Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Ekim 2018 Pazar
12.3 °C Sağnak Yağışlı

Çiftçilere don uyarısı!

Yaşanan kuraklıkla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bingöl Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Yener, çiftçileri don tehlikesine karşı uyardı.

13 OCAK 2018 CUMARTESİ 00:52
0
635
0
AA aa
Çiftçilere don uyarısı!

Bingöl Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Yener, Bingöl'deki hava koşulları mevsim normalleri üzerinde seyir ettiğini belirterek, yapılan hava tahminlerinde il genelinde normalin üzerinde bir hava sıcaklığı olduğu, geçen yıl bu zamanda kar yayışının gayet yüksek olduğu şu an görüldüğü gibi bahardan bir gün yaşadıklarını söyledi.

Yener; “Arpa ve buğday eksi 15 ile eksi 19 dereceleri kadar dayanaklığını korumaktadır. Kar yağışı olduğu takdirde bu kar, hububat için bir yorgan misali onları sarıp, don tehlikesinden korumaktadır. Ama görüyoruz ki ocak ayındayız kar yağışı yok. Dağlarda kar var ama ovada yok, dağlardaki kar ovadaki sıcaklığı bayağı düşürmüş durumda. Olası bir don da bütün buğdaylar zarar görecektir” dedi.

“Şu an mevsimlerin kayma durumunu yaşıyoruz”

Hava şartlarının bir önceki yılla göre farklı seyretmesini küresel ısınmanın bir etkisi olduğunu belirten Yener; “Özelikle küresel ısınma vermiş olduğu bir etkidir. Şu an mevsimlerin kayma durumunu yaşıyoruz. Çiftçilerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerdeki tavsiyelerimizde, yıllık parametreleri takip edip ekimlerini ona göre yapmaları ve erken ekim yapmamaları, ya da geç ekip yapmaları gerekiyor. Erken yapılan ekimlerde buğdaylarda kışlık yani kışa girmesini istediğimiz uzunlukları 3 yapraklı, 3 yapraklı iken, erken ekimlerde bu buğday ya da diğer hububatlar daha fazla boy vermekte ve soğukta daha fazla etkilenmektedir. Özelikle ahır gübresi toprağın durumunu düzeltmesi sonucu olacak durumlarda toprağı sıcak kalıp, buğdayı korumasını etki edecektir. Ahır gübresinin torağa iyi uygulanmasını istiyoruz ” diye konuştu.

Geçen yıl hava şartları nedeniyle birçok çiftçinin verim almayarak mağdur olduğunu vurgulayan Yener, mağduriyetin nedeni ise kışın uzun sürmesi, ilkbahar da donlarının çok uzun sürmesi sonucu  birçok çiftçinin zarar gördüğünü hatırlattı. 

“Çiftçilerimizin tarım sigortası yapması gerekiyor”

Çiftçilerin zararlarının telafisi için uyarılarda bulunan Yener; “Çiftçilerin çoğu tarım sigortası yaptırmadıklarından dolayı her hangi bir şekilde bir yardımdan faydalanamadılar. Çiftçi zararlarının giderilmesi için sigorta yapmaları gerekiyor. Çiftçilerimize kapılarımız açık her zaman kendilerine yardımcı olacağız. Sigorta noktasında dikkat etsinler. Hububat ekimlerini zamanında yapsınlar ” dedi.

Üyeleri ile beraber ekili tarım arazilerinin olduğu Bingöl Ovasında incelmemelerde bulunan Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan; “Ovadaki ekinleri inceledik, ekilen buğdayları gördük. Danışmanlarımızdan aldığımız bilgilere göre, ekimler şu an gayet iyi görünüyor. Birçok çiftçinin sıkıntıları olduğundan dolayı tarlalarını nadasa bırakmışlar ekilmemiştir. Gönül isterdi ki bütün tarlalar ekili olsun. Şu an itibariyle hava şartları iyi gidiyor. İnşallah iyi bir verim olur 2018 yılında.  Allah bir sıkıntı vermezse bir don olmazsa ekinler şu an için gayet iyi ” diye konuştu.

"Destekler arıkça çiftçilerin üretimi de artıyor"

Çiftçilerin kendilerinden bir takım isteklerinin olduğunu dile getiren Karaaslan; “Bu konuda Sayın Başbakanın açıkladığı, yüzde 50 gübre ve mazot desteği onu özelikle çiftçilerimiz dört gözle bekliyorlar. Doğrudan gelir desteği iyi bir durumdadır, 17,5 TL dönüm başına bir destek veriyor devletimiz. Destekler artıkça çiftçilerin üretimi de artacaktır ” ifadelerini kullandı.

Bingöl Ovası'nın tarımsal açıdan önemli bir yerinin olduğunu aktaran Karaaslan; “Bu ova bulunmaz bir ova. Bu ovanın şu an en önemli sorunu sulama kanallarının eskimiş olması nedeniyle çiftçilerimiz sıkıntı yaşıyor. Sulama kanallarının yenilenmesi gerekir, devletimizden bunu istiyoruz. Sulama kanalları eski toprak olmuş durumda, eğer kapalı sistem sulama olursa tarımsal üretimde artış sağlanır. Bingöl Ovası'nda arazi yoğunluğu vardır. Bunun en güzel şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.  Ovamızda yüzde 80 buğday tarımı yapılıyor ” dedi.

"2017 yılı çiftçilerimiz için sıkıntılı geçti"

2017 yılının Bingöl'deki çiftçilerimiz için çok sıkıntılı bir yıl olarak geçtiğini anımsatan Karaaslan;  “2017 yılında çiftçilerimiz hava şartlarından dolayı bir verim alamadılar. Zarar eden çiftçilerimiz tohum da alamadı. 2017 yılı çiftçilerimiz için sıkıntılı geçti, inşallah 2018 yılı temennimiz ve tahminimiz iyi bereketli bir yıl olacak ” şeklinde konuştu. (İLKHA)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
21.10.2018
06:21
Ticaret Bakanlığı`ndan milyonlara abonelik uyarısı
Ticaret Bakanlığı'ndan milyonlara abonelik uyarısı
Ticaret Bakanlığınca, tüketicilerin, telefon hatları üzerinden gerçekleştirilen internet aboneliği kampanyası tanıtımlarıyla karşılaşmaları durumunda, tekliflere hemen onaylıyorum şeklinde cevap vermemeleri ve devam eden aboneliklerinin taahhüt sürelerini takip etmeleri uyarısında bulunuldu.
21.10.2018
06:20
Katar`ı Türkiye koruyacak! Dev anlaşma imzalandı
Katar'ı Türkiye koruyacak! Dev anlaşma imzalandı
HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak. HAVELSAN'ın son dönemde geliştirdiği ürünler arasında Gözcü, Bariyer ve Kalkan var
21.10.2018
06:19
Taşıt alımları yarıya iniyor
Taşıt alımları yarıya iniyor
2019 yılı bütçesine tasarruf da damga vurdu. Meclis'e sunulan bütçe teklifine göre 2019'da kamuya sadece 2 bin 304 taşıt alınacak. 2018 bütçesinde bu rakam 4 bin 772 idi. Bütçede özel tüketim vergisi gelirleri ise 164 milyar lira olarak yer aldı.
21.10.2018
06:18
Sigortasız işçiye çifte tazminat
Sigortasız işçiye çifte tazminat
Kayıtdışı çalıştırılanlar SGK'ya ya da mahkemeye başvurarak hem eksik primlerini hem de hak ettiği tazminatları yasal faiziyle alabilir.
19.10.2018
23:46
Başkan açıkladı! İndirim bugün bitiyor
Başkan açıkladı! İndirim bugün bitiyor
Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) borcunu ödeyip tapusunu almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği yüzde 24 indirim kampanyasına başvurular bugün son bulacak.
19.10.2018
23:46
Saldırılara rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor
Saldırılara rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor
Türkiye ekonomik saldırılara rağmen dünya listelerinde üst sıralara tırmanmaya devam ediyor. Uzmanların raporlarına göre ise 2050 yılında İngiltere, İtalya, ve Fransa ilk 20'nin altına gerilerken Türkiye üst sıralara tırmanmaya devam edecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın