KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
02 Haziran 2023 Cuma
24 °C Bulutlu ve güneşli

Ayık'tan mevlit kandili mesajı

İl Müftüsü Ayık, 14 Şubat Pazartesi günü, Mevlit Kandili münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Ayık`tan mevlit kandili mesajı
12 ŞUBAT 2011 CUMARTESİ 09:57
0
1859
0
AA aa

 

14 Şubat 2011 Pazartesi gününü salıya bağlayan gece Peygamber Efendimizin veladetinin 1440. yıl dönümü, yani mevlit kandili olduğunu ifade eden Ayık, “Mevlit, Peygamberlik halkasının sonuncusu Hz. Muhammed'in (s.a.v) doğumunu ifade etmektedir. Arap yarımadası başta olmak üzere yeryüzü coğrafyasının her tarafında ahlak ve inanç değerlerinin yozlaşıp bozulduğu, zulmün ve ahlaksızlığın egemen olduğu bir ortamda Peygamberimiz (s.a.v) insanlığı kurtarıcı son Peygamber olmak üzere dünyaya geldi. Getirdiği inanç, ahlak ve toplumsal değerlerin yanı sıra insanlık için oluşturduğu örnek hayatı ile kısa sürede, içinde bulunduğu toplumu büyük bir değişimden geçirmiştir. Cenabı Hak, Hz. Muhammed'i bir kurtarıcı olarak göndermekle, insanlara büyük bir lütufta bulunduğunu şu ayeti kerime ile ifade etmiştir.  “And olsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın ayetlerini okuyan, onları arındıran, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermeli Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur. Halbuki daha önce onlar, apaçık bir sapkınlık içinde bulunuyorlardı.(Al-iİmran-4/164)” dedi.
“Müslümanlar olarak her yıl yeni bir heyecanla Hz. Muhammed'in (s.a.v) insanlık için getirdiği eşsiz evrensel mesajı anlamak, örnek yaşantısını özümseyip hayata aktarabilmek ve bunu topyekun toplumsal bir bilince dönüştürmeyi ifade etmek için mevlit kandilini kutlamaktayız” diyen Ayık, mevlit kandilinin sadece mevlit okumaları ve ilahilerle kutlanan bir gece olmanın ötesinde, rahmet ve şefkat Peygamberinin örnek hayatının yeniden öğrenilmesi ve hayatın vazgeçilmez kodları haline dönüştürme bilincini ifade ettiğini belirterek, “Yöneticiden sıradan vatandaşa kadar, toplumun bütün kesimlerinin kendisinde çok büyük örneklikler bulacağı insanlığın son peygamberinin örnek hayatı, salt bir taklit mantığı ile değil, değişen ve farklılaşan günümüz dünyasına yeniden güncelleştirilerek aktarılması gerekmektedir. Bu da sağlam kaynaklar ve doğru bilgi ile gerçekleşebilecek bir durumdur. İslam'a gönül vermiş insanlar olarak mevlit kandilini, Hz. Muhammed'in yol gösterici öğretisini ve örnek hayatını anlamak için yeni bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Şüphesiz, Peygamberin öğütlerine uygun oluşturulmuş doğru bilgi ve sağlam bir dini hayat, kavgaların ve savaşların egemen olduğu günümüz dünyasına barışın hüküm süreceği yeni bir ortam sağlayacaktır. Mevlit Kandili münasebetiyle 14 Şubat Pazartesi günü saat 13.00 ile 15.00 arası Düzağaç Kültür Merkezi'nde bayanlara yönelik, akşam ile yatsı arası Merkez Ulu Cami başta olmak üzere ilimizin pek çok camisinde, Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) doğumunu kutlamak için mevlit programları düzenlenecektir. Bu vesile ile değerli halkımızın, ülkemizin ve bütün İslam âleminin mevlit kandilini tebrik ediyor, dünyamıza huzur ve esenlikler getirmesini diliyorum” diye konuştu.
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
02.06.2023
15:15
Bingöl`de ekmek de taksi de zamlandı!
Bingöl'de ekmek de taksi de zamlandı!
Seçim sonrası başlayan zam furyasına her gün bir yenisi ekleniyor. Bingöl'de taksi ücretlerince zam yapılırken bir diğer zam da ekmeğe geldi. Ancak ekmek zammını 'geçici zam' olarak nitelendiren fırıncı esnafı, asıl zammın yakında geleceğini vurguluyor.
02.06.2023
14:30
KGM işçi alımı kura sonucu açıklandı! İşte Bingöl listesi
KGM işçi alımı kura sonucu açıklandı! İşte Bingöl listesi
İl ve mesleklere göre ilan edilen kadro sayısı kadar asıl ve asıl sayının 3 katı kadar da yedek aday için kura ile yerleştirme işlemi, Türkiye Noterler Birliği çekiliş programı ile noter huzurunda Karayolları Genel Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi.
02.06.2023
11:34
Alman polislerinin üniformaları Bingöl`den
Alman polislerinin üniformaları Bingöl'den
Bingöl'de 2007 yılında 30 kişi ile kurulan ve devletin verdiği desteklerle personel sayısını 630'a çıkartan tekstil fabrikası, Avrupa'ya ihracata başladı. Ukrayna ve Polonya'nın ardından Almanya'daki polislerin üniforması da Bingöl'de üretilmeye başlandı.
02.06.2023
11:32
Demiryolunda ilaçlı otla mücadele için uyarı!
Demiryolunda ilaçlı otla mücadele için uyarı!
Kullanılan ilacın insan ve hayvan sağlığını etkileyici özellik taşıması sebebiyle tehlike oluşturduğu vurgulanıp vatandaşların buna karşı dikkat etmeleri istendi.
02.06.2023
11:31
Bilinmeyen şelale! Konarlı…
Bilinmeyen şelale! Konarlı…
Konarlı Şelalesi'nin kaynak suyu 500 metre uzaklıktan çıkarak, yaklaşık 30 metre yükseklikten yine Konarlı Deresi'ne dökülüyor.
02.06.2023
11:30
Öğrencilere yönelik trafik eğitimleri sürüyor
Öğrencilere yönelik trafik eğitimleri sürüyor
Eğitim sonrasında öğrencilere Trafik Jandarması Boyama Kitapçığı ve çeşitli hediyeler dağıtılıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın