KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Şubat 2023 Salı
1 °C Yağmur ve kar

Babası da kız kardeşi de asker olmak istiyor

Şehit babası; 'Devlet bana imkân verse de o Bingöl'ü dağlarını, karış karış gezsem. Saklandıkları delikleri gezsem, dağları, taşları, inlerini başlarını yıksam. Rabbim bana bu fırsatı verse yeter bana.'

Babası da kız kardeşi de asker olmak istiyor
23 HAZİRAN 2019 PAZAR 19:50
3
2442
2
AA aa

Bingöl Karlıova'da 25 Ağustos 2018 tarihinde teröristlerle girilen çatışmada Uzman Çavuş Yunus Emrah Ateş' şehit edilmişti. Hain saldırıda ve sonrasında ise teröristlerden 300 bin TL ödüllü gri listede yer alan Poyraz Agir (K) Mehmet Şirin Özen'le birlikte 2 terörist öldürülmüştü. Bitlis'in Sehi ormanlarında Jandarma Özel Harekât Timlerince 4 gün önce gerçekleştirilen nokta operasyonda ise Yunus Emrah Ateş'in şehit edildiği saldırının talimatını veren, İçişleri Bakanlığı'nın kırmızı listesinde yer alan 4 milyon TL ödüllü terörist Şerif Yakut(47) ölü olarak ele geçirildi. Teröristin öldürülmesi ile şehit Yunus Emrah Ateş'in Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki ailesine bilgi verildi.

Yaklaşık 10 ay önce şehit olan evlatlarının acısını unutamayan 56 yaşındaki baba Musa Ateş ve anne Güler Ateş, oğullarının şehadet şerbetinin içtiği saldırının emrini veren Ali Piling kod adlı Şerif Yakut (47) isimli teröristin ölü olarak ele geçirilmesinin sevincini yaşıyor. Çocuklarının yokluğuna alışamadıklarını belirten aile, evladının intikamının alınmasının yüreklerindeki acıyı bir nebze de olsa azalttığını söyledi.

Oğluyla gurur duyduğunu belirten baba Musa Ateş, "Haberini televizyonda aldım. Gerçekten sevindim. O köpeğin gebermesine ben sevindim. Nicelerini yakmıştı, ocaklara ateş düşürmüştü. Ödülle aranıyordu. Oğlumun katili olduğunu biliyordum, defalarca kıstırılıp kaçtığını biliyordum" dedi. Şehidin lise son sınıfta okuyan kız kardeşi Zeynep Ateş ise, "İçime sanki bir su serpildi. Mutlu olduk. Bu ateş sönmez ama az da olsa acımız hafifledi" şeklinde konuştu.

Şehidin erkek kardeşi uzman çavuş oldu

Yunus Emrah Ateş'in şehadetinden sonra 1997/2 tertip Şırnak Beytüşşebap'da askerliğini yapan kardeşi K. A. da, uzman çavuş olmuş ve 3 ay önce İslahiye'de göreve başladı. Ağabeyinin kanını yerde bırakmamak için ant içen K.A.'nın ardından babası ve kız kardeşi de asker olmak istiyor. Baba Musa Ateş, şehit olan oğlunun ardından diğer küçük oğlunun da asker olmasına sevindiğini belirterek, kendisinin ve kızının da asker olmayı çok istediğini söyledi. Bu vatan için şehit olmaya ve tüm çocuklarını şehit vermeye hazır olduğunu belirten acılı baba, "Diğer oğlum da uzman çavuş olmak isteyince hiç tereddüt etmedim. Evde bir kızım kaldı, imkânım olsa onu da asker yapacağım. Devlet bana imkanı verse, kızımı da uzman yaparım" dedi.

Baba da, kız kardeş de asker olmak istiyor

Kendisin asker olması için fırsat verilmesini isteyen baba, Bingöl'deki teröristlerin inlerini başına yıkmayı hedeflediğini söyleyerek, "Ben de asker olurum, seve seve olurum. Bu devlet için canımı vermeye hazırım. Biz doğuştan bu vatan için canımızı vermeye hazırız. Rabbim güç kuvvet verir de biz bunların inlerini başına yıkarız. Devlet bana imkân verse de o Bingöl'ü dağlarını, karış karış gezsem. Saklandıkları delikleri gezsem, dağları, taşları, inlerini başlarını yıksam. Rabbim bana bu fırsatı verse yeter bana" ifadelerini kullandı.

Şehidin kız kardeşi Zeynep de uzman çavuş veya astsubay olmayı düşündüğüne söyleyerek, "Şuan lisede okuyorum. Ama ben de ağabeyim gibi uzman çavuş veya astsubay olmayı düşünüyorum. Onun izinde gitmek istiyorum. O üniformayı giymek çok büyük bir şeref bence. Ailemle ve ağabeyimle gurur duyuyorum. Çok güçlüler. Babam da bu yaşına rağmen şehit olabilmeyi istiyorum" ifadelerine yer verdi.

Kürtlere mesaj

Acılı baba, 1983 yılında asker ocağındaki bir anısını anlatarak Kürtlere birlik ve beraberlik mesajı verdi. Irak'taki Saddam ve Amerikalıların bulunduğu dönemi hatırlatan Musa Ateş, " 1983 yılında askerliğimi yaparken, bizler alay olarak Irak'a gittik. Alay olarak yani tankçısı, topçusu hep birlikte Irak'ta görevlendirildik. Saddam o zaman Kürtler'e zulüm edip, öldürüyordu. Biz o zaman onları topladık, Türkiye'ye getirdik. Bazı köylerde, gördük. Amerikan askerleri toplanmış, 8-9 yaşındaki kız çocuklarına tecavüz ediyorlar. Bunu toplumun içerisinde yaparlarken bir de alkışlıyorlar. insan bu durumu görünce çıldırıyor. Ben kendimden geçtim, ağladım. İnşallah biz o duruma düşmeyiz. İnşallah, binlerce şehit verelim ama bu duruma düşmeyiz. Rabbim bize onları yaşatmasın" dedi.

"Bu yükü taşımak için yürek lazım, sabır lazım"

Devletin terörle mücadelesini de sonuna kadar desteklediğini söyleyen acılı baba Ateş, şehit babası olmanın da herkese nasip olmayacağını vurgulayarak, "Oğlumdan, şehit babası olmaktan gurur duyuyorum. Şehit babası olmak ne demek. Herkese nasip olmaz. Bu yükü taşımak için yürek lazım, sabır lazım" diye konuştu.

Dedesinin vefatından 12 gün sonra şehit düştü

Anne Güler Ateş, oğlunun dedesinin vefatından 12 gün sonra şehit düştüğünü hatırlattı. Acılı anne, oğlunun görevi nedeniyle dedesinin cenazesine katılamadığını belirterek, dedesinin mevlüdünü de kaçırmamak amacıyla fırsatını bulur bulmaz izne geldiğini anlattı. İznin de Kurban Bayramı'nın ilk gün bittiğini söyleyen acılı anne, "Dedesi ile arasında 12 gün var. Görevde olduğu için dedesinin cenazesine gelememişti. Cenazeye gelemedim dedemin mevlüdünde bulunayım dedi. Biz Kurban Bayramı'nda ineği kesmeye gittik. Boynuma sarıldı. "Anne Allah'a emanet ol" dedi. Ben de, "Sen Allah'a emanet ol oğlum" dedim. Kurban günü gitti, gidiş o gidiş oldu. Ondan sonra da görmedik. Telefonla da görüşemedim" şeklinde konuştu.

O anı anlattı

Güler Ateş, oğlunun şehadet haberini komşularının veremediğini söyledi. Anne Ateş, acı haberin verilmesi anını da, "Zeytin sulamaya gidecektim, motora bindim. Komşum geldi. İndirdi. Etrafına falan baktı bir şey diyemedi bana. Israrlı sormam üzerine komşular yine bir şey demedi. Boynuma sarıldı ağladı. Birlikte caminin oraya geldiğimizde küçük kaynımın oğlu 'Emrah abim, şehit olmuş' dedi. Öyle der demez, dizlerim kırıldı kalkamadım. Emrah'ım yaktı, kavurdu bizi. Mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin" diyerek anlattı.

Baba Musa Ateş de o anı, şöyle anlattı:

"Hanım zeytin ağaçlarını sulamaya ben de Gaziantep'e mevlüde gidecektim. Muhtar bekle, köyde keşif var dedi. Oğlumun şehadetinden haberim yok. Biraz bekleyince, benim içime ateş düştü. Bir sıkıntı hissettim, herkes köyde olunca. Aradan bir saat sonra ambulans ve askerleri falan görünce her şey bitti. Hissetmez mi insan. Geldi komutanlarımız, sarıldılar. Teselli etmeye çalıştılar. Rabbim kimseye yaşatmasın. Ama ben yine de gururluyum. Bu vatan için şehit olduğu için. Keşke imkanım olsaydı, ben de şehit olabilseydim. Devlet beni kabul etse seve seve giderim."

"Ağlama" telkini

Oğlunun resmine sarılıp öperek teselli bulmaya çalışan acılı baba, sürekli göz yaşı döken anne Güler ateş'i de ağlamaması konusunda sık sık telkinlerde bulundu. Teröristleri sevindirmemesi için karısından ağlamaması isteyen baba Musa Ateş, "Oğlum sürekli şehit olmak isterdi sürekli şehit olmak için dua ederdi. O muradına erdi, bu büyük mertebeye yükseldi. Ağlama. Ağlama onlar sevinmesin. Sen oğlunla gurur duy" diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_45732)
24 Haziran 2019 Pazartesi 15:43
Hepinizde asker olsaniz yine kürt sorunu cözülmez. Daha fazla ölüm ve gözyaşindan başka bir şey getirmez. Kürtler onurlu bir bariş istiyor. Düzmece haberde olabilir: ' ABD askerleri 8-9 yaslarindaki kiz cocuklarina tecavüz ed...' kendi yaptiginiz tecavüzleri unuttunuz. Bingölde 16 yasindaki kiz cocuguna mesela. .
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_45708)
24 Haziran 2019 Pazartesi 09:54
birakin bu yalanlari, kürtlerle kardes olmak istiyorsaniz, birakin kürtleri, kürt olarak yasasin !
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
06.02.2023
18:45
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi'nde de eğitim öğretime ikinci bir duyuruya kadar ara verildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, KYK yurtlarının depremzedelere açıldığını, ayrıca evinden ötürü endişeli olanlar için de merkezi kafeteryayı, Kıraat Merkezi, Camiler ve Spor Bilimleri Fakültesini halka açtıklarını duyurdu.
06.02.2023
18:22
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Kamu İhale Kurumu (KİK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde 7-17 Şubat tarihlerinde yapılacak ihalelerin, ihale tarihinden itibaren 2 hafta sonra aynı saatte yapılmak üzere ertelendiğini bildirdi.
06.02.2023
17:58
Tüm Türkiye`de okullar bir hafta tatil edildi!
Tüm Türkiye'de okullar bir hafta tatil edildi!
Kahramanmaraş merkezli 77 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Milli Eğitim Bakanı Özer, 'Tüm Türkiye'de okullarımızı 13 Şubat'a kadar 1 hafta tatil ediyoruz' açıklamasını yaptı.
06.02.2023
17:48
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Köy yollarının açılması için çalışmalarını sürdüren Bingöl İl Özel İdaresi, asılsız ihbarlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Üçgül, asılsız ihbarda bulunanlarla ilgili gerekli şikayetlerin devreye alınacağını ve hukuki işlem başlattıracaklarını vurguladı.
06.02.2023
17:29
Bingöl`den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'deki çok sayıda arama kurtarma ekibi deprem bölgelerindeki çalışmalara aktif olarak katıldı.
06.02.2023
16:48
Karla mücadele sürüyor
Karla mücadele sürüyor
Bingöl'de etkili olan ve kent merkezinde 1 metreye ulaşan kar, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Sabaha doğru karla mücadele çalışmalarına başlayan Bingöl Belediyesi, ana arterler öncelikli olarak mahalle aralarında da kürem faaliyetlerini sürdürüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın