KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C

AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdi

Ukrayna ile savaş halinde olan Rusya'ya Avrupa'nın uyguladığı ekonomik yaptırımlarda gelinen noktada, Rus gaz ödemelerinin nasıl yapılacağı belirlendi.

AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdi
18 MAYIS 2022 ÇARŞAMBA 10:01
0
1347
0
AA aa

Rusya, kendisine yaptırım uygulayan Avrupa'ya doğalgazı kendi para birimi olan ruble ile satacağını açıklamış, enerji sorunu yaşayan Avrupa da bu konuda neler yapacağına dair araştırma içine girmişti.

Rusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Polonya ve Bulgaristan'ın gazını kesmişti. Bu da Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkeleri arayışa yöneltti.

AB, SORUNA YAPTIRIMLARI İHLAL ETMEDEN ÇÖZÜM ARIYOR

Avrupa Birliği, Avrupa şirketlerinin, ruble ile ödeme talep eden Rusya'dan yaptırımları ihlal etmeden gaz alımını sürdürmelerini sağlayacak bir yöntem belirledi.

AB KOMİSYONU REHBER YAYINLADI

Uluslararası basındaki haberlere göre, AB Komisyonu, üye ülkelere AB yaptırımlarına uyumlu biçimde Rusya'ya doğalgaz ödemesi yapılmasına imkan sağlayacak yöntemleri içeren bir kılavuz gönderdi.

"AVRUPA ÜLKELERİ DOĞALGAZ ÖDEMELERİNİ YAPABİLECEK"

Kılavuzda, Avrupa firmalarının belirli koşulları yerine getirerek Rusya'ya gaz ödemeleri yapabileceği ifade edildi.

RUSYA'NIN BELİRLEDİĞİ BİR BANKADA HESAP AÇILACAK

Firmaların, Rusya'nın belirlediği bir bankada hesap açabilecekleri ve Rusya'dan gaz alımı için bu bankanın hesabına ödememe yapabilecekleri kaydedilen kılavuzda, söz konusu ödemenin firmaların mevcut sözleşmelerinde belirlenmiş olan para biriminde yapılabileceği ve ödemenin ilgili bankaya gönderildiği anda sözleşmenin yerine getirilmiş kabul edileceği belirtildi.

AÇIKLANAN FORMÜLLERLE SÖZLEŞMELERDEKİ YÜKÜMLÜLÜKLER YERİNE GETİRİLECEK

Kılavuzda, şirketlerin gaz karşılığında euro veya dolar ödediklerinde mevcut sözleşmelerdeki yükümlülüklerinin tamamlandığı yönünde açıklama yapmaları gerektiğine işaret edildi.

Böylece şirketlerin euronun rubleye dönüştürülmesinde Rusya Merkez Bankası ile işlem yapmamış olacakları kaydedilen kılavuzda, söz konusu işlemin yaptırım kapsamına girmemiş olacağı belirtildi.

RUSYA'NIN RUBLE İLE ÖDEME ŞARTI

AA'nın haberine göre, Rusya, dost olmayan ülkelerin Gazprombank'ta döviz ve ruble hesapları açmalarını ve ödemelerini ruble ile yapmalarını öngören kararnameyi 1 Nisan'da yürürlüğe koymuştu.

ÖDEMEYİ RUS RUBLESİNE ÇEVİRME GÖREVİ GAZPROM'UN

Buna göre, Rusya'dan enerji ithal eden ülkeler, başta Gazprombank'taki döviz hesaplarına ödemeyi aktaracak, Gazprombank da bu dövizi Rus rublesine çevirip ruble hesaplarına aktaracak. Ardından da ödeme tedarikçi şirketin hesabına geçirilecek ve adı geçen bankadaki hesaba para yatırılmadığı takdirde doğalgaz kesilecek.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın