KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
09 Haziran 2023 Cuma
21 °C Çoğunlukla açık

Bingöl'de hasar tespitleri başladı

Bireysel başvuruları değerlendiren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, kamu binalarıyla ilgili de incelemelerini sürdürüyor. Ağır hasarlılar destek alabilecek mi? Kimler, nasıl müracaat edecek? Detayları haberimizde…

Bingöl`de hasar tespitleri başladı
10 ŞUBAT 2023 CUMA 17:19
12
8902
16
AA aa

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma, binlerce can kaybına, on binlerce yaralanmaya sebebiyet verdi. Arama kurtarma çalışmaları aralıksız sürerken, depremlerden etkilen Bingöl'de kamu kurumları çalışmalarını hızlandırdı.

Hangi bölgede ne hasar var?

Deprem sonrası yapılarının hasar durumu için dilekçe verenlerin olduğunu ve ekiplerin süratle saha incelemelerine başladığını belirten Bingöl Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür; “59 müracaatın 21'i merkez, 35'i Genç İlçesi, 1'i Solhan İlçesi, 1'i Ilıcalar Beldesi, 1'i Adaklı İlçesi. Ekiplerimiz gerekli incelemeleri yaptı, yapmaya da devam ediyor. Simani Mahallesi'nde ağır hasarlı bir ahır var, Elmalı Köyü'nde 1 ağır hasarlı konut var, Ilıcalar Beldesi'nde 1 tane az hasarlı işyeri var, Merkez Güveçli Köyü'nde 1 konut ağır hasarlı. Adaklı İlçesi'nde 2 bina az hasarlı, TOKİ konutları hasarsız, çok eskiden yapılan afet konutları var orada, onlar az hasarlı, öğrenci yurdu ve lise binası ile belediye binaları da az hasarlı. Az hasarlılardan kasıt, daha çok sıva çatlakları vs. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 112 Düzağaç İstasyonu, Emniyet Müdürlüğü ve Genç İlçe Jandarma Lojmanlarıyla ilgili de hasar tespit talebi var. Buralarda da incelemeler sürüyor” dedi.

Servi Harmancık ve Sarıbudak köylerinde bazı evlerin yıkıldığı bilgisinin de bulunduğunu kaydeden Gülgür, ekiplerin gerekli incelemeleri yaptığını, dilekçeyle talep edilmesi durumunda ilgili yapıların inceleneceğini söyledi.

AĞIR HASARLILARA DEVLET YARDIM EDER Mİ?

Sosyal medyada bazı vatandaşların video ya da fotoğraf paylaşmak suretiyle evlerinin ağır hasar gördüğü yönündeki paylaşımlara da dikkat çeken Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür; “Hasar tespit talebi varsa ekiplerimiz gerekli incelemeyi yapıyorlar. Şayet ağır hasar raporu verilirse, acilen yıkımının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Yalnız burada vatandaşlarımızın bir yanılgısı var. Bingöl, bu depremde ‘Genel Hayatı etkililik Oluru' kapsamına alınmadı. Bu olurun alınabilmesi için bir yerleşim birimindeki yapıların en az yüzde 10'unun yıkılması ya da ağır hasar görmesi lazım. Diğer bir tanımla, afet bölgesi kapsamına girmedi. Haliyle ağır hasar raporu verilse bile devletin bu vatandaşlarımıza ev yapma durumu yok. Bu rapor verildiği taktirde o yapının acilen yıkılması gerekecek. Halkımızın bu beklenti içerisinde olması yanlış.

TAŞ YIĞMA EVLERDEKİ VATANDAŞLAR TEDBİR AMALI

Bingöl'de kerpiç evin pek bulunmadığını, daha çok taş yığma evlerin ve ahırların yapıldığını dile getiren Gülgür, taş yığma evlerdeki vatandaşların tedbir alması gerektiğini de vurguladı.

Yıkılan ya da hasar görev yapıların daha çok çamur sıvalı, yığma taş yapılardan oluştuğuna dikkat çeken Gülgür; “Bu tarz yapılarda ikamet eden vatandaşlarımız daha sağlam yapılara taşınmalı. Devletin şu aşamada herkese ev yapma durumu yok. Bu yüzden herkes tedbirini almalı” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_101677)
21 Nisan 2023 Cuma 19:52
bingöl ve ilçelerine şimdi hasar tespit ekipleri kurulmalı ve hasarlı evler ,ahırlar en kısa zamanda bakılmalı ve tespit edilmeli
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98170)
13 Şubat 2023 Pazartesi 09:49
Bu durumda ne düşünebilirki insan.. Fotoğraftaki tekniker güya tekniker ama imamlıktan gelme tekniker.. İmanlı mı imansızmı allah bilir.. 3600 almışsa imanlıdır..
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98168)
13 Şubat 2023 Pazartesi 03:57
İçmeler tokide oturuyorum ve asla gelip kontrol edilmedi..
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98147)
12 Şubat 2023 Pazar 12:14
Ne ara denetim ler yapıldı acaba iki gün içinde nasıl hepsi denetledi acaba eski yeni dair bütün binalar deneylen Di mi acaba 25 30 yıllık bir iki binaya bakıp denetim yaptık diyor sunuz denetim böyle deyil deyil
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98117)
11 Şubat 2023 Cumartesi 23:31
Mirzan mahallesinde 9 Katlı apartmanlar var oralarida inceleyin... Nasıl izin veriliyor 9 kata
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98105)
11 Şubat 2023 Cumartesi 21:54
Yapıların ruhsatları, imar durumları idaresi olan belediyeler tarafından incelenir. Bingölün yerleşimi, yolları kaçak katları hep belediyenin sorumluluğundadır. Malesef şehrin düzgün bir yerleşim yapılmamış garip garip dükkan katlar ve çatı katlar türemiş. İdarenin bunlara dikkat etmesi gerekir. Hatalardan ders alıp bundan sonra yanlışları yapmamak ve eski yapıları yenilemek gerekir.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98084)
11 Şubat 2023 Cumartesi 15:27
Bingöl de yapılan tüm binaların alt iki katı camekan dan oluşan dükkanlar dan oluşuyor ,bunun hesabını veremezsiniz
Beğendim (10) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98080)
11 Şubat 2023 Cumartesi 13:10
Depremde önce 'kamu binaları' yıkılır acaba neden
Beğendim (3) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98069)
10 Şubat 2023 Cuma 23:07
İmar affı verilen tehlikeli binalari ve diğer hasarli binalarda yaşayanları acilen sağlam binalara yerleştirin. Vatandaş sizin ayağiniza gelmemeli siz gideceksiniz siz.
Beğendim (8) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98067)
10 Şubat 2023 Cuma 21:26
Fotoğraftaki denetim görevlisi Teknikerdir. Neden kendisine bir Mühendis eşlik etmemiş?
Beğendim (8) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98104)
11 Şubat 2023 Cumartesi 21:50
@Misafir Kullanıcı Fotoğrafı birisi çektiğine göre yanında ekip arkadaşı olduğuna göre demek ki varmış!
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın