Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
01 Aralık 2021 Çarşamba
8 °C Yağmur

Bakan yılmaz: türkiye büyümeye devam ediyor

Bölgedeki siyasi olumsuzlukları değerlendiren Bakan Yılmaz: “Kuzey tarafımızda Ukrayna, güney tarafımızda Irak'ta, Suriye'de hepimizin izlediği gelişmeler var. Bunlar ister istemez bizleri de etkiliyor. Fakat dünyadaki bu küresel krize rağmen, bölgesel istikrarsızlıklara rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor” dedi.

05 EKİM 2014 PAZAR 12:06
0
2151
1
AA aa
Bakan yılmaz: türkiye büyümeye devam ediyor

Kurban Bayramı’nı baba ocağında geçiren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Polisevi’nde düzenlenen resmi bayramlaşma törenine katıldı.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, bölgedeki siyasi gelişmeleri ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutması ve akabinde özür dilemesini değerlendirdi.

“TÜRKİYE KÜRESEL KRİZE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR”
Türkiye’nin son 10 yılda ekonomide çok önemli atılım gerçekleştirdiğini ifade eden Bakan Yılmaz: “Bir tarafta dünyada bir küresel bir kriz var ve bunun etkileri devam ediyor. Özellikle bizim temel ihraç pazarımız olan Avrupa Birliği’ndeki durgunluk şüphesiz ki bizleri de etkiliyor belli oranda. Diğer taraftan da maalesef bölgemizde de siyasi bazı kargaşalar var. Kuzey tarafımızda Ukrayna meselesi var, güney tarafımızda Irak’ta, Suriye’de hepimizin izlediği gelişmeler var. Bunlar ister istemez bizleri de etkiliyor. Fakat bütün bunlara rağmen, bakın dünyadaki bu küresel krize rağmen, onun etkilerine rağmen, bölgesel istikrarsızlıklara rağmen, Türkiye büyümeye devam ediyor” dedi.

EKONOMİDEKİ BÜYÜME
Türkiye ekonomisinin Bu yılın ilk 6 ayında yüzde 3.3 oranında büyüdüğünü belirten Bakan Yılmaz:”Büyük fedakârlıklar yaptığımız halde bütün bu olumsuz dış ortama rağmen büyümeye devam ediyoruz. Nasıl başarıyoruz bunu? Bir taraftan siyasi istikrarla, Türkiye çok şükür siyasi istikrarını devam ettiren ülkeler arasında. Diğer taraftan makro ekonomimizi devam ettiriyoruz. Bütçemize çok dikkat ediyoruz. Mali disiplinimize dikkat ediyoruz. Bu sene iki tane önemli seçim yaşadık. Yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimleri. Buna rağmen bütçemize dikkat ettik ve bütçemiz gayet sağlıklı bir zemin içerisinde devam ediyor. Borçlarımızın milli gelire oranı düşüyor, istihdamımız artmaya devam ediyor. Yine bu yıl yüz binlerce insana istihdam üretti ekonomimiz. Dolayısıyla belli yükler, belli sıkıntılar yaşıyoruz elbette ama bunlara rağmen Türkiye yoluna devam ediyor, büyümeye devam ediyor. 19 çeyrektir büyümemiz devam ediyor İnşallah önümüzdeki dönemde de yine istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Tabi ki uluslar arası konjonktürün daha olumluya gitmesiyle bizde de büyüme hızları daha üst noktalara çıkacaktır” şeklinde konuştu.

ABD BAŞKAN YARDIMCISININ ÖZÜR DİLEMESİ
Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, IŞİD sorunundan Türkiye’yi de sorumlu tutan ve akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak özür dileyen ABD Başkan Yardımcısı Biden’in tutumuna değinen Bakan Yılmaz: “Bu konuda gerek cumhurbaşkanımız gerek başbakanımız gerekli açıklamaları yaptılar. Verilmesi gereken cevapları, verilmesi gereken tepkiyi ortaya koydular. Nitekim en son ABD başkan yardımcısı da özür diledi ve bu yorumlarla ilgili bir düzeltme yaptı. Onu da bütün dünya kamuoyu bizimle birlikte takip etti” diye konuştu.

Bayramlaşma törenine, Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Bingöl Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Selahattin Mersin, AK Parti Bingöl İl Başkanı Yusuf Coşkun, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
selahattin dinler (@Misafir_17886)
10 Ekim 2014 Cuma 09:20
Tükürün o ehli zulmün o hayasız o merhametsiz yüzüne şiddettin her türlüsüne nereden geliyorsa gelsin karşıyız (bir Bingöllü olarak Bingöl üzerinde oynan oyunları kınıyorum) gelecek nesil bize tükürmesin diyorsanız iyi bir dünya bırakmalıyız saygılarımla
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
01.12.2021
12:48
Asgari ücrette tahmini zam miktarı belli oldu
Asgari ücrette tahmini zam miktarı belli oldu
Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını bugün yapacak. Görüşmelerin 2 haftada tamamlanması ve maaşlara en az yüzde 30 zam yapılması bekleniyor. Asgari ücretteki vergi yükünün azaltılması da masadaki seçeneklerden.
01.12.2021
12:47
Merkez Bankası`ndan döviz kuru açıklaması: Müdahale ediliyor
Merkez Bankası'ndan döviz kuru açıklaması: Müdahale ediliyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini duyurdu. Müdahale sonrası dolar yüzde 8'e yakın değer kaybetti.
01.12.2021
12:46
Elektronik para ihraç etmek için yeni şart getirildi
Elektronik para ihraç etmek için yeni şart getirildi
Elektronik para ihraç etmek için en az 5 milyon TL sermaye şartı getirildi.
01.12.2021
12:45
Brent petrolün fiyatında sert düşüş! Benzin ve motorine 2 TL indirim yolda
Brent petrolün fiyatında sert düşüş! Benzin ve motorine 2 TL indirim yolda
Brent tipi ham petrolün fiyatı 24 Ağustos'tan bu yana ilk kez varil başına 69 doların altına düşerken, Türkiye'de de benzin ve motorin fiyatlarının düşmesi bekleniyor.
30.11.2021
16:27
Salgın uyarısı! Hastaneler dolup taşıyor
Salgın uyarısı! Hastaneler dolup taşıyor
Bingöl'de son 1 aydır üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısındaki artış dikkat çekerken, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Azize Sezin Şeyhanoğlu, grip hastalığı konusunda önemli uyarılarda bulundu.
30.11.2021
16:26
`Güçlü büyüme devam ediyor`
'Güçlü büyüme devam ediyor'
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'Pandemi kısıtları sonrası ekonomik toparlanma ve güçlü büyüme devam ediyor.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın