Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ekim 2020 Salı
17 °C Yer yer bulutlu

'Alkolle mücadele çalışmaları hızlandırılmalı'

Yeşilyıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Temsilcisi Şahin Gültekin: 'Alkolün her türlüsünün zararlı olduğunu, tıpkı sigara ile mücadele noktasında yapılan çalışma gibi alkol ile mücadele çalışmasının da hızlandırılması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz.'

15 EKİM 2020 PERŞEMBE 16:51
3
1054
5
AA aa
`Alkolle mücadele çalışmaları hızlandırılmalı`

Yeşilyıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Temsilcisi Şahin Gültekin, Son günlerde Türkiye  sahte alkolden dolayı ölen vatandaş sayılarının arttığını söyledi.

Gültekin, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Kırıkkale, İzmir, Mersin, İstanbul, Muğla ve Aydın'da alkol zehirlemesinden ölen vatandaşımızın sayısı 49 bulmuş bu sayısının artması  öngörülmektedir.

Üzülerek ifade edelim ki Türkiye'de alkolle mücadele noktasında çok da başarılı bir politika izlediğimiz söylenmemektedir. Türkiye'de bir kısım vatandaşın gündeminde alkole müdahale etmek yaşam tarzına müdahale etmekle eşdeğer tutulduğu için siyasi partiler bu anlamda ciddi manada adımlar atamamaktadır. Mahalle baskısından kaynaklı yapılan düzenlemelerde hayata geçirilmemektedir.

Her yıl alkol zehirlenmesinden kaynaklı onlarca vatandaşımızı yitirdiğimiz gibi alkolün yol açtığı felaketlerde göz önünde bulundurulursa binlerce insanımız maalesef alkolün mağduru olmuştur. Trafik kazaları, kadına karşı şiddet, istismar, adli ve adi vakaların sebebi olarak da alkol önümüze sebep olarak çıkmaktadır.

Alkol için konulan yüksek vergiler kullanıcı için bir bahane olarak merdiven altı alkol kullanmaya tevessül ettirmiştir.

Alkolle ilgili yapılan düzenlemeler; yaş sınırı ,alkol satış zamanı, alkollü mekanların bulunduğu alanlarla ilgili denetim yetersizliğinden kaynaklı çalışmalar kağıt üstünde kalmış ve toplumda alkol kullanımı azalacağına maalesef fazlalaşmıştır.

Zararlı zararsız alkolün, vergiye tabii tutulma mantığı ile değerlendirilen bir toplumda alkolle mücadele etmek elbette ki zordur.

Alkolün her türlüsünün zararlı olduğunu, tıpkı sigara ile mücadele noktasında yapılan çalışma gibi alkol ile mücadele çalışmasının da hızlandırılması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz. Sigara paketlerinde konulan resim ve uyarılar gibi alkol şişelerine de uyarıcı resimler konulmalıdır.

Var olan yasal mevzuatın eksik yönlerinin tekrar gözden geçirilmesi, denetim mekanizması ölüm vakalarının öncesinde de ciddiyetle yapılması. Sahte alkol satış ve üreticilerinin değil, diğer madde üreticilerinin ve satıcılarının da ağır bir şekilde cezalandırılmasını kamuoyu bekliyor.

Kurulma felsefesinde alkolle mücadele olan büyük STK ların yapmış olduğu modül çalışmaları maalesef kağıt üzerinde kalmakta, ağırlıklı olarak tütün bağımlılığı mücadelesi veriliyor görüntüsünden kurtulmaları gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı özellikle madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, tütün bağımlılığı ve davranışsal diğer bağımlılıklar üzerinde kurum olarak çalışmalarını hızlandırmalı varolan STK larla alan çalışmalarında eşitlikçi bir şekilde hareket etmelidir.  Avrupa'da olduğu gibi bu alanda çalışan STK'lar teşvik edilmelidir.

Tıpkı uyuşturucu bağımlılığı noktasında UYUMA projesi gibi alkol bağımlılığı noktasında da aplikasyonlar oluşturulmalı alkol kullanımı noktasında mekanlar sıklıkla kontrol edilmeli ve alkol satıcı işyerlerine ruhsat verilmesi zorlaştırmalıdır.

Yeşil Yıldız Derneği olarak alkolün bandrollü bandrolsüz; faturalı faturasız ayrımını yapmaksızın üretiminin yasaklanması taraftarı olduğumuzu ve alkol kullanan vatandaşlarımızın tedavi edilmeleri noktasında bir saha çalışmasının yapılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz.

Alkolle mücadele, madde ile mücadele, tütünle mücadele iktidar ve muhalefetiyle mecliste ele alınmalı yapılan çalışmaların toplumun menfaati, gelecek neslin selameti için yapıldığı kamuoyu ikna  edilmelidir.

Bağımlılık yapıcı madde ve alkol ile  mücadele noktasında her geç  kaldığımız gün bizim aleyhimize olacaktır.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63358)
17 Ekim 2020 Cumartesi 05:43
Vergisi peşin alınan alanlar sigara ve alkollü içeceklerle nasıl mücadele etmeyi düşünüyorsunuz?
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63327)
16 Ekim 2020 Cuma 11:20
Evalla merkezde olan tekel bayileri kapatılsın her kes çok rahat ulaşıyor ve gençlerde içme yaşı 15 lere kadar inmiştir. Buna bir dur diyen yok emin olun ALLAH bunun hesabını sorar lütfen duyarlı olalım
Beğendim (3) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63444)
19 Ekim 2020 Pazartesi 10:30
@Misafir Kullanıcı Ben demiyorum ALLAH diyor haramdır ALLAH seni ıslah etsin kardeşim
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63376)
17 Ekim 2020 Cumartesi 21:45
@Misafir Kullanıcı Bingöl'de içki içilebilecek bir mekanın olmaması ayıptır.Çocukluğumdan beri milletin percin altlarında içki içmelerinin tanığıyım.Bu riyakarlık yetti artık.Bu arada alkol kullanmadığımı ve kullanmayacağımı da belirtmeliyim.
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_63331)
16 Ekim 2020 Cuma 13:11
@Misafir Kullanıcı Sana ne kardesim, kim iciyorsa icer milletin keyfinin kahyasi misin? İsteyen ibadet eder, isteyen alkolunu icer, baskasinin ne yapacagindan sana ne??
Beğendim (5) Beğenmedim (2)Cevapla
20.10.2020
17:00
Berdibek: `Bir uzun yol şoförü misalidir siyaset`
Berdibek: 'Bir uzun yol şoförü misalidir siyaset'
'Bingöl halkı kadirşinastır. Düğününde, taziyesinde, hastalığında yanında görmek istiyor, bu hassasiyeti göstermenizi bekliyor. Bir uzun yol şoförü misalidir siyaset. Bazen lastik patlar, bazen arıza yapar aracınız. Nihayetinde taşıdığınız yükün kıymetini biliyorsanız, temkinli ve dikkatli olursunuz. Bizler de bu tecrübelerle yolumuza devam ediyor, hizmet üretimi için çabamızı sürdürüyoruz. Bu yolda tek derdimiz var, halkın gönlünde ilelebet yer almak..'
20.10.2020
16:40
Millet bahçesinde ilk kazı!
Millet bahçesinde ilk kazı!
Genç Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Bingöl tarihinin en önemli projeleri arasında gösterilen Millet Bahçesi projesinde ilk kazma vuruldu. Çalışmaların aralıksız sürdürüleceği ve projenin 2021 yılının Haziran ayı içerisinde tamamlanacağı öğrenildi.
20.10.2020
16:39
`İş hanını geri almak 26 milyon TL`ye mal oldu!`
'İş hanını geri almak 26 milyon TL'ye mal oldu!'
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması üzerine verdiği önergede: 'AKP'li Bingöl Belediyesi'nin bir önceki dönem parti yönetiminin, 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile sattığı belediyeye ait iş hanını geri alması 26 milyon TL'ye mal olmuştur' dedi.
20.10.2020
16:38
Bal, Edirne`ye atandı
Bal, Edirne'ye atandı
Bingöl İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Meltem Bal, Edirne İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne atandı.
20.10.2020
16:37
19 Sivil Şehit Dualarla Anıldı
19 Sivil Şehit Dualarla Anıldı
Bingöl'de 18 yıl önce bugün bir mezrada teröristler tarafından şehit edilen 19 sivil dualarla anıldı.
20.10.2020
16:36
`İnsanlarımız, bu lanet yüzünden çok büyük acılar çekti`
'İnsanlarımız, bu lanet yüzünden çok büyük acılar çekti'
20 Ekim 1992 yılında Bingöl'ün Solhan ilçesindeki olayın unutulmadığını aktaran Kızılboğa: 'Terör, ülkemizde uzun yıllar boyunca kan döktü. İnsanlarımız, bu lanet yüzünden çok büyük acılar çekti ve çekmeye devam ediyor.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın