KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Nisan 2024 Cumartesi
10 °C Parçalı bulutlu

Başvurmayan emeklinin parası yanacak

Memur emeklilerinin ikramiye farkları için düzenleme yapılmış, başvuru süreci ve farkların nasıl ödeneceği belirlenmişti. Belirlenen son başvuru tarihine bir hafta kaldı.

Başvurmayan emeklinin parası yanacak
24 OCAK 2018 ÇARŞAMBA 22:25
0
3111
0
AA aa

2014 yılına dek emekli sandığında 30 yıldan fazla hizmeti olanlar ancak 30 yıllık ikramiyelerini alabiliyordu. Anayasa mahkemesi 2014 yılında 5434 sayılı Kanun'un ilgili hükmünü iptal etti. Böylece memurun hizmet süresi kaç yıl ise, tamamı için ikramiye almasının önü açıldı. Bu iptal kararından önce emekli olmuş ve 30 yıldan fazla hizmeti olan memurlar, fazlaya dair ikramiyelerini alabilmek için dava yoluna gitmişlerdi.

6770 sayılı Torba Kanun'un 1. maddesi ile bu konuya bir düzenleme getirildi. Buna göre Kanunun yürürlüğe girmesini takip eden bir yıl içerisinde yani 29 Ocak 2018 tarihine kadar talepte bulunmak şartıyla, geçtiğimiz yıllarda 30 yıldan fazla hizmetle emekli olan memur emeklileri veya bunların hak sahiplerine fazlaya dair ikramiyeleri ödeniyor. Memur emeklileri ikramiye farklarını almaya başladı.

Mart 2017'de başlayan ödemeler için 29 Ocak 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurulması gerekiyor. Bu tarihten sonra ikramiye farkı hak edilmiş olsa bile ödenmeyecek.

Emeklilik tarihi önemli!

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel, kişinin 30 yıldan kaç yıl fazla çalıştıysa ona göre alacağı ikramiye miktarının değişeceğini belirtti. Ödemelerin güncel memur maaş katsayıları yerine kişinin emekli olduğu tarihteki katsayılara göre yapıldığını söyleyen Tezel, “Emeklilik tarihi eski olanlar düşük, yeni olanlar yüksek rakamlardan ikramiye alacaklardır. Eski tarihlerde (örneğin 2000 yılından önce, 90lı, 80 yıllarda ) emekli olanların ikramiye farkları neredeyse kuruşlarla ifade edileceğinden en düşük fark 100 TL olarak belirlendi. Ayrıca kişinin emekli olduğu tarihteki derece ve kademesi de bu fark miktarını değiştirir” açıklamasında bulundu.

Hak sahipleri de alabilir

Yapılan başvurular sonrasında ikramiye farkları hesaplanıyor ve bu kişilere veya hak sahiplerine ikramiye farkları ödeniyor. Dolayısıyla yalnızca memur emeklileri değil, eğer memur emeklisi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabiliyor.

“Mutlaka takibini yapmalı”

Vatandaşın başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Başkanlığı Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı'na ad, soyad, TC kimlik numarası, emekli sicil numarası içeren bir talep dilekçesi göndermesi gerekiyor. Üç ay içinde ikramiye farkı maaşının aldığı banka hesabına yattığını belirten Tezel “Yatmaz ise mutlaka takibini yapmalı” diye konuştu.

Kalan ödeme Mart'ta alınacak

Başvuru yapan kişilerin ikramiye farkları eğer 7 bin 500 liranın üzerinde ise, 7 bin 500 lirası başvurudan itibaren 3 ay içerisinde ödeniyor. İkramiye tutarı 7 bin 500 lirayı geçenler ise kalan kısmını 2018'in Mart ayında alacak.

450 bin emekliyi ilgilendiriyor

Toplamda 450 bine yakın emekliyi ilgilendiren imkândan bugüne kadar 233 bin kişi yararlandı ve bu kişilere SGK tarafından toplam 1 milyar 88 milyon lira ödeme yapıldı.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
19.04.2024
18:52
BAL`da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
BAL'da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
Grup lideri Yozgat Belediyesi Bozokspor ile arasındaki puan farkını kapatmak ve şampiyonluk kupasını kaldırmak için tüm çabasını gösteren 12Bingölspor, Pazar günü Hacılar Erciyesspor'a konuk oluyor. 12Bingölspor'a taraftar yasağı getirildi, aynı yasağın getirildiği Yozgat Bozokspor'un yasağı ise milletvekillerinin baskısı sonucu kaldırıldı!
19.04.2024
18:51
Bingöl`de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de engelli ve eski hükümlüler için hibe desteği başvuruları başladı. Son başvuru 07.06.2024 olarak açıklandı. Yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı;
19.04.2024
18:51
Bingöl için bir uyarı da Arslan`dan…
Bingöl için bir uyarı da Arslan'dan…
'Tokat'ın üzerinde bulunduğu fay hattında beklenen büyük şiddetli deprem hala olmadı' diyen Prof. Dr. Abdussamet Arslan: 'Önümüzdeki 10 yılda Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde 7.0 ila 7.5 civarında deprem beklemek yanlış olmaz. Bingöl'de henüz beklediğimiz deprem olmadı. Bu depremi de hakikaten bekliyoruz' dedi.
19.04.2024
18:50
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Bingöl'ün Genç İlçesi'nde hayvancılıkla uğraşan Muhsin ve Mehmet Davran kuzenlerin 2018 yılında yaptıkları ve yapı kayıt belgesi aldıkları ahırları mühürlendi. Gerekçe, kim olduğu bilinmeyen birinin şikâyeti! Gebe olan ve doğum sonrası telef olan hayanlar da cabası..!
19.04.2024
18:45
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl Üniversitesi, uluslararası iş birliklerini genişletme çalışmaları kapsamında Avrupa'nın en büyük ve İtalya'nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Roma La Sapienza Üniversitesi ile bazı alanlarda iş birliği anlaşması yaptı.
19.04.2024
15:59
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Bayraktar, doğal gaz desteğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya, 'Sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceğiz.' yanıtını verdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın