasım 2018 Cumartesi 14:59
Lütfen haber yapmadan önce bir araştırınız
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32424)
03 Kasım 2018 Cumartesi 12:23
En güzel hayat sizin boşverin insaları teknolojiyi neye yarar en azından temiz dürüst kalmışsınız .
Beğendim (8) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın