KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Şubat 2024 Çarşamba
8 °C Çok bulutlu

BİNSİDAP, uyuşturucu ve intihar vakaları gündemiyle toplandı

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda uyuşturucu ve intihar vakalarının, ailevi sebeplerin yanı sıra işsizlik ve geleceğe dair ekonomik kaygılara dayalı olduğu vurgulandı. Çözüm noktasında ise toplumsal bir mücadele ile daha etkin sonuçlar alınacağı ve başarı sağlanabileceği belirtildi.

BİNSİDAP, uyuşturucu ve intihar vakaları gündemiyle toplandı
11 ARALIK 2023 PAZARTESİ 13:01
3
991
3
AA aa

Bingöl'de aktif 50 sivil toplum kuruluşunun ‘Bingöl için bir fikrim' çerçevesinde bir araya gelerek kurduğu, kentin önemli sorunlarının belirlenmesi ve çözüm yollarının geliştirilerek harekete geçilmesi amacıyla faaliyetler yürüten Bingöl Sivil Toplum Dayanışma Platformu (BİNSİDAP), Platform Başkanı Orhan Açıkbaş başkanlığında aralık ayı toplantısını gerçekleştirdi.

Artan uyuşturucu ve intihar olayları gündemiyle toplanan BİNSİDAP, sivil toplum örgütlerinin bu alanda daha etkin rol alması gerekliliği ile sorunla mücadele etmede sivil toplum bakış açısıyla rapor hazırladı.

İSRAİL VAHŞETİ KINANDI

Toplantıda öncelikli olarak 2 ayı aşkın süredir İsrail'in Gazze özelinde tüm Filistin'e uyguladığı zulmün bir soy kırım olduğu ve derhal durdurulması gerektiği belirtildi.

Özelde Müslümanların genel de ise tüm insanlığın bu vahşeti durdurması ve İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarından dolayı yargılanarak hak ettiği cezaya çarptırılması gerektiği çağrısı yapılırken, İsrail'in karşısında halklarını ve topraklarını savunanlarla dayanışma içerinde olunduğu mesajı verildi…

UYUŞTURUCU, KUMAR VE İNTİHAR VAKALARINA İLİŞKİN SUNUM…

Platform Paydaş STK'larından Çocuk Üniversitesi ve Yoksullukla Mücadele Derneği Başkanı Veysel Çeliker'in ve Bingöl Ünüversitesi Sosyal Hizmetler Araştırma Görevlisi Doktor Veysi Aka'nın sunumlarıyla ile başlayan toplantıda, katılımcıların görüş ve önerileri alınarak sonuç bildirgesi yayınlandı.

Uyuşturucu ve kumar bağımlılığının gerek il merkezinde gerekse ilçelerde giderek yaygınlaştığı ve buna bağlı bir dizi intihar vakaları yaşandığının kaydedildiği bildirgede, bu durumların altında yatan sebepler de irdelendi.

Bu bağlamda, sorunlar ve çözüm önerileri şöyle sıralandı;

Uyuşturucu ve kumara ulaşılabilirliğin kolay olduğu, daha etkin bir mücadele yönteminin kamu ve sivil toplum iş birliği ile sağlanabileceği, mücadelenin şehrin sosyokültürel yapısı dikkate alınarak toplumsal bir mücadele ile daha etkin sonuçlar alınacağı ve başarı sağlanabileceği vurgulandı!

Kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları iş birliğinde konuyla alakalı kurulların oluşturulması, mahalle, köy, kasaba, mahalle muhtarlıkları, mahalle abileri gibi toplumsal olguların da çalışmaya dahil edilmesi ve sivil toplum kuruluşlarının bu alanda daha etkin olması gerektiğine dikkat çekildi.

Bingöl de faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin özellikle genç nesillerle temaslarının zayıf olduğu belirtildi. Bu konuda öz eleştiri yapan BİNSİDAP bileşenleri daha etkin bir farkındalık için çalışmalar başlatılacağı kararını aldı.

Kamu ve sivil toplum iş birliğinde sosyal faaliyetlerin çeşitlenmesi, gelişmesi ve arttırılması gerektiği vurgulanırken, gençlerin toplum ile temaslarının üst seviyede olması, bu amaçla ilimizde sportif ve kültürel aktiviteler ile festivaller, geziler, seminerler ve benzeri organizasyonların yoğun şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Uyuşturucu ve intihar vakalarının çeşitli nedenlerinin olduğu belirtilen toplantıda; çözülen aile ortamı, korumasız aile (anne ya da babasız aileler) işsizlik ve geçim sıkıntılarının ve benzeri durumların da sorunun giderek artmasında etkili olduğu belirtildi.

AMATEM'İN AÇILMASI GEREKTİĞİNİN ALTI ÇİZİLDİ

Bağımlılıktan kurtulmak isteyen bireylerimizin iyileşme süreçlerinin hızlanması sorunların daha etkin ve çözüm odaklı olması için şehrimizde acil olarak Alkol ve Madde Tedavi Merkezi'nin (AMATEM) kurulması gerektiği çağrısı yapıldı.

AMATEM'in şehrimizde olmayışı, hastaların şehir dışına gitmesi zorunluluğunu doğurduğunu, uzun süren tedavi süreçleri ve maddi imkansızlıklardan kaynaklı bu tedavinin alınmadığı da yapılan birebir görüşmelerde tespit edilmiştir. Genellikle yoksul bireylerden oluşan bu gurubun ihtiyacı olan bu sağlık hizmetinin sunulması gerektiğinin oldukça önemli olacağı belirtilip yetkililerle bu konuda görüşüldüğü ve çalışmaların takip edileceği belirtildi…

Bingöl Sivil Toplum Dayanışma Platformu olarak Bingöl ile alakalı çalışmaların devam edeceği, ele alınacak her konunun uzman kişilerce hazırlanacak raporlarla görüş ve önerilerin paylaşılacağı, daha yaşanabilir bir şehrin oluşumuna katkı sunmak için kanunlar çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışmaların yapılması için kurulların oluşturulmasına karar verildi….

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_106232)
11 Aralık 2023 Pazartesi 14:53
bence amatem tasaruf tedbirleri için gençte açılmalı insanlar sürekli merkeze gelmesin.. birde oraya alınan personelin yarısıda aktif madde kulanacak tam bingöl usulü. sigara bırakma merkezinde dayı bize form verdi yeğenim doldurum ben bir sigara içip geliyorum dedi.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_106283)
13 Aralık 2023 Çarşamba 17:17
@Misafir Kullanıcı küçükken gence gittiğinde topun inşaata mı kaçtı da gençte yaşayan binlerce insanı zan altında bırakıyorsun, memleketin hangi köşesinde yok bu pislik ? aaa senin köşende yok ama olsun üzülme senin de pis faşist bir kalbin var, amatemde keşke beyni bişey kullanmadan uyuşanlara da bişey yapsalar
Misafir Kullanıcı (@Misafir_106231)
11 Aralık 2023 Pazartesi 14:15
Çok güzel amatem şart oldu artıkın.
20.02.2024
19:20
Yeniden Refah Partisi Bingöl meclis üyeleri listesi
Yeniden Refah Partisi Bingöl meclis üyeleri listesi
Nasıl bir listeyle seçime gireceği merak edilen Yeniden Refah Partisi Bingöl İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. İşte o liste…
20.02.2024
18:08
HÜDAPAR Bingöl meclis üyeleri listesi açıklandı
HÜDAPAR Bingöl meclis üyeleri listesi açıklandı
Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti.
20.02.2024
17:33
Ak Parti`nin Bingöl meclis üyeleri listesi belli oldu
Ak Parti'nin Bingöl meclis üyeleri listesi belli oldu
AK Parti Bingöl İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini saat 17.00'a dakikalar kala Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. İşte o liste...
20.02.2024
16:53
Harçlıklarını `SMA`lı bebeğe bağışladılar!
Harçlıklarını 'SMA'lı bebeğe bağışladılar!
Bingöl Murat İlkokulu öğrencileri, SMA Hastası Aziz Ali bebek için başlatılan kampanyaya harçlıklarını bağışlayarak destek verdiler.
20.02.2024
14:59
Yabancı öğrenciler Hesarek`te ilkleri yaşadılar
Yabancı öğrenciler Hesarek'te ilkleri yaşadılar
Bingöl Üniversitesinde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler Hesarek Kayak Merkezi'nde dolu dolu bir gün geçirdi. Öğrencilerin birçoğu ilk defa kar görürken birçoğu da ilk kez kayak tesisine gitti.
20.02.2024
14:43
Partiler listelerini teslim ediyor!
Partiler listelerini teslim ediyor!
Yerel seçim takvimine göre siyasi partiler aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar teslim edecek. Kesin aday listeleri 3 Mart'ta açıklanacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın