Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Eylül 2021 Salı
31 °C Güneşli

Bingöl'de kiralar ne durumda?

Üniversite kayıtları için süreç başlarken, illerdeki kira durumu da tartışmaya açıldı. Peki, Bingöl'de kiralar ne kadar? Konut ve arsa fiyatlarında son durum nedir? Kiralık ev bulunuyor mu? İşte yanıtı...

13 EYLÜL 2021 PAZARTESİ 17:03
8
2478
4
AA aa
Bingöl`de kiralar ne durumda?

(ÖZEL) - Yeni ev fiyatlarındaki aşırı yükseliş, kiraları da tetikledi. Bingöl'de son üç yılda yüzde 50 ila yüzde 110 arasında değişen kira fiyatları, vatandaşı kara kara düşündürüyor. Büyükşehirlere oranla fiyatların uygun olduğunu düşünenler de var.

Yaşanan artışı ve gelinen noktayı değerlendiren Bingöl Hamidoğlu Emlak İşletmecilerinden Serkan Kışlakçı, artışlardaki bağlantı noktalarına dikkat çekerken, şehirde ciddi bir kiralık ev sorunu yaşandığını da vurguladı.

YENİ KONUT FİYATLARI

Bingöl'de yeni yapılan konutlardaki fiyat oranlarına değinen Kışlakçı; “120 metre kare ev, konumuna göre 300-350 Bin TL arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Ortalama 140 Metrekare evler de 400-450 Bin TL arasında değişiyor. Metrekare arttıkça rakamlar da yükseliyor. Genel ortalama bakıldığında da 400-600 Bin TL arasında değişiyor. Şuanda 220 metrekare olarak inşa edilen 980 Bin TL'ye satılıyor” dedi.

Konut fiyatlarındaki artışın temel sebebini “girdi maliyetlerindeki artış ve arsa sahiplerinin yüksek oran talepleri” olarak özetleyen Kışlakçı: “Daha önce kat karşılığı alınan bir arsa için önerilen oran yüzde 33-35 bandındaydı. Yani 2-2,5 daire diyebiliriz. Şimdi bu oranlar yüzde 40'ı aşar duruma geldi. Demir, çimento ve diğer yapı malzemeleri neredeyse iki katına, hatta daha fazla oranlara çıkmış vaziyette. Haliyle girdi maliyetleri artınca bu durum konut fiyatlarına da yansıdı. 2019'da 350 Bin TL'ye satılan bir ev, şuanda 500-600 Bin TL arasında rakamlara satılıyor” diye konuştu.

KİRALAR NE DURUMDA?

“Bingöl'de 2019'da 150 metrekare evin kirası 550-700 TL arasında değişiyordu. Şuanda, yani 2-3 yıl sonra bu rakam Bin TL ila 1300 TL arasında değişiyor. Hatta dün, Kültür Mahallesi'nde bir sitedeki evin 2.500 TL'ye kiraya verildiğini öğrendim. Şaşırdım ama gelinen nokta bu maalesef. Bir diğer sorunda şu; 500-600 Bin TL verip ev alan biri ‘bu parayı verip neden 500-600 Liraya kiraya vereyim?' diyor. Bu da işin bir diğer yüzü.

ÖĞRENCİLER İÇİN DURUM NE?

Üniversite öğrencileri için kira durumlarının değişkenlik gösterdiğini anlatan Kışlakçı, konum ve yapının durumuna göre rakamların değiştiğini söyledi. Düzağaç TOKİ konutlarında 500-600 TL kira alınırken, yeni yapıların bodrum katlarının da yine benzer rakamlara 4 öğrenciden fazla olmamak koşuluyla kiraya verildiğini dile getirdi. Öğrencilere daha çok eski yapılar kiraya veriliyor. Yeni yapılarda da bodrum ya da giriş katlar verilebiliyor.

KİRALAR NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

“Bingöl'de kiralar neye göre belirleniyor?” sorusuna “Bu konuda keyfiyet söz konusu” yanıtını veren Kışlakçı, kiralamalarda kontratın pek uygulanmadığını, kira artışlarının da ev sahibinin keyfiyetine göre belirlendiğini anlattı.

Kışlakçı: “Yıllık artış oranlarını hiçbir kiracı bilemiyor. Bu yıl 600 TL kira bedeliyle ikamet ettiğiniz ev için gelecek yıl 800-900 TL istenebiliyor. Herkes için geçerli bir durum değil ama bunlar da yaşanıyor. TÜFE'ye göre değil, hak sahibinin keyfiyetine göre artış belirleniyor. Bir diğer konuda doğalgaza geçişle yaşandı. Eskiden kömür parasına kiraya verilen evler vardı. Artık doğalgaz olduğu için bu sorun da ortadan kalktı ve kimse kış oldu diye evini düşük rakamlara kiraya vermiyor ” dedi.

KİRALIK EV SORUNU VAR MI?

Bingöl'de yapı değişim çalışmalarının devam ettiğini ve buna bağlı kiralık ev sorunun da yaşandığını da aktaran Serkan Kışlakçı, şöyle devam etti;

“Şuanda ciddi bir kiralık ev sorunu var. Kültür Mahallesi TOKİ konutları inşaatı devam ediyor. Yine Kültür Mahallesi'nin bir kısmı ile Saray Mahallesi ile Karşıyaka Mahallesi'ndeki yenilenmek üzere yıkılan konutlardaki insanlar kiradalar. Bu konutlar tamamlanıp herkes evine geçtikten sonra kiralık ev bulmak daha kolay olacaktır. Bu da önümüzdeki Sonbahara kadar devam eden bir süreci işaret ediyor.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85468)
14 Eylül 2021 Salı 20:37
Sadece ev fiyatlarına tepkiniz var Demir çimento kereste sac fiyatlarını sorgulamıyorsunuz neden ?
Beğendim (1) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85445)
13 Eylül 2021 Pazartesi 21:55
sorsan herkes müslüman. hiç mi Allah korkunuz yok. 400 bin lirayı kim nasıl bulup ev alacak. acilen kanun çıkarılmalı.bu tefeci zihniyetlilere firsat verilmemeli.
Beğendim (11) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85438)
13 Eylül 2021 Pazartesi 20:45
Allah'tan bir tokadı çoktan hak etmişsiniz. Bingöl gibi küçücük bir ilde ev fiyatları istanbulu geçti.
Beğendim (11) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85436)
13 Eylül 2021 Pazartesi 19:35
bingöl kadar fırsatçı bir il yok
Beğendim (10) Beğenmedim (1)Cevapla
21.09.2021
16:06
Deprem araştırmacısından Bingöl ve Elazığ uyarısı
Deprem araştırmacısından Bingöl ve Elazığ uyarısı
Yaptığı araştırmalarla olası depremleri önceden tahmin eden Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Bingöl ve Elazığ'da önümüzdeki 10 gün içerisinde 5.5 üzeri büyüklüğünde deprem olabileceğini iddia etti.
21.09.2021
11:43
Trafik cezalarına dikkat! Fotoğraf yoksa iptal ediliyor
Trafik cezalarına dikkat! Fotoğraf yoksa iptal ediliyor
Bilerek ya da bilmeyerek trafikte yapılan hataların bedeli cebimizden çıkıyor. Kaçak geçişte, hız veya kırmızı ışık ihlalinde elektronik denetim sistemi (EDS) tespitiyle plakaya anında ceza kesilebiliyor. Cezaları gecikme faiziyle ödememek için otokontrol şart. Ayrıca haksız bulduğunuz cezalara da itiraz edebilirsiniz...
21.09.2021
11:42
Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor
Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatla mücadelede asla geri durulmayacağını söyleyerek 'Böyle bir sorun var ise devlet olarak ne gerekiyorsa yapmak bizim görevimiz' dediği fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili olarak adımlar atılmaya devam ediyor.
21.09.2021
11:41
Grip aşısının fiyatı belli oldu
Grip aşısının fiyatı belli oldu
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Covid-19 salgını nedeniyle her zamankinden daha önemli hale gelen grip aşısının eczanelere gelmeye başladığını belirterek, SGK'nın ödemediği aşının fiyatının 85,12 TL olduğunu söyledi.
21.09.2021
11:40
Yemekte indirim oyunu: Önce indirim, sonra zam!
Yemekte indirim oyunu: Önce indirim, sonra zam!
Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, son toplantısında yemek siparişi uygulaması üzerinden satış yapan lokantalarla ilgili şikâyetleri inceledi ve yeme-içme sektöründeki indirim oyununa 'dur' dedi.
20.09.2021
16:03
Karacehennem Ormanları Kesilecek Mi?
Karacehennem Ormanları Kesilecek Mi?
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir: 'Karacehennem Ormanlarının kesilmesi demek, şehre hayat veren kaynağı yok etmekle eş değer bir durum arz etmektedir.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın