Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Aralık 2021 Salı
4 °C Parçalı bulutlu

Açlık hissini meyve ile yenin

Uzmanlar, oruç sırasında tokluk hissi veren karpuz, kiraz, şeftali ve kırmızı erik gibi meyvelerin bol bol tüketilmesini öneriyor.

20 HAZİRAN 2016 PAZARTESİ 00:42
0
1913
0
AA aa
Açlık hissini meyve ile yenin

İzmir Üniversitesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, oruç tutarken vücudu dengeleyen vitamin ve mineral kaynakları olan mevsim meyvelerinin bol bol tüketilmesi gerektiğini söyledi. Fatma Baysal, uzun süreli açlık durumunun, metabolizmanızın yavaşlamasına neden olduğunu belirterek, “Meyvelerin sağlık için oldukça önemli etkileri var. Ancak içerdiği yüksek şeker nedeniyle sınırsız tüketmek yerine, yeterli ve dengeli tüketilmesini öneriyoruz. Gün içinde alınan enerji, karbonhidrat, protein gibi önemli besin ögelerinin yanında vitamin, mineral ve lif alımına da ihtiyaç duyarız. Bunun için günde 3-4 porsiyon meyve tüketmeye özen gösterilmelidir. Ağır, şerbetli ve sütlü tatlılar yerine şeker ihtiyacı, doğal şeker içeren meyvelerden karşılamalıdır. Sahurda yenen meyve gün boyu tokluk hissi yaratır” dedi.

KİRAZ UYKU KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, “Mevsim meyvelerinden olan kiraz, hem meyvesi hem de sapıyla vücuda oldukça yarar sağlar. Kan sulandırıcı özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarından koruyucu özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda E ve C vitaminleri içerir. Kabızlığı önler, posa sayesinde kolesterolü düzenler. Antioksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirir, ödem atar. Bazı araştırmalar kirazın uyku kalitesini arttırdığını ortaya çıkarmıştır” diye konuştu.

KANSER SAVAŞÇISI ŞEFTALİ, ALZHEIMER İÇİN KIRMIZI ERİK

“Potasyum, C ve A vitaminleri gibi besin ögelerince zengin olan şeftali göğüs kanserine karşı koruyucu etki gösterir” diyen Diyetisyen Fatma Baysal, şöyle devam etti: “Cilt yapısını koruyucu özelliği sayesinde güneşin zararlı ışınlarına karşı nem dengesini sağlar. Yine bir diğer mevsim meyvesi kırmızı eriğin içeriğindeki dihidroksifenil ile aç karna yenildiğinde bağırsakları çalıştırır. Ramazan ayında ortaya çıkabilecek kabızlığa karşı önleyici etkisi vardır. Beyin sağlığı bakımında Alzheimer ve demans gelişimine karşı koruyucu etki olduğu için mevsiminde tüketilmesi önerilir."

YEŞİL ERİK İŞTAH KESİYOR

C vitaminin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu ifade eden İzmir Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, şunları söyledi: “Yeşil erik, portakal ve mandalinanın yokluğunu aratmayarak bağışıklık sisteminin imdadına yetişiyor. C vitamini bazı kanser türlerinin gelişmesine karşı koruyucu etki yapar ve besinlerdeki demirin emilmesini kolaylaştırır. Kalorisi oldukça düşüktür. İçerdiği posa sayesinde iştah keser ve bağırsakların çalışmasını artırır.”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
07.12.2021
21:06
Yurt protestosu ülke gündeminde
Yurt protestosu ülke gündeminde
Bingöl KYK Kız Öğrenci Yurdundaki olaylar, Twitter'de #bingölkykkızyurdu hashtagi ile tt oldu. 8 Binden fazla twitin atıldığı olayla ilgili önemli noktalara dikkat çekildi ve 'tedbir' çağrıları yinelendi.
07.12.2021
17:05
Kadınlar markalaşmaya katkı sunacak!
Kadınlar markalaşmaya katkı sunacak!
Dr. Öğr. Üyesi Fatma Esen: 'Bingöl balının markalaşma sürecinde mutlak suretle kadın yer almalıydı. Bu amaç doğrultusunda arıcılık ve arı ürünleri sektöründe kadınların da yer alabileceği iş olanaklarını oluşturmaya çalıştık' dedi.
07.12.2021
17:04
Kızılboğa: `Halk fakirleşiyor`
Kızılboğa: 'Halk fakirleşiyor'
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz'ın Türkiye ekonomisinde Yüzde 9'un üzerinde büyüme bekliyoruz sözlerini eleştirerek, 'Halk her geçen gün daha da fakirleşiyor. Kimlerin büyüdüğünü görüyoruz' dedi.
07.12.2021
17:03
Aydemir: `Öğrencilere soruşturma açılacağı tehdidini yapanlar kimlerdir?`
Aydemir: 'Öğrencilere soruşturma açılacağı tehdidini yapanlar kimlerdir?'
Bingöl Pir Ali Kız öğrenci yurdunda yaşanan olayın ardından Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu'na bir önerge veren Aydemir, şu iddiada bulundu: 'Öğrencilere soruşturma açılacağı tehdidini yapanlar kimlerdir? Herhangi bir öğrenciye bu sebeple soruşturma açılmış mıdır?'
07.12.2021
17:02
Yılmaz`dan Yeni Ekonomik Model Açıklaması
Yılmaz'dan Yeni Ekonomik Model Açıklaması
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'Demokrasinin olduğu, serbest piyasanın olduğu ama ihracat odaklı bir şekilde cari fazla vererek büyümenin sağlandığı bir model bu.'
07.12.2021
17:01
Genç İlçe Minibüslerinden Zam Kararı
Genç İlçe Minibüslerinden Zam Kararı
Genç- Bingöl arasında hizmet veren hat minibüslerinin tarifesi artan mazot ve diğer birçok gider gerekçe gösterilerek 7 TL'den 8 TL'ye çıkarıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın