Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Şubat 2019 Çarşamba
6.7 °C Açık
M.Reis Korkut
zaza-12-06@hotmail.com

TÜRK'ÜN TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOK MUDUR?

05 ŞUBAT 2018 PAZARTESİ 23:21
12
2633
12
AA aa

TÜRK'ÜN TÜRK'TEN BAŞKA DOSTU YOK MUDUR?

İnancımız, insanların farklı renk, ırk ve dillerde yaratılmalarında nice hikmetler olduğunu söyler. Ancak kalitesiz insanlar, bu farklılıkları bir üstünlük ve zulüm aracı yapar.

Böylece, zulme çanak tutan bazı sloganlar türer. ‘Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur' gibi…

Böyle sloganlar yüzünden, Türk kardeşleri için canlarını veren, dini bir, ümmeti bir, vatanı bir, düşmanı bir, şehidi bir, davası bir, hatta ülküsü bir olan Kürtler, Zazalar ve Araplar rencide ediliyor.

Bölgemizdeki köy korucularının çoğunun evinin başköşesinde şanlı Ay-Yıldızlı bayrak asılıdır. Ve o cefakâr kardeşlerimiz, çocuklarını Allah'a emanet ederek, her nöbet zamanı çıkar, karlı dağlardaki çatışmalara giderler. Nicesi şehit düşmüştür bu vatan uğruna. Şimdi bu kardeşlerimiz Zaza oldukları için Türklerin dostu sayılmayacaklar mı?

ÖSO saflarında Mehmetçiğe canlarını siper ederken şehit düşenlerin çoğu Kürt ve Arap değil mi. Mehmetçik için canlarını verseler bile onlardan dost olmaz mı?

Afrin harekâtında, ‘alilerimiz bizi beklemesinler' diye gülücük saçan Mehmetçiklerimizin biri Kürt, biri Türk, biri Arap, bir diğeri de Zaza' değil mi. Onlardan sadece ırkı Türk olanlar mı dost sayılacak?

Türk olmayıp, Türk kardeşi ile aynı ülkü için mücadele veren daha nice yiğit var bu topraklarda. O yiğitlerin gözlerinin içine baka baka, ‘Türkün Türk'ten başka dostu yoktur' demek, mert adama yakışmaz elbet!

"Tanrı Türk'ü korusun, Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur, bir Türk dünyaya bedeldir, Türk'sen üstünsün, Türk'sen Müslümansın, Türk olmak ayrıcalıktır, ya sev ya terk et, ya sev ya itaat et" gibi sloganlar artık miadını doldurmuş ve faydasından çok zararı olmaktadır.

Yakın tarihimizde, bu coğrafyada hüküm süren kimi muktedirler, derin devlet eli ile vatandaşa çok zulüm ettiler, çok can aldılar, çok ev-bark-ocak yaktılar. Unutulmamalı ki o zulümler, bu tür sloganlar eşliğinde yapılıyordu!

Özellikle son günlerde, TV ekranlarında bu dilin pervasızca kullanılması dikkatlerden kaçmıyor. Bu yüzden, Cumhurbaşkanı da, Başbakan da, operasyonların bir ırk ya da halka karşı değil, terör örgütlerine karşı yapıldığını tekrar tekrar açıklamak zorunda kalıyor.

15 Temmuz darbesinde de, çukur eylemlerinde de, yedi düvele karşı Türk, Kürt, Zaza, Arap el ele canlarını vermişti. Bunca kahramanlık ve ölümüne kardeşliğe rağmen, kullanılan ötekileştirici dilin, bazı gönülleri çok kötü kanattığını hatırlatmak isterim.

Bu ülkede, bazı Türk kardeşlerimizden başka bu tür sloganları kullanan başka bir ırk yok. Delikanlı Osmanlı torunlarına bu ağız hiç ama hiç yakışmıyor!

Selahaddinlerin, Fatihlerin, Ömer Halislerin, Fethi Sekinlerin, Çanakkale'deki binlerce Kürt, Zaza, Arap şehitlerimizin hatırına böyle sloganlardan vazgeçsek olmaz mı?

Aslında çözüm süreci ile bu sorun çözülmüştü. Yeni Anayasada 'Türk' yerine 'Türkiye' yazılacak ve yüz yıllık bir hayal daha gerçekleşmiş olacaktı. Ama sazı çalan ve çaldıranlar bize bu hayali çok gördü! O hayal artık bir başka bahara!

Evet, Türkün Türk'ten başka nice Kürt, Zaza, Arap ve diğer ırklardan dostu vardır. Hem de ölümüne dostudur, kardeşidir, canıdır, ciğeridir. Bu kardeşlik ve dostluk, ilelebet sürecektir inşallah.

Mevla Görelim Neyler, Neylerse Güzel Eyler…

Saygılarımla…

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22778)
19 Şubat 2018 Pazartesi 12:34
korkut Efendi kendini parcalasanda vatinin icin türkler icin bin dil döksende övsende yinede seni Kabul etmeyecekler adamlar Dogru diyor sen daha git dostlari ol bakalim seni dost diye Kabul edeceklermi yirtin artik
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22850)
22 Şubat 2018 Perşembe 13:50
@Misafir Kullanıcı hayir düsman olmuyalim kimseye ama kendini zorla türklestirmek .....tır
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22833)
21 Şubat 2018 Çarşamba 12:45
@Misafir Kullanıcı Dost değil de düşman mı olmak lazım. Tavsiyeniz nedir, ne yapmak lazım...
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22572)
09 Şubat 2018 Cuma 12:46
Sayın M.Reis Korkut, 'Türk' kelimesiyle bir ırktan etnik bir gruptan bahsedilmediğini, bu bayrak altında bu ülkenin sınırları içerinde yaşayan Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Laz, Gürcü her ne ise ama bu ülkeye hainlik etmeyen, bu ülkenin bayrağına, yasalarına saygı duyan her 'TÜRKİYE CUMHURİYETİ' vatandaşından bahsedildiğini hala anlayamadınız mı? yoksa ortaya nifak sokmak için işinize mi geliyor. Vatanına, bayrağına saygılı hangi inançtan yada etnik kökenden olursa olsun kimsenin kimseyle bir sorunu yok. Yeter ki sizin gibi art niyetliler uzak dursun.
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22607)
11 Şubat 2018 Pazar 07:58
@Misafir Kullanıcı Yazar ölümüne kardeşlikten söz ediyor, siz adamı nifak ekme ile suçluyorsunuz. Siz Ermenistan'da doğup ermeni vatandaşı olsaydınız, size Ermeni denmesini kabul eder miydiniz? Yoksa, 'kardeşim sana Ermeni derken bir art niyetimiz yok, Ermenistana ve Ermeni bayrağına ihanet içinde olmayan her insan gibi sen de Ermenisin' dediklerinde 'tamam öyle ise ben ermeniyim' mi diyecektiniz...
Kendinizi kandırmaktan ve Türk olmayanları Türk olma ile vasıflandırıp Türkün Türkten başka dostu yoktur gibi ırkçı söylemlerden vazgeçin. Bu Kürt kardeşlerinize olan sevgi ve saygının en güzel ıspatı olur..!
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22501)
07 Şubat 2018 Çarşamba 17:17
Yazan kardeşime canı gönülden katılıyorum. Osmanlıyı yaklaşık altı yüz yıl tarih sahnesinde tutan birleştirici unsurlardan biri de ismiydi.
Beğendim (3) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22477)
07 Şubat 2018 Çarşamba 00:57
'Miadını doldurmuş faydasından çok zararı olmaktadır' diyeceksin bunu dediğin halde bu noktadan hareketle derin devletten girip Çanakkaleden çıkacaksın sonra Kürt ve Zazayı ayrı bir ırk gibi göstereceksin. Yazacağın anlatacağın bir şeyin yok yeni faydalı bir fikrin yok. Maşallah böyle devam
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22504)
07 Şubat 2018 Çarşamba 17:55
@Misafir Kullanıcı Hocam; Hadi Zaza ile Kürt aynı ırk olsun, peki Arap ile Türk, Ermeni ile Türk'te ayrı ırklar değil midir. Bu ülkede yaşayan arap ve ermeni vatandaşlarımız da kendini Türk mü hissetmeli. Birtürk dünyaya bedeldir, türksen üstünsün, ya sev ya itaat et, türkün türkten başka dostu yoktur gibi cümlelerden bu ermeni ve arap vatandaşlarımız rencide olacaklarsa, onların gönüllerini kırmamak için bu usluptan vazgeçmek doğru ve islami olmaz mı? Daha buralara yazmadığımız ve birebir yaşadığımız nice zalimane ırkçı hakaret ve haksızlıklar yaşadık ve bunları siz de biliyorsunuz. Biraz empati lütfen..!
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22468)
06 Şubat 2018 Salı 20:13
Yazar haklı, kardeşlik eşit şartlarda olmalı. Türk Kürt Zaza Arap hepsi ayrı ayrı ırktırlar ve birbirlerinin kardeşleridir. Herkes kendini Türk hissetmek zorunda değildir. Hadi Türkler kendini Kürt ya da Arap hissetmeye çalışsın, bu mümkün mü. Reis bey sizi tebrik ediyorum. Böyle bir yazıyı herkes yazamazdı. Türk halkı yerine Türkiye halkı en doğrusudur. Mesela ben Türk değilim ama bu ülke bu bayrak benimde ülkemdir benim de bayrağımdır. Ne mutlu Müslümanım diyene..!
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22460)
06 Şubat 2018 Salı 16:36
Bu sözlerin hep zamanında türkler kürtler ve Zazalar arasına nifak tohumları ekip türklerin ırkçı ve barbar olduklarını göstermek için yapılan hareketlerdir ve iftiranın önde gidenidir.
Beğendim (2) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22506)
07 Şubat 2018 Çarşamba 18:07
@Misafir Kullanıcı Hocam mesela hangi söz ve cümle iftiradır. Bir örnek vermeniz mümkün müdür. Bu sloganlar yıllardır kullanılmıyor mu, yoksa sizin mi haberiniz yok... Ya da eğer kullanılıyorsa ve hatta işkencelerde infazlarda kullanılmışsa bunlardan vazgeçmek doğru olmaz mı..? 18 bin faili meçhul cinayetleri devlet bile inkar etmiyor, acaba o faili meçhullerde hiç mi derin ırkçı güçlerin parmağı yok. Eğer bile bile bunların olduğunu inkar ediyorsanız, size sadece 'mahşer gününü' hatırlatmak isterim. O gün ağızlara kilit vurulur, el ve ayaklar dile gelir, o gün Türk ya da Kürt olmanın bir faydası olmayacak.!
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22458)
06 Şubat 2018 Salı 15:14
Ellerine sağlık hocam
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
BİNGÖL12 (@Misafir_22457)
06 Şubat 2018 Salı 14:35
Bu ülkede yaşayan kim olursa olsun kendini TÜRK hissediyorsa TÜRK dür, bunun kime ne zararı var,kürtte ne mutlu TÜRK üm diyene diyor zazada diyor arapda diyor,laz da diyor çerkezde diyor.kürtde zazada lazda çerkezde biz bir ağacın daliyız yaprağıyız,meyvesiyiz...sunnisiyle alevisiyle kürdü, zazası, lazı, çerkeziyle biz büyük TÜRK milletiyiz.
Beğendim (2) Beğenmedim (10)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22463)
06 Şubat 2018 Salı 17:19
@BİNGÖL12 Kendini TÜRK hissetmek nasıl bir duygudur, tarif eder misiniz kardeşim... Mesela Türkiye Cumhurieti vatandaşı olan bir Ermeni kendini nasıl TÜRK hissedebilir. Ya da kendini TÜRK hissetmese dost sayılmaz mı..?
Beğendim (10) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22456)
06 Şubat 2018 Salı 14:05
Siz butunlestirici degil ayristiricinizi yilarca pkk kendi insanini kurdum deyip kurtleri katlediyor pkk ne kadar turkdur bu benim vede turk un nasil dostu olabilir turk un turk den baska dosto olmadigi afrin de belli oluyor muslumanim diyen iran bile bize dost degil insanlari ayristirmayin
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22453)
06 Şubat 2018 Salı 13:49
Sayin kardesim turkun turk den baska dostu yok derken lazi cerkezi zaza kurt alevi daha sayamadigim turk iye sinirlari icersonde yasayandir sizler ne ariyorsunuz abd israil vs ire ulkelere dir ama siz kendiniz hangi kapda gormek istiyorsaniz
Beğendim (0) Beğenmedim (6)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın