Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Ağustos 2019 Pazar
°C

Besicilere KKKA Eğitimi

Bingöl'ün Çiçekdere köyünde besicilere Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Eğitimi verildi.

17 TEMMUZ 2019 ÇARŞAMBA 20:13
0
449
1
AA aa
Besicilere KKKA Eğitimi

Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, merkeze bağlı Çiçekdere köyünde büyükbaş ve küçükbaş hayvan besicilerine Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hakkında çeşitli bilgiler verildi.

İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Uzman Doktor Burak Mete ve Doktor Bilal Buzgan, KKKA hastalığının hayvanlardan insanlara ve insandan insana bulaşma yolları, vücuda kene tutunması durumunda yapılacak işlemler, hastalığın insanlarda meydana getirdiği belirtiler, hastalığın seyri, teşhisi ve tedavisi ve hastalıkla mücadele konularında bilgi verdi.

Eğitimde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Veteriner Hekim Zafer KAYA ise, KKKA virüsünün taşıyıcısı olan kenelerin hastalığın bulaşması ve yayılmasındaki rolü ve kenelerle mücadele yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Köyde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından keneye karşı ilaçlama çalışması yapıldı.

Aynı köyde bir kişi Ankara'ya sevk edilmişti

Öte yandan geçtiğimiz günlerde merkez Çiçekdere köyünde ikamet eden M.Ç. (28) KKKA şüphesi konulunca, Ankara'da ileri bir merkeze sevk edilmişti.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_47313)
20 Temmuz 2019 Cumartesi 00:30
O köylerde halkın bilinçlendirilmesi için tek tek köylere gidip gerekli toplantılar yapılmalı.Köylü ilkbaharda doğadaki yada doğaya salınan bıldırcınları keklikleri avlıyor ya da şehir merkezinden gidenler avlıyor çoğu köylerde tırtıl meşe ormanını resmen yiyip bitiriyor kene aynı şekilde çoğalmaya ve bu durumun önüne geçilmez hal alıyor . Kene ısırdığı hayvanı da yok ediyor. yaz ayına girişinde çağan kene ve tırtılın önüne malesef geçilmiyor .
Birde ilkbaharda dolu yağışıdoğaya salınan yüzlerce bıldırcın öldürüyor çobanlar bunuda da meşe ormanı içindeki yüzlerce bıldırcın ölümüne Şahittir
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın