Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Temmuz 2019 Salı
°C

Arıcılık geliştirilecek!

Bingöl Üniversitesi İle Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği arasında arıcılığın geliştirilmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Rektör Çapak: Organik Bingöl Balımız şifa kaynağıdır. Coğrafi olarak Bingöl Çiçek Balı'nın değil Anadolu'daki, dünyadaki çiçek ballarının en iyisi olduğunu düşünüyoruz.

07 EYLÜL 2018 CUMA 20:38
2
1226
6
AA aa
Arıcılık geliştirilecek!

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Projesi kapsamında “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında Pilot Üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ile bu alanda en önemli paydaşlardan biri olan Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği arasında Arıcılığın Geliştirilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer tarafından imzaları atılan protokol töreninde, projelerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral ve Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Nevzat Esim de hazır bulundu.

Projenin en önemli amaçları arasında; arıcılığın geliştirilmesi, arı ürünleri çeşitliliğinin ve üretiminin artırılması, ana arı yetiştiriciliği, arı hastalıkları, eğitim, pazarlama, akreditasyon, tescil, markalaşma, alternatif arı ürünleri, arı ürünlerinin analizi, ekonomik değeri yüksek olan bitkiler ve daha pek çok alandaki projeler ile ilgili taraflarca yapılabilecek bütün iş birlikleri bulunuyor.

Atılan imzalardan sonra bir açıklama yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, Bingöl'ün arıcılarını ve Bingöl Balı'nı hak ettiği yere getirmek için çalıştıklarını belirterek;  "Üniversitemizin pilot üniversite seçilmesi sonrasında, Pilot Üniversite'nin Bingöl'e maksimum fayda sağlaması amacıyla paydaşlarımız ve diğer ilgili kurumlarla sürekli istişare halinde olduk. Pek çok toplantı gerçekleştirdik. Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği'miz en önemli paydaşlarımızdan biridir. Birlik Başkanı Mehmet Can Üzer ile birlikte arıcılarımızı ziyaret ettik. Sorunlarını dinleyip, fikirlerini aldık. Arıcılarımızın ekonomik anlamda güçlü olması Bingöl'ün ekonomik anlamda güçlü olmasıdır. Bizim organik Bingöl Balımız, şifa kaynağıdır. Coğrafi olarak Bingöl Çiçek Balı'nın değil Anadolu'daki, dünyadaki çiçek ballarının en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Bilimsel olarak balımızın değerini ortaya koyabilirsek, hem insan sağlığı için hem de bölgesel kalkınma açısından balımızın önemini ortaya koymuş olacağız. Bu durumda başta arıcılarımız olmak üzere bölgemizin insanı kazanmış olacak. Biz Bingöl Üniversitesi olarak her zaman arıcılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Pilot Üniversite ile arıcılarımızın ve şehrimizin sosyal ve ekonomik hayatına da dokunmak istiyoruz”  dedi.

Söz konusu projelerle ilgili açıklama yapan ve aynı zamanda “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesinden sorumlu Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Solmaz: “Kampüs Duvarlarını Yıkalım, Hep Beraber Bölgenin Hikayesini Oluşturalım sloganı ile yola çıktığımız ve yaklaşık 2 yıldır devam eden bu süreçte paydaşlarımız ve öğretim elemanlarımızla, proje ekiplerimizle geceli gündüzlü özveri ile çalışıyoruz. Biz Bingöl'de bu alanda bir Başarı Hikayesi yazmaya inandık. Bu başarı hikayesinin yazarlarından olmak isteyen herkes ile de işbirliği içerisinde olacağız. Aylarca ailelerine hasret, kış aylarında gurbette, bahar ve yaz aylarında zorlu koşullarda yaylalarda kalarak arıcılık yapan emektar arıcılarımızın emeklerinin karşılığını fazlası ile almalarını arzuluyoruz. Tek geliri sadece arıcılık olan binlerce arıcımız var. Bunun için de bölge arıcılığının gelişmesini sağlayacak, gelir ve istihdamı arttıracak, sektörün problemlerini azaltacak veya ortadan kaldıracak her türlü bilimsel çalışmayı yürütmek amacı ile Birliğimiz ve diğer paydaşlarımızla yakın işbirliği içerisinde çalışacağız. Hiçbir şeyin sözde kalmasını istemiyoruz, emeklerimizin karşılığı olsun istiyoruz. Bu nedenle programın etkin ve verimli bir şekilde sürdürülmesi için çok çalışacağız. Ülkemizin bu dönemlerde özellikle yerli üretime daha fazla ihtiyacı var. Bingöl balı başta olmak üzere bütün arı ürünleri en önemli yerli şifa kaynaklarımız arasında yer alacaktır” dedi.

Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ise Bingöl Üniversitesinin sürekli arıcıların yanında olduğunu ve Bingöl Balı'nın markalaştırılması için mücadele verdiğini ifade ederek; “Bingöl Üniversitesi ile birlikte Bingöl Balı'nı hak ettiği değere kavuşturmak için çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Üniversitemiz sürekli arıcılarımızın yanında. Arıcılığı geliştirmek adına gerek sahada, gerek laboratuvarlarda tüm gücüyle mücadele ediyor. Birlikte çalışarak; arıcılar ve Bingöl Üniversitesi el ele bunu başaracağız” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31147)
10 Eylül 2018 Pazartesi 16:18
Besyo sınavlarında yapılanlardan sonra üniversitesi ne güvenim kalmadı. Bir hoca hem kurs hem üniversitesi hocası mi olur
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31143)
10 Eylül 2018 Pazartesi 09:54
artık sözde kalmasın bu tür girişimler, sonuç istiyoruz sayın yetkililer. Ciddi manada şehrin gelişimi üretimi konularına el atmanız gerekir. Hem başarılı bir sonuç ortaya çıkarsa üreticilerimiz, halkımız kadar üniversitemiz de Türkiyede tanınılmış olup saygın üniversiteler arasına girebilir. Bilim ilim teknoloji konularında zaten sıfırız bari yapabileceklerimizi yapalım. Umarım bu konu sadece reklamlarda kalmaz..
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31128)
09 Eylül 2018 Pazar 08:08
Bingöl üniversiteside bingöl şehride arıcılıktan ibaret mi bi tutturmuşlar arı vız vız başka akademik çalışmanız yokmu
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31127)
08 Eylül 2018 Cumartesi 23:16
Balı geliştirin bingöl balı şeker şeker.....
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31126)
08 Eylül 2018 Cumartesi 22:50
sanki hepsinin balı mı birinci çıktı
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31120)
08 Eylül 2018 Cumartesi 17:28
Bu ışte tek bir adım bile ileri gidemezsiniz çünkü ne yeteri donanıma sahipsiniz nede nede yeteri kadar iradeye yıllardır böyle gelmiş böyle gidecek...Tıpki sözde bal ormanlarında olduğu gibi
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın