Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Temmuz 2019 Salı
°C

Nihai hedef, silahsız bir dönem

Adaklı ve Karlıova ilçe kongrelerinde konuşan Coşkun, çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirdi. Coşkun, yeni yol haritasının özü itibariyle eninde sonunda mutlaka silah bırakmayı, eve dönüşleri hızlandırmayı ve demokratik zeminde siyaset yapmayı öngördüğünü söyledi.

01 ARALIK 2014 PAZARTESİ 08:16
0
3957
0
AA aa
Nihai hedef, silahsız bir dönem

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) Adaklı ve Karlıova ilçe kongreleri, Milletvekili Eşref Taş, İl Başkanı Yusuf Coşkun, Belediye Başkanları, İlçe Başkanları, delegeler katılımıyla gerçekleştirildi.

Kongrelerde bir konuşma yapan Coşkun, Türkiye’de AK Parti hükümetleriyle birlikte halkın her alandaki hizmetine koşulurken, aynı şekilde demokratikleşme hamlelerinin atılmaya devam ettiğini söyledi.

“KİMLİK ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKIYOR”

Halkın demokratik talepleri, inanç ve kimlikleriyle huzur bulması için gerekli çalışmaların yapılmaya devam ettiğini ifade eden Coşkun, şöyle devam etti: “İşte bu noktada demokratikleşme ile birlikte çözüm süreci ve Alevi açılımı ile birlikte vatandaşın kimliği ve inancı önündeki engeller de kalkıyor. Eski devlet anlayışındaki yaklaşımlar terk edilmiş ve halkını memnun etmek için ne gerekiyorsa onu yapan devlet anlayışı hâkim kılınmaktadır. Burada en önemli adımı hiç kuşkusuz, çözüm sürecidir” dedi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ, TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ PROJESİDİR”

Çözüm sürecini, ‘Türkiye'nin en önemli projesi’ olarak değerlendiren Coşkun, ülkede yaşayan her kesimin sürece inandığını ve desteğini her geçen gün artırdığını söyledi.

HDP heyetinin İmralı'ya gitmesi ve sürecin gelişimi ile ilgili bilgi paylaşımının yapmasıyla çözüm sürecinde uygulanacak yol haritası üzerinde bir uzlaşmaya varıldığını kaydeden Coşkun: “Bu yol haritası da özü itibariyle eninde sonunda mutlaka silah bırakmayı eve dönüşleri hızlandırmayı ve demokratik zeminde siyaset yapmayı öngörmektedir. Bu konuda devlet üzerine düşeni yapacak gerekli yasal düzenlemelerin de önümüzdeki günlerde konuşulabileceğini düşünüyorum. Nihai hedef olarak, silahsız ve şiddetsiz bir döneme girilecek ve herkes rahatlıkla siyasetini yapacaktır. Tabi burada en önemli temel ve ilk safha da kamu düzeninin sağlanmasıdır. Zaten son günlerdeki görüşme trafiğinde geçmişte yaşananlardan dersler çıkarılarak herkes söyleyeceğini söyledi. Yol Haritası paylaşıldı. Bundan sonraki görüşmeler de o yol haritasının uygulanması ile ilgili olacaktır. Yol haritası ile ilgili çalışmalar sağlıklı yürürse seçimden önce, dışarı çekilme ve silahların bırakılması söz konusu olabilir. Bundan da herkes memnunluk duyar” dedi.

“SAMİMİYET ÇOK ÖNEMLİ”

Sürecin devam etmesi sırasında güven ve samimiyetin çok önemli olduğuna işaret eden Coşkun, “Bu konuda yeni çözüm sürecinin uygulanması sırasında neyin yerine getirilip getirilmediği hususunda, Akil insanlar heyeti içinden seçilecek bir heyet gözlemcilik görevini yapabilir. Burada hükümetin bir itirazı yok, ancak dışarıdan başka ülkelerin bu işin içinde girmesi doğru değildir. Bu, süreci hem de karmaşık hale getirerek sonuca ulaşmayı engeller. Nihayetinde bu iş, dürüstlük ve samimiyetle götürülmesi gereken bir konu. Burada sorunun muhatabı olan örgüt ve HDP'de önemli rol oynuyor. Herkesin mümkün olduğunca güveni sarsacak bir şey yapmaması gerekir. Üçüncü göz yanında bu işin şeffaf yürümesi halkın desteğini arttırabilir. Herkes elinden geleni yapmalı ve provokasyonlara prim verilmemeli ve çözüm sürecini desteklemelidir. Bundan başka bir yol da yoktur. Kanın, gözyaşının, çatışmanın, yok saymanın, inkârın asimilasyonun yanlışını herkes gördü ve yaşadı. Allah bu ülkeye ve bu ülkede yaşayan bütün halkımıza birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusu içerisinde refah ve huzurla yaşamayı nasip etsin” dedi.

Kongrelerde yapılan seçimlerde Adaklı İlçe Başkanı Sait Çetindağ, Karlıova İlçe Başkanı İlyas Bingöl yeniden ilçe başkanı olarak seçildiler. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın