KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Haziran 2024 Cuma
°C

9 projeye 5.4 milyon tl

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Bingöl, Malatya, Elazığ ve Tunceli illerine yönelik Fırat Kalkınma Ajansı Ekonomik Gelişme Mali Destek Programı çerçevesinde, Bingöl'den 9 proje onay aldı. 9 proje, yatırımı devam eden faaliyetler kapsamında 5.4 milyon TL harcama öngörüldü. Yatırımların yüzde 50'si Fırat Kalkınma Ajansı'nın (FKA) hibe desteği ile devam ediyor.

9 projeye 5.4 milyon tl
16 HAZİRAN 2011 PERŞEMBE 09:21
0
2324
0
AA aa

Bingöl'de son 6 yılda toplam AB, Kırsal Kalkınma, Fırat Kalkınma Ajansı ve KOSGEB destekleri kapsamında, 50'ye varan KOBİ'lerin desteklendiğini belirten TEMA Vakfı Bingöl Temsilcisi ve Proje Uzmanı Cuma Karaarslan, yatırımların tüm hızıyla sürdüğünü ifade ederek, “Bingöl-Solhan-Genç bölgelerinde su fabrikası kurulumu, et işleme, yem fabrikası, tekstil, yufka ve unlu mamulleri, mobilya, kuruyemiş işleme paketleme alanlarında yatırım öngörülmektedir. 9 firma yatırım programlarını mal alım hizmetleri ve ihalelerini tamamlamıştır. Projelerin ortalama 5 aylık süreçlerinin 2 aydır devam ettiği bu kapsamda makine ve ekipman alımları yapıldı” dedi.

 
İş istihdamı arttı
Projelerin hayata geçmesi ile birlikte ortalama 500 kişiye iş imkanının sağlanacağını vurgulayan Karaarslan, “Bu kapsamda gerçekleştirilen Solhan Karivan İnşaat Su Fabrikası kurulumunu tamamlayarak 11 il ve 2000 alt bayi ile su satışlarına başlamış ve şu anda 70 kişilik istihdam ile sektörde yerini almıştır. Bingöl Binler Tekstil Firması 150 yeni makine kurulumu gerçekleştirerek, Türkiye pazarına yönelik özellikli tekstil ürünleri üretimine başlayarak Defakto ve LC WAİKİ ile anlaşmalar yaptı ve üretimi mevcut 50 kişi yanı sıra 100 kişi daha yeni istihdamı sağlayarak yoluna devam etmektedir. Serpa Gıda, Binaş Yem, İclal Kuruyemiş ve diğer firmalar kurulum faaliyetleri devam etmekte olup, makine ekipman kurulumları yapılmakta ve en kısa sürede üretime yeni ürünlerle ulusal pazara yönelik çalışmalar yapılacaktır” diye konuştu.
 
Bu projeler diğer alanlarda yatırım yapmak isteyen guruplara iyi örnek oldu
Fırat Kalkınama Ajansı'nın 9 proje ile desteklediği Bingöl projeleri, yerel alanda önemli yatırımlar ve istihdam artışı sağlayacağını ifade eden Karaarslan, projelerin diğer alanlarda yatırım yapmak isteyen guruplara da iyi örnek olacağının altını çizdi. Karaarslan, “Bölgesel kalkınmanın doğru ve yerele uygun üretimler ile gelir ve istihdam katkısı amaçlanmış. Bu süreç ve bundan sonraki süreçlerde bu tür projelerin desteklenmesi devam edecektir” dedi.
 
Devam eden projeler, yüzde 60 oranında faaliyetlerini tamamladı
Bingöl'de mevcut potansiyellerin harekete geçmesi ve yatırımcının kurumsallaşarak yoluna güvenle devam etmesinin bu desteklerin devamlı ve doğru kullanılmasına bağlı olduğunu söyleyen Karaarslan, “Doğru proje ve doğru sektör ile Bingöl ilinin ticari potansiyelinin oluşturulması yanı sıra yeterli istihdam katkısı sağlanarak bu alanda gereken başarının yakalanması mümkündür. Bu başarının en temel göstergesi Solhan ilçesinde yapılan (Karivan A.Ş ait Binpınar Su) su farikasıdır. Diğer tüm yatırımların önemli bir yatırım olması ile birlikte beklenen gelir artışı ve istihdam katkısı yerele sunulan bu güzel hizmetler ile daha da artarak devam edecektir. Bu bakımdan bölgesel kalkınma ajansımızın önemi bu programların başarısı ile daha da motive olacak yeni dönemde yeni yatırımlarla hak ettiği yeri alacaktır. Şu anda devam eden projelerimiz yüzde 60 oranında faaliyetlerini tamamlamış ve devam etmektedir. Bu yatırımların başta il ekonomisi ve bölge ekonomisi üzerine etkileri yanı sıra, Binpınar Su, SERPA Unlu mamulleri, Binler tekstilin ulusal piyasaya açılmış olmaları diğer yatırımcılara da cesaret verecek niteliktedir” ifadelerini kullandı.
 
Sektörlerin gelişimi bu desteklerin uygun kullanımı ile doğrudan ilgilidir
Bu güne kadar Türkiye genelinde 100'ü aşkın proje yürüttüklerini dile getiren Karaarslan, “Bu süreçte Bingöl'e katkı sunan projeler bizim için daha önemliydi. Bu yatırımlar ile yatırımların yapılabilirlik ölçüsü ileri noktaya taşınmış yatırım kararı alan ve kararsız işadamlarımıza yol göstermiştir. Yeni dönemde hazırlıklı olarak tüm sektörlerin gelişimi bu desteklerin uygun kullanımı ile doğrudan ilgilidir. Bingöl ili son 6 yılda toplam AB, Kırsal Kalkınma, Fırat Kalkınma Ajansı ve KOSGEB destekleri kapsamında 50'yi aşkın KOBİ'yi desteklenmiş ve yatırımlar tüm hızıyla sürdürülmektedir. Bu yatırım döneminde 50 sayısını 100'ün üzerine çıkararak hem ekonomik gelişim, hem üretim hem de istihdam katkısı sağlanması ana hedefimizdir” şeklinde konuştu.
 
 
 
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın