Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Şubat 2019 Çarşamba
6.7 °C Açık

Solhan'da hedef 513 kişi

Millî Eğitim Bakanlığınca yürütülen Okuryazarlık Seferberliği kapsamında Solhan'daki hedef kitlenin 513 kişi olduğu belirtildi.

12 ŞUBAT 2018 PAZARTESİ 22:05
0
767
0
AA aa
Solhan`da hedef 513 kişi

İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş başkanlığında, İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhtesim Tunç, eğitim camiası, müftülük ve ailelerin katılımıyla Solhan Halk Eğitimi Merkezi Gazi Hâkim Behçet Tufan Turan Konferans Salonu'nda Okuryazarlık Seferberliği toplantısı yapıldı.

“Başarılı olmak gayrete bağlıdır”

Toplantıda konuşan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, proje kapsamında kamu kurumları ve muhtarlarla iş birliğinde olacaklarını belirtti.

Okumuş, “Mutlak surette bunu tekrara düşen tekrarı devamlı olan seferberlik olarak değil de bizatihi samimi bir çığlığın ifadesinin, samimi bir talebin, samimi bir söylemin çok güzel bir surette ifade edilmesi olarak algılayın. İnşallah bu şekilde de okuma yazma bilmeyen özellikle 55 yaş altı kabaca saydım çok az bir rakam. Özellikle 55 yaş altı pazarla, ticaretle, sosyal hayatla, kamu kurum ve kuruluşlarla çok yoğun irtibatı olan vatandaşlarımızın yine özellikle mevsimsel olarak çalışma durumunda ihtiyaç duyanlar vardır. Uygulanma güzel olmuş, hayırlı olsun, inşallah başarılı geçer ama bu biraz gayrete bağlıdır. Demek ki biz bir inanacağız, hep tekerrür edecek bir seferberlik değil. Aristonun bir sözü var; ‘cahil ile alimin yaşayanla ölenin arasındaki farktan farkı yoktur.' Yaşayanla ölenin arasındaki fark neyse cahil ile alimin arasındaki fark o kadar büyük farktır” diye konuştu.

“2 bin 532 kişi okuma yazma bilmiyor”

İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhtesim Tunç ise, 33 Bin 130 nüfuslu Solhan'da 2 bin 532 kişinin okuma yazma bilmediğini belirtti.

Tunç, “2018 yılı verisini güncelleyerek hesaplamalarını yaparak bu rakamına aldık. Şehir merkezi ve kırsal nüfusuna göre 2016'da Solhan 33 bin 133. 2017 de ise 33 bin 130 yani Solhan nüfusu bir yıl içerisinde 3 kişi azalmış. Bunun sebebi ise bunun en büyük sebebi malumunuz göçlerdir. Diğer bir sebebi ilçe merkezinin nüfusu köye kırsal nüfusa göre artmasıdır. Buda köyden kente göçün bir sonucudur. Cinsiyet durumuna göre 16 bin 684 Erkek, 16 bin 497 Kadın nüfusumuz vardır. Oran olarak erkek nüfusu kadın nüfusundan fazladır. TÜİK'ten aldığımız verilere göre Solhan'da okumaz yazmaz vatandaş sayısının yaş aralığı ve cinsiyet durumuna göre 2016 yılı sonrası TÜİK'te yoktur. Açtığımız kurslarda okuma yazma öğrenenleri düşerek 2015 yılında Solhan'da 3 bin 13 kişi okuma yazma bilmiyor iken 2016'da ise bu sayı 2 bin 737 kişiye düştü. Bu durumda dikkatimizi çeken en büyük hususlardan bir tanesi erkek nüfusunun okuma yazma bilmeyenin çok az olmasıdır. 442 Erkek vatandaşımız okuma yazma bilmiyor iken kadınlarda bu oran çok yüksektir. 2 bin 296 Kadın vatandaşımız okuma yazma bilmiyor. Birde okuma yazma bilmeyenlerin çoğunluğu 65 yaş üstüdür. 2016 yılı sonrası 65 yaş üstü okuma yazma bilmeyenleri sayısı bin 119 kişidir” ifadelerini kullandı.

“4 yılda 400 kişi okur-yazar oldu”

Son dört yılda İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan 71 kursta 400 kişinin okuma yazma öğrendiğini belirten şunları söyledi: “Buradan 231 kişi başarısız gibi görünüyor ama bunların bir kısmı da tekrar kayıttır. Özellikle seviye tespit sınavına başvurup gelemeyen vatandaşlarımız var. Tekrar başvuru yapan vatandaşlarımızda buna dâhildir. 2017-2018 bu yıl için açtığımız kurs sayısı 9'dur. Bu kurslara kayıt olan kursiyer sayısı 73'tür. Kurslara kayıt olanların yüzde 74'ü (54 kişi) bayan yüzde 26'sı (19 kişi) erkektir. Son yıllarda gerek seviye tespit olsun gerek okuma yazma kursu olsun başvuran erkek sayısı gittikçe azaldığını bayanlarda daha yavaş azaldığını görmekteyiz. Okuryazar seferberliği kapsamında ne tür çalışmalar yapabiliriz bununla ilgili bir hazırlığımız var. Öncelikle halk eğitim çalışanları, okul öğretmenleri, mahalle ve köy muhtarlarıyla din görevlilerinin yardımıyla sağlıklı bir alan taraması yaparak okumaz yazmaların adres ve iletişim bilgilerini tespit etmektir. Yapmamız gereken bu kurslarda görev almak isteyen sınıf öğretmenlerinin tespiti. Bu kursları halk eğitim merkezi binamızda, okullarda, camilerde, Kur'an kurslarında ve köy odalarında kurs yerlerini düzenleyeceğiz. Tespit edilen okumaz yazmaların ikametine en yakın okullarda kurslara katılmaları için davet edeceğiz. Bizim hazırladığımız broşürler var, bunlarla basın ve sosyal medya yoluyla kamuoyu oluşturma, bu şekilde okuma yazma bilmeyen vatandaşları kurslara çekme adına çalışmalarımız olacak.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
20.02.2019
05:54
Gıda israfına milli çözüm
Gıda israfına milli çözüm
Ülkemizde yıllık gıda israfı 214 milyar lirayı aşıyor. Yaşanan bu durum alanla ilgili çok acil olarak önlem alınmasını zorunlu kılıyor. Türkiye'de üretime başlayan SRST firması tamamı yerli imkanlarla üretilen ve 300 kg gıda atığını, 24 saat gibi kısa bir sürede geri dönüşüme kazandırıyor. Besin kalitesi yüksek sulama suyu ve organik içerikli gübre olarak sağlanan dönüşümle, çöplerin taşınma maliyeti ve depolama sorunu da ortadan kalkıyor.
20.02.2019
05:53
Kredi alacaklar dikkat! Bugünden itibaren değişti
Kredi alacaklar dikkat! Bugünden itibaren değişti
Bankalar, 500 milyon lira ve üzerindeki miktarlarda kredi alan müşterilerinden isteyecekleri belgelere ek yapıldı.
20.02.2019
05:52
Yargıtay`dan doktorlarla ilgili emsal olacak karar
Yargıtay'dan doktorlarla ilgili emsal olacak karar
Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, İzmir'de genel cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatının ardından iyileşmeyen hastanın şikayetini haklı bularak, ilgili doktoru ve hastaneyi sorumlu tuttu.
20.02.2019
05:51
Dolardaki dalgalanmaya emeklilik freni
Dolardaki dalgalanmaya emeklilik freni
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, emeklilik fon büyüklüğünün 95 milyar liradan 300 milyar liraya çıkarılmasıyla döviz kurlarındaki dalgalanmanın azalacağını belirtti. Sincek, Sermaye piyasalarımıza derinlik gelecek. Altyapı yatırımları ve girişim sermayelerine emeklilik fonlarımız yatırım yapacak dedi.
19.02.2019
20:45
Hayvanların Telef Olmasına Vicdanımız El Vermiyor
Hayvanların Telef Olmasına Vicdanımız El Vermiyor
Karlıova ilçesinde yıllardır kangren haline gelen sahipsiz hayvanlar meselesi kaymakamın desteğiyle çözüme kavuşuyor.
19.02.2019
20:45
Hepimizi gururlandırdı
Hepimizi gururlandırdı
Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin; Öğrencilerimizin Ulusal çapta elde ettikleri sportif başarılar bizi son derece memnun etmekte ve gururlandırmaktadır.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın