Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Ocak 2018 Pazar
-0.5 °C Çok Bulutlu

Bingöl'de 333 organ bağışı

13 KASIM 2017 PAZARTESİ 23:15
0
419
0
AA aa
Bingöl`de 333 organ bağışı

Genç Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Özkan Gündüz ‘Organ Bağışı Haftası’ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ülkede her geçen gün organ bağışına daha çok ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Organ bağışının kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesi olduğunu altını çizen Özkan, ülke genelinde 24 Bin 833 kişinin organ nakline ihtiyaç olduğunu ancak 2017 yılında sadece 4 Bin 208 kişiye organ nakli yapıldığını ifade etti.

Bingöl’de organlarını bağışlamayı kabul edenlerin toplam sayısının 333 kişi olduğunu açıklayan Gündüz, şunları kaydetti: “Ülkemizde 24 bin 833 hasta hayatını devam ettirmek için organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun ve yeterli verici olmaması nedeniyle kısa süre içinde hayatlarını kaybetmektedir. Yine Şeker Hastalığı, Hipertansiyon gibi kronik hastalıkların sonucunda oluşan özellikle Böbrek Yetmezliği her geçen gün artan vaka sayısı ile ülkemiz için kanayan bir yaradır. Bugün ülkemizde Böbrek 21 bin 599, Karaciğer 2 bin 100. Kalp 920. Pankreas 293. Akciğer 67. Kol 60. Bacak 14. İnce Barsak 5. Kalp kapağı 3 ve yüz ve saçlı deri 1 olmak üzere nakil bekleyen hasta sayısı 24 bin 833’tür. Buna karşılık 2017 yılında yapılan nakil sayısı 4 bin 208’dir. Bingöl’de organlarını bağışlamayı kabul eden kişi sayısı 2’si Genç ilçemizden olmak üzere toplam 333 kişidir ancak bu sayısı yetersiz bir sayıdır. Hayatta iken kişiler kalp, böbrek, karaciğer, akciğer, pankreas, incebağırsak, kornea, kas, kemik iliği gibi organlarını bağışlayabilirler. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan bir kişiden organ ve doku alınabilmesi için vericinin en az 2 tanık önünde bilinci açık ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş yazılı, imzalı veya sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanağın hekim tarafından imzalanması gerekir. Organ Bağışında bulunan kişilerin Organ Bağışı Kartlarını üzerlerinde taşımaları ve aile yakınlarına konu ile ilgili bilgi vermeleri gerekir. Çünkü kişide beyin ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı için karar vermeleri gerekmektedir. Halkımızın organ bağışı konusunda hassasiyetlerinin artması toplum adına önemli bir gelişme olacaktır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası vesilesiyle tüm halkımızın organ bağışında katılımlarını gönülden destekliyor, konuya duyarlı vatandaşlarımızı organ nakli birimimize başvurularını bekliyoruz”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın