Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
15 Aralık 2018 Cumartesi
6.4 °C Çok Bulutlu
M.Reis Korkut
zaza-12-06@hotmail.com

12 Bingölspor ve amatör halimiz

28 ŞUBAT 2018 ÇARŞAMBA 04:29
2
3555
13
AA aa

Şehrimizin biricik profesyonel futbol takımı 12 Bingölspor'umuzun durumu içler acısı. Bu gidişle düşecek takım. Bu durumun, amatörce halimiz ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum.

Takımın kadrosuna baktığımızda bir tane Bingöllü yok. Takımda en az on yerli oyuncu olmalıydı. Memleketin kuçelerinde patlak topla maç yapmış, çocukluğunda Düzağaç Stadında top toplamış, ilin sıcağını/soğuğunu iliklerine kadar yaşamış memleket çocuklarından bir takım oluşturulsaydı, günü kurtarmaya çalışanlar yerine, insanüstü çaba ile delice koşan, yenildiğinde hüngür hüngür ağlayan birilerini görürdük sahada. Mevcut futbolcu kardeşlerimiz ile o ruh oluşmazdı. Futbolcu seçme ve takım ruhunu oluşturmadaki tercihlerimiz amatörce!

Takımın hocası yabancı biri olmamalıydı. İkinci lig kadromuzdan Şevket Buzgan gibi teknik direktörlerimiz, Ahmet Ayata gibi kaleci antrenörlerimiz var. Bunların neyi eksik? Teknik direktörlüğe bakışımız amatörce!

Takımda alt yapı diye bir şey yok. Bu konuyu dert edinen de yok. Alt yapının başına eski futbolculardan biri getirilseydi, inanıyorum ki asgari ücretle bile hizmet etmeyi kabul ederdi. Böylece A takıma üç-beş futbolcu yetişirdi. Alt yapıya bakışımız amatörce!

Kendi sahamızda, gençleri gaza getirip teknik direktöre ağır küfürler ettiren bir-iki kişi var. Bir önceki antrenör birkaç saygısızın oyuncağı haline gelmişti. Teknik direktörün skora etkisinin bilimsel olarak yüzde 15 olduğunu bile bilmeyen bir-iki cahil yüzünden takımda ne bir moral ne de bir disiplin kalıyor. O kişiler hep aynı şahıslar. Yönlendirdikleri taraftarların çoğu daha lise öğrencisi. Bıyıkları daha terlememiş, ergenlik sivilceleri yeni patlamış bu kardeşlerimizi ağır küfürlere alıştıranlarla ilgili adım atan yok. Takım hocasına sahip çıkışımız ve spora leke düşüren bu tiplere bakışımız amatörce!

Eskiden Bingöl Spor Lokali diye bir yer varmış. Üç beş kuruş gelir gelirmiş buradan. Toplanma yeri olurmuş. Maç sohbetleri, heyecan, eğlence falan olurmuş. Futbolcu, hoca ve yöneticiler de bazen takılırmış bu lokale. Manevi bir birlikteliğe neden olan böyle bir lokal artık yok. Futbolcuları saha dışında gören de yok. Manevi birlik ve beraberliğimiz amatörce!

‘Kötü oynanır ama kötü koşulmaz' kaidesi vardır. Kötü koşulduğu zaman, dedikodulara kapı aralanıyor. Bu dedikodulardan biri de 'maç satılıyor' iddiasıdır. Bir koca şehrin umutlarını üç/beş kuruşa satmak, şerefini satmaktan daha kötü olsa gerek. Futbolcu kardeşlerimiz ve yöneticileri böyle bir töhmetin altında bırakacak şekilde seviyesizce konuşmak delikanlı insanın işi değildir. Takımın kötü oynadığı günlerin de, puan kaybedilecek maçların da olabileceği unutuluyor. Kaybedilen puanlara getirdiğimiz yorumlar amatörce!

Bakana, belediye başkanına, valiye koşup, ‘Bingöl'e sahip çıkmıyorsunuz, spora ilgi duymuyorsunuz, iş adamlarından para isteyin' gibi alışkanlıkların terk edilmesi lazım. Taşıma su ile değirmen dönmüyor. Takıma belli bir gelirin geleceği kalıcı projeler bulunmalı. Mesela DSİ Parkı güzelce düzenlenip geliri kulübe verilebilir. Şehir merkezinde kulübe ait birkaç otopark yapılabilir. Belediye ya da valiliğe bağlı olan her işçinin maaşından 5 liralık cüzi de olsa bir katkı payı alınabilir. Kulübe gelir getirme yöntemimiz amatörce!

'Resmi kurumda çalışan kadrolu biri başkanlığa gelmemeli. Asli işini ister-istemez aksatabilir. Böyle olursa, aldığı maaşın helalliği bile sorgulanır. Bu bana etik gelmiyor, başarı da zor' dediğimde, 'başkanının arkasında bakan var, takımı kesin ikinci lige çıkarır' diye heyecana gelenler olmuştu. 'Sporda başarı, arkasına bakan ve gücünü alarak gelmez. Öyle olsaydı Kasımpaşa her sene şampiyon olurdu' derdim ve zaman beni haklı çıkardı. Kulüp başkanının ne kadar çabaladığını tahmin ediyorum ama nafile. Başkanlığa bakışımız ve o konuma gelişimiz amatörce!

Bingöl gibi bir şehir takımı ile daha çok ilgilenilmesi gerekir. Taraftarının tribünleri doldurması gerekir. Maç günleri şehrin baştanbaşa takımın renkleri ile süslendirilmesi gerekir. Gençlerin tribünlere yönlendirilmesi gerekir. Hafta sonu ailelerin maçlara gelmesi gerekir. Anons ve afişlerle maç havasına girilmesi gerekir. İşte bunların olması için ili yönetenlerin takımı sahiplenmesi gerekir. Takımı sahiplenişimiz amatörce!

Evet, yerli ama asıl işi futbol olan bir başkan, yerli bir teknik direktör, yerli en az on futbolcu, gelir getiren yerli projeler, bilinçli tribün liderleri ile el ele verip, kolların sıvanması gerekiyor. Bir daha amatöre düşerse bu takım, tekrar biraz zor çıkar üçüncü lige. Bir daha o fedakâr Tavzlı kardeşlerimizin oluşturacağı bir yönetimi de, takımı üçüncü lige çıkarmak için bir servet harcayan Şehmuz başkanı da zor buluruz. Bu rahatlığımız amatörce!

Ha unutmadan, bu hafta 12 Bingölspor deplasmanda olduğundan, sentetik sahadaki amatör bir maça gittim. Duyduğum küfürler yüzümü kızarttığı için ikinci yarı başlamadan ayrıldım sahadan. Küfürleri eden kardeşimiz bir takımın başkanıydı. Bir de ‘tövbekâr' olduğunu söylüyordu çevresine. Allah tövbesini kabul eylesin de, anlaşıldı ki; tövbekârlığımız bile amatörce!

Geçmişinde profesyonel futbolculuk olan biri olarak, amatörce halimize duyarsız kalamadım. 12 Bingölspor'umuz da, memleketimiz de, sporumuz da, gençlerimiz de bu amatörlüğü hak etmiyor!

Mevla Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler…

Saygılarımla…

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22977)
01 Mart 2018 Perşembe 12:39
Sayın Reis Korkut; anladığım kadarı ile derin mevzulara değinmemişsiniz. Reşat başkan ve Tavz'lı yönetimin hepsinin bu takımda büyük emeği var. Ancak bir ayrılık ve fitne aralarına girdi ve her iki tarafın da bazı hataları oldu. Aradan sıyrılan ise Mustafa başkan oldu. Bunlar derin mevzular. Tebrik ederim, yine de olumlu ve iyi niyetli bir yazı olmuş...
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22966)
28 Şubat 2018 Çarşamba 23:49
Yeni yönetimi dinlediğimizde inanılmaz çaba sergilediklerini ve eski yönetimin takımı borç içinde bıraktığını görüyoruz...
Eski yönetimi dinlediğimizde 'takımı lige çıkarmak için neler çektik, adamlar takımı zorla elimizden aldılar, bizi adeta gasp ettiler' diyorlar...
Hangi birine inanacağımızı şaşırdık reis bey...
Eski yönetimin takıma haciz koyduğunu duyduk, bu çok ayıp...
Eskiyi unutup yeni yönetime sahip çıkmak lazım.
Yoksa takım ligden düşer...
Herkes maçlara gitmeli, stad dolmalı.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22965)
28 Şubat 2018 Çarşamba 21:07
Cok guzel yazmissiniz ama gozden kacirdiginiz bir sey var bu yonetim ne zorluklar cekerek takimi yurutuyor bir de bunlari idarecilerin agzindan dinleyip bir makale de oyle kaleme alsaniz daha iyi olur .
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22964)
28 Şubat 2018 Çarşamba 19:24
Memleket her konuda amatör olduğu için futbolda da amatör olması normaldir. Normal lig maçlarını izlerken millet ne kadar ana-avrat küfür ediyor anlamıyorum. Hele hele amatör maçlardaki küfürler gerçekten utanç verici. Trübündeki gençlere değinmeniz güzel. O gençleri sahiplenmek lazım aslında. Düşünsenize ikinci lige çıkmışız, kupada Beşiktaş ile Düzağaçtaki sahada maçımız var. Hayali bile güzel. Yok ki bu hayali gerçekleştirecek bir spor adamı. Yazınız güzel, tebrik ederim Reis bey.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22963)
28 Şubat 2018 Çarşamba 18:15
Sadece bir sey demek istiyorum iyimser bir yazı yazmışsın ama takımı bir bölgeye mal etmişsin uyanık seni, bu tavzlılar olmasaydı takım buralara gelmezdi ya da bir daha zor bulursunuz böyle birilerini demek yazının tüm samimiyetini götürüverdi.
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22960)
28 Şubat 2018 Çarşamba 16:52
değerlendirmenize katılmıyorum.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22959)
28 Şubat 2018 Çarşamba 15:37
yorumları paylaşmanız yarar getirir. en azında nedenleri sorgulanır ne dersiniz.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22958)
28 Şubat 2018 Çarşamba 15:20
bahsettiğiniz hocalar yıllardır altyapı çalıştırıyor. hanı bir futbolcu var mı? bence yazınız sentezden uzak malesef.
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22979)
01 Mart 2018 Perşembe 17:18
@Misafir Kullanıcı Kendinle çelisiyirsun kardes. Bahse konu bingol spor altyapisi. Sen kalkmis bana belediyenin hizmet alanini sorguluyorsunuz. Biz bingol sporun altyapiya yonelmesinden bahsederken sen belediye bunyesinde calisan personelleri bingol spora mal etmen cok vahim bir tesbit..ayrica kendinde soyluyuyorsun her yil gelenek haline gelen yaz spor okulunda bingolun genc cocuklarina hizmet eden her bireyi sen kalkip hoca olarak lanse edersen ayip etmis olursunuz. Belediye hizmet aliminda calisan 3 kisi bingolsporun eski sporculari bunlarin icinde TEKNİK ADAM misyonunda sadece sevket bozgan var
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22972)
01 Mart 2018 Perşembe 01:46
@Misafir Kullanıcı Bir futbolcunun kariyeri onu iyi bir eğitici ve antrenör yapmaz. Dünyada örnekleri çok. Eğitim farkli birşey. Altyapı çok farklı. Eski Barselona futbolcuları altyapı sorumlularının altında çalışmaktadır. Eğitim statik değil dinamik bir yapıdır. Geliştirmen gerek. Yoksa kariyer para etmez dostum.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22971)
01 Mart 2018 Perşembe 01:41
@Misafir Kullanıcı Bingöl belediye yaşam spor futbol hocaları 12 ay maaş alıyorlar. Ve altyapı mevcut. Her yıl yaz spor okullarına 200 öğrenci başvuruyor. Yaz futbol okullarında yetenekli futbolcular altyapıya kazandırılıyor. 5 futbol hocası olan bingöl belediye yaşam spor bugüne kadar kaç futbolcu kazandırmışlardır. Yazınızın çıkış noktasını anlamlı bulmama rağmen yazınızın belirttiğim noktalarda sorgulanmasının anlamlı olacağını düşünüyorum. kaç futbolcu çıkarmış 5 hoca diye soruyorum. Denetimi olmayan bir yapıyı başarılı göstermeniz doğru değildir. Asfk ve belediye sorgulanmalıdır.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22962)
28 Şubat 2018 Çarşamba 18:04
@Misafir Kullanıcı Bingol sporun altyapisimi var kardesim. Sen herhalde belediyenin yaz spor kurs faaliyetlerini altyapi saniyorsun herhalde objektif ol. Biraz. Bahsedilen hocalar bingolun degerleridir isimlerini yazarken titremen lazim.
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın