Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Ekim 2020 Cumartesi
26 °C Güneşli
Hakkı Çimen
xhakki@aol.com

1938 DÊSİM ALEVİ ZAZA SOYKIRIMI

06 MAYIS 2020 ÇARŞAMBA 15:45
88
28692
10
AA aa

Bugün 04 Mayıs 2020. Bu tarih 1937/38 Dêsim Alevi Zaza Soykırımının 82. yıldönümüdür. 

Devletin yanı sıra siyaset araçlarını tekelinde tutan organize olmuş güçler (Türk, Kürt, Ermeni, v.s.) var. Bunların kendi kontrollerinde çalışan medyaları var. Bu güçlerin her biri kendi doğrusunun yegane doğru olduğunu kitlelere yaymaya ve hatta şırınga etmeye çalışmaktadırlar. Bunların etkisinde kalarak özellikle sanal medyada anonim yazan iyi niyetli insanlar olduğu gibi; kafa karıştıran, doğru olmayanı yayan, gerçekleri bilinçli veya bilinçsiz inkar eden insanlar da var.

Eğitim ve buna bağlı olarak bilgi düzeyi düşük olan kitlelerin bu medyalar aracılığıyla doğru bilgiye ulasmaşı çok zordur.

Anadolu´da ezen milletin sözde Türk solcuları ve Aziz Nesin geleneğinden gelen göstermelik demokrat kesim, Kürt milliyetçileri, solculuk ve devrimcilik elbiseli Ermeni milliyetçileri, Dêsim 1938 Alevi zaza Soykırımının içini boşaltarak yıllardan beri „Dersim 1938 Katliamı“ olarak işliyorlar. Bu güçler “1937/38 Dêsim Alevi Zaza Soykırımını“ orta malı yaparak bu soykırım acımızı ve ve bu soykırım ölülerimizi sömürüyorlar.

Nazi Almanyasının yaptığı Yahudi Soykırımında birçok halktan insanlar katl edildi. Ancak çoğunluğu Yahudiler oluşturduğundan bu kök kazma barbarlığı soykırım literatürüne “Yahudi Soykırımı“ olarak tarihe geçti.

Yahudiler, “Yahudi Soykırımı“ dediklerinde, onlara karşı çıkarak, „Siz Yahudiler ırkçılık yapıyorsunuz. O soykırımda Roma- Sinti halklar gibi başka halklardan da insanlar öldürüldü. Sizin bu soykırımı “Yahudi Soykırımı“ şeklinde tanıtmanız ırkçılıktır.“ diyebilir miyiz? Böyle bir saygısızlık yapabilir miyiz?

Ermeni Soykırımında Asuri, Zaza, Ezidi v. s. halklarından birçok insan öldürüldü. Bu soykırımda başka halklardan insanlar öldürüldü diye, bu soykırıma “Doğu Anadolu Soykırımı“ veya “Van Soykırımı“ diyemeyiz. Soyu kurutulanların çoğunluğunu Ermeni halkı olduğundan bu soykırımın tarihe Ermeni Soykırımı olarak geçmesi doğrudur. Ermeniler, “1915 Ermeni Soykırımı“ dedikleride onlara siz Ermeni ırkçılığı yapıyorsunuz diyebilir miyiz?

Elbette 1938 yılında Dêsim´de başka halklardan öldürülenler de vardı. Ancak öldürülenlerin ezici çoğunluğu Alevi Zazaydı. Bu nedenledir ki bu soykırım bir ALEVİ ZAZA SOYKIRIMI´dır.

Biz bu şekilde soykırım acımıza ve ölülerimize Zaza halkı adına sahip çıktığımızda, milliyetçi Türk, Kürt ve Ermeni çevreleri, bizi milliyetçilik ve hatta ırkçılıkla suçlamaktadırlar.

Irkçılık, kendi milletini, diğer milletlerden her bakımdan üstün görmek hastalığıdır. Irkçılık, Allah´ın kendi milleti dışındaki milletleri kalitesiz ve mendebur olarak yarattığını savunmak, bu kalitesiz ve aşağılık insanların ancak hizmetçi ve köle olabileceğini düşünmek ve kitlelere bu işin propagandasını hem misyoner olarak ve hem de cebren yapmak ve bu yolla iktidar olmaktır.

Böyle yapan bir Zaza var mı?

Doğrusu şudur: 1937/38 Soykırımına dair elimizde insanlarımızın kurşuna dizildikleri, süngülendikleri, uçurumlardan atıldıkları yerlerin adları var. Bu suçsuz, günahsız insanların köylerinin adları, mensubu oldukları ailelerin lakapları (Zaza adları) var elimizde. 1938 soykırımı görgü tanıklarının anlattıkları var. Tüm bunlara dayanarak Dêsim´de soykırıma uğrayanların ezici çoğunluğunun Alevi Zaza oldugunu kabul etmek mecburiyetindeyiz. Aksini iddia etmek samimiyetsizlik ve saygısızlıktır.

Bu gerçeği örtbas etmek isteyen milliyetçi Türk, Kürt ve Ermeni çevreleri, Alevi Zaza için soykırım acısına ve ölülerine saygı duymamaktadırlar.

Bu çevreler, 1938 Dêsim Alevi Zaza soykırımı acısını ve ölülerini kendi yayılmacı ideolojik emelleri için kullanmak istemektedirler.

Milliyetçi Türk, Kürt ve Ermeni çevreleri "Dersim soykırımı" adlandırmasını geniş kitlelerin hafizalarına sokmaya çalışarak Zaza halkının varlığını inkar etmek istemektedirler.

Bu Alevi Zaza Soykırımı gerçeğini kabul etmeyen çevreler samimi değildirler ve halklarımız arasında barış istemiyorlar.

Günümüzde de bir Zaza, „Ben Zazayım.“ dediğinde milliyetçi Türk, Kürt ve Ermeni çevreleri, onu üç yandan boğarak, „Ayıptır. Milliyetçilik yapma! Irkçılık yapma!“ diye karşı çıkmaktadırlar. Ancak kendileri milliyetçilik yaptıklarında asla ayıp olmuyor. Bunların (milliyetçi Türk, Kürt ve Ermeni) yaptığı çifte standart yani iki yüzlülüktür.

Türk halkı milli değerlerine sahip çıkmazsa, her bakımdan zayıflar ve belki de zamanla tarih sahnesinde silinebilir. Aynı gerçek Kürt, Ermeni ve diğer halklarımız için de geçerlidir.

Zaza milli değerlerine, savaş kışkırtıcılığı yapmadan, demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde sahip çıkmamız hiç bir zaman ayıp değildir. Tam tersine sahip çıkmazsak, tarih bizi yargılayacaktır. Çünkü eğer biz bu milli değerlere sahip çıkmazsak, bizim kuşaktan sonra Zaza Dili ve kültürü ölebilir. Eger kendi etnik kimliğimize sahip çıkmazsak halkımız tarih sahnesinden silinebilir.

Zaza olanların da olmayanlarında artık bu çıplak doğruları yadırgamamaları ve ciddiye almaları, inkar etmekten vazgeçmeleri gerekir.

Dêsim´de, Anadolu ve dünyada bir daha soykırımların olmamasını dilemek yeterli değildir. Olmaması için tüm halklarının birbirlerinin gerçeklerine saygılı davranmaları, insani kalitelerini yükseltmek için samimi ve dürüstçe çaba göstermeleri gerekir.

Hedefimiz insan olmak istemekse eğer.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63446)
19 Ekim 2020 Pazartesi 13:59
Sayın yazar Zazalara soykırım yapıldı demeniz ağır bir itham olmuş. Ermenilere gelince daha çok ağır olmuş kaldıki zaza olsun, kürt olsun ermeni olsun,türk olsun farketmez devlete isyan etmenin elbette bir bedeli olur.
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60306)
16 Temmuz 2020 Perşembe 12:18
Yazar efendi zazaları ağzınıza almayın, Siz zaza düşmanısınız kürtçülük yapıyorsunuz. Hadi ordan, İsyan edenleri de koruma.
Beğendim (2) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59701)
25 Haziran 2020 Perşembe 11:22
Osmanlı veya Türkiye Cumhuriyeti Devleti hiç bir zaman soykırım yapmamıştır,devlete başkaldırı elbetteki cezalandırılır.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59757)
26 Haziran 2020 Cuma 18:39
@Misafir Kullanıcı Çoluk çocuk demeden katletmek hem savaş hem insanlik suçudur. 1938 ve 1925 yillarinda Kemalist zihniyet 10 binlerce alevi-sünni Zazayı siyasi yapı ve dinsel inançlarindan dolayi katletti. Bu katliamlar kitlesel oldugu icin de SOY - KIRIM terimi kullanilir. Kabul etseniz de etmeseniz de Kemalistler soykirimciydi..
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58988)
02 Haziran 2020 Salı 10:00
Bu konular benim de dikkatimi çok çekiyor, Dersimde katledilenlerin ezici çoğunluğu belki yüzde 90 üzeri Alevi Zaza olmasına rağmen ve 1925 Şeyh Said kıyamı sırası ve sonrasında da katledilenlerin ezici çoğunluğu (yine yüzde 90'a yakın) Sünni Zazalar olmasına rağmen neden bu katliamlar hep kürt katliamı olarak anılır bir türlü anlayamıyorum! Neden bir halkın uğradığı soykırım bir başka halka mal ediliyor, bunda siyasi bir rant olduğu için mi? Kemalistler Zazaları soykırımdan geçirdi hem maddi hem manevi olarak, apoistler de Zazaları kültürel soykırımdan geçiriyor 40 yıldır...
Beğendim (6) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58841)
28 Mayıs 2020 Perşembe 00:49
Yazar Efendi!!! Senin zihniyetindekiler Zaza halkını yönlendiremez.. Ermenilere kim ne soykırımı yapmış??? Soykirima uğrayan Zazalardir
Beğendim (5) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58602)
20 Mayıs 2020 Çarşamba 03:52
Bahsettiğiniz soykırım olsaydı muhtemelen siz bu yazıyı yazamazdınız.
Beğendim (4) Beğenmedim (11)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58564)
18 Mayıs 2020 Pazartesi 16:25
Birkaç yıl önceydi bir grup kürt aydını 'Ermenilerden özür diledi'.Kürtlerinde Ermenileri öldürdüğünü söylediler..
Beğendim (3) Beğenmedim (10)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58528)
16 Mayıs 2020 Cumartesi 04:05
Hakkı ÇİMEN yazdığınız yazıyla bie taşla bir kaç kuş vurmaya çalışmışsınız. Sizin meslektaşınız olarak sizden utandım. İki tane belge karıştırmayı bile okuyucularınıza çok görmüşsünüz. Nasıl olsa bu memlekette yalanın peşinden gidip canını verecek çok saf hemşerilerimi bulursunuz. Kendi sinsi ve zehirli fikrinizi bu kadar kolay sunamazsınız. Soy kırım nedir onu bile araştırmamışsınız. Bahsettiğiniz soy kırıma uğrayan Ermeniler bunlar değil miydi; Ruslarla beraber Bingöl Şeref meydanına gelen ve beş yüz bin kürdü öldüren şişlere geçiren (İKDAM gazetesi 22 Şubat 1336/7 Mart 1920 Sayı: 8273).
Beğendim (5) Beğenmedim (15)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_58342)
09 Mayıs 2020 Cumartesi 05:54
Bi kasik suda firtinalar estiriyorsun, ancak hala cesurca davranip katliami yapanlari lahanetliyemiyorsun.Birde kalkmissin soykirimdan bahsediyorsun. Buda yetmiyormus gibi kavramlarlan cebelenip katliam magduru halkin duyarli sahsiyetlerini elestiriyorsun. Yani bu yaptigin sindirimin son noktasindaki urunde inci aramaktan baska birsey degildir. Buda resmi ideolojiye olan gobek bagini kesememendedir. Bence birak bu isleri, evinde otur cayini ic, iki gunluk dunya ...
Beğendim (9) Beğenmedim (68)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın