Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Temmuz 2019 Salı
°C

Kimsenin inanmadığı kiviyi o yetiştirdi

Bingöllü Muhattin Polat, 6 yıl önce Rize'den temin edip toprakla buluşturduğu ve kimsenin inanmadığı kivi fidanları ilk meyvesini verdi. Sahil kenarlarında yetişen kivinin Bingöl'de meyve vermesi ise dikkat çekti.

12 EYLÜL 2018 ÇARŞAMBA 20:19
4
4322
6
AA aa
Kimsenin inanmadığı kiviyi o yetiştirdi

Merkeze bağlı Güveçli köyünde ikamet eden Muhittin Polat, 6 yıl önce Rize'de çalışan yakınlarının aracılığıyla kivi fidanları getirtti. Getirttiği fidanları evinin bahçesine diken Polat, bakımını özenle yaptı ve bu yıl ilk meyvesini aldı. Subtropik iklim bitkisi olan ve Türkiye'de Doğu Karadeniz, Akdeniz Sahili, Marmara Bölgesi ile Yalova civarında yetiştirilebilen kivinin Bingöl'de meyve vermesi dikkat çekti. İl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ve beraberindeki teknik personelde haberi alır almaz Polat'ın bahçesine giderek inceleme yaptı.

"Kimse inanmadı o yetiştirdi"

Bahçesinde şeftali, ayva, armut, incir gibi birçok meyveyi kendisi aşılayarak yetiştirdiğini aktaran Muhittin Polat," Meyve yetiştirmeye özel ilgim var. Son olarak Karadenizden getirttiğim kivi ve Bodrumdan getirdiği Narenciye fidanlarını bahçemde yetiştirmek istedim. Bingöl'de kivi yetiştirilebileceğine kimse inanmadı. Kivi fidanlarıyla özel olarak ilgilendim, su ve nem ihtiyacını karşılayabilmek için damla sulama sistemi kurdum ve budamasında da kendimi geliştirdim. Bu yıl ilk defa meyvesini verdi" dedi.

Bingöl'ün son yıllarda yapılan barajlarla nem oranının arttığını ve ikliminin daha ılıman hale geldiğini belirten İl Müdürü Bahadır, kentte subtropik iklim meyvesi olan kivinin ekonomik olarak yetiştirilip yetiştirilemeyeceği konusunda araştırmalar yapılacağını ve yetiştiren çiftçi Muhittin Polat'a da her türlü teknik desteğin sağlanacağını söyledi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31243)
14 Eylül 2018 Cuma 09:58
Tebrik ediyorum abimizi, inş mahsulü ticarileştirebilir.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31210)
13 Eylül 2018 Perşembe 08:11
Geçmiş tüm tarım il müdürlerine memleket olarak hakkımız haranm olsun, mevcut tarım il müdürü ise henüz yeni atanmış. Eğer o da Bingölün tarımına hayvancılığına bir katkı sağlamayacaksa ona da şimdiden hakkımız haram olsun. lütfen sayın yetkililer toprak analizimizi yapınız, ilimizin hangi yöresinde hangi ürün yetişir bunu öğrenmek en doğal hakkımızdır. Kivi meyvesinin ekonomik getirisi yüksektir, ama bunun daha yeni ilimizde yetişebildiğini öğreniyoruz. Bu konuya duyarsız kalan geçmiş il tarım müdürleri aldığınız maaşlar helal mi acaba?
Beğendim (10) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31205)
13 Eylül 2018 Perşembe 07:56
Ben böyle hemşehrinin elini öperim,seninle gurur duyuyorum.
Beğendim (7) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31198)
12 Eylül 2018 Çarşamba 21:24
bu ilde tarım il mudurluğü toprak analizi yapmısmı bu kardeşimizi kutluyoruz tarım il mürlüğü uyumaya devam etsin zirat muhendisleri masa basında pineklemeye devam etsin bingolde her meyvede yetişir sadece oncülük yapan yok
Beğendim (7) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31220)
13 Eylül 2018 Perşembe 11:26
@Misafir Kullanıcı Kardesim teprik ediyorum seni bu ulkenin olamzsa olmazi tarim ve hayvancılıktır
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31209)
13 Eylül 2018 Perşembe 08:09
@Misafir Kullanıcı Bu ilin bir de ziraat fakültesi var.11 yılllık bir geçmişi var bir-iki akademisyen dışında Bingölün tarımı ve hayvancılığına dokunan bir etkinliklerini duyan var sa beri gelsin.Bu haber karşısında ziraat fakültesindeki akademisyenlerin koşarak köye varmaları gerekiyordu.Ama nerdeee..
Beğendim (7) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın