KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Haziran 2023 Pazar
14 °C Parçalı bulutlu

Boldaş; 'Bingöl için görev almaya hazırız'

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı ve Çevre Yüksek Mühendisi Canfidal Boldaş; 'TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak Bingöl'ü Deprem Dirençli Kent'e dönüştürmek için görev almaya hazırız.'

Boldaş; `Bingöl için görev almaya hazırız`
14 ŞUBAT 2023 SALI 16:15
7
1757
7
AA aa

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı ve Çevre Yüksek Mühendisi Canfidal Boldaş, yer bilimcilerin sıklıkla Bingöl'ü uyardığını hatırlattı.

Bingöl için görev almaya hazır olduklarının altını çizen Boldaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Depremin bir doğa olayı olduğunu, milyonlarca yıldır devam ettiğini ve doğanın kendini gerçekleştirmesi, yerkürenin de kendini tamamlaması için depremlerin oluştuğunu bilmeliyiz. Doğa olayları, kâr hırsına dayalı kapitalist sistemin neden olduğu katliamların üstünü örtmek için farklı nitelendirmelerle tarif edilmemeli veya suçlu ilan edilmemelidir. Buradaki gerçeklik; kapitalizmin dayattığı beton odaklı kent politikalarını dikey mimari ile besleyen, böylece sermayenin kazancını artırmasının önünü açan zihniyet ve işleyişin bu kayıplara sebep olduğudur.

Deprem coğrafyasında yaşıyor olduğumuz gerçekliği, güçlü halk örgütlenmeleri olan sivil toplum kuruluşları ile kamu koordinasyonunu elzem kılmaktadır. Çünkü yıkım alanlarında yerinden acil müdahaleleri yapabilmek ve yaşamı yeniden inşa edebilmek için sivil inisiyatifler ile kamu ittifak organizasyonları ve halkın dayanışma ağları hayati önem taşımaktadır. Kısaca kamunun, toplumsal dayanışma ve örgütlenme çalışmalarının koordinasyonu ile ortaklaşmasının önemi ve değeri iyi bilinmelidir.

Yurdumuzun önemli bir kısmını etkileyen iki büyük fay hattı olan Kuzey Doğu Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı Bingöl'de kesişmektedir. Ve son zamanlarda yer bilimciler ile deprem uzmanları Bingöl-Karlıova arasında Doğu Anadolu Fay Hattının Kuzey Doğu ucuyla ilgili uyarılarını sıklıkla yineliyorlar. Bu bölgede en son 1766 yılında depremin olduğunu ve buradan endişe duyduklarını dile getiriyorlar. Söz konusu fayın bu kısmında olası bir kırılmanın çok bekleyemeyeceğini özellikle vurguluyorlar. Bingöl; ihtiyaç fazlası barajlar, orman yangınları, orman kesimleri, çarpık kentleşme ile yeşil alanların katli, plansız yapılaşma ile beton yığınına dönmesi gibi pek çok ekolojik ihlalin olduğu ve canlı hayatının tehlikeye atıldığı bir bölgedir. Bu ihlallere karşı yaşamı savunmanın tek yolu, doğaya rağmen değil doğa ile uyum içinde, doğayla barışık ve dayanışmacı bir politika izlemektir.

Yaşanan depremlerde kayıplarımızdan ötürü üzgün olduğumuzu yineleyerek bu üzüntümüz, yaşanan yıkımların nedenini ve olası başka felaketler yaşanmaması için alınması gereken önlemleri takip etmemize engel olmayacaktır. Düşlediğimiz yaşamı kurabilmek adına yapmamız gerekenlerin çok olduğunu biliyoruz. Ancak bugün acil, beklemeksizin harekete geçmemizi gerektiren hayati bir durumla karşı karşıya olduğumuzun da farkındayız. Olası doğa olayları karşısında süreçlerin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi, maddi ve manevi hasarların azaltılabilmesi adına hızlıca yerinden müdahaleyi etkinleştirebilmek için bir süreç yönetim planı hazırlama çalışmalarının ivedilikle başlatılması gerektiğini ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının tümüne hatırlatmak istiyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak; deprem öncesi alınması gereken tedbirlerin yanı sıra deprem sırasında ne yapılması gerektiği ile ilgili senaryoların kurgulanmasında ve deprem sonrası atılacak adımların belirlenmesinde yol haritası olabilecek süreç yönetim planı hazırlanması çalışmalarına, sivil toplumun dayanışma için oluşturduğu mekanizmaların kamu hizmeti veren kurum-kuruluşlar ile tam ve eksiksiz koordinasyonunu sağlamak için emek, bilim, teknik ve doğa eksenli hassasiyetlerimiz göz önünde bulundurularak, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla Bingöl'ü “Deprem Dirençli Kent”e dönüştürmek için koordineli bir çalışma yürütmeye ve her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu tüm Bingöl kamuoyuna ilan ediyoruz.”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98276)
16 Şubat 2023 Perşembe 12:59
bu nerden çıktı
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98255)
15 Şubat 2023 Çarşamba 23:03
Belediye şuan dahi çevre yolunu imara açma çabasında tarım arazilerine yapılan yapılar mezardır bu ısrar niye anlamak zor halk olarak karşı duralım
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98239)
15 Şubat 2023 Çarşamba 18:10
Adam Gibi adam...
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98228)
15 Şubat 2023 Çarşamba 10:45
Bingölde şehir planlaması yok yeşil alanları imar açarak şehri nefesiz bıraktılar deprem esnasında toplama alanları bulmak malesef mümkün değil depremden sonra işi allah yaptı derler ve gidenlerede rahmet okurlar cehalettin ihanetin coğrafyası Halk biliçlenmeli ve yerel yönetimlerden hesap sormaları kendi gelecekleri için elzemdir.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98226)
15 Şubat 2023 Çarşamba 08:57
Bütün doğal afetler Yüce Allahın takdiri ile gerçekleşiyor. Ağzından bir tane bu anlamda cümle cıkmamış. Tedbir tabiki şart. Fakat en önemli tedbir Yeryüzünü yaratan Rabbimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmektir. Kenti dönüştürmeye baslamadan önce kafamızı ve kalbimizi dönüstürelim. Sonra önlem noktasında ne gerekiyorsa Devlet ve Millet olarak alalım.
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98223)
15 Şubat 2023 Çarşamba 00:03
Senin ismin bile faul , sen Diyarbakır da önce işine bak, Bu şehirde senin gibiler yer yok
Beğendim (2) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98220)
14 Şubat 2023 Salı 22:49
TEŞEKKÜR EDERİZ BİNGÖLÜ BINGÖL YETKİLİLERİNDEN DAHA ÇOK DÜŞÜNMÜŞ ADAM. GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
Beğendim (1) Beğenmedim (3)Cevapla
04.06.2023
02:06
Cevdet Yılmaz`dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cevdet Yılmaz'dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, ilk mesajını sosyal medyadan paylaştı. Erdoğan'a şükranlarını sunup yeni kabine üyelerini tebrik eden Yılmaz, yeni görevi dolayısıyla tebrik mesajı gönderenlere de teşekkürlerini iletti.
04.06.2023
01:30
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Ortaokulu Hentbol Takımı, son gün aldığı mağlubiyetle şampiyonluk kupasını kaçırarak Türkiye ikincisi oldu. Gençlik Spor İl Müdürlüğü, elde edilen başarıyı 'Kilit taşından parkelere uzanan bu süreçte azim ve inanç vardı. Tüm ekibe teşekkür ediyor başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz' sözleriyle duyurdu.
04.06.2023
01:06
Kur`an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Kur'an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Bingöl'ün Solhan ilçesinde 4-6 yaş Kur'an kurslarında eğitim gören öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.
03.06.2023
22:05
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Erdoğan canlı yayında açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevi tevdi edilen Cevdet Yılmaz'ın yeni görevi Bingöl'de sevinçle karşılandı.
03.06.2023
21:25
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
Ele geçirilen bitkilerin, neslinin korunması amacıyla tekrardan doğaya ekileceği öğrenildi.
03.06.2023
21:23
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
Baynal; 'Bingöl ve çevresinde olası afet durumlarında toplumun güvenliğini sağlamak ve hızlı bir şekilde yardım edebilmek için sürekli olarak eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın