Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Haziran 2021 Perşembe
18 °C Açık

Aydemir, intihar vakaların araştırılmasını talep etti

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl'de meydana gelen intihar vakalarının nedenleriyle araştırılması gerektiğini belirterek, yeni vakaların olmaması adına önlem alınması gerektiğini bildirdi.

30 HAZİRAN 2020 SALI 16:45
9
1898
3
AA aa
Aydemir, intihar vakaların araştırılmasını talep etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, kentte meydana gelene intihar vakaların araştırılması için meclise önerge verdi.

HDP'li Aydemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son yıllarda Bingöl'de intihar vakaları giderek artmaktadır. Resmi rakamlara göre, 2009 yılında 6 erkek 3 kadın olmak üzere toplam 9 olan intihar vakaları, 2019 yılı itibari ile kendine zarar verme ve intihar girişiminde bulunan yurttaş sayısı toplam olarak 550 olarak gösterilmiştir. 2020 yılı içerisinde gayri resmi rakamlar da baz alındığında sayıların sanılandan çok daha fazla olduğu görülmektedir. Bu intiharların genel olarak; işsizlik, aile baskısı, kız çocuklarına çeşitli vaatler, aile içi şiddet, gelecek kaygısı gibi gerekçeler ile yapıldığı iddia edilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı Bingöl'deki intihar vakalarının araştırılması ve yeni intiharların önlenmesi adına Anayasa'nın 98'inci, İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri gereğince meclis Araştırması açılması için gereğinizi ve bilgilerinizi arz ederim.29.06.2020

GEREKÇE

 İntihar hızının en yüksek olduğu iller arasında ikinci sırada gösterilen Bingöl ili için, 2013- 2018 resmi verilerinin, 550 olarak gösterdiği intihar girişimlerinin, 2020 itibari ve gayri resmi rakamlarla ( aile tarafından gizlenen, farklı tanılar konulan, otopsi raporları gizli tutulan vb. ) binleri aştığı iddia edilmektedir. Özellikle 2018 tarihinden sonra yaş grubunun 15-24 aralığında ve %70'ni kadınların oluşturuyor olması ayrıca dikkat çekmektedir. Aile baskısı ve eğitime devamlılığın önünün kesilmesi sonucunda yalnızlık hissiyatına kapılan kız çocuklarının, yaşanan travma sonucu aileye açılamam, korku gibi nedenlerle intihara teşebbüs ettikleri de ciddi iddialar arasında yer almaktadır. Veriler arasında, intihara teşebbüs edenlerin büyük çoğunluğunun, ortalamanın çocuk yaşlara düştüğü uyuşturucu bağımlılığı ile doğrudan bağlantılı olduğu gösterilmektedir. İntihara teşebbüs edenlerin, %67'sinin ilk-orta ve lise mezunu oldukları, %90'nının işsiz olduğu resmi kayıtlarda yer almıştır. İşsizlik ile doğru orantılı olduğu görülen intihar vakaları için hükümetin herhangi bir çalışması bulunmadığı gibi, her geçen gün artış gösteren vakaların toplumun içerisinde bulunduğu yoksulluk ve gelecek kaygısı ile son çare olarak görülmesi ciddi bir tehlike yaratmaktadır. Yurttaşların; refahı, sağlığı, mutluluğu, geleceği ve iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için sosyal devletin gerekliliklerini yerine getirmesi bir zorunluluktur. İntihar vakalarının bu denli artış göstermesine kayıtsız kalınması, gençlerin kendilerini önemsiz hissetmesi, gelecek adına da büyük tehlike arz etmektedir.

Bütün bu gerekçelerden yola çıkarak, Bingöl'deki intihar vakaları ile ilgili iddiaların araştırılması, varsa ihmallerin ortaya çıkarılması ve önlenmesi için TBMM tarafından ivedilikle bir Araştırma Komisyonunun kurulmasını talep ediyorum.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59910)
01 Temmuz 2020 Çarşamba 21:49
yoksuluk issizlik kredi borcu memlekete manzara malisef hep ayni bazilari krallar gibi torpil menfaat cikar hirsizlik bazilarida caressiz
Insanlari bu hale koyanlar utansin
Ama nerde Utanan diyeceksiniz??
Allah haklarindan gelsin
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59905)
01 Temmuz 2020 Çarşamba 17:31
Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, İl Müdürlüklerine birkaç yıldır ASDEP(Aile Sosyal destek personeli) alımı yapıyor. Sosyoloji-Psikoloji-Sosyal Çalışmacı-Felsefe bölüm mezunları için açılan ASDEP kadrolarının hemen hemen hepsi torpil ile gerçekleşmektedir. Sen 90 kpss puanlı kişiyi değil de 60 kpss puanlı kişiyi alır ASDEP personeli yaparsan elbette bu torpilli tembel kişi bu tür ciddi konuları ne araştırmasını bilir ne de bu tür konulara ilgi duyar. Çünkü efendim bu tipler kendi işlerini hiçbir zaman layıkıyla yapmaz hatta kendi konularında AR-GE çalışmalarından bile nefret ederler.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59880)
30 Haziran 2020 Salı 20:57
Dağdaki ölümler içinde bir önerge ver samimiyetini görelim
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın