KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
01 Haziran 2023 Perşembe
18 °C Güneşli

Bingöl depreme hazır mı?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından uzmanların uyardığı Bingöl, depreme ne kadar hazır? Yapı stokları depreme dayanıklı mı? Hangi alanlarda dönüşüme ihtiyaç var? Tüm detaylar haberimizde…

Bingöl depreme hazır mı?
10 ŞUBAT 2023 CUMA 19:00
11
4485
25
AA aa

-BİNGÖL ONLİNE ÖZEL İÇERİK -

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ev Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deremler, 10 ilde büyük hasara neden oldu. Binlerce insanın yaşamını yitirdiği, on binlercesinin yaralandığı, binlercesinin ise enkaz altından çıkarılmayı beklediği depremin ardından yürütülen arama kurtarma çalışılmaları aralıksız sürüyor.

BİNGÖL'DE HALK, KORKU HALİNDE

Her iki depremi de derinden hisseden ve büyük bir panik yaşayan Bingöl, Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür'ün Bingöl-Erzin arasına dikkat çekip “Kuzey Anadolu Fayı üzerinde Erzincan, Bingöl, Karlıova arasında büyük bir deprem bekliyoruz” açıklamasıyla adeta diken üstünde.

YAPI STOKLARI NE DURUMDA?

Yaşanan depremlerin ardından kamuoyunun en fazla merak ettiği konu ise Bingöl'ün olası bir depreme ne kadar hazır olup olmadığı...!

Bingöl'ün yapı stokları hakkında ilgili makamlardan bilgi alan Bingöl Online'ye aktarılan bilgilerde 2003 depreminden sonra yapılan binalar depreme dayanıklı inşa edilse de incelenmesinin iyi olacağı, 2011 itibariyle yeni deprem yönetmeliği kapsamında tüm binaların ise Yapı Denetim kapsamında depreme dayanıklı inşa edildiği belirtildi.

Yapı Denetim mekanizmasının uygulamaya konulduğu 2011'de Bingöl merkezdeki yapı stokunun (daire sayısının) 25 Bin 263 olduğu belirtilirken, 2023 itibariyle bu sayının 47 Bin 147 olduğu kaydedildi.

Bingöl merkezdeki yapı stokunun 2023 depremi itibariyle yüzde 70 oranında gerek Kentsel Dönüşüm gerekse yerinde dönüşüm kapsamında yenilendiği aktarılırken, kalan yüzde 30'luk kısmın yenilenmesinin de beklendiği ifade edildi.

Bingöl merkezde Yeşilyurt ve Bahçelievler Mahallelerinin bir kısmı, Yeni ve Mirzan mahallelerinin ise büyük bir kısmının henüz dönüşmediği, bu alanlarla ilgili dönüşümün devam edeceği dile getirildi.

İlçe merkezlerinde de önemli oranda dönüşüm sağlandığı ancak kırsalda halen taş yığma evlerin bulunduğu ve hasarların genellikle bu alanlarda ağırlık kazandığı ifade edildi.

MERKEZDEKİ RİSKLİ YAPILAR TESPİT EDİLECEK

Bingöl'ün depremsellik riskiyle ilgili görüşleri alınan Bingöl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür ise merkezdeki riskli yapılarla ilgili bir hazırlığın olduğunu ancak yaşanan deprem nedeniyle bunun şimdilik başlatılamadığını söyledi.

Gülgür; “1999 depreminden sonra güncellenen Deprem Yönetmeliği'nden önceki yapılar riskli durumundadır, yeni yönetmeliğe uygun değildir. Bunların bir şekilde analiz edilmesi lazım. Bu kapsamda Bingöl Belediyesi, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesi ve İnşaat Mühendisleri Odası arasında il merkezindeki ‘Riskli Yapı Envanteri' belirlemek amacıyla protokol imzalanacaktı bu hafta. Bu protokol kapsamında merkezdeki riskli yapılar incelenecek, ona göre raporlar oluşturulacak, dönüşümle ilgili tavsiyeler hak sahipleriyle paylaşılacaktı. Ancak tam da bu hafta Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem nedeniyle protokolü imzalayamadık. Önümüzdeki günlerde bunu imzalayıp çalışmalarımızı süratle başlatacağız” dedi.

HAK SAHİPLERİ İSTERSE YAPILARI İNCELENİR

Bu protokolün haricinde binasının riskli olduğunu düşünen ve risk tespitinin yapılmasını talep eden olursa, ekipler tarafından gerekli incelemelerin yapılacağını da dile getiren Gülgür; “Vatandaşın müracaatı ile ekiplerimiz gerekli incelemeleri yapar. Sonra bunlar ilgili hak sahibi tarafından özel laboratuvarlarda inceletilir ve raporu alınarak tarafımıza iletilir. Bizler sadece hasar tespitini yaparız, geri kalanı hak sahiplerinin sorumluluğunda. Şayet ağır hasar durumu ortaya çıkar ve yapının riskli olduğu belirlenirse, hak sahibi o yapıyı 60 gün içerisinde yıkmak zorundadır” diye konuştu.

ÇARŞI MERKEZİ MUTLAKA DÖNÜŞMELİ

‘Bingöl çarşı merkezinde, özellikle Kültür Caddesi, Genç Caddesi'nin bir ölümü, Eski Hal mevkii, en önemlisi de Maden Sokak ve çevresinin acilen dönüşmesi lazım' diyen Gülgür; “Bahsettiğim alanlardaki birçok bina zaten kullanılmıyor. Buruları devletin zorla dönüştürme durumu yok. Burada görev, hak sahiplerine düşüyor. Herkes istiyor ki, devlet gelip yapısını yıksın, yerine yenisini yapıp anahtarını versin. Böyle bir yasa, düzenleme yok, olamaz da! Bakanlığımızda iki çeşit yardım var. Birincisi; 18 ay kira desteği. İkincisi de Bankalardan kullanılacak kredilerin faizinin 4 puanını Bakanlığımız karşılar. Çarşı merkezinin toplu bir dönüşüme tabi tutulması daha iyi olacaktır. Bunun için hak sahiplerinin toplu mutabakatı gerekecek, bir de Belediyenin yapması gereken görevler var. Komple bir dönüşüm hem daha planlı hem de daha sağlam yapıları inşa etme fırsatı sunacaktır. Burada iş, vatandaşa, yani hak sahiplerine düşüyor.”

“BİNGÖL'DE 26 BİN AFET KONUTU YAPILMIŞ”

Bingöl'de 1960'lardan buyana 26 Bin adet afet konutu üretildiğini ve bunun çok önemli bir rakam olduğunu vurgulayan Gülgür; “Afet Bölgesi içerisinde olunduğu her dönemde devletimiz Bingöl'de konut üretmiş ve vatandaşlarımızı sağlıklı yapılara yerleştirmiş. Ancak normal zamanlarda insanlarımız özellikle köylerinde kendi olanaklarıyla birtakım yapılar inşa etmişler. Bunlar gerek konut gerekse hayvanlar için barınak… İşte sorun da daha çok buralarda oluşuyor. Deprem bölgesinde olduğumuzu unutmadan yapılarımızı buna göre inşa etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98169)
13 Şubat 2023 Pazartesi 05:54
Hırsız müteahhitler hem paramızı hem de hayatımızı çalıyorsunuz. Hırsız siyasiler hem hem irademizi hem de oylarımızı çalıyorsunuz. Hırsız bürokratlar hem kamu imkanlarını hem de özel imkanları çalıyorsunuz. Hepinize zehir zıkkım olsun.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98166)
13 Şubat 2023 Pazartesi 02:18
1974 müteahhitlik mesleğine başlamış yollarca devlet işlerini yapmış kul hakkı yemeyen kabir payı bırakan dürüst namuslu şerefli onurlu çalışmış işçi hakkını gaspetmeyen insan hayatını önemseyip işini sağlam yapan eski emekli bir müteaahit oğlu olarak şunu söyliyim özellikle son zamanlarda kat karşılığı inşaat yapan bazı kişiler maalesef kısa yoldan zengin olmak için inşaat ile uzaktan yakından bilgisi eğitimi olmayanlar tarafından bir sürü yeni yapılar inşa edildi emin olun en ufak bir sarsıntıda bir çoğu yıkılır çünkü malzemeden im
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98165)
13 Şubat 2023 Pazartesi 02:07
1974 yolundan beri meslek hayatı boyunca devlet ihalelerine girip kamu kurumlarını inşa etmiş eski emekli dürüst çalışan çok şükür bu güne kadar yaptıkları bütün yapıları ayakta olan bir müteahhit oğlu olarak sesleniyorum eskiden bu mesleğin bir şerefi onuru haysiyeti değeri vardı şimdi maalesef parası olup önüne gelen inşaat ile uzaktan yakından alakası olmayan insan hayatını hiçe sayan malzemeden çalıp kısa yoldan zengin olmaya çalışan kişiler yüzünden bu meslek ayaklar altına düştü nerde o eski dürüst müteahhitler kimi öldü göçüp git
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98164)
13 Şubat 2023 Pazartesi 01:58
Devletimizi temsil eden mevcut iktidarın bir an önce meclis komisyonuna inşaat şirketi kurup müteahhitlik yapacak kişilerin yalnızca inşaat mühendisleri olabilir maddesi tasarısını oylatıp kanunlaştırması gerekir çünkü parası olan inşaat alanda hiç bir üniversite eğitimi almayan insanlar şirket kurup müteahhit oluyor kısa yoldan zengin olmak için malzemeden çalıp insan hayatını hiçe sayıp çürük yapılar inşa ediyor en ufak depremdede patır patır yıkılıyor afatlar inali aftor bölgesinde yapılan bütün yapılar bataklık üzerine dolgu yapılıp inş
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98131)
12 Şubat 2023 Pazar 07:07
UMARIM BINGÖL DE YAPI DENETİM SORUMLULUĞU OLANLAR ÇÜRÜK YAPIYA ORTAK OLMAMIŞLARDIR !!!!
Beğendim (6) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98122)
12 Şubat 2023 Pazar 01:49
Talebe ne gerek var? Halkın Vergileriyle maaşları ödenen bunca mühendisi uzmanı çalıştıran Çevre il mdlüğü bunu kendiliğinden karşılaması gerekmez mi? Bir binanın kontrolü 25 bin liraymış...
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98120)
12 Şubat 2023 Pazar 01:29
Tedbir almak nedir? İlk şartı şudur: Tüketici değil üretici olmak insanı Allah'a yaklaştırır; Peygamberimiz, üç hurmayla oruç tutardı. Barınma ihtiyacını aşan, ' 200 m2 lik evde, rezidanslarda oturacağım ' diye, 'daha! daha!' diyen bir toplum depreme karşı tedbir alamaz, lüks ve şatafatın peşinde ömür tüketen toplumların depreme karşı alabileceği bir tedbir bulunmamaktadır
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98110)
11 Şubat 2023 Cumartesi 23:08
Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlunu tebrik ediyorum örnek Belediye Başkanı çünkü hiçbir kaçak yapıya izin vermemiş ve hiçbir bina yıkılmadı Hatay/Erzin de. Belediye Başkanları duysun artık bu örnekleri
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98109)
11 Şubat 2023 Cumartesi 22:15
Yıllardır bu ilde tek amacı çevre yolu etrafında aldıkları arazileri paraya çevirmek isteyen feyzi berdibek, yaşar demir mi milleti düşünecek. Sabah akşam tek dertleri ovayı imara açıp 5 katlı bina dikmek olan insanlardan mı medet umuyoruz. Yazık halimize. Bu arada ılıcalar yolunu da unutmayalım.
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98094)
11 Şubat 2023 Cumartesi 19:25
Artık bu kader hikayelerini bırakıp olaylardan ders alınması lazım biliminin ışığında ilerlemek ve tedbir almak lazım. Kader deyip çimentodan demirden çalanlar insanlara felaketleri yaşatıyorlar uyanmak lazım artık. Bingöl için uzmanlar uyarıyor önlem alınması gerekiyor diye belediyeler müracaat almadan tüm binaları denetlemeli risk kayıtları alınmalıdır. Acil bir durumdur yarın çok geç olabilir.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
01.06.2023
11:03
Teröre yardım ve yataklık operasyonu! 20 gözaltı
Teröre yardım ve yataklık operasyonu! 20 gözaltı
Bölücü terör örgütleri mensupları ve ailelerine finansal destek sağlayan şüphelilere yönelik aralarında Bingöl'ün de olduğu 12 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 20 şüpheli gözaltına alındı.
01.06.2023
10:35
Erdoğan`dan bakanlara;
Erdoğan'dan bakanlara; 'Hiçbiriniz yeni Kabine'de olmayacaksınız'
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında son toplantısını yaptı. Kabine'de konuşulanlarla ilgili bomba kulisi Abdulkadir Selvi 'Bakanlar kabineden morali bozuk ayrılmış.' sözleriyle paylaştı. Mevcut bakanların hiçbiri yeni Kabine'de yer almayacak.
01.06.2023
10:15
Demirtaş`ın adaylık teklifini HDP reddetmiş
Demirtaş'ın adaylık teklifini HDP reddetmiş
Aktif politikayı bıraktığını açıklayan HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son seçimde HDP'den cumhurbaşkanı almayı istediğini ancak hiçbir gerekçe sunulmadan reddedildiğini açıkladı.
31.05.2023
17:38
Bingöl Balını ve Kavurmasını Tanıttı
Bingöl Balını ve Kavurmasını Tanıttı
TBMM'de milletvekili kayıtları devam ediyor. Milletvekilleri kayıt sırasında ikram yarışına girdi. Bingöl Milletvekili Berdibek, Bingöl'ün bal ve kavurmasıyla meşhur bir il olması için her yıl yaptığı dağıtımı bundan sonra da yapacağını söyledi.
31.05.2023
17:36
Köylerde altyapı çalışmaları başladı
Köylerde altyapı çalışmaları başladı
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Enes Üçgül, alt yapı ve tesislerin yapımına başlandığını ve en kısa sürede bitirilerek faaliyete sokulacağını belirtti.
31.05.2023
17:34
Genç MTA`da yılsonu sergisi
Genç MTA'da yılsonu sergisi
Bingöl'ün Genç ilçesinde bulunan Şehit Murat Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılan ve tasarlanan ürünler yıl sonu sergisinde beğeniye sunuldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın