KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Şubat 2024 Salı
7 °C Güneşli

12. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi

12. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu oturumunda kabul edildi.

12. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu`nda kabul edildi
25 EKİM 2023 ÇARŞAMBA 01:36
2
559
0
AA aa

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon'unda 12. Kalkınma Planı'nı sundu ve daha sonra iki gün halinde kalkınma Planı'nın görüşmelerine katıldı. Yılmaz, görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Tarım destekleri

Yılmaz, tarım desteklerine ilişkin olarak, “Bir defa baktığınızda, doğrudan destek dediğimiz programlarda 91,6 milyar TL 2024 bütçesinde ön gördüğümüz rakam. Tarım sektörü yatırım ödenekleri var, bu 100,6 milyar TL. Diğer taraftan, tarımsal kredi sübvansiyonları var, Ziraat Bankası başta olmak üzere, sübvanse ettiğimiz krediler var, bunlar da tarım desteği, müdahale alımları var TMO'nun, tarımsal KİT'lerin finansmanı ve ihracat destekleri var, bunlara da 191,8 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Dolayısıyla, 2024 yılı bütçesinde tarım için toplam ayırdığımız rakam 384 milyar Türk lirası” ifadelerini kullandı.

"EYT'de 5 milyona yakın bir potansiyel var"

Sosyal güvenlik açığına ilişkin soruya Yılmaz, “Esas mesele bu 'emeklilikte yaşa takılanlar' dediğimiz EYT meselesi diye düşünüyorum. Bu sene 2 milyonun üzerinde insan buradan emekli oldu ama toplamda 5 milyona kadar bir potansiyel var, bunlar zaman içinde sisteme girecek. Bu yıl sisteme girenlerin etkisi de yılın sonuna doğru sisteme girenlerin etkisi önümüzdeki yıllarda daha fazla görülmüş olacak. Dolayısıyla bu EYT hadisesi sosyal güvenlik sistemimizi elbette belli oranda etkileyecek” dedi.

Görüşmelerin sonunda 12. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

12. Kalkınma Planı'nın içeriği

12. Kalkınma Planı, 2024-2028 dönemini kapsayan ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ülkemizin potansiyelini harekete geçiren, bu sayede sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefinin gerçekleştirilmesini sağlayan bütüncül bir yol haritasıdır.

Planın temel hedefleri şunlar:

Sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme: 2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar millî gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı hedeflemektedir.

İstihdam: Yılda ortalama yüzde 3 istihdam artışı sağlayarak dönem sonunda işsizliği yüzde 7,5 düzeyine indirmeyi öngörmektedir.

Ticaret: Mal ihracatını 375 milyar dolara yükselterek turizm gelirlerinde 100 milyar dolar seviyesine çıkarak cari işlemler açığını sıfıra yakın bir seviyeye düşürmeyi amaçlamaktadır.

Yatırım: Yatırımları artırmak için makroekonomik istikrarı sürdürecek, yatırım ortamını iyileştirecek ve özel sektörün yatırımlarını destekleyecek politikalar uygulayacak.

Ar-Ge ve inovasyon: Ar-Ge ve inovasyona yatırım yaparak teknolojik dönüşümü hızlandıracak ve küresel rekabet gücünü artıracak.

Eğitim: Nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için eğitim sisteminin kalitesini artıracak.

Sağlık: Sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğini ve kalitesini artıracak.

Sosyal güvenlik: Sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliğini ve etkinliğini artıracak.

Çevre: Çevreyi korumak ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için gerekli tedbirleri alacak.

Plan, 12 ana sektör ve 17 alt sektörde özel hedefler ve eylemler belirliyor. Bu hedefler ve eylemler, Türkiye'nin 2028 yılına kadar ulaşmayı hedeflediği sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ikinci kalkınma planının hazırlanması sürecinde, kamu kurumları, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve akademik çevrelerden geniş bir katılım sağlandı.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
27.02.2024
15:34
Genç Muratspor`dan flaş karar;
Genç Muratspor'dan flaş karar; 'Ligden çekiliyoruz'
Verilen destek sözlerinin yerine getirilmemesi üzerine ligden çekilme kararı alan Yeni Genç Muratspor; 'Kulüp gelir gider tablosunu da Bingöl'ün ve Genç'in birçok noktasına asacağız. Kamuoyu tüm gerçekleri bilecek!'
27.02.2024
14:12
Vali Usta:
Vali Usta: 'Mafyavari yapılanmalara müsaade etmeyeceğiz'
Bingöl'de farklı tarihlerde meydana gelen ve birbirleriyle bağlantılı olduğu düşünülen silahlı saldırılara ilişkin açıklama yapan Vali Ahmet Hamdi Usta, 650 saatlik kamera görüntüsünün incelendiğini belirtti. Vali Usta, '12 şüpheli şahıs hakkında işlem başlatılmıştır. Soruşturma çok yönlü devam etmektedir. Bingöl Valiliği olarak ilimizde bu şekilde organize suç örgütü niteliği taşıyan mafyavari yapılanmalara kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi kararlılıkla ifade ediyoruz' dedi.
27.02.2024
01:08
Bakan Işıkhan`dan kademeli emeklilik açıklaması!
Bakan Işıkhan'dan kademeli emeklilik açıklaması!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği staj ve kademeli emeklilik hakkında herhangi bir çalışmalarının olmadığını söyledi. Bakan Işıkhan yaptığı açıklamada, 'Gündemimizde yok' dedi.
27.02.2024
00:42
TOKİ Bingöl`de 800 konut inşa edecek
TOKİ Bingöl'de 800 konut inşa edecek
İhale tarihi ve yapılacak alan açıklandı. İtiraz ve olası bir aksilik bulunmaması durumunda ihale tarihinden yaklaşık 40 gün sonra yer teslimi yapılıp inşaata başlanacak.
26.02.2024
23:11
Kavşak ışıklandırma çalışmaları başlıyor
Kavşak ışıklandırma çalışmaları başlıyor
Bingöl merkez Düzağaç Kavşağı'ndaki ışıklandırma çalışmalarının başlayacağını belirten Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, dün akşam yaşanan kazayla ilgili de net konuştular; 'Projeden veya uygulamadan kaynaklı bir kusur yok'
26.02.2024
17:28
Bingöl`de 10 kilo esrar ele geçirildi
Bingöl'de 10 kilo esrar ele geçirildi
Bingöl'de Jandarma ve emniyet ekiplerince Genç İlçesi'nde yapılan iki ayrı çalışmada 10 kilo esrar maddesi ele geçirildi, 2 kişi gözaltına alındı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın