KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Eylül 2023 Cuma
25 °C Kısmen güneşli

Asgari ücret, EYT, KYK borçları...Geri sayım başladı

Geri sayım başladı... Yaklaşık 9 milyon kişiyi ilgilendiren yeni kararlar alınıyor. Özellikle EYT, öğrencilerin merakla beklediği KYK borçlarının silinmesi, asgari ücret ve konut fiyatlarını düşürecek sosyal konut projesi... Bu başlıklarda adımlar peş peşe atılacak. 13 Eylül'de sosyal konut projesinin detayları duyurulacak. KYK borçlarının silinmesiyle ilgili adımların da atılması beklenirken yeni asgari ücretin belirlenmesi için de çalışmalar hızlanacak.

Asgari ücret, EYT, KYK borçları...Geri sayım başladı
31 AĞUSTOS 2022 ÇARŞAMBA 13:01
0
1700
0
AA aa

Ekonomi gündemi, eylül ayıyla birlikte hareketlenecek. 9 milyon vatandaşı ilgilendirecek düzenlemeler kapsamında, ilk olarak eylül ayı içerisinde orta vadeli program açıklanacak. KYK borçları, bazı alacakların silinmesi, Fiyat İstikrarı Komitesi'ni de içeren torba yasa, 2023 yılı bütçesi ve EYT düzenlemesi de ardından gelecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde yeni orta vadeli planın eylülün ilk haftasında açıklanacağını geçen günlerde duyurdu. Açıklanacak program, 2023-2025 döneminin makro büyüklüklerini içerecek. Bütçe büyüklüklerini de kapsayacak olan planda yapılması planlanan düzenlemelere de yer verilecek. 17 Ekim'de ise 2023 yılı bütçesi TBMM'ye sunulacak. Ekim ayının ikinci yarısında başlayacak olan bütçe maratonu aralık ayının sonuna kadar sürecek.

9 milyonu ilgilendiriyor

TBMM'de 1 Ekim'de başlayacak yeni yasa döneminde ise, öncelikli olarak ekonomiyi ilgilendiren bir torba yasa teklifi bekleniyor. Teklifte birçok düzenleme yer alacak. Bunların arasında öğrenim kredisi borçları da bulunuyor. Toplam 3 milyon 157 bin gencin öğrenim kredilerindeki faiz uygulaması kaldırılırken, kredi geri ödemelerinden toplam 26 milyar TL'lik bir bölüm silinecek. Yeni öğrenim kredileri için de düzenleme yapılacak. Torba teklifin bir diğer düzenlemesi ise toplamda 6 milyon vatandaşın 30 milyar liralık borcunu etkileyecek.

Borçlar silinecek

Düzenleme iki aşamadan oluşacak. İlk aşamada vatandaşların 2 bin TL'ye kadar elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçlarını devlet üstlenecek. 2 bin TL'ye kadar olan borç silinecek, icradan düşecek. Paketin ikinci ayağında ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlarla ilgili düzenleme yapılacak. 1 milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 TL'ye kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek. Silinecek borçlar bireysel borçları kapsayacak. Anayasa Mahkemesi tarafından düzenlemesi iptal edilen Fiyat İstikrarı Komitesi'yle ilgili yasal bir düzenleme de torba teklife eklenecek.

EYT'de yasal düzenleme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de geçen günlerde yaptığı açıklamada, birçok insanın gündeminde olan emeklilikte yaşa takılanlarda takvimi açıkladı. Öncelikle sözleşmeli çalışanların kadroya geçişini değerlendireceklerini belirten Bilgin, “Programımızda ne varsa sırasıyla devam ediyor. Daha sonra EYT'liler konusu var. O daha geniş. Aralıkta veya ocak ayının başında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olur” dedi. EYT konusunda, “Bir torba yasa olur mu” sorusu üzerine Bakan Bilgin, “Torba yasa olması şart değil. Meclis nasıl takdir ederse o. Biz çalışmalarımızı tamamlarız Meclis nasıl takdir ederse o şekilde gerçekleşir” yanıtını verdi.

Sosyal konut projesi

13 Eylül'de ise, kira ve ev fiyatlarındaki artışı durdurmak için gündeme getirilen sosyal konut projesi açıklanacak. Konut, konut arsası ve sanayi sitelerinin yer alacağı projede, gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak.

 

İnternethaber

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
28.09.2023
16:56
Guldarlılarla buluşan Vali Usta;
Guldarlılarla buluşan Vali Usta; 'Ütenin yanındayım'
'Tarım ve üretimden alacağımız güç asli ve kalıcı gücümüz olacaktır' diyen Vali Usta; 'Bingöl Valisi olarak bu şehirde üretim adına atılacak her adımın yanında olacağım' dedi.
28.09.2023
16:55
Anaokulu öğrencilerine itfaiye birimi tanıtıldı
Anaokulu öğrencilerine itfaiye birimi tanıtıldı
Bingöl'de 25 Eylül-1 Ekim İtfaiye Haftası etkinlikleri çerçevesinde, anaokulu öğrencilerine itfaiye birimi tanıtıldı.
28.09.2023
03:06
Bingöl`de aranan 67 şahıs gözaltına alındı
Bingöl'de aranan 67 şahıs gözaltına alındı
Bingöl'de 21-25 Eylül tarihleri arasında yapılan çalışmalarda, aranan 67 şahıs gözaltına alındı, 72 araç trafikten men edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın