Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Ağustos 2019 Pazar
°C
Hakim Bayraktar
bingolonline@hotmail.com

Çoban çocuğu olabiliriz ama..!

18 AĞUSTOS 2014 PAZARTESİ 10:15
0
2237
4
AA aa

 “Bu şehrin hiç mi güzellikleri yok? Neden hep eleştirel yaklaşıyorsun?” diye soranlara hemen cevap veriyorum!

Evet!

Kesinlikle haklısınız!

Şehrimiz güzellikten geçilmiyor. Say say bitmez!

Öyle ki; sadece bahar döneminde akan Çır Şelalesi, toprağa gömülen Genç Kümbeti, tanıtımı becerilemeyen Yüzenada, hurdaya verilmekten son anda kurtarılarak çürümeye terk edilen Genç Köprüsü, bu topraklarda yaşayanların dahi öğrenemediği tarihi mezarlar, yapıtlar ve daha birçok güzelliğimiz var.

Şehir merkezimiz de güzelliklerle göz kamaştırıyor!

Kaldırımlara park edilen araçlar, bir türlü yanmayan sinyalizasyon sistemi, tersine akan bir trafik, varlığı ile yokluğu arasında hiçbir fark görülemeyen İl Trafik Komisyonu, bakkaldan alındığını düşündüğüm ehliyetle trafiği alt üst eden sürücüler, yasağa rağmen inattan vazgeçilmeyip kaldırımlara atılan kürsüler ve bu kürsülerde oturan şehrin siyasi önderleri (!), çarşının göbeğini felç eden otobüs durağı, çözümü geciken susuzluk ve toz duman sorunu, çevreyi kirletme hüneriyle övünülecek toplumsal zihniyetimiz ve daha birçok güzelliğimiz (!) var aslında.

Farkındayım, haksızlık ediyorum ama siz de bizi böyle kabul edin artık!

Yılardır bitirilemeyen, bu yüzden Bakanlığın verdiği tomografi cihazının kurulamadığı, hastaların halen koğuş sisteminden arındırılamadığı yeni hastane binasının yarattığı sorunları dile getirmemizin kime ne faydası var Allah aşkına?

Bir türlü yapılamayan ve bu yüzden Çapakçur Köprüsü’nün yapımını geciktiren Bingöl-Genç çevre yolu bağlantı noktasının tamamlanması gerektiğini söyleyerek bu şehre kötülük ettiğimin de farkındayım!

Belki de, "Keşke Bingöl’de şefliği dahi olmasaydı” dediğim Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne yönelik sitemkârlığımı abartıyorum. Şehir içindeki transit geçiş güzergâhındaki refüjleri bir türlü yeşillendiremedikleri, Belediye ile yapılacak protokol bahanesiyle kırılan demir çitleri onarma zahmetinde bulunmadıkları, bu yıl atılması gereken aşınma katı asfaltı atmadıkları, başlatılan birçok işi tamamlama becerisinden yoksun oldukları, saçma sapan bir peyzaj örneğiyle ağaçlandırma yaptıklarını eleştiriyor olmam benim kabahatim aslında!

Hantal yapısıyla sorunların devamını sağlayan, söze gelince mangalda kül bırakmayıp icraatta sıfır çeken, bir birleriyle iletişim sorununu aşamayan, genel özellikleri açılışlarda bir araya gelebilmek olan, bu can sıkıcı durumuyla çevre illere taş çıkartan bürokrasimize yönelik “ortak akıl, ortak girişim ve kalkınma” çağrısında bulunmamın bir hata olduğunu kabul ediyorum.

Kesinlikle haklısınız(!)

Rezillikten başka tarifi kalmayan bir şehir içi trafik ve sözde çözümleyicisi olan ancak bir gün olsun olumlu bir karar alamamakla birlikte alınan kararları uygulatamayan İl Trafik Komisyonu’nun feshedilmesi gerektiğini söylerken, şehrin muhteşem (!) trafik düzenini görmezden gelip haksızlık ettiğimi itiraf ediyorum!

“Altyapı sorunumuz çözüldü” diye yaşadığımız sevincin kursaklarda kaldığını, altyapıyla birlikte pis kokuların yüzeye çıktığını, çarşı merkezindeki mazgallardan yayılan kokunun sebebini “terlemeden kaynaklı” sözüyle açıklayabilen ama ‘temizlemeyi düşünemeyen’ belediyedeki bir teknik kadronun gelecekle ilgili endişelerimizi arttırdığını paylaştığım için kusuruma bakmayın lütfen!

Kaleönü Mahallesi’nde, Karadeniz fıkralarını aratmayacak şekilde elektrik direklerini yolun ortasında bırakıp bu şekilde üstyapının yapılmasına vesile olanlardan övgüyle bahsedemediğim için mahcubum!

Dedim ya, ne deseniz haklısınız(!)

Şehrimizin bu kadar güzelliği arasında neden bu kadar sitemkâr ve eleştirel yaklaşıyorum anlamıyorum!

Aslında ben, sizi de anlamıyorum.

Eminim ki, derinlemesine düşündüğünüzde, siz de kendiniz anlamayacaksınız!

Çünkü bu şehrin her geçen zaman dilimindeki kayıplarını düşündükçe bunu hazmedemiyorum.

“Deniz Görmemiş Çoban Çocukları” olabiliriz ama bilinmesini isterim ki, bundan asla gocunmuyoruz. İtirazımız, “sürü” dayatmasınadır!

Bir’sürü’ düşünceniz olabilir ama bilin ki, çoban olan biziz!

Sorunlarla şişirip obeziteye dönüştürdüğünüz bu şehirde “mahkûm ve mecbur” etme politikanız ekseninde dayatmak istediğiniz yaşama arzunuz var olduğu sürece, eleştirilerimiz ve itirazlarımız hep var olacaktır.

Büyük ve önemli hiçbir yatırımı inkâr etmediğim gibi olacakları alkışlamaktan da geri durmayacağımın altını çizerek, küçüklerin bir araya getirilmesiyle oluşan dev sorunlar yumağını bertaraf etmek için gösterdiğimiz çabamızın süreceğini de vurgulamak isterim.

“Hepsi çözülebilir mi?” bilemem ama en azından İbrahim’i yakan ateşi söndürmek için su taşıyan karıncalar misali, “safımız belli olsun” diyorum.

Selam ve dua ile…

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
MERT AKA (@Misafir_17714)
22 Ağustos 2014 Cuma 14:54
Zamanında bu kadar abartıp başımıza getirmeseydiniz şimdi bu sitemlere belki de yer olmayacaktı. Elii yıllık sorun çözüldü. yok efendim bingöle böyle bir aday bir daha gelmeyecek falan. Gerçi karın ağrısı farklı yerden ama gel bunu eleştri olarak kabul edelim.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Alaatin DENİZ (@Misafir_17713)
22 Ağustos 2014 Cuma 14:33
Mevcut durumu çok iyi analiz etmişsiniz.Tebrik ediyorum.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
TAHSİN BİLMEZ (@Misafir_17697)
19 Ağustos 2014 Salı 19:07
tebrik ediyorum bingöl sevdalıların dili oldunuz sizin gibi genc düşünür lere bingölün ihtiyacı var
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
murat acar (@Misafir_17689)
18 Ağustos 2014 Pazartesi 12:57
birde okuyup bu yazıyı bizim dilimizde anlasalar bu hale getiren sözde aydın siyasetçi ve bürokratlar
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın