KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
05 Şubat 2023 Pazar
-2 °C Hafif kar ve sis

Bingöl; lezzetleri, kültürü ve tarihi ile İstanbul'da tanıtılıyor

Bingöl'ün tarihi, turistik ve kültürel zenginlikleri ile yöresel lezzetlerinin tanıtılması amacıyla İstanbul Maltepe'de düzenlenen Bingöl Tanıtım Günleri, düzenlenen görkemli bir törenle başladı.

Bingöl; lezzetleri, kültürü ve tarihi ile İstanbul`da tanıtılıyor
09 ARALIK 2022 CUMA 11:45
8
1909
3
AA aa

Maltepe Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirilen program protokol konuşmalarıyla başlarken, etkinlik alanında bir araya gelen Bingöllüler davul zurna eşliğinde halay çekerek gönüllerince eğlendi. Tanıtım günleri pazar gününe kadar devam edecek.

Bingöl'den baldan kaymağa, pestilden kavurmaya, pekmezden cevize kadar birçok ürünün sergilendiği etkinliğin açılışında konuşan Bingöl Vali Vekili Muhammed Deniz Kılınç, İstanbul'da Bingöl sofrası açarak, tüm ziyaretçilere bir ziyafet yaşatmak ve bunu kalıcı ilişkilere dönüştürmek için tanıtım günlerinin önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Bir yakının rahatsızlığı nedeniyle etkinliğe katılamayan Bingöl Valisi Kadir Ekinci'nin selamlarını getirdiğini anlatan Kılınç, "Bizim tek bir hedefimiz var. O da Bingölümüzü daha gelişmiş daha huzurlu yarınlara daha güvenli bakan bir il yapabilmek. Bu hedefe birlikte ulaşmayı amaçlayan bir etkinlik olarak Bingöl Tanıtım Günleri'nin hayırlı olmasnı diliyor. Memlemek sevdası yüklü bu güzel organizsyon için emeği geçen herkese şükranlarımı azrediyorum." ifadelerini kullandı.

ARIKAN: “EN ÜYÜK DEĞERİMİZ İNSANIMIZDIR”
Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan da Bingöl'ün kültürünü, folklörünü, yöresel lezetlerini ve doğal güzelliklerini tanıtmak için İstanbul'da olduklarını söyledi.
"Bizim en büyük değerimiz insanımızdır." diyen Arıkan, insanların her zaman en güzeli hakkettiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:
"Her zaman gönüllerde en güzel yerini almıştır. İlimize özgün ürünlerin ve şehrimizin tanıtımı açısından çok önemli olan bu organizasyonda siz değerli hemşehrilerimizle bu coşkuya ortak olmak, sizlerle birlikte olmak için buradayız. Bu buluşmayı bir coşkuya dönüştüren çok değerli İstanbul derneklerimizin birbirilerinden değerli başkanları, yöneticileri, üyeleri ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ortaya koymuş oldukları bu dayanışma ve yardımlaşma ruhunu ortaya koyarak öz verili çalışmalarından dolayı hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Siz değerli hemşehrilerimiz, hem İstanbul hem Bingöl için vazgeçilmez bir parçası ve zenginliğisiniz. İstanbulumuza ve Bingöllümüze gönül vermiş siz değerli hemşehrilerimizin hoş görüsüne ve dayanışmasına ihtiyacımız var. Burdaki bu birlik ve beraberliği görünce çok mutlu oldum. Bizim en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir. Cenab-ı Allah birlik beraberliğimiz daim eylesin."

Daha sonra sırasıyla Bingöl Sosyal Yardımlaşma Dernekleri Federasyonu (BİN-DER-FED) Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Atilla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun danışmanı Bingöllü Hasan Uzunyayla, Bingöl Genç İlçesi ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Bin-Genç-Der) Başkanı Halit Sanır, Bingöl Kiğı Sanayici ve İş Adamları Derneği (KİSİAD) Başkanı Mehmet Ali Dağıstan ve Diyarbakır Eski Milletvekili Cuma İçten birer konuşma yaptı.

Organizasyonun sorumlularından Bingöl İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BİNYAD)Başkanı Çetin Artan ise yaptığı konuşmada, etkinliğe katılan herkesin eğlenmesini isteyerek, "Lütfen gülün, eğlenin." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Bingöl Halkoyunları Araştırma Gençlik Spor Kulübü (BİNHAD) Folklor Ekibi, Bingöl yöresi oyunlarından bir seçki sundu. Etkinliğe katılan vatandaşlar da halaya eşlik etti.

Sanatçılar Zaza Mahmut, Murat Türkmen, Gönül-Sezai Eflioğlu ve Cengiz Bulut da birer konser verdi.

Perşembe günü ve pazar günü akşam sona erecek etkinlikte, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, Bingöl Üniversitesi, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile Arıcılar Birliği, Bingöl SYDV Aile Destek Merkezi-2 ve bazı sivil toplum örgütleri tanıtım standı açarken, bir diğer alanda ise Bingöl'ün yöresel ürünleri esnaflar tarafından satışa sunuldu.
Çok sayıda Bingöllünün katıldığı erkinliğe İstanbullular da yoğun ilgi gösterdi.

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bingöl Üniversitesi, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Bingöl Sosyal Yardımlaşma Dernekleri Federasyonu işbirliği ile yapılan Tanıtım günlerini programı şöyle:

9 ARALIK 2022 - CUMA
13.00 - Kiğı İlçesi Tanıtımı14.00 - Adaklı İlçesi Tanıtımı14.30 - Konser: Yılmaz Bingöl 15.30 - Konser: Yakup Koçak16.30 - Konser: Diyar Aybek 17.30 - Konser: Şewe Mişori/Bingöl Sanatçılar Grubu 18.30 - Konser: Muart Güntay19.30 - Bingöl Binhad GSK Folklor Ekibi


10 ARALIK 2022 - CUMARTESİ
12.30 - Karlıova İlçesi Tanıtımı13.00 - Grup 5K13.30 - Genç İlçesi Tanıtımı 14.30 - Konser: Murat Atan 15.00 - Solhan İlçesi Tanıtımı
15.30 - Konser: Hivda Gökel 16.30 - Bingöl Şiirleri: Şairler Mehmet Emin Barslan ve Filat Yazıcı 17.00 - Konser: Servet Kocakaya 19.00 - Konser: Avni Polat

11 ARALIK 2022 - PAZAR
12.00 - Yayladere İlçesi Tanıtımı 13.00 - Konser: Udi Servet Yazıcı 15.00 - Konser: KAYDER Kadın Sanatçılar Grubu 15.30 - Bingöl İl Tanıtımı
16.00 - Konser: Aysun Morsümbül 17.00 - Konser: Şiwan Serhad 18.00 - Ebuşun Halay Grubu 19.00 - Konser: Şewe Mişori/Bingöl Sanatçılar Grubu 20.00 - Konser: Cengiz Özsu 21.00 - Protokol Kapanışı

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96834)
12 Aralık 2022 Pazartesi 09:33
Bingölden çok bingölüler tanıtılmış maşallah.:)
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96818)
10 Aralık 2022 Cumartesi 10:27
Bu Tip Şovmen işlerin , Ne İlimize Nede İnsanımıza Hiç Bir Faydası Olmaz. Dostlar Alışverişte Görsün Hesabı.
Beğendim (9) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_96807)
09 Aralık 2022 Cuma 13:24
Nerde Fuzuli işler Varsa..
Beğendim (5) Beğenmedim (1)Cevapla
04.02.2023
21:42
Şehrin gözdesi ama yolu kapalı!
Şehrin gözdesi ama yolu kapalı!
Şehrin tek kış turizm merkezi olan ve bölgeden çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Hesarek Kayak Merkezi'nde ulaşım sorununun hemen her yıl yaşanması ziyaretçilerin tepkisine neden olurken, şehrin yöneticilerinin duruma duyarız kalması da sert bir dille eleştiriliyor.
04.02.2023
20:52
Seçim öncesi fitne uyarısı...!
Seçim öncesi fitne uyarısı...!
Yaklaşan seçim öncesi aile bireylerini fitnelere karşı dikkatli olmaları hususunda uyaran Solaxan Aşireti Aile Büyükleri, siyasi tercihlerden dolayı kırgınlık ve küskünlük olmamasını da istedi.
03.02.2023
18:10
`Prestij Meselesi` vizyona girdi
'Prestij Meselesi' vizyona girdi
Mahsun Kırmızıgül'ün senaryosunu yazdığı ve yönettiği 'Prestij Meselesi' bugün vizyona girdi. Filmde, Bingöllü hemşehrilerimiz Yusuf Buyankara ve Cahit Balat da yer alıyor.
03.02.2023
16:49
131 köy yolunun açılması için çalışmalar sürüyor
131 köy yolunun açılması için çalışmalar sürüyor
Bingöl'de dün etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle kapanan 131 köy yolunda İl Özel İdaresi ekiplerinin çalışmaları sürüyor.
03.02.2023
16:47
60 yaşındaki hasta, 3 saatlik çalışmayla hastaneye ulaştırıldı
60 yaşındaki hasta, 3 saatlik çalışmayla hastaneye ulaştırıldı
Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Keklikdere Köyü'nde rahatsızlanan 60 yaşındaki hasta, Genç Kaymakamlığı İlçe Özel İdaresi ekiplerinin 3 saatlik yol açma çalışması sonucu hastaneye götürüldü.
03.02.2023
16:46
EYT teklifi komisyondan geçti
EYT teklifi komisyondan geçti
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz; 'EYT kapsamında emekli olanlardan çalışmaya devam edenlere 5 puan prim desteği, taşerondan kadroya geçenlerde zorunlu emekli olma şartının kaldırılmasını içeriyor.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın