KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Mart 2024 Pazartesi
-2 °C Kısmen güneşli

Adaklı'da 16. yüzyıl manzaraları yaşanıyor!

Meclis Başkanlığı’na verdiği ve Başbakan Erdoğan tarafından yanıtlanmasını istediği önergesinde Adaklı İlçesi’nin sorunlarına dikkat çeken Baluken, Adaklı ilçesinde 16. yüzyıl manzaralarının yaşandığını ve ilçeye hizmet yapılmamasının halkın tepkisine neden olduğunu belirtti.

Adaklı`da 16. yüzyıl manzaraları yaşanıyor!
23 EKİM 2013 ÇARŞAMBA 22:26
1
12077
2
AA aa

Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili Dr. İdris Baluken, Adaklı ilçesi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

EĞİTİM VE ALTYAPI EKSİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Önergenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını isteyen Baluken: “Bingöl ilimizde yaşanan temel kamusal hizmetlerdeki yetersizlikler, eğitim alanındaki hizmetlerde yaşanan büyük eksikliklerin en fazla yaşandığı yerlerden biri Bingöl ilimiz Adaklı ilçemizdir. Eğitim alanında öğretmen eksikliği, yönetici eksikliği ve çeşitli farklı işlemler Adaklı ilçemizdeki eğitim sorunlarını derinleştirmektedir. Bunun yanı sıra ilçe merkezinde ve köylerdeki alt yapı, üst yapı, içme suyu gibi temel insani hizmetlerin yapılmaması yıllardır Adaklı ilçemize yönelik adeta özel bir uygulama haline gelmiştir. Özellikle Adaklı ilçesi merkeze bağlı Afet Konutları mevkiine, ilçe merkezi olmasına rağmen yol ulaşımı yapılmamıştır. Yine Afet Konutları mevkiinde halkın içme suyuna erişimi hakkında herhangi bir çalışma başlatılmamıştır. 16. yüzyıl manzaralarının yaşandığı Adaklı ilçemizdeki hizmetsizlik halkımızın büyük tepkisine neden olmaktadır. Bu hizmetsizlik durumu doğa güzellikleri ve kültürel potansiyeli çok yüksek olan Adaklı ilçemizin mağduriyetinin de artarak sürmesine neden olmaktadır” dedi.

Baluken, yanıtını istediği soruları şöyle sıraladı;

1. Adaklı ilçesinde görevli toplam kaç öğretmen vardır? Bunların kaçı kadrolu, kaçı vekil öğretmendir? Adaklı ilçesinde öğretmen açığı hangi pozisyonlarda yaşanmaktadır? Öğretmen açığı sayısı kaçtır?

2. Adaklı ilçesi köylerinden ve mezralarından yolu asfaltlanmayanların sayısı kaçtır? Asfaltlanmama gerekçeleri nelerdir?

3. Adaklı ilçesinde alt yapı işlerinin ve içme suyu işlerinin yapılmadığı kaç köy mevcuttur? Bu köylerdeki söz konusu hizmetler ne zaman yapılacaktır?

4. Adaklı ilçemizde eğitim alanında yönetici pozisyonunda olan kişilerin liyakat ve başarı kriterlerinden çok siyasi kriterlerle görevlendirildiklerine dair ciddi iddialar mevcuttur. Bu iddiaların doğruluk derecesi nedir? Bu iddialarla ilgili herhangi bir soruşturmanız olacak mıdır?

5. Adaklı ilçesinde görev yapan öğretmenlerden kaçı asıl görevli oldukları okul yerine ilçe merkezinde görev yapmaktadır? Bu uygulamanın gerekçeleri nelerdir?

6. Adaklı ilçesi Hasbağlar Köyünde bulunan ilk ve ortaokulun güçlendirilmesinin eğitim ve öğretim yılının başlamasına denk getirilmesinin gerekçesi nedir? İdari bir başarısızlık olan bu durum öğrenciler ve velileri için büyük mağduriyet yaratmaktadır. Söz konusu zamanlama sorunu yaratan uygulamanın sorumluları hakkında idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?

7. Adaklı ilçesi merkezinde bulunan Afet Konutları mevkiinde su, yol, alt yapı ve üst yapı hizmetleri kapsamında insanlık dışı manzaralar mevcuttur. Bu mevkii hakkında makamınıza iletilmiş bir rapor var mıdır?

8. Şahsınızın sürekli ifade ettiği susuz, yolsuz yerleşim birimi olmayacak propagandalarının tümünün iflas ettiği yerlerden biri de Adaklı İlçesi Merkez Afet Konutları mevkiidir. Durumu yerinde tespit etme hususunda Afet Konutları ile ilgili herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?

9. Afet Konutları mevkiinde içme suyu hattı olmadığından ötürü yurttaşlarımız evlerine bir çeşmeden su taşımaktadır. İçme suyunun taşındığı bu çeşmenin büyük kısmına da son dönemlerde söz konusu bölgede olan askeri tabur tarafından el konulmuştur. Bu durumda yurttaşlarımız mağduriyet içerisinde mağduriyet yaşamaktadır. Söz konusu durum kabul edilemezdir. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır? Yurttaşların susuz kalması pahasına, halka ait olan bu suyun askeriye tarafından gasp edilmesinin sebebi nedir?

10. Afet konutları sakinlerinin her seçim döneminde iktidar partisine mensup kişiler tarafından hizmet-oy ikilemi üzerinden tehdit edildiği sıkça dillendirilmektedir. Halkı oyu karşılığında hizmet üzerinden tehdit etmenin izahı nedir? Bu iddialarla ilgili Genel Başkanı olduğunuz partideki yöneticiler hakkında soruşturma açma yükümlülüğünüz etik açıdan oluşmaktadır. Bu yükümlülüğünüzü karşılamak üzere herhangi bir soruşturma açtınız mı? 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
serhat bir (@Misafir_16204)
24 Ekim 2013 Perşembe 00:44
Her seçimde oyum hükümete idi ama sayın vekilin bu konuşmasından güzel önergesinden sonra vekilim olarak görüyorum bundan sonra ailemle birlikte seve seve oyumu veriyorum. Sorunlar bu kadar mı güzel tespit edilir ilçenin kanayan yarasına parmak bastığınız için teşekkür ederim.Yürekli insan ve onurlu insan profili bu siyaset bu var olun sayın vekilim...
M. AYDIN MERCAN (@Misafir_16202)
24 Ekim 2013 Perşembe 00:09
MAALESEF YILLARDAN BERİ KUZEY İLÇELERE HİZMET GİTMİYOR.NEDENİNE GELİNCE KÜRT KİMLİĞİNE SAHİP O İLÇELERE AİT ADAYIN OLMAYIŞIDIR.NE AKP VE NEDE BDP HİZMET ETMİYOR.ÇÜNKÜ ÜÇ MİLLETVEKİLLİDE ZAZA KÖKENLİDİR.GENÇ SOLHAN VE MERKEZ DURURKEN KUZEY İLÇELERE HİZMET GİTMEZ.BÜTÜN BÜTÇE GENCE VE SOLHANA GİTSİN.ÖBÜR DÜNYADA HESABINIZ ÇETİN OLACAK.KÜRT KÖKENLİ ADAY OLMAZSA OYUMU KULLANMAM.ELLİYILDIR BİZİ KANDIRIYORSUNUZ.SİZ ZAZALAR DÜNYADA BİR MİLYONSUNUZ.BİZ KÜRTLER YİRMİ MİLYONUZ.HERNEDENSE BİZ BİNGÖLDE KENDİMİZİ İFADE EDEMEDİK.
03.03.2024
18:05
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Bingöl'de 1-7 Mart deprem haftası nedeniyle etkinlik düzenleyen Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrenci ve öğretmenlerin yaptıkları temel, kolon ve zemin çalışmalarıyla binalarda yapılan hatalara dikkat çekti.
03.03.2024
18:03
Bingöl`de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl'de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı tarafından Genç ilçesinde yapılan operasyonda 57 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
03.03.2024
18:03
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Bingöl Üniversitesi'nce yapılan ve Fırat ile Marmara üniversitelerinden araştırmacıların da dahil olduğu 'Böğürtlen Bitkisinin Kalp Krizine Karşı İlaç Olma Potansiyeli' ile ilgili çalışma, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
18:02
Hesarek`e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Hesarek'e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gözde tesisleri arasında yer alan Bingöl'deki Hesarek Kayak Merkezi'ni, 5 haftada yaklaşık 40 bin kişi ziyaret etti.
03.03.2024
18:00
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
'Güneş Enerji Panellerindeki Hücre Hasar ve Türlerinin Yapay Zekâ ile Tespit Edilmesi' projesi, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
17:40
Bingöl Umut Kervanı`ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı'ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2024 yılı şubat ayında 239 aileye 170 bin 254 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulundu. Yardım derneği ayrıca Filistin için 742 Bin TL nakdi yardım yatı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın