KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Nisan 2024 Cumartesi
10 °C Parçalı bulutlu

Bu belirtiler varsa kolon kanseri olabilirsiniz

Tedavisi olmayan hastalık denildiği zaman akla ilk olarak kanser geliyor. Birçok türlerinin olduğu kanser, önlem alınmadığında veya erken teşhis konulmadığı taktirde, ölümle sonuçlanabilecek durumlara kadar gidebiliyor.

Bu belirtiler varsa kolon kanseri olabilirsiniz
02 EYLÜL 2022 CUMA 19:18
1
2672
0
AA aa

Kanser hastalığı tüm dünyada görülen tehlikeli hastalıkların ilk sırasında geliyor. Tedavisi olmayan kanserin birçok farklı türü bulunuyor. Kalın bağırsakta görülen kolon kanseri en tehlikeli kanser türleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Kolon kanseri en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden birisi olarak biliniyor. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan bu kanseri erken teşhis etmek hayat kurtarıyor. Kolon kanserinde doğru tedavi oldukça önem taşıyor. Peki kolon kanserini tetikleyen faktörler neler?

Bu faktörler arasında halk arasında 'ırsi' denilen aileden gelen hastalık en göze çarpan faktör oluyor. İşte kolon kanserini ile ilgili tüm merak edilenler.

Kolon kanseri risk faktörleri

 • İleri yaş

 • Bağırsak içinde poliplerin varlığı (bilhassa da patolojisi adenomatöz tarzda olanlar)

 • Ailede kolorektal kanser hastalarının bulunması

 • Genlerde belirgin değişikliklere neden olmuş bazı genetik bozukluklar (Heredite polipozis dışı kolon kanserli hastalar) ve/veya kolon ve rektumda kalıtımsal poliplerle karakterize olan ailesel polipozis sendromlarının varlığı

 • Belli süreler içerisinde bağırsak içi hücre tipini bozarak kansere zemin hazırlayabilecek inflamatuar (iltihabi) bağırsak hastalığının olması (Ülseratif kolit ya da Crohn rahatsızlığı)

 • Kadınlarda yumurtalık, meme ve rahim kanseri geçmişinin olması

 • İşlenmiş ve hayvansal besinlerin aşırı, meyve ve sebzenin ise az tüketilmesi ve sigara kullanımı.

Kolon kanseri belirtileri

 • Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişiklikleri durumunun meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi

 • Bağırsağın tam olarak boşalmama hissi

 • Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyu renk olması

 • Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti yaşamak

 • Bilinen bir sebep olmaksızın kilo kaybı yaşamak

 • Sürekli yorgunluk hissi.

Kolon kanseri tedavisi var mı? 

Kolon kanseri yani bir diğer adıyla bağırsak kanseri tedavisi için kansere dönüşme ihtimali olan polipler, kolonoskopi yöntemi ile vücuttan alınır. Kanser ileri bir evreye gelmişse, cerrahi işlem mecburi bir hale gelir. Tümörün olduğu kısım çıkartılır. Hastalığın komşu bölgelere yayıldığı durumlarda ise kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Kanser metastaz yapmışsa, tedaviye kaldığı yerden devam edilerek, hastanın yaşam süresinin uzatılması için çalışmalar yapılır.

 

İnternethaber

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
19.04.2024
18:52
BAL`da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
BAL'da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
Grup lideri Yozgat Belediyesi Bozokspor ile arasındaki puan farkını kapatmak ve şampiyonluk kupasını kaldırmak için tüm çabasını gösteren 12Bingölspor, Pazar günü Hacılar Erciyesspor'a konuk oluyor. 12Bingölspor'a taraftar yasağı getirildi, aynı yasağın getirildiği Yozgat Bozokspor'un yasağı ise milletvekillerinin baskısı sonucu kaldırıldı!
19.04.2024
18:51
Bingöl`de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de engelli ve eski hükümlüler için hibe desteği başvuruları başladı. Son başvuru 07.06.2024 olarak açıklandı. Yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı;
19.04.2024
18:51
Bingöl için bir uyarı da Arslan`dan…
Bingöl için bir uyarı da Arslan'dan…
'Tokat'ın üzerinde bulunduğu fay hattında beklenen büyük şiddetli deprem hala olmadı' diyen Prof. Dr. Abdussamet Arslan: 'Önümüzdeki 10 yılda Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde 7.0 ila 7.5 civarında deprem beklemek yanlış olmaz. Bingöl'de henüz beklediğimiz deprem olmadı. Bu depremi de hakikaten bekliyoruz' dedi.
19.04.2024
18:50
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Bingöl'ün Genç İlçesi'nde hayvancılıkla uğraşan Muhsin ve Mehmet Davran kuzenlerin 2018 yılında yaptıkları ve yapı kayıt belgesi aldıkları ahırları mühürlendi. Gerekçe, kim olduğu bilinmeyen birinin şikâyeti! Gebe olan ve doğum sonrası telef olan hayanlar da cabası..!
19.04.2024
18:45
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl Üniversitesi, uluslararası iş birliklerini genişletme çalışmaları kapsamında Avrupa'nın en büyük ve İtalya'nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Roma La Sapienza Üniversitesi ile bazı alanlarda iş birliği anlaşması yaptı.
19.04.2024
15:59
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Bayraktar, doğal gaz desteğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya, 'Sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceğiz.' yanıtını verdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın