Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Haziran 2019 Pazartesi
33.2 °C Az Bulutlu
Yılmaz Ekinci
yekinci07@hotmail.com

TENZİP EYLEMEM TEFSİR EDERİM

26 OCAK 2018 CUMA 04:29
10
2491
12
AA aa

Bingöl Online Gazetesi'nde yayınlanan  bir makalemden dolayı bazı şahıslar, kendileri ile ilgisi olmayan, fakat siyasetten beslendikleri havuzlarına çomak soktuğumdan dolayı içerlendiler.

Bu köşenin yazarını bilen biliyor.  Her zaman dik durmayı, onurlu olmayı; eleştirinin nimetini ve hakikatin savunucusu olagelmiştir. Acı çekmiş, yalnız kalmış ve hayatının zekatını fazlasıyla vermiş birisi olarak ne kimselerin omuzlarına basarak yükselmiş ve ne de başkalarının başarılarını kıskanıp ayaklarından tutup aşağıya çekmiştir.

Şimdiye değin kimselerin  gönüllü kulluğu için kalemini oynatmadığı gibi, evelallah bundan sonra da  oynatmayacağını bilmenizi istiyorum.

Makalemde; yerel düzeyde iki kadının mücadelesini, ilimizin sosyolojik yapısı ve bu yapının katı ve hiyerarşik  olarak aşiret ve şeyhlik kurumlarına dayalı olmadığını, fiktif olarak oluşturulmaya çalışıldığını, siyasetten oy devşirmeye çalışanların bu yapıları  kullanmaya çalıştıkları, her türlü mikro milliyetçiliğinin  bir tür hastalık barındırdığı ve  inşa edilmeye çalışan bu gettoların sağlıklı yapılar olmadıklarını  söylemem bazılarına dokunmuş anlaşılan.

Dokunulsun!

Dokunulsun ki, toplum kendine gelsin!

Nasıl ki, makro düzeyde hemşericilik, etnikçilik, cinsiyetçilik, mezhepçilik vb gibi  etkenlerle siyaset yapmak  ne kadar gayriinsani ve  bölücülük ise, mikro anlamda da bu tür hareketler  gayriinsani ve bölücüdür.

“ Yok, Solhanlı, Gençli, Merkezli… oralı-buralı, şucu-bucu…” değil; hizmet üreten, herkese eşit yaklaşan, insanlar arasında ayrım yapmayan ve herkes tarafından sevilen; -temsilde adalet ve görevlendirmede liyakat ve  ehliyeti önceleyen- bu ilkeleri şiar edinen siyasetçilere ve yöneticilere ihtiyacımız vardır.

…Ama maalesef diyen yok!

Herkes, iltimas ve imtiyaz peşinde koşuyor.

Onun için adalet tecelli etmiyor!

Bölgede; şeyhlik veya aşiret kurumlarının tarihsel açıdan günümüzde bir anlam ifade  etmediğini, işlevsel açıdan hükümsüz kaldıkları, entegrasyon ve sosyalizasyon sonucunda Bingölde herkesin birbirine akraba olduğu bir Bingöl gerçeğinden bahsetmenin neden sakıncalı olduğunu anlamış değilim. Örneğin, bu köşe yazarı tarafında Melekan Şeyhleri'nden olan Sn. Mahmut Söylemez  Beyefendi'nin asaletli, kültürlü ve sevilen bir insan  olduğunu; şeyhlik ve ağalık yapılarına dayanmayan  Rahmetli Hikmet Tekin  ailesinin mütevazi, alçak gönüllü ve  Bingöl ahalisinin iyiliği ve mutluluğu için  çalıştıklarına şahit olan bir insan olarak; yine Az Aşiretinden rahmetli Haydar Baylaz,  Bazencir ailesinden rahmetli Abdullah Bazencir,  Zikte Aşireti'nde olan  Valerli Hacı Sadık Beyin oğlu H. İbrahim Ataoğlu'nun dedem ile olan dostluğu ve Sn Kazım Ataoğlu, yine  Modanlı  Fakihasan ailesinden Enver Fehmioğlu ve yakınları, Selvi Bölgesi'nde Bilginler ailesi ve Çan Şeyhleri'nden   Şeyh İbrahim ailesini ve  burada adları ve sanlarını  sayamadıklarımı  ekleyebilirim.

Kendini aşmış şeyh ve aşiret reislerini sayan ve takdir eden birisi olarak; bu kurumların bugün geldiği aşama itibarıyla işlevsiz kaldıklarını, kendi topluluklarını bu yapılara hapsedenlerin kendilerine ve Bingöl'e zarar verdiklerini/ vereceklerini söylüyorum.

Çağı okuyamaz iseniz,  ördüğünüz hapishanenizden  dışarı çıkamazsınız!

Kendinize ve size bağlı olan insanlara da zarar vermiş olursunuz.

Medeni  olmak, başkaları ile ilişki kurmaktan geçer. Sadece kendisine, aşiretine ve bölgesine değil, herkes için  emek harcanızdığınızda insanlığın bir üst merhalesine  ulaşırsınız.

Siyaset  yapısı gereği, toplumun geneline hitap ettiğinde anlamlı ve güzeldir; aksi takdirde herkes kendi cenahının esiri olur. Büyük insanlar, büyük beyinlere hitap ederler; küçük beyinciklere hitap ettiklerinde toplum parçalanır ve insanlık felaketin uçurumuna  doğru sürüklenir.   İnsanın küçülmesi de öyle olur.

İslamda halifelik, imamet, şeyhlik  vb. gibi kavramlar geçiyor diye bunlar kutsal değildir. Bunlar  toplumsal yapı terimleridir. Nihai anlamda Allah (cc)dışında kalan hiçbir şey kutsal değildir ve eleştiriden de muaf değildir. Yaratılan ve yaratılanın tarafından sonradan  icat edilen hiçbir şey  kutsallık kazanamaz. Bu İslam'ın kesin  emridir.  Uygulama sonuçları bakımından değerli olup olmadıklarına bakılır. İslam, bize  hangi yönetimin iyi olduğunu söylemiyor; ama  yönetimin,  hangi ilkeler üzerinde varlık göstermesini gerektiğini söylüyor. Adalet, eşitlik, özgürlük, dayanışma, ehliyet vb. gibi ilkeleri İslam  “olmazsa olmazları” olarak önümüze koyuyor.  Yoksa yönetimin adı o olmuş, bu olmuş önemli değildir.

 Aşiret ve şeyhlik yapıları, tarihi ve sosyolojik aşamanın ürünleridir.

Çağımızda bu yapıların bir hükmü kalmamıştır.

Şeyh, Arap toplumunda kabilenin ileri gelen yaşlı kişisidir. Dini bir anlamı ve kutsiyeti yoktur.

Onur ve asalet sahibi olmak; siyasi bir kariyere,  makama,  maddi zenginliğe,  bir şeyhe veya aşirete sahip  olmak değildir.

 Benim “Yerel  Düzeyde Siyaset ve  iki Kadın” adlı makalemin amacı bellidir.

 Onu da başta izah ettim.

Bir toplum düşünün ki kadını; evde, çarşıda, idarede ve siyasette yok farz ediyor.

Siyasettin sadece erkeğe  özgü bir meslek (!) olduğunu söylüyor. Benim çıkışım, bunun sağlıklı olmadığını haykırmaktır.

Bunun feminizmle veya başka bir düşünce ile bağlantısı yoktur.

Bu iki bayan siyasetçinin  Bingöl'e ne getirip ne götüreceği benim açımdan bir  önemi yoktur.

Geçmişe ve olmuşa bakarak  yarının tarihi oluşturulamayacağını biliyorum.

Her şeyi kar ve zarar hanesine göre muhasebeleştirenlerle benim bir işim olmaz.

“Beşeri hayatta  kadınların  olmamasını savunan bir zihniyetin” gelmiş olduğu  fukaralığının sorgulanmasının gerektiğini düşündüğüm için konuyu köşeme taşıdım.

Anlayana saz anlamayana sivrisineğin sazı da az gelir.

 Vesselam!

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22321)
30 Ocak 2018 Salı 17:22
Güzel yazı.Bu memlekette mantalitenin değişmesi gerekyor. Maalesef Cevdet yılmaz bir hayal kırıklığı oldu mmleket için.Belediye başkanı tam fiyasko.Yani cevdet by in getirdiği bütün vasıfsız idari kadrolarla bu iş yürümez.liyakat donanım yok adamcılık bölgecilik var.
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22313)
30 Ocak 2018 Salı 10:28
Ağzına, kaleminize sağlık olsun.
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22310)
30 Ocak 2018 Salı 04:56
Tenzip mi yoksa Tekzip mi, Mahmut Söylemez mi yoksa Mahmut Sönmez mi .. bütün bu yanlışları geçtimde olabilir dil sürçmeleri, fakat bu bağlamda Cevdet Yılmaz'dan söz edilmemesini nasıl değerlendirmeli..kasıt mı? Unutmak mı?
Beğendim (6) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22322)
30 Ocak 2018 Salı 17:24
@Misafir Kullanıcı 'Cümlenin maksudu bir amma rivayet muhtelif'diye bir özdeyişimiz vardır. Yanlışlar insana özgüdür. Önemli olan yanlış anlamaları ortada kaldırmaktır. insanlar sözcüklerden aynı mana çıkarıyorlarsa mesele yoktur diye düşünüyorum.
Dostluğun ve hakkın hatırı için Sn Cevdet Yılmaz ile hukukum 35 yıldır kesintisiz devam ediyor.Aile dostum.Rahmetli abisi abimin ev ve okul arkadaşı. Annesini ' annem' olarak bilirim. Bakan Beyi övsem,'yağcılık' çekiyor derler,eleştirirsem 'ihanet'ediyor'derler.
Her insan eleştirilir.Konu bakan bey değildir. Sitem aşınalardan gelür,biğanadan gelmez.
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22302)
29 Ocak 2018 Pazartesi 19:55
Malesef bingöl siyaseti hep aileler uzerinden yapılmıştır birazdaha âcarsak doğu ve guneyinde ekliyelim insanlar düşüncesini siyasete yansıtmalı bingöl tarihinde siyasette konu olan iki bayanın ikili ilişkiler sonucunda siyasete atılmış kişiler bunun yerine bingöl siyasetini tartışmak sorgulamak daha mantıklı geriye baktığımızda hiç bir kazanımı olmamış bir siyaset
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22301)
29 Ocak 2018 Pazartesi 18:17
'Hayatının zekatını fazlasıyla vermiş birisi olarak...' diye bir cümle kullanmanız, size olan sevgimde bir eksilmeye neden oldu. Mütevazi ve iyi bir insanın kuracağı bir cümle değil bu... Bu sözde bir kibir var... Tövbeye davet ediyorum sizi..!
Beğendim (4) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22330)
30 Ocak 2018 Salı 23:00
@Misafir Kullanıcı Yılmaz Ekinci'yi tanısaydınız böyle bir cümle kurmazdınız. Yılmaz Bey, son derece mütevazi ve insancıl bir kişiliğe karaktere sahiptir. Bilgi sahibi olmadan ahkam kesenlerden ise hiçbir zaman olmadı. Tövbeye davet etmek Yaradan Rabbi'min dışında hiçbir ölümlüye tanınmış bir ayrıcalık değil. Yazıdan yaptığınız çıkarım sadece üstünüze alındığınız bir durum olsa gerek. Bu ülkede ilim için, hizmet için akıl teri dökenlere sahip çıkabilmeliyiz. Bingöl'ün sosyolojik yapısına değinen ve yıllarını ilme, memleketine hizmet için hayatını ortaya koyan bu hemşehrinize sahip çıkmamak sizin ayıbınız ve
Beğendim (3) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22327)
30 Ocak 2018 Salı 18:16
@Misafir Kullanıcı Hayatım boyunca kibirden,boş gururdan nefret ettim.Rabbim,o hasleti bende uzak tutsun! Lakin acı çektim,yalnız kaldım ve hep mücadele ettim.Ne zulm edenlerden ne de zulme rıza gösterenlerden oldum.Hayatin zekatı hep vereceğiz ve vermeye de devam edeceğiz
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Muhammed Taha ONUR (@Misafir_22290)
29 Ocak 2018 Pazartesi 10:42
Yereldeki kalibresi düşük siyaset baronlarının ,yazdıklarınızdan alınması kadar doğal bir şey olamaz. Çünkü, siyasetteki varlık sebeplerinin sahici ve ilkeli olmadığını sorguluyorsunuz. Melekanlı Mahmut sönmez olsa gerek
Beğendim (6) Beğenmedim (2)Cevapla
Ihsan Seyyar (@ihsanseher12)
27 Ocak 2018 Cumartesi 14:40
Yılmaz bey yazılarınızı herzaman dikkatle okumaktayım. Bu şehirde siyasette damgası olan şahsiyetleri yazmanız güzel.
Birde, mertligi cesurluğu dindarlığı ve 'böl Parçala' zihniyetli unsurlara karşı göğsünü siper eden, bedelini Canları ile ödeyen Şahsiyetleri de yazmanız çok daha güzel.
TEŞEKKÜRLER
Beğendim (7) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22276)
28 Ocak 2018 Pazar 17:20
@ihsanseher12 Evet bingölümüzde Canlarıyla Bedel ödiyenlerle, Şimdi ise Paraşütle gelenler Lütfen aynı kefeye konulmasın.saygılarımla
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22275)
28 Ocak 2018 Pazar 09:03
@ihsanseher12 Teşekkür ederim İhsan kardeşim. İyiliği, güzelliği ve doğruyu şiar edinen ve kainatta anlam katan her güzel davranışı, kimden gelirse gelsin, alkışlamak gerektiğini düşüyorum. Selamlar.
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın