Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
22 Mayıs 2019 Çarşamba
16.4 °C Açık

Dezavantajlıların sanatsal yönleri ortaya çıkacak

Bingöl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Sanat Terapisiyle Dezavantajlı Yetişkinlerin Sosyal Entegrasyonu projesiyle dezavantajlıların grupların sanatsal yönlerini ortaya çıkaracak.

09 AĞUSTOS 2018 PERŞEMBE 19:26
0
947
0
AA aa
Dezavantajlıların sanatsal yönleri ortaya çıkacak

Bingöl Halk Eğitimi Merkezi, ‘Sanat Terapisiyle Dezavantajlı Yetişkinlerin Sosyal Entegrasyonu ‘projesinin, Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından hibe almaya hak kazandığını açıkladı.

Proje kapsamında yurt dışı gezisine halk eğitim merkezinden öğretmen, usta öğretici ve bu kurslardan sorumlu idarecilerin katıldığı açıklanırken, proje amacının dezavantajlı grupların sanatsal yönlerini ortaya çıkarmak olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İtalya'nın Bologna kentine 2.Hareketlilik ise; Hollanda'nın Amsterdam kentine gerçekleştirildi. Burada proje konumuz olan dezavantajlı yetişkinlerin sanat terapisiyle sosyal entegrasyonu ile ilgili yapılandırılmış kurslara katıldık.  Cezaevindeki tutuklular ve uzun süreli psikiyatri tedavisi gören hastalar gündelik hayatlarında söz konusu problemlerle mücadele etmektedirler. Kurumumuzun bu projeyi yapmasının temel amacı; dezavantajlı olan bu gruplara açılmış olan sanatsal kurslarla, onların rehabilitasyonunu ve topluma entegrasyonunu sağlamaktır. Bu kişilerin yaşadıkları duygu dalgalanmalarını sanatsal etkinliklere katalize ederek onların potansiyellerini açığa çıkarmalarını, özgüven geliştirmelerini, öfke yönetimi becerilerini geliştirmeyi ve suç eğilimlerini azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bu kurslarla, hem cezaevindeki tutukluların cezaları bittiği zaman, hem de uzun süre tedavi gören hastaların tıbbi tedavileri bittiği zaman;  üretken ve iş sahibi olabilecek temel becerilere de sahip olmasını sağlayarak topluma katkı sunmalarını sağlamayı hedefledik.  Projemizde İtalya'nın Bologna kentine bağlı Rimini bölgesinde bulunan Assoform ile Hollanda'nın Amsterdam kentinde bulunan; uluslarası bir kuruluş olan Captan tarafından verilen bu kurslar ile öğretmenlerimizin bu alanda kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemeyi ve dezavantajlı gruplarla çalışan eğitim personelimizi uluslararası platformlardaki yenilikçi yaklaşımlardan haberdar etmeyi hedeflemiştik ve için hareketlilik gerçekleştirdiğimiz iki farklı Avrupa ülkesindeki eğitim ve saha ziyaretleriyle bu anlamda “farkındalığımızı” arttırdığımızı düşünüyoruz. Bu proje ile kurumumuz kendisini daha çok Avrupa Birliği'nin bir parçası olarak hissedecek ve Avrupa Birliği'nin programlarını kendi bölgesinde bulunan diğer Halk Eğitimi Merkezleri ile paylaşarak bu kurumların da bu programlara başvurmalarında bir çarpan etkisi yaratacaktır. Öğretmenlerin edineceği deneyimler sayesinde dezavantajlı olan bu kursiyerlere daha nitelikli kurslar verilebilecektir.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın