KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Eylül 2023 Cumartesi
17 °C Açık

Bingöl balına Paris'ten 4 ödül

Her yıl çıtasını yükselten Bingöl balı, bu kez Paris'ten 4 ödülle döndü. Paris Bal Ödülleri 2023'te (Paris International Honey Awards-PIHA) Bingöl balına 3'ü altın, biri platinum olmak üzere 4 ödül verildi.

Bingöl balına Paris`ten 4 ödül
08 HAZİRAN 2023 PERŞEMBE 12:41
3
1400
2
AA aa

Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmada pek çok ülkeden yüzlerce firmanın kendi üretimleri olan ballarla katıldığı Paris Bal Ödülleri 2023'e (Paris International Honey Awards-PIHA) Türk arıcıları aldıkları ödüller ile damgasını vurdu. Yarışmada ürünler ilk olarak laboratuvar testlerine tabi tutuldu. Bu testlerden başarı ile geçen ürünler, daha sonra aralarında tarımsal gıda tedarik zincirlerine adanmış ve sektörün önde gelenlerinden olan İtalya Tarımsal Araştırma ve Ekonomi Konseyi (CREA) üyelerinin de yer aldığı jüri tarafından kalite, koku, doku ve lezzet kriterlerine göre değerlendirildi. Yarışmaya katılan Bingöllü bal üreticilerinden 3'ü altın, biri ise platinum ödül almaya hak kazandı.

Platinum ödülü alan Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Aba, “İlki 2017 yılında gerçekleşen dünya 2'inciliği ödülünü aldık. Geçen yıl iki altın madalya aldık, bu yıl ise Fransa'nın başkenti Paris'te 4 ödül kazandık. Bu da göğsümüzü kabarttı. İlimize ve ülkemize hayırlı olsun diliyorum. 3 altın madalya, 1 tane de platinum en üst ödül kazandık. İnşallah devamı da gelecek. Yakın zamanda İngiltere'ye bir numune daha gönderdik ve oradan da bir birincilik bekliyoruz. Bingöl balının her yarışmada ödül alması endemik bitkiler ve bakir olan yaylalarımız, sanayi bölgelerinden uzak olan yaylalarımızdan kaynaklanıyor” dedi.

Paris'teki yarışmada altın madalya kazanan bal üreticisi Bedri Sağdıç ise, “2017 ve 2022 yıllarında Bingöl balımız dünya ikincisi seçildi. Bu yıl 2023'te Paris'e gönderdiğimiz bal yarışmalarında ballarımız altın ödül aldı. Mutluyuz, gururluyuz, inşallah bunun devamını da sağlayacağız. Bingöl balımızın güzel olmasının sebebi bitki örtüsüdür. Tamamen yerleşim yerlerinden uzak ve yüksek rakımlarda bin bir bitki çeşidi ile elde ettiğimiz ballarımız özellikle uluslararası yarışmalarda altın ödüle layık görülüyor" diye konuştu.

Yarışmada bir diğer altın ödülünü alan üretici Fikri Üzer, "Bingöl balının kaliteli olması tesadüf değildir. Bu yıl da Fransa'da aldığımız altın ödüller bunun kanıtıdır. Aldığımız ödüllerin Bingöl'e hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu. İHA

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_102379)
09 Haziran 2023 Cuma 00:41
Maşallah, Barekallah..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_102375)
08 Haziran 2023 Perşembe 13:50
Helal olsun emeğinize. Allah bereketli etsin.
29.09.2023
17:41
Meteoroloji`den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Meteoroloji'den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Yurdu etkisi altına almaya başlayan yağışlı hava, hafta sonu itibariyle Bingöl'de de etkili olacak, Cuma'ya kadar da sürecek. Valilik, vatandaşlara tedbirli olmaları çağrısında bulundu.
29.09.2023
14:39
Bingöl`de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Bingöl'de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Kente kazandırılan ve İl Özel İdaresi ve Bingöl Belediyesinin de destekleriyle tamamlanan gezici KETEM aracı hizmete sunuldu. Aracın, öncelikle kırsal alanlarda hizmet vereceği belirtildi.
29.09.2023
14:17
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Doğu Anadolu fay hattı boyunca Elâzığ Pütürge ve Bingöl Karlıova taraflarında çok ciddi bir gerilim yoğunlaşması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Toker: 'İç Anadolu'da ve aynı zamanda Kuzeydoğu Anadolu fayının Erzincan tarafı ve Doğu Anadolu fayının Elâzığ ve Kahramanmaraş taraflarında 4 buçuk ve 5'in üzerinde yüksek değerli artış şokları görmeye devam edeceğiz.'
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın