Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Ağustos 2022 Pazar
38 °C Güneşli

'Bir çocuğun ailesi olabilmek için, kan bağının değil kalp bağının esas olması lazım'

'30 Haziran Koruyucu Aile Günü' nedeniyle Vali Kadir Ekinci, yayınladığı mesajda: 'Bir çocuğun ailesi olabilmek için, kan bağının değil kalp bağının esas olduğunu, anne ve baba olmanın sadece biyolojik sebeplere bağlı olmadığını bizlere gösteren Koruyucu Ailelerimize bu erdemli davranışları için teşekkür ediyor, 30 Haziran 'Koruyucu Aile Günü'nü kutluyorum.'

`Bir çocuğun ailesi olabilmek için, kan bağının değil kalp bağının esas olması lazım`
29 HAZİRAN 2022 ÇARŞAMBA 14:00
2
369
0
AA aa

Vali Kadir Ekinci, ‘30 Haziran Koruyucu Aile Günü' nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Vali Ekinci, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Her çocuk, sağlıklı gelişebilmek, kendini korumak, sevmek ve sevilmek, desteklenmek, güven içinde olmak ve maddi gereksinimlerini karşılayabilmek için sıcak bir aile ortamına ihtiyaç duyar. Ülkemizde ailelerin farklı sebeplerle bu görevlerini yerine getiremedikleri durumlarda ise çocuk, devletin bakım ve koruması altına alınmaktadır. Bakıma ve korunmaya ihtiyacı olan çocuklarımız için aile odaklı sosyal hizmet modellerimizin başında ‘koruyucu aile hizmeti' gelmektedir. Koruyucu aile hizmetinin amacı, koruma altındaki çocukları birebir ‘ilgi, koruma, sevgi, destek ve gözetim' sağlayacak koruyucu aileleriyle buluşturmaktır.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı ve 24.06.2021 tarihli genelge ile 30 Haziran tarihinin ülkemizde "Koruyucu Aile Günü" olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Koruyucu aile; çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.

Türkiye'de sürekli ikamet eden, 25-65 yaş aralığında bulunan, en az ilkokul mezunu olup düzenli geliri olan, sabıka kaydı bulunmayan, Sağlık Kurulu Raporunda “Koruyucu Aile Olmasında Sakınca Yoktur” ibaresi ile koruyucu aile olması tıbben uygun görülen, evli/bekâr, çocuklu/çocuksuz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes  (çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi olmamak kaydıyla) koruyucu aile olabilir.

Başvuran aile için sosyal çalışmacılarımızca düzenlenen Sosyal İnceleme Raporunun uygunluğunun ardından aile ile ilgili Komisyon Kararı ile aileye Koruyucu Aile statüsü verilir ve uygun çocuk ile eşleştirme işlemleri yapılır. Uyum süresinin ardından güvenli bağlanma oluşursa Koruyucu Aile Sözleşmesi imzalanarak çocuk ailenin yanına yerleştirilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız çocuğun yaşına göre koruyucu aileye bakım yardımı yapmaktadır.

Haziran 2022 itibariyle ilimizde mevcut Koruyucu Aile sayımız 42, bu hizmetten faydalandırılan çocuk sayısı ise 53 olup koruyucu aile yanında kalan çocuklarımızın 23'ü kardeştir. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün devam eden çalışmaları ile daha fazla çocuğumuzu da koruyucu meleklerimizle buluşturmak ve onları aile ortamında büyütmek istiyoruz.

Bu vesile ile Ülkemizin geleceği olan nesillerimize sahip çıkmak ve onları mutlu yarınlara hazırlamak için vatandaşlarımızın kurumlarımızda hizmet alan bakım ve koruma altındaki sevgili çocuklarımıza  koruyucu aile olmalarını ve geleceğimize sahip çıkmalarını önemle rica ediyorum.

Bir çocuğun ailesi olabilmek için, kan bağının değil kalp bağının esas olduğunu, anne ve baba olmanın sadece biyolojik sebeplere bağlı olmadığını bizlere gösteren Koruyucu Ailelerimize bu erdemli davranışları için teşekkür ediyor, 30 Haziran ‘Koruyucu Aile Günü'nü kutluyorum.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
14.08.2022
15:58
Bingöl balına alım garantisi
Bingöl balına alım garantisi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz; 'Bingöl'de üretilen ballara Tarım Kredi Kooperatifi alım garantisi verecek. Bu yıl 600 ton alım olacak ve 16 bin dekarlık buğday tohumu yüzde 50 hibe ile çiftçiye dağıtılacak.'
14.08.2022
15:57
Döner ustalarının aşırı sıcakla zorlu mesaisi
Döner ustalarının aşırı sıcakla zorlu mesaisi
Bingöl'de hava sıcaklıkları 40 dereceyi bulurken, hazır yemek ustaları da ocak başındaki sıcaklıkla birlikte yaklaşık 100 derece altında ekmek parası için mücadele ediyor.
14.08.2022
15:55
Kovalar: `Tekören`e verdiğiniz sözleri yerine getirmeye davet ediyorum`
Kovalar: 'Tekören'e verdiğiniz sözleri yerine getirmeye davet ediyorum'
DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar; 'Ak Parti İl Teşkilatını ve Milletvekillerini içme suyu sorununuzu çözmeye ve sözlerini yerine getirmeye davet ediyorum.'
14.08.2022
15:54
Altyapı ve üstyapı çalışmaları sürüyor
Altyapı ve üstyapı çalışmaları sürüyor
Bingöl Belediyesine bağlı ekipler altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor. Üstyapı kapsamında kaldırım yenileme çalışmaları, altyapı kapsamında ise yağmur suyu hattı çalışması sürüyor.
14.08.2022
15:52
Varol, altın madalya kazandı
Varol, altın madalya kazandı
Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nda yarışan milli sporcumuz Rukiye Varol, altın madalya kazandı.
14.08.2022
15:51
Solhan Spor Ünsal İsmail Kırıcı ile anlaştı
Solhan Spor Ünsal İsmail Kırıcı ile anlaştı
Yeni sezon hazırlıklarına başlayan Bingöl'ün voleybol temsilcisi Solhan Spor, deneyimli antrenör Ünsal İsmail Kırıcı ile anlaştığını duyurdu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın