Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Şubat 2019 Çarşamba
5.4 °C Açık

Ürettiklerimizi israf etmeyelim!

TRT Radyosu'nun canlı yayın konuğu olan Vali Mantı; Kıt kaynaklarımızdan dolayı daha çok çalışmak ve daha çok üretmek durumunda olan bir ülkeyiz. Doğal zenginlikleri sınırlı olan bir ülkede yaşıyoruz. Biz sadece çalışarak ve üreterek ayakta duran bir toplumuz. Ürettiğimiz şeyleri israf etmeyelim.

12 ŞUBAT 2018 PAZARTESİ 22:19
0
551
0
AA aa
Ürettiklerimizi israf etmeyelim!

Bingöl Valisi Ali Mantı, TRT Erzurum Radyosunun canlı yayın konuğu olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen ‘Sıfır Atık' projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Sıfır Atık' projesinin Türkiye çapında uygulandığını anımsatan Vali Mantı, proje hedefinin sürdürebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması olduğunu belirtti.

Nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile bir yaşanabilir bir dünya bırakılması ve israfın önlenmesi konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Vali Mantı, “Öncelikle Bingöl'de sıfır atık projesinin başarılı olabilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla, STK'lar ile beraber bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıya Belediyelerimiz, STK'larımız, Adliyemiz ve Üniversitemiz dâhil oldu. Sıfır Atık Projesinin başarılı olabilmesi için ilgililer ile fikir alışverişinde bulunduk. Bunlarla ilgili bir yönetim planımız olacak ve rehber hazırlayacağız. Toplumun çeşitli kesimlerinin bilinçlendirilmesi için eğitim ve tanıtım seminerleri yapacağız. Bilgilendirici broşürler hazırlayacağız. Sıfır atık konusunda önemli olan toplumumuzun bilinçlenmesi ve bilinçlenme sonrasında toplanacak atıkların ekonomiye katkısının anlatılabilmesidir. En önemlisi de toplumumuzda ciddi bir israf var. Kaynaklarımız sınırlı, bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmanın amacı tüm il genelinde başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ve ayrıca ilçelerimizle beraber koordineli çalışarak sıfır atık projesi amacına ulaşmasını sağlamaktır. Şimdi tabi çalışmalarımız devam ediyor. Konu ile ilgili rehber çalışması devam etmektedir. Bununla amacımız toplumun geniş kesimlerinde farkındalık yaratabilmektir” dedi.

“İnsanlar temiz bir dünyada yaşamak ister”

İnsanların çevresel ve düşünsel olarak temiz bir dünyada yaşamak istediğini kaydeden Vali Mantı, “İnsanların etrafı temiz olduğu müddetçe düşünceleri de temiz olacaktır. Bu sorumluluk bilinci arttıracaktır. İsraf bizim inancımızda olan ve haram olarak addedilen bir şeydir. İsraf haramdır. Bir taraftan toplumun değişik kesimlerde ekonomik sıkıntılar yaşanırken bir tarafta aşırı tüketimin verdiği sıkıntılar var. Dolayısıyla bu konuda israf bilinci sağlanırsa varlık ve yokluğun, bolluk ve darlığın mahiyeti daha iyi anlaşılacaktır. Toplumuzdaki birlik ve beraberlik, dayanışma duygusunun bu projeye ciddi manada katkıda bulunacağına inanıyorum.  Öncelikle biz hedefi belirleyeceğiz. Tabi bu işi daha önce yapan, bu işe daha önce uyanan illerimiz var. Katı atığı değerlendirme konusunda ciddi ihtisas sahibi illerimiz var. Biz bu atıklarımızı topladıktan sonra bu illerle temasa geçeceğiz. Öncelikle kendi üzerimizde düşeni yapıp daha sonrada bu konuda mesafe almış il ve kurumlarla işbirliğine gitme fikrimiz var. İnşallah bu işi yapan firmalarla, şehirlerle görüşeceğiz” diye konuştu.

Türkiye'nin, kıt kaynaklarından dolayı daha fazla çalışmak ve daha çok üretmek durumunda olduğunu kaydeden Vali Mantı, şunları söyledi: “Doğal zenginlikleri sınırlı olan bir ülkede yaşıyoruz. Biz sadece çalışarak ve üreterek ayakta duran bir toplumuz. Ürettiğimiz şeyleri israf etmeyelim. Bizler birlik ve beraberliğini son derece önemseyen bir ülkenin fertleriyiz. Dayanışma kurumunun dünyada eşi görülmeyen örneklikleri ile devam eden sosyal ilişkilerimiz var. Komşuluk dayanışması bunun en güzel örneklerindendir. Hem inançlarımız hem de toplumsal geleceğimiz açısından israf konusunda topyekûn hassasiyet göstermeliyiz. Ürettiğimiz maddi ve manevi değerleri buharlaştırmadan güzel ülkemiz ve güzel insanımızla bir arada yaşamamız lazım.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
20.02.2019
05:54
Gıda israfına milli çözüm
Gıda israfına milli çözüm
Ülkemizde yıllık gıda israfı 214 milyar lirayı aşıyor. Yaşanan bu durum alanla ilgili çok acil olarak önlem alınmasını zorunlu kılıyor. Türkiye'de üretime başlayan SRST firması tamamı yerli imkanlarla üretilen ve 300 kg gıda atığını, 24 saat gibi kısa bir sürede geri dönüşüme kazandırıyor. Besin kalitesi yüksek sulama suyu ve organik içerikli gübre olarak sağlanan dönüşümle, çöplerin taşınma maliyeti ve depolama sorunu da ortadan kalkıyor.
20.02.2019
05:53
Kredi alacaklar dikkat! Bugünden itibaren değişti
Kredi alacaklar dikkat! Bugünden itibaren değişti
Bankalar, 500 milyon lira ve üzerindeki miktarlarda kredi alan müşterilerinden isteyecekleri belgelere ek yapıldı.
20.02.2019
05:52
Yargıtay`dan doktorlarla ilgili emsal olacak karar
Yargıtay'dan doktorlarla ilgili emsal olacak karar
Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, İzmir'de genel cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatının ardından iyileşmeyen hastanın şikayetini haklı bularak, ilgili doktoru ve hastaneyi sorumlu tuttu.
20.02.2019
05:51
Dolardaki dalgalanmaya emeklilik freni
Dolardaki dalgalanmaya emeklilik freni
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, emeklilik fon büyüklüğünün 95 milyar liradan 300 milyar liraya çıkarılmasıyla döviz kurlarındaki dalgalanmanın azalacağını belirtti. Sincek, Sermaye piyasalarımıza derinlik gelecek. Altyapı yatırımları ve girişim sermayelerine emeklilik fonlarımız yatırım yapacak dedi.
19.02.2019
20:45
Hayvanların Telef Olmasına Vicdanımız El Vermiyor
Hayvanların Telef Olmasına Vicdanımız El Vermiyor
Karlıova ilçesinde yıllardır kangren haline gelen sahipsiz hayvanlar meselesi kaymakamın desteğiyle çözüme kavuşuyor.
19.02.2019
20:45
Hepimizi gururlandırdı
Hepimizi gururlandırdı
Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin; Öğrencilerimizin Ulusal çapta elde ettikleri sportif başarılar bizi son derece memnun etmekte ve gururlandırmaktadır.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın