KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
06 Şubat 2023 Pazartesi
-1 °C Kar

10 ülkeden katılım oldu

Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 'II. Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi'ne 10 ülkeden 150 bilim insanı katıldı.

10 ülkeden katılım oldu
22 OCAK 2023 PAZAR 17:17
5
469
1
AA aa

Bingöl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından “II. Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi: Küresel Siyaset ve Ekonomide Yeni Tehditler ve Fırsatlar” temasıyla düzenlendi.

19-20 Ocak 2023 tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenen kongreye Türkiye, Kanada, Avusturya, İngiltere, Hırvatistan, Ukrayna, Fas, Malezya, Amerika, Bangladeş gibi ülkelerden yaklaşık 150 bilim insanı katıldı. İki gün süren ve 36 oturumda gerçekleşen kongre, yurt içinden ve yurt dışından alanında uzman birçok bilim insanını ve araştırmacıları bir araya getirdi. Kongrenin açılış konuşmaları Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin Erkan tarafından yapıldı.

Kongrenin ilk konuşmacısı olan Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, “Ekonomide Yeni Normal: Belirsizlik” başlıklı konuşmasında; küresel çapta yaşanan güncel ekonomik sorunlara değindi ve çözüm önerileri sundu.

Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Ercan Gezez, “Yeni Dünya Düzeninde Değişen Firma Dinamikleri” başlıklı konuşmasında ise dünya ekonomisindeki sorunlara mikro ölçekte yaklaşarak firmalar ve tüketici davranışları üzerine sunum yaptı.

Kongrenin ikinci oturumda BM Azınlık Hakları Raportörü Dr. Fernand de Varennes “Global Opportunities and Threats: Why a new treaty on the rights of minorities is needed” başlıklı konuşmasıyla insanlığın karşı karşıya kaldığı bir dizi insan hakları ihlallerine vurgu yaparak uluslararası alanda yeni bir bağlayıcı hukuk düzenin inşa edilmesi gerektiğinden bahsetti.

“YAPAY ZEKANIN HEM OLUMLU HEM OLUMSUZ YÖNLERİ VAR”

İngiltere'den kongreye katılan TheNextMinds CEO'su Prof. Ibrahim Kushchu “The Convergence of Biological and Artificial Intelligence: Opportunities and Threats” başlıklı konuşmasında; yapay zekâ teknolojisinin olumlu ve olumsuz yönlerine vurgu yaparak yapay zekânın, toplumlar için fırsatlar sunduğu kadar içerisinde tehditleri de barındırdığına vurgu yaptı.

Hırvatistan'ın Zagreb Üniversitesinden Prof. Antonija Petričušić ise insan hakları ve kadın haklarını içeren “Women's Rights as Human Rights: Where Have We Arrived?” isimli sunumunda, kadınların günümüzde karşı karşıya kaldığı sorunların altını çizerek kadın haklarının önemine dikkat çekti.

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Nataliia Krasnokutska, “Ukraine Transformation of sustainable development goals of Ukrainian business in wartime” başlıklı konuşmasında Rusya'nın Ukrayna işgalinin Ukrayna ekonomisine olan etkilerinden bahsetti.

2 gün süren kongrede; küreselde çapta yaşanan güncel ekonomik sorunlar, yeni dünya düzeninde değişen firma dinamikleri, insanlığın karşı karşıya kaldığı bir dizi siyasal ve toplumsam soruna dair 36 oturumda 150' ye yakın bildiri sunuldu.

Kongrede sunulan bildirilerin tam ve özet metinlerin yer alacağı kitabın önümüzdeki günlerde hazırlanarak, iibfkongre.bingol.edu.tr kongre web sayfasından yayınlanacağı belirtildi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97605)
23 Ocak 2023 Pazartesi 00:35
NEYE YARAR MEZUNLARINIZ İŞSİZ İŞSİZ DOLAŞIYOR
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
06.02.2023
06:15
DEPREM BİNGÖL`DE DE HASARA NEDEN OLDU
DEPREM BİNGÖL'DE DE HASARA NEDEN OLDU
Bingöl Valisi Kadir Ekinci: 'Birkaç ilçemizde ufak çatlak ihbarları var onun ötesinde çok şükür büyük bir ihbar tarafımıza henüz ulaşmadı. Ekiplerimiz sahada tarama yapıyorlar şu an.'
05.02.2023
18:51
2 bin 323 engelli memur alınacak
2 bin 323 engelli memur alınacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 'Şubat ayı sonunda 2 bin 323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirilmesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67 bin 985'e çıkarmış olacağız' dedi.
05.02.2023
18:28
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl'deki etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle ardı ardına uyarılarda bulunan Bingöl Valiliği, tipi uyarısında bulunurken soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunmasını da istedi!
05.02.2023
17:10
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteoroloji Elazığ Bölge Müdürlüğü, Bingöl'ün de içinde bulunduğu bölge illeri için çığ uyarısı yaptı.
05.02.2023
17:10
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Bingöl'de etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle çalışmalarını sürdüren Bingöl Belediyesi, çatılarda oluşan buz sarkıtlarını temizlerken bir de uyarıda bulundu; 'Çatılarda biriken ve tabanı buzlanan kar kütlelerine ve buz sarkıtlarına karşı hem yayaların hem de araç sahiplerinin tedbirli olmasını diliyoruz'.'
05.02.2023
17:03
Barolardan Hülakü`ye destek
Barolardan Hülakü'ye destek
Türkiye Barolar Birliği ve 75 barodan yapılan ortak basın açıklamasında, Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü'nün hedef gösterildiği belirtilerek, 'Bu hedef gösterme girişimlerinin hala devam ediyor olmasının en temel sebebi şüphesiz ki cezasızlık kültürüdür'denildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın