Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Mart 2019 Çarşamba
-1.3 °C Açık

Bingöl'den Amerika'ya...

Bingöl'de doğup büyüdükten sonra İstanbul'a göçerek boyacılık yapan Mehmet Sıdık Torun, şimdilerde Amerika'nın en zengin kadını Oprah başta olmak üzere birçok zenginin komşusu ve çiftlik sahibi...

12 HAZİRAN 2018 SALI 22:23
7
4432
5
AA aa
Bingöl`den Amerika`ya...

David H Geviş, Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde adeta bir cennet bahçesi yaratmış Türkiyeli Mehmet Sıddık Torun (Sid Torun) ile görüştü ve onun hayatını kaleme aldı.

Mehmet Sıdık Torun, Bingöl'de doğmuş, İstanbul'da yetişmiş ve önünde ayakkabı boyadığı Belvü adlı gazinonun uzun bir süre sonra patronu olmuş.  Torun, 90'ların ilk yarısında ailesiyle birlikte Amerika'ya yerleşmiş, Amerikan maceraları Atlanta'da başlamış.

2002 yılında ise eşi Naciye hanımla birlikte bölgenin en popüler bölgesi olan Napa Vadisi'de 200 bin dolara bir arazi satın alarak, bu bölgeye yerleşmişler. Bugün dünyanın en kaliteli şaraplarını üreten yüzlerce çiftliğin olduğu bu vadideki en geniş araziye sahip Torun; MS Torun Winery ‘nin sahibi…

Napa Vadisi, Elton John, Madonna ve Michael J Fox gibi şarkıcı ve film yıldızlarından, Kenzo ve Disney markalarına kadar pek çok ünlünün ve markanın prestij için çiftlik sahibi olduğu ve şaraplık üzüm yetiştirdiği bir bölge.

NAPA VADİSİ, BİNGÖL İLE BENZER

Dolayısıyla Napa Vadisi bir zenginler vadisi.  Bingöllü Sid Torun, coğrafi yapısı nedeniyle doğduğu il ile benzerlikler gösteren bu bölgeyi çok sevmiş. 4 bin 300 dönümlük çiftliğine tutkuyla bağlı. Eşiyle birlikte tüm zamanını bu çiftlikte geçiriyor. Sahibi olduğu bu çiftlik nedeniyle ünlü Amerikalı TV yıldızı ve ülkenin en zengin kadını Oprah'la komşular.

SİD TORUN, SAYGIN VE TANINAN BİRİ

Bölgede herkesin iyi bildiği, fikir danıştığı biri… Çünkü çiftliğinde ne varsa, inşaatından alt yapısına, sulamadan fide ekimine kadar her şeyi eşiyle birlikte yapıyor. Sabah dörtte uyanıyor ve gün ağarana kadar çalışıyor. Dolayısıyla zeytin ve üzüm yetiştiriciliği konusunda engin bir deneyim edinmiş. Hatta bir sabah ben yanındayken Robert Redford'un oğlu aradı ve yeni kurduğu çiftlik için kendisiyle yarım saate yakın konuştular.

Torun çifti son derece çalışkan. Çiftliklerinde kalan müşterileri için hazırlanan yemeklerde çiftlikte yetişen organik et, süt ve sebze ürünlerini kullanıyorlar.

Millerce uzanan pek çok dolambaçlı yol var çiftlikte ve bu yolların her birine, Kemal Tahir'den Yaşar Kemal'e ve Yılmaz Güney'e kadar halkın kalbinde yer etmiş ünlü Türkiyeli yazarların adını vermişler. Temiz ve bol oksijenli havası ve Türkiye'ye dair izleriyle Torun çiftliğinde vakit geçirmek çok keyifli. Bu nedenle sadece Amerikalılar'ın ve diğer dünya ülkelerinden gelen turistlerin değil, Türkiye'den Amerika'ya gidenlerin de ilgi odağı.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_28887)
17 Haziran 2018 Pazar 05:50
Bu kişi bir Türk düşmanı, azılı bir Kürtçü.
Sürekli Türkiye karşıtı şeyler söylüyor. Diğer türlü tutunamaz, barındırmazlar, ipini çeker ve büyük ticari zenginlikler kazanmasını engellerler.
Avrupa ülkelerindeki Türkiyeliler arasında da Türkiye'yi düşmanlık derecesinde kötüleyen, iftira atan ve böylece, oturum veya vatandaşlık alarak dünya nimetlerine doyanlar çok, oldukça çok!
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_28855)
16 Haziran 2018 Cumartesi 13:39
Ben bizzat gittim gördüm.Herşeyi kendisi yapmış ve oranın asil sahibi kendisi.
Beğendim (1) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_28789)
13 Haziran 2018 Çarşamba 21:49
Amerika'da bu adamı tanıyan akrabalarım her şeyin yalan olduğunu söylüyor.Çiftliğin aslında onun olmadığını , bir nevi bekçilik yaptığını söylüyorlar.Her şeye inanmamak lazım.
Beğendim (10) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_28891)
17 Haziran 2018 Pazar 10:38
@Misafir Kullanıcı Uf Amerikadaki gariban bile sizden kurtulmuyor. Klasik Bingöl fesatligi
Beğendim (0) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_28773)
13 Haziran 2018 Çarşamba 11:22
Gazeteci Ali Kitay bu röportajı aylar önce yapmıştı ve okumuştuk
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
20.03.2019
05:16
BMW`den skandal karar! Türkçe konuşmayı yasakladı
BMW'den skandal karar! Türkçe konuşmayı yasakladı
Alman otomobil üreticisi Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft'ın (BMW) bir fabrikasında çalışan bir ustabaşı, skandal bir karara imza atarak şirkette çalışan Türk vatandaşların kendi aralarında Türkçe konuşmasına yasak getirdi.
20.03.2019
05:16
Kıbrıs turizmine 12 taksit dopingi
Kıbrıs turizmine 12 taksit dopingi
Kuzey Kıbrıs'a Türkiye'den bu yıl 1.5 milyon turist gitmesi hedefleniyor. KKTC tatili için 6 taksit imkânının TÜRSAB'ın girişimiyle 12'ye çıkarılması bekleniyor
20.03.2019
05:15
Bakan Selçuk teşvik paketinin detaylarını açıkladı
Bakan Selçuk teşvik paketinin detaylarını açıkladı
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Yeni teşvik ile vatandaşlarımızın iş bulabilme imkanını arttırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığımızı göstermek istiyoruz. Yeni teşviğin yanı sıra mevcut çalışanlara ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılamaya devam edeceğiz dedi.
20.03.2019
05:14
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla millet bahçelerine balık-ekmek büfesi kurulacak.
19.03.2019
19:47
Genç Fenerliler anıtı ziyaret etti
Genç Fenerliler anıtı ziyaret etti
Bingöl Üniversitesi Genç Fenerbahçeliler kulübü öğrencileri, 33 şehit anıtı ziyaret edip, Yasin-İ Şerif okuttu.
19.03.2019
19:46
Çiftçilere uyarı: Geç kalmadan yaptırın
Çiftçilere uyarı: Geç kalmadan yaptırın
TARSİM, buğday ürünü ve sertifikalı tohumlukları için il, ilçe ve köy bazında değişiklik gösteren son poliçe kabul tarihlerinin takip edilmesi gerektiğini ve geç kalmadan tarım sigortasının yaptırılması konusunda üreticileri uyardı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın