Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Eylül 2021 Salı
31 °C Güneşli

Hizmetten başka gayemiz yok

Zazaca sempozyumunda bir internet sitesinden alıntı yaptığı iddiasına cevap veren Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nusrettin Bolelli, hiç kimseden bilgi intihal etmediğini söyledi.

12 OCAK 2013 CUMARTESİ 09:35
0
6398
2
AA aa
Hizmetten başka gayemiz yok

Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bolelli, hakkında çıkan iddialara cevap verdi.

Amaçlarının sadece hizmet olduğunu söyleyen Bolelli, okulda idareci olduğunu ve idareci kimsenin mutlaka o yörenin dilleri ve lehçelerini bilmek zorunda olmadığını ifade ederek: “İnternette aleyhimizde yazılar yazılıyor ve deniliyor ki bunların eserleri yoktur. Şunu kastederlerse doğrudur; Mesela Kürtçe sahasında, Zazaca sahasında benim eserim yoktur. Ama bu derslere ben girmiyorum, ben sadece burada idareciyim. Yani bir okulun idarecisi mutlaka o yörenin dillerini, lehçelerini bilmek mecburiyetinde değildir. Benim devlet dairesinde kırk yıllık tecrübem var. Rektör bey ve idarenin uygun görmesiyle burada göreve başladım” dedi.

Elinden geldiği kadar hizmet etmeye çalıştığını ifade eden Bolelli: “Ama benim kendi sahamda yani Arap Dili ve Edebiyatı’nda hemen hemen her konuda eserim var. Mesela Sarf, Nahiv, Belağat, imla kuralları, Farsça, Kur’an-ı Kerim meali, Hak Dini Kuran Dili tercümesi konusunda çalışmalarım, eserlerim var. Yani ben gece gündüz çalışıyorum. Öğrencilere faydalı olmak için elimden gelen bütün gayretleri sarf ediyorum. Gençlere hizmet etmek, çalışmak istiyoruz. Başka bir gayemiz yoktur" ifadelerini kullandı.

“Hiç kimseden bilgi intihal etmedim”

Zazaca sempozyumunda verdiği tebliğde bir internet sitesinden alıntı yaptığı iddiasına cevap veren Bolelli: “2. Uluslararası Zaza Tarihi ve Kültürü Sempozyumunda bir tebliğim vardı, Zazaca kitapları tespit ettim. Bu kitapların bir kısmı bizde mevcuttur. Ben kitaplara bakarak bu kitapların ismini yazdım. Fakat internetten, yayınevlerinden de listeler aldım. Yayınevlerinin gönderdiği kendi listeleri vardı onlardan da faydalandık. Fakat bütün tebliğler sadece benim değil bizim verdiğimiz şekilde yayınlanmadı, kısıtlamaya gidildi. Kitabın hacmi çok yükselir diye kaynakların çoğunu vermediler, bazı bölümlerini çıkardılar. Ben kimseden bilgi intihal etmemişim. Kitaplara bakarak, bizzat inceleyerek o tebliğimi hazırladım. Yani bunun dışında bir şey yok” şeklinde konuştu. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Ahmet YALINKAYA (@Misafir_11591)
14 Ocak 2013 Pazartesi 01:59
Tüm Zazalara (Kırdlara)
Siz her şeyi hal ettiniz de Zazaca Kürtçe mi değil mi işiniz kaldı? Çok ayıp. Siz şimdiye kadar neredeydiniz? UNESCO diliniz yok oluyor uyarısına rağmen, dilinizi konuşmuyorsunuz, yazmıyorsunuz, gereksiz tartışmaları yaratıyorsunuz. Maalesef kafanız basmıyor. Dil ideoloji değil, sağı, solu vs yok, varlığınızdır. Varsanız yoksanız dilinizle beli olur. Kendi yurdunuzda kendi elinizle dilinizi yok ediyorsunuz, haberiniz olsun. Dilinizi yok edenler bugün kafanıza başka zehirleri enjekte ediyorlar. Dilinizi konuşun yazın.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Bingöl Bingöl (@Misafir_11582)
12 Ocak 2013 Cumartesi 14:29
Seni tanıyan herkes ama herkes Büngöl'ümüze içtenlikle, gece gündüz, hafta sonları dahil ne kadar önemli hizmetlerde bulunduğunu biliyor. Bilimle hiç bir ilgisi olmayan, insanların neler söylediğinin hiç bir önemi yok. Olumsuz eleştiri yapanların bölgemize, ülkemize ne hizmet edebildikleri sorgulanmalıdır. Hizmetlerin için allah senden razı olsun. Bingöl'ümüze güzel katkılarının devamı dileği ile...
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın