KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Haziran 2023 Pazar
14 °C Parçalı bulutlu

2023 hedefi 10 milyar dolar ihracat

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümü olan 2023'te, 10 milyar doları aşan bir ihracat rakamına ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

2023 hedefi 10 milyar dolar ihracat
15 ŞUBAT 2011 SALI 08:21
0
1654
0
AA aa

DAİB Genel Sekreterliği binasında gerçekleştirilen istişare toplantısına, Vali Yardımcıları Ömer Hilmi Yamlı, Mehmet Gök, Özgür Arslan ve Naci Aktaş, DAİB Genel Sekreteri Fikret Kabakuş, Merkez Bankası Erzurum Şube Müdürü İskender Büyüktaş, Ziraat Bankası Bölge Müdürü İbrahim Arslan, Halk Bankası Erzurum Şube Müdürü Müzahit Yıldırım, Tarım İl Müdürü Mustafa Altun, Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Müdürü Ömer Efe, TMO Erzurum Şube Müdürü Necati Temir, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Şerafettin Çakal, Et ve Balık Kurumu Erzurum Müdürü İsmail Atasever, Vakıflar Bankası Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü İlhan Aydın ile Atatürk Üniversitesi'den Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Canpolat katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla, 4 Mart 1937'de kurulan Doğu Anadolu İhracatçı Birliği Genel Sekreterliği'ne Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van'ın bağlı olduğunu belirten DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, 1 Ocak - 31 Aralık 2009 arası 4 milyar 11 milyon 483 bin 426 dolar ihracatın 1 Ocak - 31 Aralık 2010 tarihleri arasında yüzde 16 azalışla, 3 milyar 369 milyon 47 bin 916 dolara olarak gerçekleştiğini söyledi.

Birliğin yetki bölgesinin daralmasının ihracatta azalmaya neden olduğunu kaydeden DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Şengel, 2009'da yürürlüğe giren 5910 sayılı Kanun kapsamında yapılan düzenlemeyle, birliğin iştigal sahası ve yetki bölgesine getirilen sınırlamalar sonucu 2011'deki ihracat oranının yüzde 10,95 oranında azalarak, 3 milyar dolar olacağını ifade etti.

2010 sonu itibariyle, kayıtlı toplam ihracatçı üye sayısının 12 bin 743 olduğunu dile anımsatan Şengel, değişen ve zorlaşan şartlara karşın Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıldönümü olan 2023'de 10 milyar doları aşan bir ihracat rakamına ulaşılacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

Bölgedeki ihracat potansiyelini artırmak ve ihracatçıları bilgilendirmek amacıyla, İGEME ve diğer kurum ve kuruluşlarla yapılan müşterek organizasyonlar sonucu Dış Ticaret konulu ‘Eğitim Programları' gerçekleştirildiğini vurgulayan Şengel, “Bölgenin potansiyel pazarı konumundaki ülkelere, Genel Sekreterlik organizatörlüğünde ‘Ticaret Heyeti' programları düzenlenmektedir. Bölgenin potansiyel pazarı konumundaki ülkelerden, Genel Sekreterlik organizatörlüğünde ‘Alım Heyeti' programları düzenlenmektedir. Başta Müsteşarlığımız olmak üzere, ihracatla ilgili diğer Kurum ve Kuruluşlardan alınan ve ihracatçıları ilgilendiren bütün konularda, sirküler yapılarak üyelere elektronik ortamda bilgi aktarılmaktadır. Ayrıca, Gümrük Beyannameleri'nin onayı, Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi, Dahilde İşleme İzin Belgeleri ve İhracata Yönelik Devlet Yardımları işlemleri yapılmaktadır” diye konuştu.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
04.06.2023
02:06
Cevdet Yılmaz`dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cevdet Yılmaz'dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, ilk mesajını sosyal medyadan paylaştı. Erdoğan'a şükranlarını sunup yeni kabine üyelerini tebrik eden Yılmaz, yeni görevi dolayısıyla tebrik mesajı gönderenlere de teşekkürlerini iletti.
04.06.2023
01:30
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Ortaokulu Hentbol Takımı, son gün aldığı mağlubiyetle şampiyonluk kupasını kaçırarak Türkiye ikincisi oldu. Gençlik Spor İl Müdürlüğü, elde edilen başarıyı 'Kilit taşından parkelere uzanan bu süreçte azim ve inanç vardı. Tüm ekibe teşekkür ediyor başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz' sözleriyle duyurdu.
04.06.2023
01:06
Kur`an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Kur'an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Bingöl'ün Solhan ilçesinde 4-6 yaş Kur'an kurslarında eğitim gören öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.
03.06.2023
22:05
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Erdoğan canlı yayında açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevi tevdi edilen Cevdet Yılmaz'ın yeni görevi Bingöl'de sevinçle karşılandı.
03.06.2023
21:25
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
Ele geçirilen bitkilerin, neslinin korunması amacıyla tekrardan doğaya ekileceği öğrenildi.
03.06.2023
21:23
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
Baynal; 'Bingöl ve çevresinde olası afet durumlarında toplumun güvenliğini sağlamak ve hızlı bir şekilde yardım edebilmek için sürekli olarak eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın