KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Mayıs 2024 Perşembe
°C

Boldaş; 'Bingöl için görev almaya hazırız'

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı ve Çevre Yüksek Mühendisi Canfidal Boldaş; 'TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak Bingöl'ü Deprem Dirençli Kent'e dönüştürmek için görev almaya hazırız.'

Boldaş; `Bingöl için görev almaya hazırız`
14 ŞUBAT 2023 SALI 16:15
7
2110
7
AA aa

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı ve Çevre Yüksek Mühendisi Canfidal Boldaş, yer bilimcilerin sıklıkla Bingöl'ü uyardığını hatırlattı.

Bingöl için görev almaya hazır olduklarının altını çizen Boldaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Depremin bir doğa olayı olduğunu, milyonlarca yıldır devam ettiğini ve doğanın kendini gerçekleştirmesi, yerkürenin de kendini tamamlaması için depremlerin oluştuğunu bilmeliyiz. Doğa olayları, kâr hırsına dayalı kapitalist sistemin neden olduğu katliamların üstünü örtmek için farklı nitelendirmelerle tarif edilmemeli veya suçlu ilan edilmemelidir. Buradaki gerçeklik; kapitalizmin dayattığı beton odaklı kent politikalarını dikey mimari ile besleyen, böylece sermayenin kazancını artırmasının önünü açan zihniyet ve işleyişin bu kayıplara sebep olduğudur.

Deprem coğrafyasında yaşıyor olduğumuz gerçekliği, güçlü halk örgütlenmeleri olan sivil toplum kuruluşları ile kamu koordinasyonunu elzem kılmaktadır. Çünkü yıkım alanlarında yerinden acil müdahaleleri yapabilmek ve yaşamı yeniden inşa edebilmek için sivil inisiyatifler ile kamu ittifak organizasyonları ve halkın dayanışma ağları hayati önem taşımaktadır. Kısaca kamunun, toplumsal dayanışma ve örgütlenme çalışmalarının koordinasyonu ile ortaklaşmasının önemi ve değeri iyi bilinmelidir.

Yurdumuzun önemli bir kısmını etkileyen iki büyük fay hattı olan Kuzey Doğu Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı Bingöl'de kesişmektedir. Ve son zamanlarda yer bilimciler ile deprem uzmanları Bingöl-Karlıova arasında Doğu Anadolu Fay Hattının Kuzey Doğu ucuyla ilgili uyarılarını sıklıkla yineliyorlar. Bu bölgede en son 1766 yılında depremin olduğunu ve buradan endişe duyduklarını dile getiriyorlar. Söz konusu fayın bu kısmında olası bir kırılmanın çok bekleyemeyeceğini özellikle vurguluyorlar. Bingöl; ihtiyaç fazlası barajlar, orman yangınları, orman kesimleri, çarpık kentleşme ile yeşil alanların katli, plansız yapılaşma ile beton yığınına dönmesi gibi pek çok ekolojik ihlalin olduğu ve canlı hayatının tehlikeye atıldığı bir bölgedir. Bu ihlallere karşı yaşamı savunmanın tek yolu, doğaya rağmen değil doğa ile uyum içinde, doğayla barışık ve dayanışmacı bir politika izlemektir.

Yaşanan depremlerde kayıplarımızdan ötürü üzgün olduğumuzu yineleyerek bu üzüntümüz, yaşanan yıkımların nedenini ve olası başka felaketler yaşanmaması için alınması gereken önlemleri takip etmemize engel olmayacaktır. Düşlediğimiz yaşamı kurabilmek adına yapmamız gerekenlerin çok olduğunu biliyoruz. Ancak bugün acil, beklemeksizin harekete geçmemizi gerektiren hayati bir durumla karşı karşıya olduğumuzun da farkındayız. Olası doğa olayları karşısında süreçlerin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi, maddi ve manevi hasarların azaltılabilmesi adına hızlıca yerinden müdahaleyi etkinleştirebilmek için bir süreç yönetim planı hazırlama çalışmalarının ivedilikle başlatılması gerektiğini ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının tümüne hatırlatmak istiyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak; deprem öncesi alınması gereken tedbirlerin yanı sıra deprem sırasında ne yapılması gerektiği ile ilgili senaryoların kurgulanmasında ve deprem sonrası atılacak adımların belirlenmesinde yol haritası olabilecek süreç yönetim planı hazırlanması çalışmalarına, sivil toplumun dayanışma için oluşturduğu mekanizmaların kamu hizmeti veren kurum-kuruluşlar ile tam ve eksiksiz koordinasyonunu sağlamak için emek, bilim, teknik ve doğa eksenli hassasiyetlerimiz göz önünde bulundurularak, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla Bingöl'ü “Deprem Dirençli Kent”e dönüştürmek için koordineli bir çalışma yürütmeye ve her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu tüm Bingöl kamuoyuna ilan ediyoruz.”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98276)
16 Şubat 2023 Perşembe 12:59
bu nerden çıktı
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98255)
15 Şubat 2023 Çarşamba 23:03
Belediye şuan dahi çevre yolunu imara açma çabasında tarım arazilerine yapılan yapılar mezardır bu ısrar niye anlamak zor halk olarak karşı duralım
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98239)
15 Şubat 2023 Çarşamba 18:10
Adam Gibi adam...
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98228)
15 Şubat 2023 Çarşamba 10:45
Bingölde şehir planlaması yok yeşil alanları imar açarak şehri nefesiz bıraktılar deprem esnasında toplama alanları bulmak malesef mümkün değil depremden sonra işi allah yaptı derler ve gidenlerede rahmet okurlar cehalettin ihanetin coğrafyası Halk biliçlenmeli ve yerel yönetimlerden hesap sormaları kendi gelecekleri için elzemdir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98226)
15 Şubat 2023 Çarşamba 08:57
Bütün doğal afetler Yüce Allahın takdiri ile gerçekleşiyor. Ağzından bir tane bu anlamda cümle cıkmamış. Tedbir tabiki şart. Fakat en önemli tedbir Yeryüzünü yaratan Rabbimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmektir. Kenti dönüştürmeye baslamadan önce kafamızı ve kalbimizi dönüstürelim. Sonra önlem noktasında ne gerekiyorsa Devlet ve Millet olarak alalım.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98223)
15 Şubat 2023 Çarşamba 00:03
Senin ismin bile faul , sen Diyarbakır da önce işine bak, Bu şehirde senin gibiler yer yok
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98220)
14 Şubat 2023 Salı 22:49
TEŞEKKÜR EDERİZ BİNGÖLÜ BINGÖL YETKİLİLERİNDEN DAHA ÇOK DÜŞÜNMÜŞ ADAM. GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
30.05.2024
13:24
Sağlıkta `yıllık reçete dönemi` başlıyor!
Sağlıkta 'yıllık reçete dönemi' başlıyor!
Raporlu ilaç kullananlarla ilgili yeni düzenleme geliyor. Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre aile hekimlerine artık raporlu ilaç yazabilme yetkisi verilecek. Böylelikle raporlu olarak düzenli şekilde ilaç alanların hastaneye gitmesine gerek kalmayacak. Söz konusu uygulama ile yıllık reçete dönemi de başlayacak. Hastalar 3 ayda bir sadece eczaneye gidip ilacını alabilecek.
30.05.2024
13:15
Bingöl Belediyesi`nden uyarı! Yarın son gün!
Bingöl Belediyesi'nden uyarı! Yarın son gün!
Geciken taksit tutarı için ödemenin geciktiği her ay ve kesri için yüzde 4,5 gecikme zammı uygulanacak.
29.05.2024
22:51
Muharrem Yılmaz`a Fahri Doktora Belgesi
Muharrem Yılmaz'a Fahri Doktora Belgesi
Fahri Doktora Belgesi tevdi edilen Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz; 'Evvela sözünün eri, güvenilen insan olmak kaderinizi ve geleceğinizi belirlemekte çok önemlidir. İyi iz bırakanlar, kendisi marka olanlar hatırlanacak. Her zaman iyi olarak hatırlanır. Biz de buna inanarak bu yola çıktık ve markamızı kurduk, arkasında durduk' dedi.
29.05.2024
22:50
Bingöl Üniversitesi`nde `Kanlı Önlüklü` İsrail Protestosu!
Bingöl Üniversitesi'nde 'Kanlı Önlüklü' İsrail Protestosu!
Filistin'de yaşanan soykırımı kanlı önlükler giyerek protesto eden Bingöl Üniversitesi öğrencileri; 'Orada insanlığın onuru çiğnenirken biz burada onurlu bir yaşam planı yapamayız' dediler.
29.05.2024
22:47
BLUESKY AWARDS 2024
BLUESKY AWARDS 2024 'Uluslararası Havacılık Ödülleri' Başvuruları Başladı
Ödüllerin, havacılık endüstrisinin çeşitli yönlerini yansıtan farklı kategorilerde sunulacağını belirten Kışlakçı: 'Bu ödüller, havacılığın geleceğini şekillendiren olağanüstü katkıları ve yenilikleri tanımak için bir platform görevi görüyor' dedi.
29.05.2024
22:46
Bingöl Üniversitesi`nde yöresel kahvaltı imkânı
Bingöl Üniversitesi'nde yöresel kahvaltı imkânı
Bingöl Üniversitesi bünyesinde geçtiğimiz aylarda hizmete açılan Arı Ürünleri Tanıtım Ofisinde hem Bingöl balının satışları yapılıyor hem de vatandaşlara yöresel kahvaltı imkânı sunuluyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın